ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

سیگار زنان را درمقابل خونریزی مغزی و سکته آسیب پذیرتر می کند

نویسنده: احمد اعجازی

سیگار زنان را درمقابل خونریزی مغزی و سکته آسیب پذیرتر می کند

سیگار زنان,سیگار زنانه,سیگار زن,سیگار زنانه,سیگار کشیدن زنان,سیگار کشیدن زنان ایرانی,سیگار کشیدن زنان,سیگار کشیدن زنان شیرده,انواع سیگار زنان,سیگار و زنان,سیگار کشیدن زن حامله,سیگار کشیدن زن باردار,سیگار کشیدن زن شیرده,سیگار کشیدن زن ایرانی,سیگار کشیدن زن در خواب,سیگار کشیدن زن,سیگار کشیدن زن,سیگار کشیدن زنان,سیگار کشیدن زنان ایرانی,سیگار کشیدن زنان,خونریزی مغزی در اثر تصادف,خونریزی مغزی,خونریزی مغزی چیست,خونریزی مغزی درمان,خونریزی مغزی در نوزادان,خونریزی مغزی و کما,خونریزی مغزی علایم,خونریزی مغزی در نوزادان نارس,خونریزی مغزی اپیدورال,خونریزی مغزی چیست؟,سکته مغزی,سکته قلبی,سکته مغزی خفیف,سکته قلبی در جوانان,سکته چشمی,سکته گوش,سکته مغزی و کما,سکته مغزی به انگلیسی,سکته مرضیه هاشمی,سکته مجری تلویزیون,

تاریخ انتشار : شنبه, 02 مرداد 1395

مطالعات جدید نشان می دهد سیگار تمام افراد به ویژه زنان را در مقابل نوعی خونریزی مغزی به نام خونریزی زیر عنکبوتیه آسیب پذیرتر می کند.

به گزارش  ایرنا از مدیکال ساینس، مطالعات نشان می دهد افراد سیگاری، به ویژه زنانی که سیگار می کشند، در معرض نوعی خونریزی مغزی به نام خونریزی زیر عنکبوتیه(subarachnoid hemorrhage) قرار دارند. خونریزی زیر عنکبوتیه ، خونریزی ناگهانی در ناحیه بین دو غشای پوشاننده مغزاست که به طور طبیعی با مایع مغزی ـ نخاعی پر می شود. این خونریزی نوعی سکته مغزی به شمار می آید و عواقب جدی از جمله فلج، کما و مرگ به همراه دارد.

 

سردرد شدید در ناحیه پشت سر اولین علامت خونریزی زیر عنکبوتیه است. کاهش هوشیاری، تغییرات خلق و خو و حساسیت چشم در مقابل نور از دیگر علایم این عارضه هستند. خونریزی زیر عنکبوتیه در زنان شایع تر از مردان است.
مطالعات محققان دانشگاه هلسینکی در فنلاند با بررسی سوابق پزشکی 65 هزار و 521 شرکت کننده نشان می دهد سیگار زنان را در مقابل خونریزی زیر عنکبوتیه آسیب پذیرتر می کند؛ البته این تاثیر در مورد مردان هم وجود دارد، ولی در زنان شدیدتر است. این مطالعه نشان می دهد زنانی که روزی 21 تا 30 نخ سیگار می کشند، هشت برابر زنان غیر سیگاری در معرض خونریزی زیر عنکبوتیه قرار دارند. علاوه بر سیگار و جنسیت، سبک زندگی و فعالیت بدنی نیز در میزان ابتلا به این خونریزی موثر است.
ادامه مطالعات نشان می دهد ترک سیگار احتمال خونریزی زیر عنکبوتیه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد .
نتایج این تحقیقات در نشریه Stroke منتشر شده است.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت