ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

دلیل خروج انگلیسی ها از اتحادیه اروپا

نویسنده: علی باستانی

دلیل خروج انگلیسی ها از اتحادیه اروپا

 

اتحادیه اروپا,اتحادیه اروپا تحریم ایران,اتحادیه اروپا pdf,اتحادیه اروپا و ایران,اتحادیه اروپا کجاست,اتحادیه اروپا در افغانستان,اتحادیه اروپا ویکی پدیا,اتحادیه اروپا ppt,اتحادیه اروپا و خاورمیانه,اتحادیه اروپای غربی,انگلیس و اتحادیه اروپا,انگلستان و اتحادیه اروپا,انگلیس اتحادیه اروپا,انگلیس در اتحادیه اروپا,کشور انگلیس,کشور انگلیس مناطق دیدنی,کشور انگلیسی زبان,کشور انگلیس ویکی پدیا,کشورهای انگلیسی زبان,کشورهای انگلیسی زبان کدامند؟,کشورهای انگلیسی زبان اتحادیه اروپا,کشور انگلیس,کشورهای انگلیس زبان,کشورهای انگلیسی زبان برای تحصیل,

 

مردم انگلیس در همه پرسی از دولت این کشور خواستند اتحادیه اروپا را ترک کند. این موضوع سبب استعفای کامرون، کاهش قیمت نفت، افت یورو و پوند و در نهایت برتری یافتن ارزش دلارشد.

به گفته حمیدرضا آصفی، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای هر دو طرف تبعاتی خواهد داشت.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه در تحلیل همه پرسی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا گفت‌: رای 52 در مقابل 48 درصد انگلیسی ها برای خروج از اتحادیه اروپا دو مساله را با خود به همراه داشت، یکی میزان مشارکت بالا یعنی 72 درصد و دیگری ترکیب سنی رای دهندگان که نشان می داد افراد مسن به خروج رای دادند، یعنی افراد محافظه کارتر و سنتی تر، اما قشر نوگرا و جوان طرفدار باقی ماندن بودند، چرا که فکر می کردند در این صورت کشوری امن تر و قوی ترخواهند داشت؛ در عین حال، اسکاتلندی ها هم به ماندن در اتحادیه رای دادند، با کنار هم گذاشتن این چند مساله، به خوبی می توان پیام این تصمیم را دریافت.

این دیپلمات سابق وزارت خارجه در ادامه بیان کرد‌: خود انگلیسی ها برای این رای دو عامل را در نظر داشتند،یکی اقتصاد و دیگری مهاجرت. انگلیسی ها معتقدند که اقتصادهای کلان ، اقتصاد های خرد و کوچک را از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا از بین برده و سبب گرفتاری انگلیس در میان کارتل ها شده است.

مساله دوم مهاجرت است که از اقتصاد هم برای آنها مهمتربود، چون مردم انگلیس اعتقاد داشتند در پرتو وجود انگلیس در اتحادیه اروپا سیل مهاجرت ها  افزایش یافت و لذا برای انگلیسی ها موقعیت های شغلی کاهش پیدا کرد و در عوض مهاجران با دستمزد پایین تر این موقیعت ها را اشغال کرده اند که این روند سبب چنین تصمیمی از سوی مردم انگلیس شد.

وی افزود: همه آنچه در خصوص آینده انگلیس می توان گفت در نهایت به گردهمایی ماه اکتبر حزب محافظه گرا و تعیین جانشین کامرون بستگی دارد و پس از آن باید دید که نخست وزیر جدید چه نقشه راهی را تعیین می کند و تا این زمان شاهد هیچ تحول و تغییر اقتصادی جدید و قابل توجهی در این کشور نخواهیم بود.با توجه به این که در حال حاضر قیمت پوند و یورو کاهش پیدا کرده و دلار افزایش و در عین حال نفت نیز با کاهش قیمت مواجه است.

آصفی در خصوص شرایط اقتصادی کنونی بریتانیا بعد از برگزاری همه پرسی خروج از اتحادیه نیز گفت:‌ رییس کل بانک مرکزی انگلیس گفته باید حدود 250 میلیارد پوند برای تثبیت اقتصاد این کشور پول تزریق شود.

وی در تحلیل شرایط اقتصادی آینده این کشور نیز اظهار داشت: در نهایت روند اقتصادی این کشوردر آینده به سمت تقویت اقتصاد های خرد که در نتیجه پیوستن این کشور به اتحادیه تضعیف و آسیب دیدند، می شود که می تواند هم به ضرر و هم به نفع آنها باشد، چرا که وقتی این کشور از اتحادیه جدا می شود در واقع یک کشور از یک مجموعه بزرگ جدا شده و قطعا قدری ضعیف می شود. ولی از این جهت که معیارها و پارامترهای  داخلی اقتصادی خود را منطبق با افکار سنتی خود تعیین و در جهت منافع ملی خود حرکت می کنند، یعنی منافع ملی را بر منافع اروپایی ترجیح می دهند که می تواند به نفع آنها باشد.

آصفی همچنین در خصوص تاثیرات خروج بریتانیا بر اتحادیه اروپا نیز توضیح داد: انگلیس همیشه عضو ناسازگار اروپا و آخرین کشوری بود که به اتحادیه پیوست. در واقع در همه زمینه ها از جمله مساله پیوستن به شینگن نیز هنوز وارد این پیمان نشده بود اما خروج این کشور برای اروپا قابل قبول نیست، چرا که برخی آن را زمینه فروپاشی اتحادیه می دانند و در این شرایط اتحادیه اروپا در نظردارد که هزینه خروج را بالا ببرد تا در صورت گرفتن چنین تصمیمی برای سایر کشورها به تبعات آن بیندیشند.

این دیپلمات می گوید: به نظر می رسد در اجلاس بعدی اتحادیه اروپایی بخواهند قوانین خروج از اتحادیه را محکم تر کنند تا این روند به کشورهای دیگر تسری پیدا نکند. البته در این شرایط فروپاشی، این اتحادیه را تهدید نمی کند اما اتحادیه تاحدی تضعیف می شود چرا که یک عضو تاثیر گذار و عضو دائم شورای امنیت و یکی از هفت کشور اقتصادی جهان را از دست داده است.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با رد این مساله که خروج انگلیس سبب فروپاشی اتحادیه اروپا نمی شود، ادامه داد: هرچند برخی صداها در داخل اتحادیه از سوی برخی از کشورهایی که ملی گراهای بیشتری دارد بلند شده است اما قطعا ملی گراهای فرانسوی،هلندی و یا تندروهای آلمانی باید در کشورهای خود به قدرت برسند تا صدایشان شنیده شود و این روند طولانی خواهد بود و به این زودی اتفاق نمی افتد. البته باید در نظر داشت که اسکاتلندی ها مخالف خروج از اتحادیه بودند و در نظر دارند که با یک همه پرسی از بریتانیای کبیر جدا شوند و این مساله به نفع اتحادیه است.

انگلیس سنتی به نفع ایران نیست

آصفی اظهار نظر درباره رابطه انگلیس جدا شده از اتحادیه اروپا با ایران را زود خواند و گفت:‌ اظهارنظر در خصوص موضع این کشور از این به بعد با ایران و خاورمیانه قدری زود است، باید دید چه کسی روی کار می آید؟ اگر همان انگلیس سنتی که درصدد فضولی در خاورمیانه، تقویت اسراییل و تضعیف فلسطین باشد،  قطعا رابطه خوبی با ما نخواهند داشت.

وی رابطه انگلیس با ایران را یک معادله چند مجهولی خواند و افزود:روسیه از خروج این کشور از اتحادیه اروپا استقبال کرده، چرا که در این شرایط فضای تنفس بیشتری خواهد داشت. در این شرایط باید دید رابطه دو کشور از این بعد چگونه خواهد بود؟ چرا که روس ها می توانند بر این کشور تاثیرگذار باشند و این مساله به نفع ایران است و بالعکس.

این دیپلمات در ادامه گفت:‌ از آنجایی که ترامپ از این خروج دفاع کرده باید دید این مساله به نفع کدام یک از دو کاندیدای آمریکایی خواهد بود. در صورتی که به نفع ترامپ باشد یعنی یک اتفاق نظر بین دو کشور و این باز هم به نفع ایران نیست.

وی همچنین ابراز داشت:  در صورتی که انگلیس در اتحادیه می ماند، برخی مواضع و سیاست هایش در اروپا حل و رقیق می شد. باید گفت «هنوز اروپا متوجه اتفاقی که با خروج انگلیس افتاده، نشده است.»

این دیپلمات باسابقه  در خصوص زمان خروج کامل انگلیس از اتحادیه اروپا نیزعنوان کرد: برای خروج کامل این کشور از اتحادیه اروپا باید یک روند حقوقی و قانونی صورت بگیرد که این روند قدری طولانی و زمانبر است و به نظر می رسد برخی از وابستگی های این کشور به اتحادیه به این زودی گسسته نشود.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت