ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

رشد تا یک سالگی چطور اتفاق می افتد؟

نویسنده: احمد اعجازی

رشد تا یک سالگی چطور اتفاق می افتد؟

,رشد کودک تا یک سالگی,مراحل رشد کودک تا یک سالگی,جدول رشد کودک تا یک سالگی,نمودار رشد کودک تا یک سالگی,جدول رشد نوزاد تا یک سالگی,رشد کودک از تولد تا یک سالگی,مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی,مراحل رشد کودک از تولد تا یک سالگی,مراحل رشد کودکان تا یک سالگی,روند رشد نوزاد تا یک سالگی,مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی,مراحل رشد نوزاد از بدو تولد تا یک سالگی,مراحل رشد کودک از بدو تولد تا یک سالگی,مراحل رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی,عوامل موثر در رشد کودک از تولد تا یک سالگی,مراحل رشد کودک از یک تا سه سالگی,مراحل رشد جنین,مراحل رشد جنین انسان,مراحل رشد جنین هفته به هفته,مراحل رشد جنین دوقلو,مراحل رشد جنین در رحم مادر,مراحل رشد جنین در رحم,مراحل رشد جنین در دوران بارداری,مراحل رشد جنین با تصویر,مراحل رشد جنین مرغ,مراحل رشد جنین جوجه,مراحل رشد نوزاد,مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی,مراحل رشد نوزاد بعد از تولد,مراحل رشد نوزاد قورباغه,مراحل رشد نوزاد از بدو تولد,مراحل رشد نوزاد ماه به ماه,مراحل رشد نوزاد لاک پشت,مراحل رشد نوزاد در شکم مادر,مراحل رشد نوزادان نارس,مراحل رشد نوزاد 5 ماهه,مراحل رشد لوبیا,مراحل رشد لوبیا با تصویر,مراحل رشد لوبیا چیتی,مراحل رشد لوبیا قرمز,مراحل رشد لوبیا سبز,مراحل رشد لوبیا عکس,مراحل رشد لوبیا برای کودکان,مراحل رشد لوبیا با عکس,مراحل رشد لوبیا با شکل,مراحل رشد لوبیا دوم ابتدایی,مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته,مراحل رشد جنین انسان با تصویر,مراحل رشد جنین انسان در قرآن,مراحل رشد جنین انسان با عکس,مراحل رشد جنین انسان در رحم مادر,مراحل رشد جنین انسان در شکم مادر,مراحل رشد جنین انسان از ابتدا,مراحل رشد جنین انسان در رحم,مراحل رشد جنین انسان+عکس,مراحل رشد قورباغه,مراحل رشد قورباغه+عکس,مراحل رشد قورباغه با تصویر,مراحل رشد قورباغه ها,مراحل رشد قورباغه به زبان ساده,مراحل رشد قورباغه با عکس,مراحل رشد قورباغه همراه با عکس,مراحل رشد قورباغه را نام ببرید,مراحل رشد قورباغه انیمیشن,مراحل رشد قورباغه تصویر,مراحل رشد اریکسون,مراحل رشد روانی اریکسون,مراحل رشد اجتماعی اریکسون,جدول مراحل رشد اریکسون,مراحل رشد شخصیت اریکسون,مراحل رشد روانی اجتماعی اریکسون,مراحل رشد از دیدگاه اریکسون,مراحل رشد از نظر اریکسون,مراحل رشد کودک از نظر اریکسون,مراحل رشد شناختی اریکسون,مراحل رشد گیاه,مراحل رشد گیاه ماری جوانا,مراحل رشد گیاهان,مراحل رشد گیاه لوبیا,مراحل رشد گیاه برای کودکان,مراحل رشد گیاه گندم,مراحل رشد گیاه عدس,مراحل رشد گیاه برنج,مراحل رشد گیاه شاهدانه,مراحل رشد گیاه توت فرنگی,مراحل رشد دانه لوبیا,مراحل رشد دانه لوبیا چیتی,مراحل رشد دانه لوبیا دوم ابتدایی,مراحل رشد دانه لوبیا با تصویر,مراحل رشد دانه ی لوبیا,مراحل رشد یک دانه لوبیا,عکس مراحل رشد دانه لوبیا,تصاویر مراحل رشد دانه لوبیا,فیلم مراحل رشد دانه لوبیا,نقاشی مراحل رشد دانه لوبیا,مراحل رشد انسان,مراحل رشد انسان بعد از تولد,مراحل رشد انسان ها,مراحل رشد بدن انسان,مراحل رشد مغز انسان,مراحل رشد پروانه,مراحل رشد پروانه برای کودکان,مراحل رشد پروانه ها,مراحل رشد پروانه با عکس,مراحل رشد پروانه با تصویر,مراحل رشد پروانه ابریشم,مراحل رشد پروانه به زبان کودکانه,مراحل رشد پروانه از پیله,مراحل رشد پروانه چیست,مراحل رشد پروانه ابتدایی

رشد، تغییری کمی است که پارامترهایی مانند افزایش وزن، قد و اندازه بدن را مورد توجه قرار می دهد

 

رشد و تکامل دو واژه ای هستند که همیشه در کنار یکدیگر به کار می روند. دو بازویی که از بدو تولد به کودک شما کمک می کنند تا بزرگ شود و دوره های مختلف زندگی را طی کند تا تبدیل به یک انسان بالغ شود. این دو مقوله عمده ترین تغییرات کودک را تشکیل می دهند پس شناخت و توجه به آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مهم ترین نکات مربوط به هر یک را در بازه زمانی تولد تا یک سالگی کودک بررسی کنیم.

شیوا فرجی، کارشناس ارشد تغذیه درباره این موضوع می گوید:
رشد، تغییری کمی است که پارامترهایی مانند افزایش وزن، قد و اندازه بدن را مورد توجه قرار می دهد و در مقابل نمو یا تکامل، تغییرات کیفی است که شامل افزایش توانایی ها و مهارت های کودک مثل صحبت کردن، مهارت های حرکتی و مانند اینها می شود.
مهم ترین زمان رشد و نمو هر کودکی سه سال اول زندگی اوست. بنابراین باید توجه داشته باشیم که مواد غذایی که برای خوراک بچه ها استفاده می کنیم و آنچه به کودک خود یاد می دهیم، از اهمیت بالایی برخوردار است. در توضیح این دو مقوله ما به ابتدا به رشد و آیتم های کمی می پردازیم و سپس در مطلبی دیگر نمو و تکامل را با هم بررسی خواهیم کرد.

سه پارامتر اساسی
بچه ها هنگامی که به دنیا می آیند با سه پارامتر کمی سنجیده می شوند: قد، وزن و دور سر. این اطلاعات در بدو تولد ثبت می شود چون به عنوان اولین داده هایی که کودک از ژنتیک با خودش حمل می کند، از منظر پزشکی ارزشمند است.
ژنتیک، جثه و قد پدر و مادر، شرایط محیطی مادر در زمان بارداری و آب و هوا، همه اینها در اینکه بچه شما با چه قد و وزن و چه خصوصیاتی متولد شود، موثر هستند.
رشد نوزاد یک پدیده ممتد است پس اگر در جایی قطع شود باید به آن توجه کرد، زیرا نشان دهنده بر هم خوردن روال و نظم است که ممکن است ریشه در بیماری و مشکلات جدی داشته باشد. علاوه بر این رشد، عموما یکنواخت است. البته در ابتدای تولد خیلی سریع تر اتفاق می افتد اما به مرور کندتر می شود.

نمودار رشد کودک,رشد و نمو کودک

رشد نوزاد یک پدیده ممتد است پس اگر در جایی قطع شود باید به آن توجه کرد
تنها در یک سال، وزن سه برابر می شود!
نوزادی که به صورت نرمال به دنیا می آید (غیر از نارس) حدود 2/5 تا 4 کیلوگرم وزن دارد که میزان متوسط آن در حدود 3 کیلو و 300 گرم است. در سه ماه اول رشد، نوزاد روزانه 26 تا 30 گرم وزن اضافه می کند که در نتیجه ماهی 780 تا 900 گرم به وزن او افزوده می شود.
در سه ماهه دوم رشد وزن او به  17 الی 18 گرم در روز می رسد که باعث می شود هر ماه 510 تا 550 گرم وزن اضافه کند و در سه ماهه سوم افزایش وزن روزانه او به 12،13 گرم در روز کاهش می یابد که در نتیجه ماهی 350 گرم به وزن او افزوده می شود.
در سه ماه چهارم نیز هر ماه 270 گرم به وزن بچه اضافه می شود که به دلیل متوسط 9 گرم افزایش وزن روزانه است. در کل می توان گفت که وزن هر نوزادی تا پایان یک سالگی، سه برابر وزن او در هنگام تولد می شود.

بیشترین رشد سر، در سال اول زندگی
قد هر نوزادی هنگام تولد در حالت طبیعی بین 48 تا 53 سانتی متر است که متوسط اندازه آن 50 سانتی متر است. بعد از پایان یک سالگی قد کودک حدود 25 سانتی متر رشد داشته است. این روند تا زمان بلوغ ادامه پیدا می کند و هر سال 5 الی 6 سانتی متر به قد کودک افزوده می شود.
اندازه دور سر آخرین پارامتر مهم در رشد است. هنگام تولد، دور سر بین 33 تا 37 سانتی متر است که نشان دهنده سلامت نوزاد است و اگر کوچک تر یا بزرگ تر از این اندازه باشد باید به دقت بررسی شود زیرا ممکن است نشان دهنده وجود تومور یا بیماری هایی در سر او باشد. دور سر هر کودکی در پایان یک سالگی به طور متوسط به 47 سانتی متر می رسد. بعد از یک سالگی روند رشد دور سر کند می شود به طوری که تا پایان 6 سالگی تنها 8 سانتی متر رشد می کند و به 55 سانتی متر می رسد.

منحنی رشد چطور رسم می شود؟
همان طور که می بینید عددهایی که برای وزن، قد و دور سر نوزاد گفتیم، نشان دهنده ویژگی امتداد و البته یکنواختی رشد کودک است که ابتدا با سرعت بیشتر و سپس آهسته تر صورت می گیرد. به همین دلیل می توانیم بگوییم که رشد امری یکنواخت است، زیرا تابع قوانینی است. قوانینی که در قالب عددهای خاصی می توان آنها را پیش بینی کرد. روند آن نیز مشخص است: ابتدا سریع تر و بعد کندتر.
پزشکان با مطالعه و دریافت این قوانین آنها را به صورت یک منحنی درآورده اند. همان نمودارهای رشد کودک که در ابتدای تولد با کارت واکسن کودک، به شما می دهند و طبق آن می توانید رشد کودک خود را مشاهده کنید و پزشک یا کسی که روند رشدرا پایش می کند بر اساس آنها وضعیت سلامت و رشد کودک را بررسی کند.

 

برچسب ها : تصاویر مراحل رشد دانه لوبیا،جدول رشد کودک تا یک سالگی،جدول رشد نوزاد تا یک سالگی،جدول مراحل رشد اریکسون،رشد کودک از تولد تا یک سالگی،رشد کودک تا یک سالگی،روند رشد نوزاد تا یک سالگی،عکس مراحل رشد دانه لوبیا،عوامل موثر در رشد کودک از تولد تا یک سالگی،فیلم مراحل رشد دانه لوبیا،مراحل رشد اجتماعی اریکسون،مراحل رشد اریکسون،مراحل رشد از دیدگاه اریکسون،مراحل رشد از نظر اریکسون،مراحل رشد انسان،مراحل رشد انسان بعد از تولد،مراحل رشد انسان ها،مراحل رشد بدن انسان،مراحل رشد پروانه،مراحل رشد پروانه ابتدایی،مراحل رشد پروانه ابریشم،مراحل رشد پروانه از پیله،مراحل رشد پروانه با تصویر،مراحل رشد پروانه با عکس،مراحل رشد پروانه برای کودکان،مراحل رشد پروانه به زبان کودکانه،مراحل رشد پروانه چیست،مراحل رشد پروانه ها،مراحل رشد جنین،مراحل رشد جنین انسان،مراحل رشد جنین انسان از ابتدا،مراحل رشد جنین انسان با تصویر،مراحل رشد جنین انسان با عکس،مراحل رشد جنین انسان در رحم،مراحل رشد جنین انسان در رحم مادر،مراحل رشد جنین انسان در شکم مادر،مراحل رشد جنین انسان در قرآن،مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته،مراحل رشد جنین انسان+عکس،مراحل رشد جنین با تصویر،مراحل رشد جنین جوجه،مراحل رشد جنین در دوران بارداری،مراحل رشد جنین در رحم،مراحل رشد جنین در رحم مادر،مراحل رشد جنین دوقلو،مراحل رشد جنین مرغ،مراحل رشد جنین هفته به هفته،مراحل رشد دانه لوبیا،مراحل رشد دانه لوبیا با تصویر،مراحل رشد دانه لوبیا چیتی،مراحل رشد دانه لوبیا دوم ابتدایی،مراحل رشد دانه ی لوبیا،مراحل رشد روانی اجتماعی اریکسون،مراحل رشد روانی اریکسون،مراحل رشد شخصیت اریکسون،مراحل رشد شناختی اریکسون،مراحل رشد قورباغه،مراحل رشد قورباغه انیمیشن،مراحل رشد قورباغه با تصویر،مراحل رشد قورباغه با عکس،مراحل رشد قورباغه به زبان ساده،مراحل رشد قورباغه تصویر،مراحل رشد قورباغه را نام ببرید،مراحل رشد قورباغه ها،مراحل رشد قورباغه همراه با عکس،مراحل رشد قورباغه+عکس،مراحل رشد کودک از بدو تولد تا یک سالگی،مراحل رشد کودک از تولد تا یک سالگی،مراحل رشد کودک از نظر اریکسون،مراحل رشد کودک از یک تا سه سالگی،مراحل رشد کودک تا یک سالگی،مراحل رشد کودکان تا یک سالگی،مراحل رشد گیاه،مراحل رشد گیاه برای کودکان،مراحل رشد گیاه برنج،مراحل رشد گیاه توت فرنگی،مراحل رشد گیاه شاهدانه،مراحل رشد گیاه عدس،مراحل رشد گیاه گندم،مراحل رشد گیاه لوبیا،مراحل رشد گیاه ماری جوانا،مراحل رشد گیاهان،مراحل رشد لوبیا،مراحل رشد لوبیا با تصویر،مراحل رشد لوبیا با شکل،مراحل رشد لوبیا با عکس،مراحل رشد لوبیا برای کودکان،مراحل رشد لوبیا چیتی،مراحل رشد لوبیا دوم ابتدایی،مراحل رشد لوبیا سبز،مراحل رشد لوبیا عکس،مراحل رشد لوبیا قرمز،مراحل رشد مغز انسان،مراحل رشد نوزاد،مراحل رشد نوزاد 5 ماهه،مراحل رشد نوزاد از بدو تولد،مراحل رشد نوزاد از بدو تولد تا یک سالگی،مراحل رشد نوزاد از تولد تا یک سالگی،مراحل رشد نوزاد بعد از تولد،مراحل رشد نوزاد تا يك سالگي،مراحل رشد نوزاد تا یک سالگی،مراحل رشد نوزاد در شکم مادر،مراحل رشد نوزاد قورباغه،مراحل رشد نوزاد لاک پشت،مراحل رشد نوزاد ماه به ماه،مراحل رشد نوزادان نارس،مراحل رشد یک دانه لوبیا،نقاشی مراحل رشد دانه لوبیا،نمودار رشد کودک تا یک سالگی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت