ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

سوند بافی صنایع دستی شهرستان سیریک

نویسنده: احمد اعجازی

art268

سوند بافی,سوند بافی قشم,سوند بافی در قشم,صنایع دستی سیریک,شهرستان سیریک هرمزگان,شهرستان سیریک,شهرستان سیریک روستای سرزه,شهرستان سیریک روستای گز,هواشناسی شهرستان سیریک,نقشه شهرستان سیریک,روستاهای شهرستان سیریک,تاریخچه شهرستان سیریک,شورای شهرستان سیریک,اموزش وپرورش شهرستان سیریک,سوند کلود,سوند ادراری,سوند ادراری در مردان,سوند نلاتون,سوند ترکز,ساند واید,ساند بار,ساند کلاد چیست,سوند ادراری در زنان,سوند فولی,

سوند از صنایع دستی مردم در جنوب ایران می باشد

 

سوند بافی یکی از صنایع دستی مردم شهرستان سیریک است که همه موارد تشکیل دهنده آن از درخت نخل است .
سوند از شاخ و برگ درخت نخل و در ابعاد ۴ ، ۶ و ۸ متری ساخته می شود و برای ساختن سایبان ، خانه های روستایی ، انباری ، کپر ، آغل احشام و حریم باغها استفاده می شود .

 

این حرفه با توجه به اقلیم جغرافیایی منطقه ، سهولت تهیه ، جابجایی و ماندگاری در برابر رطوبت و آفتاب دارای خریداران بسیاری داخل کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد .
از درخت نخل محصولاتی شامل سوند ، حصیر ، خرمای دامی ، خرما و شیره خرما به کشورهای حوزه حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

 

سوند که حصیری زمخت و خشن است و یکی از صنایع دستی مردم در جنوب ایران می باشد که جز حصیربافی و رایج ترین صنایع دستی است وجود نخلستان ها و درختان خرمای فراوان این فرصت را فراهم آورده تا با آن گونه های مختلف حصیر بافته شود. برای ساختن سوند از شاخه برگ‌دار درخت خرما استفاده می‌شود شاخه برگ دار را با طناب‌هایی‌که از برگ درخت خرما بافته شده است به‌ هم متصل کرده و برای پوشش سقف خانه ها و حفاظت بادگیرها در فصل زمستان استفاده می شود.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت