ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

زیباترین روستای اردبیل را دیده اید؟

نویسنده: علی باستانی

زیباترین روستای اردبیل را دیده اید؟

 

زیباترین روستای جهان,زیباترین روستای جهان,زیباترین روستای جهان بهشت,زیباترین روستاهای جهان,زیباترین روستای دنیا,عکس زیباترین روستای جهان,عکس زیباترین روستاهای جهان,زیباترین روستا جهان,کوشه زیباترین روستای جهان,تصاویر زیباترین روستاهای جهان,زیباترین روستاهای جهان,زیباترین روستای جهان,زیباترین روستاهای دنیا,عکس زیباترین روستاهای جهان,عکس زیباترین روستای جهان,زیباترین روستا جهان,زیباترین روستای جهان بهشت,تصاویر زیباترین روستاهای جهان,زیباترین روستا در جهان,کوشه زیباترین روستای جهان,زیباترین روستای ایران,زیباترین روستاهای ایران,زیباترین روستاهای ایران,زیباترین روستا ایران,روستاهای زیبای ایران,روستای زیبای ایران,زیباترین روستای ایران کجاست,زیباترین روستاهای شمال ایران,زیباترین روستای مازندران,زیباترین روستاهای مازندران,زیباترین روستای استان مازندران,زیباترین روستا در مازندران,زیباترین روستاهای ایران,زیباترین روستای ایران,روستاهای زیبای ایران,زیباترین روستا ایران,روستاهای زیبای ایران,زیباترین روستا در ایران,زیباترین روستاهای شمال ایران,روستای زیبای ایران,زیباترین روستای ایران,زیباترین روستای جهان,زیباترین روستاهای جهان,زیباترین روستای ایران,زیباترین روستای مازندران,زیباترین روستاهای ایران,زیباترین روستا,زیباترین روستاهای دنیا,زیباترین روستای گیلان,زیباترین روستاهای شمال,زیباترین روستاهای دنیا,زیباترین روستای دنیا,زیباترین روستاهای جهان,عکس زیباترین روستاهای دنیا,زیباترین روستای گیلان,زیباترین روستاهای گیلان,زیباترین روستای استان گیلان,زیباترین روستاهای استان گیلان,زیباترین روستا در گیلان,زیباترین روستاهای شمال,زیباترین روستاهای شمال ایران,زیباترین روستاهای شمال کشور,زیباترین روستای شمال,زیباترین روستای شمال ایران,زیباترین روستای شمال کشور,زیباترین روستای خراسان شمالی

 

 

کوله‌بارتان را باید ببندید و به خان کندی بروید تا دیده‌ها، جای شنیده‌ها را بگیرد و باور کنید آنچه را که در وصف این دیار زیبا گفته‌اند!

گر گفتیم شیرین‌ترین عسل است، اگر گفتیم چشمه‌ای دارد خنک و خودجوش که چه تابستان باشد، چه زمستان، بس که سرد است، کسی قادر نیست دستش را حتی به اندازه یک دقیقه در آن نگه دارد. اگر گفتیم چشمه‌اش شفابخش است و بسیاری از بیماری‌ها را درمان می‌کند، یا اگر از درخت‌های پرمیوه‌اش تعریف کردیم و گفتیم قدمتش به دوره ناصرالدین شاه می‌رسد و کوچ‌نشین‌ها بنای اولیه‌اش را گذاشته‌اند… شما باور نکنید!

مثل این است که وقت گرسنگی، عکس غذای مورد علاقه‌تان را ببینید و بگویید سیر شدم! مثل این است که تصویر یک لیوان آب خنک را در فصل تابستان نشانتان بدهند و شما بگویید سیراب شده‌ام! مثل این است که عکس گل خوشبویی را بو کنید و بگویید مشام‌تان تازه شده است!

کوله‌بارتان را باید ببندید و به زیباترین روستای اردبیل بروید!

نه، این‌طور نمی‌شود، تا وقتی به «خان کندی» نرفته‌اید، تا وقتی دریاچه قالغانلو را ندیده‌اید، تا وقتی کنار چشمه روستا چای نخورده‌اید، تا وقتی در مراتع سبزش پابرهنه ندویده‌اید، تا وقتی خنکی و رطوبت مه را در سحرگاهش روی پوست‌تان حس نکرده‌اید، تا وقتی از باغ‌هایش با دست‌های خود میوه‌ای نچیده‌اید، تا وقتی پای حرف‌های مردم روستا ننشسته‌اید و آنها برایتان از گذشته‌های دور قصه نگفته‌اند و تا وقتی طعم فراغت را در روستا نچشیده‌اید، بی‌فایده است سخن گفتن از «خان کندی» و توصیف زیبایی‌های آن، مگر این که کوله بارتان را ببندید و عازم شهرستان گرمی یا مغان در اردبیل شوید و از آنجا به خان کندی بروید تا دیده‌ها، جای شنیده‌ها را بگیرد و باور کنید آنچه را که در وصف این دیار زیبا می‌گوییم!

کوله‌بارتان را باید ببندید و به زیباترین روستای اردبیل بروید!

دریاچه «قالغانلو»: دریاچه زیبای قالغانلو، که در شرق روستای خان کندی جاری است، از ذوب شدن تدریجی برف‌های کوه «قبله داشی» پدیده آمده و در پاییز و بهار وسعت آن افزایش می‌یابد، اما در تابستان به دلیل افزایش تبخیر سطحی و آبیاری مزارع، از وسعت آن کاسته می‌شود. بررسی اکولوژی طبیعی قالغانلو نشانگر وجود یک اکوسیستم با انواع موجودات آبزی در این دریاچه است که در عین حال، مکان مناسبی برای انواع ماهیان سردابی است.

کوله‌بارتان را باید ببندید و به زیباترین روستای اردبیل بروید!

حیات وحش: به علت شرایط خاص طبیعی و جغرافیایی منطقه، انواع مختلفی از حیات وحش در کوهها و مراتع مجاور خان‌کندی دیده می‌شود که از مهمترین آن می‌توان به انواع کبک، کبوتر وحشی، زردپره، شاهین، بالابان، عقاب، لاک‌پشت، روباه، شغال، جوجه تیغی، گرگ و گراز و چندین جانور دیگر اشاره کرد.

کوله‌بارتان را باید ببندید و به زیباترین روستای اردبیل بروید!

جاذبه‌های طبیعی: از مهم‌ترین کوه‌های رشته کوه صلوات‌داغی در اطراف روستای خان‌کندی، می‌توان به قله «قلی تاش» با ارتفاع ۲۵۸۰ متر و قبله داشی با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا اشاره کرد. این کوهها در جنوب روستا قرار دارند و نقش مهمی درتعدیل آب و هوای منطقه ایفاء می‌کنند، به طوری که با آغاز بارش در فصول سرد، این کوه‌ها یکدست سفیدپوش شده و با انبوهی از برف، به پیشواز بهار می‌روند. با ذوب شدن برف‌های زمستان، معروف‌ترین رودخانه فصلی شهر گرمی به نام «تولون چای» پدید می‌آید.

کوله‌بارتان را باید ببندید و به زیباترین روستای اردبیل بروید!

پوشش گیاهی: مراتع و ارتفاعات سرسبز روستا پوشیده از انواع گَوَن یونجه و شبدرکوهی است. گون، گیاهی است بوته‌ای، کوتاه و بالشتکی به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر که در ارتفاعات و کوه‌های خان‌کندی به وفور یافت می‌شود و تراوه‌های آن کتیرا نام دارد. گون‌های روستای خان‌کندی از نوع خاردار با خارهای بلند و پراکنده و گونه دیگر از نوع گَوَن سبز با خارهای کوتاهِ به هم فشرده است که اهالی منطقه، این نوع گَوَن را اصطلاحاً گَوَنِ جوجه تیغی می‌نامند که هرکدام در منطقه خاص خود می‌روید و دارای ریشه بلند و طویلی است که در دل خاک فرو می‌رود.

کوله‌بارتان را باید ببندید و به زیباترین روستای اردبیل بروید!

به علت وجود مراتع سرسبز پوشیده از انواع گل‌های رنگارنگ، ارتفاعات خان‌کندی محل مناسبی برای پرورش زنبور و تولید عسل است و به همین، جهت بهترین و مرغوب‌ترین نوع عسل، در روستای خان‌کندی تولید و عرضه می‌شود.

چشمه‌ها و رودخانه‌ها: کوه‌های اطراف روستای خان‌کندی شامل قبله داشی و قلی تاش، سرچشمه رودخانه «تولون چای» است که با شیبی تند، پس از طی مسیر میان چندین روستا، سرانجام به شهر گرمی می‌رسد. رودخانه «تولون چای» با گذر از شهر گرمی، در مرز جمهوری آذربایجان به رودخانه «بالهارود» پیوسته و در شهر بیله سوار وارد خاک جمهوری آذربایجان می شود.

کوله‌بارتان را باید ببندید و به زیباترین روستای اردبیل بروید!

چشمه شفابخش «خان بولاغی»، چشمه‌ای خودجوش با دبی 3 لیتر بر ثانیه است که در جنوب خان کندی و در بالادست آن جاری است. دمای آب این چشمه در تابستان و زمستان همواره نزدیک به صفر است و برای درمان امراض پوستی و استخوانی، بسیار مفید است.

به گفته مردم خان کندی، آب چشمه خان بولاغی از قدیم الایام مورد توجه خوانین و رؤسای قبایل محلی و ایلات شاهسون بوده است.

برچسب ها : ابصار نیوز اردبیل،اخبار انتخابات اردبیل،اخبار انتخاباتی اردبیل،اردبيل تلكام،اردبيل تلکام،اردبيل چت،اردبيل چت روم،اردبيل خبر،اردبيل موزيك،اردبيل موزيک،اردبيل نيوز،اردبیل انتخابات،اردبیل تلکام،اردبیل تلکام adsl،اردبیل چت،اردبیل چت چت روم فارسی،اردبیل چت روم،اردبیل چت رومی،اردبیل چت کلوب،اردبیل چت کلوپ،اردبیل چتا،اردبیل چتت،اردبیل خبر،اردبیل خبر امروز،اردبیل خبر انلاین،اردبیل خبرگزاری فارس،اردبیل خبرلری،اردبیل خبری،اردبیل دانلود مقاله،اردبیل موزیک،اردبیل موزیک استودیو،اردبیل نیوز،اردبیل هواشناسی،اردبیل هواشناسی ایران،استان اردبیل چت روم،استخدام نیوز اردبیل،اینترنت تلکام اردبیل،بسیج نیوز اردبیل،تصاویر زیباترین روستاهای جهان،چت روم اردبیل،چت روم اردبیل در یاهو،چت روم اردبیل در یاهو مسنجر،چت روم اردبیل ها،چت روم اردبیل یاهو،چت رومهای اردبیل،خبر استان اردبیل،خبر نیوز اردبیل،خبرگزاری اردبیل،خبرهای اردبیل،خبرهای انتخاباتی اردبیل،دانلود اردبیل موزیک،روستاهاي زيباي ايران،روستاهای زیبای ایران،روستاي زيباي ايران،روستای زیبای ایران،زيباترين روستا در ايران،زيباترين روستاهاي ايران،زيباترين روستاهاي شمال ايران،زيباترين روستاي ايران،زيباترين روستاي جهان،زیباترین روستا،زیباترین روستا ایران،زیباترین روستا جهان،زیباترین روستا در جهان،زیباترین روستا در گیلان،زیباترین روستا در مازندران،زیباترین روستاهای استان گیلان،زیباترین روستاهای ایران،زیباترین روستاهای جهان،زیباترین روستاهای دنیا،زیباترین روستاهای شمال،زیباترین روستاهای شمال ایران،زیباترین روستاهای شمال کشور،زیباترین روستاهای گیلان،زیباترین روستاهای مازندران،زیباترین روستای استان گیلان،زیباترین روستای استان مازندران،زیباترین روستای ایران،زیباترین روستای ایران کجاست،زیباترین روستای جهان،زیباترین روستای جهان بهشت،زیباترین روستای خراسان شمالی،زیباترین روستای دنیا،زیباترین روستای شمال،زیباترین روستای شمال ایران،زیباترین روستای شمال کشور،زیباترین روستای گیلان،زیباترین روستای مازندران،سایت اردبیل تلکام،سایت اردبیل موزیک،سایت جدید اردبیل موزیک،سپاه نیوز اردبیل،عصر تلکام اردبیل،عکس زیباترین روستاهای جهان،عکس زیباترین روستاهای دنیا،عکس زیباترین روستای جهان،فارس نیوز اردبیل،کانون نیوز اردبیل،کمپانی اردبیل موزیک،کوشه زیباترین روستای جهان،مخابرات اردبیل تلکام،مهندسی انتخابات اردبیل،هواشناسی اردبيل،هواشناسی اردبیل bbc،هواشناسی اردبیل بیله سوار،هواشناسی اردبیل خلخال،هواشناسی اردبیل رشت،هواشناسی اردبیل سرعین،هواشناسی اردبیل شش روزه،هواشناسی اردبیل مشکین شهر،وارونه نیوز اردبیل،وبلاگ انتخابات اردبیل

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت