ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

شایعترین ناهنجاری مادرزادی نوزدان

نویسنده: علی باستانی

شایعترین ناهنجاری مادرزادی نوزدان

 

ناهنجاری مادرزادی,ناهنجاری مادرزادی گوش,ناهنجاری مادرزادی چیست,ناهنجاری مادرزادی قلبی,ناهنجاری مادرزادی رحم,ناهنجاری مادرزادی قلب,ناهنجاری مادرزادی کودکان,ناهنجاری مادرزادی ستون فقرات,ناهنجاری مادرزادی چشم,ناهنجاری مادرزادی لاله گوش,نوزادان زیبا,نوزادان عجیب,کولیک نوزادان,زردی نوزادان,خواب نوزادان,ختنه نوزادان,عکس نوزدان,یارانه نوزدان,تغذیه نوزدان,نفخ نوزدان,بیماری نوزادان,بیماری یرقان نوزادان,بیماریهای نوزادان,بیماریهای نوزادان,بیماریهای نوزادان نارس,بیماریهای نوزادان در بدو تولد,بیماری زردی نوزادان,بیماری همولیتیک نوزادان,بیماری پوستی نوزادان,بیماری کولیک نوزادان,

 

دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران گفت: ناهنجاری قلبی شایعترین ناهنجاری مادرزادی است.

دکتر وجیهه مرصوصی اظهار داشت: ناهنجاریهای مادرزادی اعم از ناهنجاری قلبی، سیستم اعصاب مرکزی، کلیه ها و مجاری ادراری، دستگاه گوارش، صورت و اندام ها در دوران  جنینی در اکثریت موارد با سونوگرافی قابل تشخیص است.

وی گفت: در کل ۲-۱ درصد نوزادان با ناهنجاری شدید به دنیا می آیند که این رقم تا سن بلوغ به ۵ درصد افزایش می یابد. با تشخیص قبل از تولد به خصوص قبل از هفته ۱۹ می توان از تولد زنده این نوزادان که بار مالی و اجتماعی روانی زیادی را به خانواده تحمیل می کند ممانعت به عمل آورد. بروز این ناهنجاریها علل مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به عوامل محیطی، ژنتیکی و مصرف برخی داروها در دوران بارداری اشاره کرد.

وی افزود: تلاش متخصصین بر این است  که با پیشرفت تکنیک تصویربرداری سونوگرافی بتوان در سه ماهه اول بارداری بسیاری از این ناهنجاری ها را تشخیص داده و در همان سه ماهه اول مبادرت به ختم بارداری کرد و در مواردی هم که ضایعه قابل ترمیم باشد بعد از تولد اقدامات ضروری از جمله جراحی را انجام داد. البته در مواردی هم جنین در داخل رحم قابل درمان بوده و با تکنیک های خاص می توان مبادرت به این عمل کرد.

این فلوشیپ پریناتولوژی عنوان کرد: زمانیکه خانواده ای صاحب فرزندی با ناهنجاری مادرزادی باشد احتمال اینکه فرزند دوم نیز به این ناهنجاری مبتلا شود ۴ تا ۵ برابر افزایش می یابد.

دکتر مرصوصی در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که زمینه خانوادگی ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی را دارند باید قبل از اقدام به بارداری با پزشک مشورت کنند.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت