ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

دنیای صورتی در سال 2016 / طراحان لباس از پشت پرده انتخاب رنگ سال می گویند+تصاویر

نویسنده: احمد اعجازی

دنیای صورتی در سال 2016 / طراحان لباس از پشت پرده انتخاب رنگ سال می گویند+تصاویر

مدل لباس رنگ سال,مدل لباس رنگ سال 2016,مدل لباس رنگ سال 95,مدل لباس رنگ سبز,مدل لباس رنگی,مدل لباس رنگ بدن,مدل لباس رنگ قرمز,مدل لباس رنگ آبی کاربنی,مدل لباس رنگ صورتی,مدل لباس رنگ زرد,

همه چیز درباره انتخاب لباس با رنگ سال

انتخاب رنگ سال، همواره با سر و صداهایی همراه است، اما نکته‌ای که هر سال در این باره، لابه‌لای این سر و صداها گم می‌شود، بررسی دقیق ساز و کارهای این انتخاب و هم‌چنین برخی پشت پرده‌های آن است. روزنامه «هفت صبح» اخیراً در پاسخ به چنین سوالاتی، با دو طراح شناخته‌شده لباس ایرانی گفت‌وگو کرده است.
اینکه رنگ‌های انتخاب شده در هر سال وابسته به چه شرایط و براساس چه پارامترهایی انتخاب شده است زیاد برای ما مشخص نیست. همین‌طور اینکه چرا بسیاری دنباله‌روی رنگ پیشنهادی موسسه پنتون (پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ) هستند و آن را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند هم مشخص نیست اما چیزی که مشخص است این است که از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون، موسسه «پنتون» رنگ مخصوص سال را انتخاب کرده است، آن‌ها با این کار خود باعث می‌شوند مشتری‌ها در دوازده ماه آینده، رنگ خاصی برای پوشش‌ها یا خریدهای مرتبط‌شان داشته باشند. این موسسه رنگ مورد نظر را براساس آنچه مردم به دنبال آن هستند انتخاب کرده به طوری که مردم با استفاده از آن بتوانند پاسخگوی نیاز‌های‌شان باشند. این رنگ الزاماً رنگ خیلی پرفروش و جذاب بازار مد نیست بلکه رنگی است برای طراحان در تمامی بخش‌ها که بیان‌کننده حالت و نگرشی از مردم جامعه است. اما در ایران قضیه کمی متفاوت است و یا حداقل گاهی کمی طول می‌کشد که رنگ سال همه‌گیر شود. در این زمینه با غزل ترکی شریف‌آبادی، طراح لباس بازیگران مطرح سینما همچون نیکی کریمی و طلیعه ایمانی، طراح لباس نوید محمدزاده گفت‌و‌گویی انجام شده است که نتیجه آن نگاه متفاوت این دو طراح لباس را در بر دارد.

دو انتخاب برای یک سال

دنیای صورتی در سال 2016 / طراحان لباس از پشت پرده انتخاب رنگ سال می گویند+تصاویر

رنگ صورتی روشن یا‌‌ همان صورتی سنگ کوارتز Rose Quartz یکی از رنگ‌های انتخاب شده شرکت پنتون برای سال ۲۰۱۶ است. این رنگ حس نشاط، خونسردی و آرامش خاصی را در فرد ایجاد می‌کند. رنگ آبی روشن Serenity هم رنگ انتخابی دیگر شرکت پنتون برای سال ۲۰۱۶ است که این رنگ هم حس آرامش را در فرد ایجاد می‌کند و در اصل ترکیبی از این دو رنگ در دنیای مد مطرح شده است. اما برای اولین بار در طول سال‌های اخیر، این کمپانی امسال دو رنگ را به عنوان رنگ مد و فشن سال ۹۵-۲۰۱۶ انتخاب کرد. دومین رنگ انتخابی شرکت پنتون رنگ سفید استخوانی است.

دنیای صورتی در سال 2016 / طراحان لباس از پشت پرده انتخاب رنگ سال می گویند+تصاویر

همسر رییس جمهور آفریقای جنوبی در دیدار با معاون امور زنان ریاست جمهوری

مدیر اجرایی موسسه رنگ پنتون در توصیف رنگ سال ۱۳۹۵-۲۰۱۶ آن را به سایه‌هایی ظریف و جذاب که انسان را به گرمی در آغوش می‌کشد تشبیه می‌کند.
او این رنگ طبیعی را برای آشپزخانه، اتاق غذاخوری، میز، لوازم خانگی کوچک و منسوجات قابل استفاده در خانه بسیار مناسب می‌داند. برای انتخاب این رنگ این تیم شروع به بررسی کرده تا رنگی که استفاده صعودی در جامعه داشت را انتخاب کنند. آنچه باید بدانیم این است که هر رنگی معانی ذاتی و نمادین مختص به خود را دارد. پنتون هر ساله و با توجه به حال و هوای جامعه رنگ سال را انتخاب می‌کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود. البته پنتون رأساً، دست به انتخاب رنگ سال نمی‌زند و این کار را بعد از نظرخواهی از طراحان دکور و مد، تولیدکنندگان صنعتی و خرده فروشان انجام می‌دهد.

 دنیای صورتی در سال 2016 / طراحان لباس از پشت پرده انتخاب رنگ سال می گویند+تصاویر

رنگ سال، معیار طراحی لباس نیست!

در سال‌های اخیر بالاخص سال گذشته که رنگ ارغوانی به عنوان رنگ سال اعلام شده بود ترکیب رنگ قرمز و ماهگونی و ارغوانی را در همه فروشگاه‌های لباس و حتی مبلمان و لوازم خانه دیدیم اما امسال حال و هوای تمامی فروشگاه‌ها رنگ‌های ترکیبی و شاید دلبخواه و براساس سلیقه صاحبان فروشگاه بود. شاید هم یکی از دلایل آن این باشد که رنگ صورتی و آبی کمرنگ و سفید استخوانی بیشتر به درد روزهای گرم تابستان می‌خورد تا بهار سرد و بارانی که پشت سر گذاشته‌ایم.
غزل ترکی در رابطه با استفاده از رنگ سال در مانتوهای امسالش می‌گوید: «رنگ سال معیار مشخص و خاصی برای طراحان نیست. به‌خصوص در ایران، چرا که همه مد‌ها و از جمله رنگ چیزی حدود یک سال بعد وارد ایران و سپس همه گیر می‌شود.» او در رابطه با رنگ خنک و پر از آرامش امسال هم گفت: «این رنگ به نوعی مختص تابستان است و مسلما تا تابستان جا می‌افتد و مورد استقبال قرار می‌گیرد.»
غزل ترکی در رابطه با نحوه و اولویت کارش می‌گوید: «ما براساس تجربه به سلایق مردم پی برده‌ایم و می‌دانیم که ترکیب چه رنگ و مدلی برای هر سال جواب می‌دهد. در رابطه با رنگ سال هم با تعصب نسبت به آن عمل نمی‌کنیم چرا که مردم هم امسال زیاد دنبال رنگ نبودند و بیشتر به طرح و خاص بودنش توجه داشتند.»
او می‌گوید:« شاید مشتری‌ها رنگ سال را از ما به وفور می‌پرسیدند اما اولویت آن‌ها برای انتخاب مانتو یا لباس رنگ نبود»

استقبال از رنگ‌های پلاستیکی

دنیای صورتی در سال 2016 / طراحان لباس از پشت پرده انتخاب رنگ سال می گویند+تصاویر

امید حاجیلی، خواننده در یکی از کنسرت‌هایش

اما طلیعه ایمانی نظر دیگری دارد و در مجموعه بهاره‌اش به‌وفور از این رنگ استفاده کرده است.
او همچنین در این رابطه که استفاده از این رنگ با رفتن به سمت تابستان و گرما بیشتر و بیشتر می‌شود، گفت: «بهار امسال را با این رنگ‌های روشن شروع کردم و استقبال هم از آن بی‌نظیر بود. چرا که مردم نسبت به پارسال به این تغییر رنگ نیاز داشتند و شاید شرکت پنتون هم با توجه به حال و هوای جامعه امروزی و روحیه افراد این رنگ را انتخاب کرد تا یک تغییر کلی در دنیای رنگ و طرح در دنیا ایجاد کند اما مسلماً این رنگ را در مدل‌های تابستانی بیشتر خواهیم دید.»
او معتقد است رنگ‌ها در دکوراسیون خانه و حتی بیرون از خانه به سمت رنگ‌های سفید و یا یک رنگ سبز آبی کمرنگ سوق پیدا کرده است که البته هنوز در غرب در حال استفاده است و مدت‌زمانی حدود یک سال لازم است تا به ایران برسد.
ازطلیعه ایمانی که طراح لباس نوید محمدزاده در جشنواره فجر امسال بوده در رابطه با سفارش‌های بازیگران براساس رنگ سال پرسیدیم و او در جواب گفت: «به دلیل رسمی‌بودن مراسم جشنواره استقبال از رنگ‌های تیره بالا بود اما با نزدیک‌شدن به تابستان اصولاً همه لباس‌ها و سفارش‌ها به سمت روشن‌شدن و نازک‌شدن سوق پیدا خواهد کرد.»

مد انلاین

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت