ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

دوئل نفتی ایران و عراق

نویسنده: علی باستانی

دوئل نفتی ایران و عراق

 

نفت ایران,نفت ایرانول,نفت ایران قیمت,نفت ایران تحریم شد,نفت ایران میامی,نفت ایران تحریم,نفت ایران هواپیمایی,نفت ایرانول استخدام,نفت ایران فروش,نفت ایران درآمد,نفت عراق,نفت کردستان عراق,تولید نفت عراق,شرکت نفت عراق,وزیر نفت عراق,صادرات نفت عراق,وزارت نفت عراق,وضعیت نفت عراق,فروش نفت عراق,نفت خانه عراق,

 

دوئل ایران و عراق برای توسعه یک میدان بزرگ مشترک نفتی وارد مرحله جدیدی شده و با وجود عقب افتادگی‌ها، مسئولان شرکت نفت وعده می‌دهند که تا سه ماه آینده تولید نفت با عراق برابر می‌شود.

با گذشت بیش از یکصد سال از کشف نفت در کشور، صنعت نفت ایران در توسعه میادین مشترک نفت و گاز با کشورهای عربی همسایه یک بازنده تمام عیار بوده است. تاخیر چندین و چند ساله در توسعه و بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی، تاخیرهای توسعه میدان سلمان و در نهایت مهاجرت گازهای ترش این میدان مشترک به امارات، توسعه فروزان، اسفندیار، فرزادB، لایه نفتی پارس جنوبی و از دو سال گذشته تاکنون آزادگان جنوبی، همگی از میادین بزرگ نفت و گاز ایران هستند که در توسعه این میادین به دلیل سال‌ها تاخیر، میلیاردها بشکه نفت خام و میعانات گازی به جای ایران توسط کشورهای همسایه استخراج شده است.

با این وجود مرور نحوه توسعه آزادگان جنوبی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی ایران و خاورمیانه که دست بر قضا با کشور عراق مشترک بوده هم خالی از لطف نیست و نکته قابل توجه آن است که عراقی که سال‌هاست با جنگ و نبرد با تروریست‌ها دست و پنجه نرم می‌کند در توسعه و برداشت نفت خام این میدان مشترک از ایران جلو افتاده است. در شرایط فعلی درحالی که تولید روزانه نفت ایران از آزادگان جنوبی به ۶۰ هزار بشکه در روز هم نمی‌رسد عراقی‌ها با همکاری و مشارکت شرکت انگلیسی شل روزانه بالغ بر ۲۱۰ هزار بشکه طلای سیاه از این میدان مشترک استخراج و صادرات می‌کنند.

شرکت انگلیسی-هلندی شل از مهر سال ۹۲ و درست روزهایی که شرکت نفت ایران با تاخیر و وقت‌کشی‌های CNPC چین روبه‌رو بود، تولید نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی به نفع عراق را آغاز کرد و با گذشت حدود سه سال هنوز توسعه فاز اول این میدان در سمت ایران آماده بهره‌برداری نشده است. در شرایط فعلی با توجه به برداشت بیش از ۵/۳ برابری عراق نسبت به ایران در توسعه آزادگان جنوبی، این احتمال وجود دارد که در صورت ادامه روند فعلی تولید، پدیده «مهاجرت نفت و گازهای همراه نفت» این میدان مشترک از سمت ایران به عراق اتفاق بیافتد.

با این وجود مسئولان شرکت ملی نفت ایران در وعده‌ای جدید، تاکید می‌کنند که تا چند ماه آینده تولید نفت خام ایران در میدان آزادگان جنوبی با عراق برابر می‌شود. مجید نجاریان یک مقام مسئول از برابری برداشت تولید نفت ایران از میدان مشترک غرب کارون با میدان مجنون عراق تا سه ماه آینده خبر داده و تاکید می‌کند: میدان مجنون عراق در غرب کارون با میدان‌های آزادگان شمالی و جنوبی و یاران شمالی و جنوبی مشترک بوده و طرف عراقی هم اکنون از این میدان ۲۰۰ هزار بشکه در روز تولید می‌کند.

او افزود: هم‌اکنون از میدان آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه و از میدان آزادگان جنوبی ۵۰ هزار بشکه برداشت می‌شود که با افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای نفت در میدان آزادگان جنوبی و تولید ۳۰ هزار بشکه‌ای میدان یاران شمالی تا سه ماه آینده با عراق برابر می‌شویم.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت