ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

سیل در تهران به دنبال باران پاییزی

نویسنده: احمد اعجازی

سیل در تهران به دنبال باران پاییزی

,سیل در تهران,سیل در تهران 1395,سیل در مترو تهران,سیل در متروی تهران,تاریخ سیل در تهران,سیل تهران,سیل تهران,سیل تهران سال 66,سیل تهران مترو,سیل در استان تهران,سیل مترو تهران,سیل متروی تهران,فیلم سیل در مترو تهران,دانلود کلیپ سیل در مترو تهران,دانلود فیلم سیل در مترو تهران,سیل تهران 94,سیل تهران 95,سیل تهران امروز,سیل تهران 1394,سیل تهران تجریش,سیل دیروز تهران,سیل شمال تهران,سیل دربند تهران,سیل وطوفان تهران,کاوش سیل تهران,فیلم سیل مترو تهران,آپارات سیل مترو تهران,باران پاییزی,باران پاییزی یوسف زمانی,باران پاییزی سیروان خسروی,باران پاییزی عکس,باران پاییزی شعر,باران پاییزی سیروان,باران پاییزی دلم,باران پاییزی متحرک,باران پاییزی راوی,باران پاییزی تهران,دانلود اهنگ بارون پاییزی یوسف زمانی,بارون پاییزی سیروان خسروی,بارون پاییزی سیروان خسروی متن,بارون پاییزی سیروان خسروی کنسرت,بارون پاییزی سیروان خسروی متن,بارون پاییزی سیروان خسروی لایو,بارون پاییزی سیروان خسروی شعر,بارون پاییزی سیروان خسروی جدید,دانلود بارون پاییزی سیروان خسروی,آهنگ بارون پاییزی سیروان خسروی,بارون پاییزی عکس,عکسهای باران پاییزی,عکس باران پاییزی عاشقانه,عکس باران پاییزی متحرک,بارون پاییزی شعر,پاییز باران شعر,شعر باران پاییزی,بارون پاییزی سیروان خسروی,بارون پاییزی سیروان,بارون پاییزی سیروان دانلود,بارون پاییزی سیروان متن,بارون پاییزی سیروان کنسرت,بارون پاییزی سیروان زنده,بارون پاییزی سیروان اکورد,اولین باران پاییزی تهران,بارش باران پاییزی در تهران,اولین باران پاییزی در تهران

تاریخ انتشار : سه شنبه, 09 شهریور 1395

آنچه در این میان مهم جلوه می کند دخالت های انسانی است که با دستکاری طبیعت برای ساخت و ساز یا تصرف زمین سبب بروز حوادثی می شوند.«تهران از مرحله کم آبی وارد فاز ترسالی شده است، بنابراین انتظار می رود در ۱۰ سال آینده سیل های بیشتری در رودخانه های پایتخت رخ دهد.»

به گزارش آرمان، این اظهار نظر مرداد سال گذشته مجری طرح های محیط زیستی در زمینه آب و محیط زیست بود. هر چند در تعریف سیل آمده است که سیل به معنی طغیان کردن آب، زیر آب رفتن گستره ای از زمین و طوفانی شدن است، اما آنچه در این میان مهم جلوه می کند دخالت های انسانی است که با دستکاری طبیعت برای ساخت و ساز یا تصرف زمین سبب بروز حوادثی می شوند و از آنجا که همیشه بهبود روش های ساخت و ساز از خطراتی چون وقوع زلزله جلوگیری می کنند، اما به تبع با از بین بردن پوشش گیاهی خطر احتمال بروز سیل را نیز افزایش می دهند.

 

اویس ترابی، مجری طرح های مختلف زیست محیطی کلان‌شهر تهران گفت: وقوع سیل یک جریان طبیعی محیطی است، اما در برخی موارد افرادی برای تصرف زمین اقدام به درختکاری در بستر رودخانه می کنند که در این صورت وقتی سیلی رخ می دهد درختان موجود در بستر را می شکند و چون شیب کوهستان نیز زیاد است سنگ ها و تنه های درختان در آب روان می شوند. به گفته او با تجمع تنه درختان و سنگ ها در مقاطع تنگ رودخانه مانند آبروها و تونل‌ها، انسداد جریان رخ می دهد و در این حالت آب در پشت آنها جمع می شود، با افزایش نیروی آب جمع شده در پشت این انسداد، پدیده شکست سد و رها شدن جریان مسدود شده به همراه قطعات واریزه ای رخ می دهد.

 

به گزارش ایرنا، او افزود: در حالت شکست انسداد جریان، دبی سیل چند برابر می شود ، در واقع بزرگی سیل در حدود سه تا چهار برابر افزایش می یابد، مثلا اگر دبی جریان اصلی رودخانه برابر ۱۴۰ متر مکعب بر ثانیه باشد به سیلی با بزرگی تقریبی ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه تبدیل می شود که قطعات بزرگ سنگ و تنه درختان موجود در آب نیز قدرت تخریب را افزایش می دهد.

دستکاری در طبیعت، عامل بروز سیل
بر همین اساس همواره کارشناسان محیط زیست به مسئولان هشدار می دهند که جلوی دستکاری های انسانی را در عرصه های طبیعی بگیرند، چرا که سیل علاوه بر آنکه لطمه جبران ناپذیری به طبیعت وارد می کند، جان بسیاری از مردم را نیز می گیرد، تا جایی که فروردین ۹۱ پدر علم کویر شناسی با تاکید بر اینکه تهران حریم حفاظتی ندارد، هشدار داد: دستکاری در طبیعت بالا دست و رها کردن طبیعت به حال خود عامل بروز سیلاب و خسارات ناشی از آن است. به گفته پرویز کردوانی تهران در بالا دست از پوشش گیاهی تهی شده است و درختی در اطراف تهران و در بالا دست کاشته نشده است.

 

او ادامه داد: بعد از آن باید به رها کردن طرح های آبخیزداری و پرشدن آبخیزها از رسوبات توجه کرد که همه وظیفه دستگاه‌ های مسئول بوده که طی این سال ها آنها این امر را رها کرده‌اند و باید گفت که اساسا طبیعت تهران به حال خود رها شده و هر روز شاهد تخریب گسترده خاک و آب تهران هستیم. این در حالی است که در سال گذشته با دستکاری طبیعت سیلی در روستای سیجان در جاده چالوس به وقوع پیوست. آن‌چنان که تیر سال گذشته معاون استاندار البرز و فرماندار کرج عنوان کرد که دستکاری در طبیعت، ساخت و سازهای غیرمجاز و غیراصولی در حریم رودخانه ها و تصرف اراضی حاشیه ای رودخانه عامل اصلی وقوع سیل اخیر در روستای سیجان در جاده چالوس است.

 

به گزارش ایرنا، محمدتقی ایرانی تصریح کرد: بارها از سوی مسئولان در مورد ساخت و ساز در حریم رودخانه ها هشدار داده شده است و به دنبال این ساخت و سازها و احداث پل های دست ساز بدون اصول و غیراستاندارد، چنین حوادث تلخی رقم می خورد و تبعات ناگوار به دنبال دارد. آبان سال گذشته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور سیل را حادثه‌ای دانست که می‌تواند به اندازه زلزله برای تهران خطرناک باشد و گفت: در راستای پیش‌بینی و پیشگیری از وقوع سیل سامانه‌ های هشدار سریع در حوزه‌ های آبریز تهران نصب می ‌شوند. اسماعیل نجار درباره احتمال ورود سیل در تهران اظهار کرد: پیش‌تر وقوع سیل در تهران سابقه داشته است و در یکی دو سال گذشته نیز نشانه‌ هایی از آن دیده شده است، مانند حادثه سیل کن یا سیلاب مترو تهران.

 

از این رو می توان گفت که سیل همیشه خطرات و خسارات زیادی دارد. به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه در تهران هفت حوزه آبریز وجود دارد، افزود: اگر بنا باشد در تهران سیلی رخ دهد این هفت نقطه از نقاطی است که ایجاد مشکل خواهد کرد و البته در نقاطی دیگر نیز احتمال بروز سیلاب وجود دارد، گرچه خبر وقوع سیل در روستای سیجان یکی از اخباری بود که در مورد وقوع سیل در اقصی نقاط ایران از خروجی خبرگزاری ها خارج شد، اما سوالی که پیش می آید این است که چرا با وجود هشدارها همچنان روند ساخت و سازها ادامه دارد و جالب تر آنکه بلافاصله بعد از وقوع سیل و خسارات جانی و مالی همه دنبال مقصر می گردند و سازمان های مربوطه هم از زیر بار رفتن مسئولیت شانه خالی می کنند.

باران پاییزی جان گرفت
علاوه بر خسارت جوامع بشری گاهی اوقات بارندگی در یک منطقه نیز باعث می ‌شود که رودخانه‌ ها پر از آب شده یا آب در یک جا بیش از حد جمع ‌شود، آن‌چنان که به دلیل لبریز شدن رودخانه‌ ها یا وجود موانع در آن آب اضافی به مناطق اطراف سرریز شده و به دنبال آن سیل نیز جاری می ‌شود. با وجود این، تا چندی دیگر باران های پاییزی شروع می شوند و امکان بروز سیل وجود دارد، به گونه ای که خطرات آن نیز قابل پیش بینی است. این در حالی است که در سال گذشته به دنبال باران های پاییزی سیل در ۱۲ استان جاری شد که علاوه بر خسارت مالی جان عده ای از هموطنان را نیز گرفت. به گونه ای که میزان خسارت سیل در استان ایلام و مخصوصا مرکز این استان بیشتر از بقیه نقاط کشور بود و بعد از آن لرستان و کرمانشاه به ترتیب بیشترین میزان خسارت را داشتند.

 

آن‌چنان که در ایلام طی ۴۸ ساعت ۳۰۰ میلی ‌متر باران بارید که به گفته مدیر کل هواشناسی این استان، در ۱۰۰ سال گذشته از نظر حجم بارندگی و بازه زمانی بی‌‌سابقه بوده است. سیل علاوه بر خسارات مادی، باعث مرگ سه نفر شد. به گفته فرماندار ایلام جسد دو نفر از مردم این شهر که در اثر سیلاب جان خود را از دست داده بودند، شناسایی شده است. خسارت وارده به ایلام باعث شد که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس‌‌جمهور از این شهر بازدید کنند.

 

نوبخت بیان کرد: در این بارندگی ها خساراتی به زیرساخت‌‌های استان وارد شده است که در نشست ستاد بحران و شورای برنامه ‌ریزی، تصمیم‌های مقتضی گرفته خواهد شد. به گزارش همشهری، او ادامه داد: دولت اهتمام دارد خسارت‌‌های آسیب‌دیدگان را در نخستین فرصت جبران کند. بنابراین همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و باید برای بروز هر نوع حادثه ای از قبل آمادگی داشت تا میزان خسارت ها کاهش یابد.

برچسب ها : آپارات سیل مترو تهران،آهنگ بارون پاييزي سيروان خسروي،اولین باران پاییزی تهران،اولین باران پاییزی در تهران،باران پاييزي سيروان خسروي،باران پاییزی،باران پاییزی تهران،باران پاییزی دلم،باران پاییزی راوی،باران پاییزی سیروان،باران پاییزی شعر،باران پاییزی عکس،باران پاییزی متحرک،باران پاییزی یوسف زمانی،بارش باران پاییزی در تهران،بارون پاييزي سيروان خسروي،بارون پاييزي سيروان خسروي كنسرت،بارون پاييزي سيروان خسروي متن،بارون پاییزی سیروان،بارون پاییزی سیروان اکورد،بارون پاییزی سیروان خسروی،بارون پاییزی سیروان خسروی جدید،بارون پاییزی سیروان خسروی شعر،بارون پاییزی سیروان خسروی لایو،بارون پاییزی سیروان خسروی متن،بارون پاییزی سیروان دانلود،بارون پاییزی سیروان زنده،بارون پاییزی سیروان کنسرت،بارون پاییزی سیروان متن،بارون پاییزی شعر،بارون پاییزی عکس،پاییز باران شعر،تاریخ سیل در تهران،دانلود اهنگ بارون پاییزی یوسف زمانی،دانلود بارون پاييزي سيروان خسروي،دانلود فیلم سیل در مترو تهران،دانلود کلیپ سیل در مترو تهران،سيل تهران،سیل تهران،سیل تهران 1394،سیل تهران 94،سیل تهران 95،سیل تهران امروز،سیل تهران تجریش،سیل تهران سال 66،سیل تهران مترو،سیل در استان تهران،سیل در تهران،سیل در تهران 1395،سیل در مترو تهران،سیل در متروی تهران،سیل دربند تهران،سیل دیروز تهران،سیل شمال تهران،سیل مترو تهران،سیل متروی تهران،سیل وطوفان تهران،شعر باران پاييزي،عکس باران پاییزی عاشقانه،عکس باران پاییزی متحرک،عکسهای باران پاییزی،فیلم سیل در مترو تهران،فیلم سیل مترو تهران،كاوش سيل تهران

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت