ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

زمانی نیا: کسی نمی‌داند پول‌ها کجاست

نویسنده: احمد اعجازی

زمانی نیا: کسی نمی‌داند پول‌ها کجاست

زمانی نیا معاون وزیر نفت,زمانی نیا,زمانی نیا,زمانی نیا وزارت نفت,زمانی نیا طراح لباس,امیرحسین زمانی نیا,محمد مهدی زمانی نیا,امیرحسین زمانی نیا کیست,مصطفی زمانی نیا,سمیه زمانی نیا,حوزه نفتی آمو دریا,حوزه نفتی افغان تاجک,حوزه نفتی سلمان,حوزه نفتی,حوزه نفتی فروزان,حوزه نفتی رام,حوزه 3 شرکت نفت,حوزه نفتی آزادگان,حوزه نفتی دارخوین,حوزه نفتی آذر,

تاریخ انتشار : یکشنبه, 17 مرداد 1395

به زودی اتفاقات بزرگی در حوزه نفت رخ می‌دهد. این را امیرحسین زمانی‌نیا در نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران اعلام کرد. وعده‌اش در حالی روزهای بهتر برای صنعت نفت را پس از برجام نشانه رفته است که دور جدید حمله به برجام و دستاوردهایش، از سوی برخی منتقدان دولت کلید خورده است.

او در حالی دیروز در جمع نمایندگان بخش خصوصی حضور یافت که وزارت نفت به تازگی اعلام کرده است ایران در آستانه انعقاد قراردادهای تازه با استفاده از مدل قراردادی جدید، IPC است. پیش از این قراردادهای نفتی بار دیگر پس از اصلاح، به تایید هیات وزیران رسید و طبق آنچه مقامات وزارت نفت وعده داده‌اند از پس سال‌های طولانی نخستین قرارداد نفتی ایران در یک ساله باقی مانده از عمر دولت یازدهم منعقد خواهد شد.

او توضیحاتی مبسوط در خصوص پرونده بابک زنجانی، میلیاردر بدهکار نفتی که حکم اعدام پرونده‌اش را رویت کرده است را نیز به درخواست اعضای هیات نمایندگان اتاق ارایه داد و پرده از این برداشت که گروهی تمایل ندارند این پرونده به نتیجه برسد.

برجام یک طرفه قابل نقض نیست
امیرحسین زمانی‌نیا در این جلسه ماهیت سندی که به برجام معروف شده است را مورد اشاره قرار داد و گفت: این سند به عنوان قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به ثبت رسیده و هیچ یک از طرفین نمی‌توانند به صورت یک‌جانبه آن را رد یا به صورت ناقص اجرا کنند. به گفته زمانی‌نیا، پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده امریکا و تغییر و تحولات در کاخ سفید، برجام به قوت خود باقی می‌ماند و حتی در صورت روی کار آمدن دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات نوامبر ٢٠١۶، امریکا نمی‌تواند یک طرفه اجرای برجام را لغو کند.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت با بیان اینکه اگرچه هر یک از گروه‌های حاکم در ایالات متحده، برجام را تفسیر کرده و به رای می‌گذارند، افزود: برجام و مفاد آن تداوم خواهد داشت و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا نیز دستخوش تغییر و تحول نخواهد شد. وی یکی از مشکلات پیش روی اجرای برجام را مسائل بانکی و مالی عنوان کرد و گفت: بسیاری از بانک‌های میانی و کوچک برای معاملات پولی و مالی با ایران آماده هستند و این در حالی است که بانک‌های بزرگ از نظر روانی هنوز آمادگی همکاری با ایران را ندارند.

زمانی‌نیا یکی از چالش‌های مقابل برجام را اتفاقات سیاسی رخ داده در کشور عنوان کرد و افزود: اگرچه در ماجرای فیش‌های حقوقی نجومی هنوز ادعایی مبنی بر غیرقانونی بودن آن نیز اعلام نشده و حواشی سیاسی آن کاملا مشهود است، اما همین اتفاق تصویر ناخوشایندی از وضعیت داخل ایران به خارج از مرزها و سرمایه‌گذاران بین‌المللی مخابره کرده و اثر مخربی را به جا گذاشته است.

 

او که مواضع و انتقادات و پیشنهادات نمایندگان بخش خصوصی را در حوزه مورد عملش، یعنی وزارت نفت شنیده بود، سپس به ساختارهای موجود اشاره و تاکید کرد: صحبت‌هایی که در این جلسه شنیدم من را به این نتیجه رساند که بخش‌خصوصی هنوز احساس می‌کند که فاصله‌اش با دولت در دوران پسابرجام نیز کوتاه و نزدیک نشده است. زمانی‌نیا با بیان اینکه در طول دست‌کم ١٠٠سال اخیر، بخش خصوصی تجارب تلخی در حوزه نفت داشته است، افزود: به عنوان معاون وزیر نفت تلاش بیشتری می‌کنم که تعامل بدنه وزارت نفت با بخش خصوصی بهبود پیدا کند.

پول بابک زنجانی کجاست؟
زمانی‌نیا در ادامه به ماجرای بابک زنجانی و بازگشت پول‌های گمشده در پرونده این فرد اشاره کرد و گفت: وزارت نفت به‌طور جدی به دنبال بازگشت این پول است، اما نمی‌داند که کجاست. وی افزود: متاسفانه به نظر می‌رسد برخی در داخل کشور تمایلی ندارند که این پرونده تعیین تکلیف شود. وزارت نفت از چندی پیش، یک شرکت خصوصی را موظف به پیگیری این پول‌ها در سه کشور تاجیکستان، مالزی و ترکیه کرده و با اطلاعاتی که وزارت نفت در اختیار این شرکت قرار داده است، سرنخ‌هایی نیز پیدا شده اما یکی از کارشناسان این شرکت پس از مراجعه به کشور، ممنوع‌الخروج شده است.

معامله ایران و بویینگ در آینده نزدیک به نتیجه می‌رسد
وی در خصوص فروش هواپیماهای شرکت بویینگ به ایران نیز گفت: لایحه ممنوعیت فروش هواپیماهای بویینگ به ایران، به سنای امریکا نرفته است. معاون وزیر نفت، افزود: تنها موضوع مورد مناقشه در معامله هواپیماهای ایرباس با ایران، مربوط به یک قطعه راهبری در ساخت هواپیماهای این شرکت می‌شود که می‌تواند کاربردی دوگانه داشته باشد. به گفته زمانی‌نیا، شرکت ایرباس در خصوص این موضوع، از OFAC (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا) استعلام کرده است و فعلا باید منتظر پاسخ از این نهاد بود. وی البته پیش‌بینی کرد که خرید ایران از ایرباس تا دو ماه آینده به نتیجه خواهد رسید و البته معامله بویینگ با ایران نیز آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد.

تسریع در اجرای قراردادهای نفتی
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت در ادامه، با اشاره به اینکه برخی تصمیمات داخلی، آثار مخرب‌تری بر اقتصاد در مقایسه با اقدامات خارجی دارد، گفت: قراردادهای IPC بیش از این نباید معطل بماند و هر چه سریع‌تر باید اجرا شود. به گفته زمانی‌نیا، هم‌زمانی رونمایی از قراردادهای جدید نفتی با انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، باعث شد که اجرای آن به تاخیر بیفتد. وی در بخش دیگری از سخنانش، وزارت نفت را یک نهاد کاملا اقتصادی عنوان کرد و گفت: در مورد صادرات گاز ایران از طریق لوله، وزیر نفت بر این باور است که مقرون به صرفه نیست، حال اگر بخش خصوصی باور دیگری دارد می‌تواند آن را مطرح و ثابت کند، در این صورت وزارت نفت مخالفتی نخواهد کرد. زمانی‌نیا ادامه داد: برای وزارت نفت و شخص وزیر، منافع استراتژیک در اولویت قرار دارد.

معاون وزیر نفت در پایان این نشست از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی خواست تا همراهی و شفاف‌سازی بیشتری از برجام داشته باشند. او گفت: این انتظار از بخش خصوصی می‌رود که با آگاهی از آثار مثبت برجام، حمایت و همراهی بیشتری از خود نشان دهد.

فعالان بخش خصوصی چه گفتند؟
فرهاد فزونی، عضو کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران: وزارت نفت در دولت یازدهم نشان داده است که علاقه‌ای به تعامل با بخش خصوصی ندارد، بنابراین این سوال به‌طور جدی مطرح است که تعریف بخش خصوصی از نظر وزارت نفت چیست؟

محمد امیرزاده ،عضو هیات نمایندگان اتاق تهران: سرانجام ردیابی پول‌هایی که در پرونده بابک زنجانی اعلام شد، به کجا رسیده است؟

محمدرضا بختیاری، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران: وتو لوایح جمهوری‌خواهان در کنگره امریکا علیه ایران و برجام تا چه اندازه از سوی باراک اوباما جدی است؟

سیدحمید حسینی، عضو هیات‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی: نباید انتظار داشته باشیم که حداقل طی ١٠ سال آینده همکاری بانک‌های بزرگ خارجی با ایران آغاز شود. از این رو، باید تمام توان خود را روی مذاکره و تعامل با بانک‌های شرق بگذاریم.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت