ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

زن در چه شرایطی می‌تواند تقاضای طلاق کند؟

نویسنده: علی باستانی

%d8%b2%d9%86-%d8%af%d8%b1-%da%86%d9%87-%d8%b4%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%b7%db%8c-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af-%d8%aa%d9%82%d8%a7%d8%b6%d8%a7%db%8c-%d8%b7%d9%84%d8%a7%d9%82-%da%a9

 

,تقاضای طلاق زن,درخواست طلاق زن,درخواست طلاق زن از مرد,تقاضای طلاق از طرف زن,تقاضای طلاق از طرف زن,تقاضای طلاق از سوی زن,درخواست طلاق زن در دوران عقد,درخواست طلاق زن و مهریه,درخواست طلاق زن عربستانی,درخواست طلاق زن از شوهر,درخواست طلاق توسط زن,درخواست طلاق ازطرف زن,شرایط درخواست طلاق زن,موارد درخواست طلاق زن,درخواست طلاق زن از مرد در مدت عقد,شرایط درخواست طلاق زن از مرد,درخواست طلاق مرد از زن در دوران عقد,دلایل درخواست طلاق از طرف زن,حکم درخواست طلاق از طرف زن,درخواست طلاق از طرف زن و مهریه,درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه,درخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد,درخواست طلاق از طرف زن مهریه,شرایط تقاضای طلاق از طرف زن,مراحل درخواست طلاق از طرف زن,مراحل تقاضای طلاق از طرف زن,درخواست طلاق از سوی زن و مهریه,درخواست طلاق از جانب زن,درخواست طلاق از طرف زن در زمان عقد,دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه,طلاق به درخواست زن و مهریه,شرایط درخواست طلاق زن از شوهر

 

شرایط 12 گانه‌ای که به موجب آنها زن حق طلاق پیدا می‌کند کدامند؟

«محمد حسنوند» از قضات دادگستری استان ایلام در پاسخ به این سوال که زن در چه شرایطی می‌تواند تقاضای طلاق کند؟، یادداشتی را به این شرح نوشت:

دفترچه‌های ازدواج که در دفاتر ازدواج ثبت می‌شوند دارای بندهایی هستند که در صورت امضاء از سوی شوهر، زن این اختیار را خواهد داشت که پس از حصول این شرایط راسا در دادگاه‌های خانواده حاضرشده و تقاضای طلاق نماید.

دربند «الف» این عقدنامه‌ها آمده است: ضمن عقد نکاح خارج لازم زوج شرط کرد هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبود، زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده است طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل کند.

دربند «ب» آن نیز ضمن عقد نکاح خارج لازم زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر می‌دهد که زن در صورت تحقق شرایطی، از ناحیه مرد وکیل است خودش شخصاً یا با انتخاب فرد دیگری به‌عنوان وکیل به دادگاه مراجعه کند و پس از اثبات ادعا، درخواست طلاق کند.

شروط ضمن عقد نکاح شامل ۱۲ شرط است که به آن شروط دوازده‌گانه عقد نکاح می‌گویند. این شروط عبارت‌اند از:

1. زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه.

2. دومین شرط ذکرشده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق می‌دهد، بدرفتاری زوج است به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیرقابل‌تحمل کند.

3. سومین شرطی که باوجودآن زن اختیار طلاق دارد، بیماری خطرناک غیرقابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.

4. شرط چهارم دیوانه بودن مرد است درزمانی که امکان فسخ وجود ندارد.

5. پنجمین شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به کاری است که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.

6. محکومیت شوهر به مجازات ۵ سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که براثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به ۵ سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می‌دهد.

7. ابتلا زوج به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به‌سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.

8.  چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.

9. ازجمله مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذیرد و در عقدنامه نیز ذکرشده، محکومیت قطعی زوج براثر ارتکاب به جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر است که مغایر باحیثیت و شئون خانوادگی زن باشد تشخیص این امر نیز با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

10. دهمین شرط از شروط دوازده‌گانه عقد نکاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر است که در این صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.

11. همچنین چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف ۶ ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.

12. آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می‌کند و اختیار طلاق را به همسرش می‌دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌گیرد.

زن علاوه بر شرایط مندرج در قباله ازدواج می‌تواند حق سکونت که اختیار تعیین محل سکونت را به زن واگذار می‌کند، حق تحصیل و حق اشتغال یا هر شرطی که مخالف اقتضای عقد نکاح نباشد را در سند ازدواج خود با توافق شوهر درج کند.

با تحقق یکی از شرایط دوازده‌گانه و اثبات آن در دادگاه، زن می‌تواند با استفاده از وکالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و طی تشریفات قانونی نسبت به اجرای طلاق اقدام کند.

در مواردی هم اتفاق می‌افتد که مرد و زن بر سر داشتن حق طلاق زن بدون هیچ پیش‌شرطی رضایت دارند یا زنانی در پی دریافت این حق هستند که این مورد خارج از این دوازده شرط در صورتی محقق می‌شود که مرد در دفاتر استاد رسمی «وکالت در طلاق» را به زن بدهد که در این صورت زن هرزمانی و فارغ از هر پیش‌شرطی می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند

برچسب ها : تقاضاي طلاق از طرف زن،تقاضای طلاق از سوی زن،تقاضای طلاق از طرف زن،تقاضای طلاق زن،حکم درخواست طلاق از طرف زن،دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه،درخواست طلاق از جانب زن،درخواست طلاق از سوی زن و مهریه،درخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد،درخواست طلاق از طرف زن در زمان عقد،درخواست طلاق از طرف زن مهریه،درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه،درخواست طلاق از طرف زن و مهریه،درخواست طلاق ازطرف زن،درخواست طلاق توسط زن،درخواست طلاق زن،درخواست طلاق زن از شوهر،درخواست طلاق زن از مرد،درخواست طلاق زن از مرد در مدت عقد،درخواست طلاق زن در دوران عقد،درخواست طلاق زن عربستانی،درخواست طلاق زن و مهریه،درخواست طلاق مرد از زن در دوران عقد،دلايل درخواست طلاق از طرف زن،شرايط درخواست طلاق زن،شرایط تقاضای طلاق از طرف زن،شرایط درخواست طلاق زن از شوهر،شرایط درخواست طلاق زن از مرد،طلاق به درخواست زن و مهریه،مراحل تقاضای طلاق از طرف زن،مراحل درخواست طلاق از طرف زن،موارد درخواست طلاق زن

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت