ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

زمان شروع قطره آهن نوزاد، بدانید!

نویسنده: احمد اعجازی

زمان شروع قطره آهن نوزاد، بدانید!

,زمان شروع قطره آهن نوزاد,زمان شروع قطره آهن نوزادان,زمان شروع قطره آهن در نوزادان,زمان شروع قطره آهن برای نوزاد,زمان شروع قطره اهن به نوزاد,زمان شروع قطره آهن,قطره آهن نوزادان,قطره آهن نوزادان سیاه شدن دندان,قطره آهن نوزادان نارس,قطره آهن نوزاد,قطره آهن نوزاد دندان,قطره آهن نوزاد نی نی سایت,قطره آهن نوزاد خوشمزه,قطره آهن برای نوزادان,قطره آهن در نوزادان,عوارض قطره آهن نوزادان,قطره آهن نوزاد ایرانی یا خارجی,قطره آهن نوزاد خارجی,قطره آهن نوزاد 6 ماهه,قطره آهن خارجی نوزادان,قطره آهن دندان کودک,قطره اهن و دندان نوزاد,قطره آهن نوزاد نارس,قطره اهن در نوزادان نارس,قطره آهن برای نوزادان نارس,مصرف قطره آهن در نوزادان نارس,شروع قطره اهن در نوزادان نارس

در سنین شیرخوارگی که کودک قطره آهن مصرف می‌کند، بروز یبوست شایع‌ است

 

دکتر رامین مظفری، متخصص نوزادان و شیرخواران گفت: در سنین شیرخوارگی که کودک قطره آهن مصرف می‌کند، بروز یبوست شایع‌ است ولی با توجه به اینکه دادن این قطره ضروری است، این مساله نمی‌تواند دلیلی برای قطع مصرف آهن باشد.برای کودکان 6 تا 24 ماهه، اعم از شیر مادرخوار و شیرخشک‌ خوار قطره آهن باید همزمان با شروع تغذیه تکمیلی داده شود. چون در این سنین به طور فیزیولوژیک شیرخواران دچار کم‌خونی می‌شوند و برای رفع این مشکل، نیاز به مصرف قطره آهن است.

کنترل کم‌ خونی
دکتر رامین مظفری با اشاره به اینکه توصیه سازمان یونیسف و سازمان جهانی بهداشت هم برای پیشگیری از کمبود آهن و کنترل کم‌خونی فقرآهن مصرف قطره آهن در شیرخواران است، گفت: «مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود مادران از دادن قطره آهن به شیرخوار امتناع کنند سیاه‌شدن و پوسیدگی دندان‌ها، استفراغ در کودکان و یبوست است. درحالی که قطره آهن باعث تیره شدن دندان کودک می‌شود نه پوسیدگی.

 

در واقع جنس دندان عاملی است که می‎تواند باعث پوسیدگی شود که با مشاهده این مشکل باید حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه شود.»اگر با دادن قطره آهن فرزندتان دچار استفراغ می‌ شود با یک راه‌حل ساده می‌توان نوع قطره را تغییر داد مثلا از قطره‌ای که نوع خارجی یا مشابه آن و طعم‎دار است، استفاده کرد. درضمن برای اینکه کودک تمایل بیشتری به خوردن قطره نشان دهد، می‌توان آن را داخل آبمیوه طبیعی به‌خصوص آب پرتقال ریخت که جذب آهن را هم بالا می‌برد.

 

درصورتی هم که با مصرف قطره آهن شیرخوار دچار یبوست می‌شود، می‌توان از شربت‌های ملین مخصوص شیرخواران به تجویز پزشک متخصص در این سن استفاده کرد.آهن نقش موثری در رشد جسمانی و مغزی کودک دارد و کمبود آن منجر به کم‌ رشدی بدن و مشکلات ذهنی می‌شود، همانطور که دادن قطره AD و مولتی ویتامین به شیرخواران الزامی است و عدم استفاده از آنها منجر بروز نرمی استخوان می‌شود، مصرف قطره آهن هم شدیدا توصیه می‌شود چرا که کمبود آن می‌تواند باعث بروز مشکلات جسمی و ذهنی در کودکان شود.

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت