ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

رابطه انگلیس و اتحادیه اروپا ژله ای است

نویسنده: علی باستانی

رابطه انگلیس و اتحادیه اروپا ژله ای است

 

انگلیس و اتحادیه اروپا,انگلستان و اتحادیه اروپا,انگلیس اتحادیه اروپا,انگلیس در اتحادیه اروپا,اتحادیه اروپا,اتحادیه اروپا تحریم ایران,اتحادیه اروپا pdf,اتحادیه اروپا و ایران,اتحادیه اروپا کجاست,اتحادیه اروپا در افغانستان,اتحادیه اروپا ویکی پدیا,اتحادیه اروپا ppt,اتحادیه اروپا و خاورمیانه,اتحادیه اروپای غربی,عضو اتحادیه اروپا,عضو جدید اتحادیه اروپا,ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا,کشورهای عضو اتحادیه اروپا کدامند؟,ترکیه عضو اتحادیه اروپا,کشور عضو اتحادیه اروپا,کشورهای عضو اتحادیه اروپا,روسیه عضو اتحادیه اروپا,گرجستان عضو اتحادیه اروپا,ارمنستان عضو اتحادیه اروپا,اعضا اتحادیه اروپا,تعداد اعضا اتحادیه اروپا,تعداد اعضای اتحادیه اروپا,لیست اعضای اتحادیه اروپا,اعضای اتحادیه ی اروپا,تعداد اعضای اتحادیه اروپا,اسامی اعضای اتحادیه اروپا,اعضای جدید اتحادیه اروپا,اعضای اصلی اتحادیه اروپا,

 

تحلیل من این بود که بدلیل گردبادهای سیاسی اقتصادی و مخاطرات داخلی و خارجی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا متوجه این کشور خواهد شد و روحیه تجارت پیشگی مردم این کشور، نتیجه همه پرسی منجر به خودزنی سیاسی انگلیس نخواهد شد. هم اکنون نیز معتقدم روند خروج و خروجی مذاکرات خروج به گونه ائی خواهد شد که شیر بی یال و دم و اشکمی از کار در خواهد آمد که شبیه خروج است و نه خود خروج! در اینصورت جای سوزنها بر بدن انگلیس و اتحادیه هیچ دردی نخواهد داشت! و از هم اکنون نیز مخالفین خروج زمزمه می کنند که موافقین خروج نگفته اند در صورت خروج دقیقا چه رابطه‌ای باید میان بریتانیا و اتحادیه اروپا برقرار شود.

یعنی انگلیس و اتحادیه اروپائی در اینده شاهد یک رابطه ژله ائی خواهند شد و نه دشمنان در مقابل هم که ما هم فرصت طلائی داشته باشیم و برویم از این آب گل آلود ماهی بگیر یم و…! اصولا” این از هول حلیم توی دیگ افتادن خیلی زیبنده عالم سیاست نیست و لازم است با صبوری تحولات را نظاره و تجزیه و تحلیل کرد.

ما در منطقه ائی قرار گرفته ایم و ظرفیتها، فرصتها و چالشهائی درون کشور و حکومت و سیاست خود داریم که از بهم ریختگی دنیا چیزی عایدمان نمیشود و بالعکس در پرتو هژمونی آمریکا در منطقه، توازن قوا ناشی از وجود اتحادیه های قوی بیشتر در برهه کنونی برای ما کارساز است تا آشفتگی سیاسی و اقتصادی. از سوی دیگر بدلیل کم بودن وزن سیاست خارجی ایران در اروپا و انگلیس و حجم بالای چالشهای قبلی با این دو، ما بطور مستقیم از این واقعه و خروج انگلیس از اتحادیه سود و یا ضرری ننمائیم. اما بطور غیر مستقیم و از طریق بازار نفت و یا گردبادهای اقتصادی در منطقه و دنیا ، اقتصاد ایران متاثر میگردد. لذا ما باید به دنبال کمینه کردن اثرات اقتصادی غیر مستقیم این تحولات و تاثیرات غیر مستقیم تحولات سیاسی برای کسب منافع حداکثری برای خودمان باشیم.

زیرا درست است که مردم انگلیس رای به خروج این کشور از اتحادیه اروپائی داده اند اما اولا” این روند آنی نبوده و مدت زمان زیادی شاید تا یکی دو سال طول کشیده و نکات فنی بسایر زیادی برای حل و فصل و قانون گذاری در انگلیس و اتحادیه و تهیه متون تفاهم نامه های مختلف دارد. ثانیا” نحوه برخورد دولت انگلیس بسیار فنی و تاثیر گذار است به گونه ایکه موافقان خروج درخواست دارند نماینده از سوی احزاب و یا شخصیتهای مخالف ادامه حضور در اتحادیه در هیئت مذاکره کننده عضویت داشته باشند.

با رای مردم به خروج، موافقین منتظرند تا نخست ‌وزیر دستور شروع مذاکرات بر سر چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و ماهیت روابط این کشور با اتحادیه را صادر کند. این روند طولانی و نفس گیر و پیچیده نه تنها شامل لغو قانون جوامع اروپایی مصوب 1972 می‌شود که قوانین بریتانیا را تابع قوانین اتحادیه اروپا می‌کند، بلکه باید بالغ بر 80 هزار صفحه از قراردادهای اتحادیه اروپا که در پنج دهه گذشته تصویب شده‌اند بطور دقیق بررسی شوند و تصمیم گرفته شود کدام‌ یک از قوانین باید لغو، تغییر و یا نگه داشته شود. راه کار و نحوه همین تصمیم و انتخاب یکی از سه گزینه در جامعه انگلیس که برای هر امر جزئی ساعتها و روزها بحث و بررسی میکنند، خود یکی از مشکلات فرا روی تیم مذاکره کننده است.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت