ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

سلول های جنینی و شرایط استفاده در زمینه طب بازساختی کشف شد

نویسنده: احمد اعجازی

سلول های جنینی و شرایط استفاده در زمینه طب بازساختی کشف شد

,سلول های جنینی,سلول های بنیادی جنینی,کشت سلول های بنیادی جنینی,سلول های جنین,سلول های بنیادی جنینی Ppt,کتاب سلول های بنیادی جنینی,سلول های بنیادی جنینی,سلول های بنیادی جنینی مفاهیم و پتانسیل ها,سلول های بنیادی جنین,سلول های بنیادی بند ناف جنین,طب بازساختی,طب بازساختی

تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 آبان 1395

محققان سنگاپوری در مطالعاتشان بخشی از ژنوم جهش یافته را طی کشت طولانی مدت سلول های بنیادی جنینی شناسایی کرده اند.

به گزارش مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، در مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته است، محققان سنگاپوری با همکاری دانشگاه شفیلد به مطالعه ۱۲۵ رده سلول بنیادی جنینی انسانی که از نظر نژادی متفاوت بودند پرداختند.

 

این رده ها از ۳۸ آزمایشگاه مختلف در سراسر دنیا جمع‌اوری شده بود و پایداری ژنومی این سلول های بنیادی جنینی را مورد مطالعه قرار دادند. از آن جایی که این سلول های بنیادی جنینی یکی از کاندیداهای اصلی استفاده در طب بازساختی و سلول درمانی هستند، بررسی ثبات ژنتیکی آن ها طی کشت های سلولی بسیار مهم است.

 

به نظر می رسد که این سلول ها طی کشت های طولانی مدت دچار موتاسیون هایی می شوند که می تواند قابلیت استفاده از این سلول ها در طب بازساختی را مختل کند. اما شواهد نشان می دهد که برخی از این موتاسیون ها در طولانی مدت مزیت های گزینشی نیز برای سلول ها داشته اند، برای مثال این جهش موجب افزایش قابلیت خودنوزایی این سلول های بنیادی جنینی شده اند.

 

این مطالعه تاکید دارد که بسیاری از تغییرات کروموزومی به طور مکرر رخ می دهند و منجر به افزایش نسخه ها در برخی از نواحی ژنوم می شوند.

 

کاریوتیپ مولکولی صورت گرفته و در این مطالعه نشان داده است که حدود ۲۰ درصد سلول هایی که از نظر کاریوتیپ طبیعی هستند در برخی از نواحی خاص مربوط به کروموزوم ۲۰ شان تفصیلات زیرکاریوتیپی را نشان می دهند.

 

این نواحی یکی از نواحی مشخص از نظر کاریوتیپی برای تغییر است. داده های بدست آمده در این مطالعه برای درک بهتر فراوانی و نوع تغییرات ژنتیکی اثر گذار روی سلول های بنیادی جنینی انسانی کشت شده موثر است و بحثی مهم در ارزیابی سلول ها برای کاربردهای بالقوه درمانی است.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت