ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

دبیرکل مؤتلفه: کسی که شورای نگهبان تأیید کرده انگلیسی نیست

نویسنده: احمد اعجازی

دبیرکل مؤتلفه: کسی که شورای نگهبان تأیید کرده انگلیسی نیست

دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی,حزب مؤتلفه اسلامی,حزب مؤتلفه,حزب مؤتلفه اسلامی,حزب مؤتلفه ی اسلامی,سایت حزب مؤتلفه,سایت حزب مؤتلفه اسلامی,دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی,اعضای حزب مؤتلفه,شورای نگهبان چیست,شورای نگهبان گواهینامه,شورای نگهبان جرم سیاسی,شورای نگهبان معافیت سربازی,شورای نگهبان سایت,شورای نگهبان,شورای نگهبان چند نفرند,شورای نگهبان چند نفر هستند,شورای نگهبان و وظایف آن,شورای نگهبان اصفهان,

تاریخ انتشار : سه شنبه, 19 مرداد 1395

حزبی که مدت‌هاست سهمی از مناصب انتصابی و انتخابی نداشته است، آمار اعضایش محرمانه است، به نفع مصلحت اصولگرایی مدام کوتاه می‌آید؛ اما معتقد است که وضعیتش در این پنجاه‌واندی سال رو به صعود بوده، نه نزول. «نبی حبیبی» آن را باثبات‌ترین و «اسدالله بادامچیان» قدرتمندترین حزب ایران می‌دانند. دیروز «حمیدرضا ترقی»، «حسن غفوری‌فرد»، «نبی حبیبی» و «اسدالله بادامچیان» اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه، در یک نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار، میزبان آنها در هتل بزرگ تهران بودند؛ اگرچه مخاطب سؤالات خبرنگاران، دبیرکل حزب بود.

 

حبیبی در ابتدا گزارشی از ثبات در حزب ۵٢‌ساله مؤتلفه داد و گفت در این مدت هیچ انشعاب و تجزیه‌ای در جمعیت‌شان رخ نداده است. او گفت که مؤتلفه حزب را به معنای مرسوم آن در دنیا که صرفا کسب قدرت است، قبول ندارد؛ بلکه اولویت نخست حزب حفظ نظام و حرکت در مسیر احکام الهی است. حبیبی درباره برنامه‌های حزب برای انتخابات سال ٩۶ گفت: «مؤتلفه با دست پر به میدان ائتلاف می‌رود. هر حزبی حق دارد که نامزد خود را معرفی کند؛ اما اگر مصلحت اصولگرایان مانند قبل این باشد که با یک نامزد به میدان بیایند و احزاب نیز قانع شوند که مصلحت اصولگرایی بر مصلحت حزبی ارجح است، شورای اصولگرایان به هرکسی که برسد، ما تمکین خواهیم کرد».
آمار اعضا محرمانه است
پرسش «شرق» از دبیرکل مؤتلفه این بود که چرا در کنار اشاره به ثبات، گزارشی از روند فعالیت‌های حزب به معنای کارکرد عرفی آن ارائه نمی‌شود تا در نهایت مشخص شود که مؤتلفه در این ۵٠ سال روندی صعودی داشته یا نزولی؟ آن‌هم در شرایطی که برخی تحلیلگران اصولگرا از جمله امیر محبیان معتقدند که از تأثیر و برش نهادهای سنتی مانند جامعتین و احزاب سنتی در جریان اصولگرا کاسته شده است. پرسش دوم «شرق» این بود که چرا خروجی مصلحت اصولگرایان در این سال‌ها همواره کاسته‌شدن از سهم و نفوذ حزب مؤتلفه بوده است؟
حبیبی پاسخ داد: «من معتقد نیستم که حزب روندی نزولی داشته است. اگرچه تعداد اعضا محرمانه است و نمی‌توانیم اعلام کنیم؛ اما اگر عضوشدن را ملاک ریاضی بگیریم، باید بگویم که نزولی نداشته‌ایم. البته نمی‌گویم که درجه عضوگیری خیلی بالاست یا بی‌حساب عضو می‌شوند». اگرچه حبیبی نگفت که وقتی عددی اعلام نمی‌شود، به چه ملاک ریاضی‌ای می‌شود استناد کرد. نشانه دیگری که حبیبی برای روند صعودی حزب مؤتلفه داشت، کنگره اخیر حزب بود: «کنگره آخر نسبت به کنگره‌های گذشته بسیار باشکوه‌تر برگزار شد و در ذهن خواص جامعه، چه مخالفان و چه موافقان، مؤتلفه به عنوان یک حزب اثرگذار که واجد شرایط یک حزب است، شناخته می‌شود». حبیبی افزود: «اما اینکه آیا من شرایط را مطلوب تلقی می‌کنم؟ نه، مطلوب تلقی نمی‌کنم. ارتباط‌مان با عامه باید گسترش بیشتری پیدا کند و اثرگذاری‌مان در حدی باشد که به عنوان یک حزب در مراکز قانون‌گذاری حضور بیشتری داشته باشیم».
هرکس گفته لیست انگلیسی، اشتباه کرده
خبرنگار اعتماد از حبیبی پرسید که شما معتقدید که با آهنگ ولایت حرکت می‌کنید؛ پس چرا مؤتلفه  مدت‌هاست که از رهبری حکمی نمی‌گیرد؟ حبیبی پاسخ داد: «اگر مؤتلفه با این نیت که از ولایت دم بزند تا حکمی برای‌ آن صادر شود، دیگر مؤتلفه نیست؛ اما با‌وجود‌این آقای ترقی در کمیته امداد و آقای میرسلیم در مجمع تشخیص از رهبر انقلاب حکم دارند؛ هر‌چند ما توقع نداریم که رهبری حکمی برای اعضا صادر کنند؛ ولی با‌وجود‌این ‌حکم ایشان را متبرک و ذخیره اخروی خود می‌دانیم». سؤال دیگر اعتماد درباره انگلیسی‌خطاب‌کردن فهرست اصلاح‌طلبان در تهران از سوی برخی اعضای حزب مؤتلفه پیش از انتخابات هفتم اسفند گذشته بود. حبیبی گفت: «ما معتقد نیستیم که آن فهرست ٣٠‌نفره تهران انگلیسی بوده و ما هم چنین چیزی نگفته‌ایم و آن حرف را باطل می‌دانیم؛ چرا‌که امکان ندارد شورای نگهبان صلاحیت کسانی را تأیید کرده باشد که وابسته به انگلیس هستند؛ از‌این‌رو مواضع رسمی مؤتلفه هر هفته از سوی دبیرکل اعلام می‌شود». خبرنگار اعتماد گفت من سند این گفته را دارم و حبیبی پاسخ داد هرکسی این حرف را زده، اشتباه کرده است.
اجرای تمکین‌نکردن غفوری‌فرد
خبرنگاری از حبیبی سؤال کرد که اگر اصولگرایان روی احمدی‌نژاد به اجماع برسند، شما باز هم تمکین خواهید کرد؟ او پاسخ داد: «ما فعلا بنا نداریم درباره شخصی اظهارنظر کنیم». خبرنگار همشهری با اشاره به نوع بازی مؤتلفه در انتخابات مجلس گذشته خطاب به حبیبی گفت که شما نقش تدارکاتچی جبهه پایداری و رهپویان را بازی کردید و در شرایطی که احمدی‌نژاد پرچم تبیین گفتمان انقلاب را برداشته است، شما کجا هستید و چرا توی دهانش نمی‌زنید؟ دبیرکل مؤتلفه پاسخ داد: «ما موافق این نوع ادبیات نیستیم و شما هم تکرار نکنید».

 

درباره چرایی ائتلاف مؤتلفه با پایداری هم توضیح داد: «در رابطه ما با پایداری، ایثارگران و رهپویان کوچک‌ترین عدول هم از اصول‌مان صورت نگرفته و ما با آنها همفکر هستیم؛ هرچند ممکن است در سلایق تفاوت داشته باشیم؛ بنابراین ما معتقد به ثبات ‌قدم در اصول و عدول از نظرات سلیقه‌ای هستیم». خبرنگار دیگری که در فاصله کمی از حسن غفوری‌فرد نشسته بود، به گفته‌ای از حبیبی درباره لزوم عمل تشکیلاتی اشاره کرد و پرسید یکی از اعضای شورای مرکزی شما (غفوری‌فرد) به علت اینکه در فهرست تهران قرار نگرفت، از ائتلاف خارج شد. شما چه برخورد و واکنشی به این رفتارها دارید؟ حبیبی در پاسخ گفت: «ما معتقد هستیم که هیچ‌کس حق عدول از دستورات تشکیلاتی را ندارد». در تمام مدتی که خبرنگار سؤال می‌کرد و حبیبی پاسخ می‌داد، غفوری‌فرد مشغول گوشی تلفن و یادداشت‌برداری در دفترچه خود بود و قبل از پایان نشست خبری هم جلسه را ترک کرد. بادامچیان بعدا گفت که غفوری‌فرد بلیط سفر داشت و باید زود می‌رفت.
تخریب دولت حرام است
حبیبی دیروز همچنین با اشاره به اینکه ما تخریب دولت را حرام می‌دانیم، گفت: «برخی دولتی‌ها انتقاد و یا حتی اعتراض را تخریب تلقی می‌کنند؛ اما ما پشتیبانی اصولی از دولت را وظیفه خود می‌دانیم و درعین‌حالی که از دولت پشتیبانی اصولی می‌کنیم، حق نقد را هم برای خود محفوظ می‌دانیم». درباره برنامه حزب مؤتلفه برای برخورد با مفاسد اقتصادی با توجه به فیش‌های نجومی هم گفت: «نمی‌توان یک حکم کلی صادر کرد و در مواردی قانون اجازه داده که برخی سمت‌ها مبلغ ویژه‌ای را به عنوان حقوق دریافت کنند و اگر خلاف قانون نبوده باشد، با اینکه این رقم‌ها بسیار عجیب‌و‌غریب است؛ اما تخلفی اتفاق نیفتاده؛ ولی متأسفانه در برخی مواقع قانون رعایت نشده است؛ از‌این‌رو قوه قضائیه و دولت راهی جز برخورد و بازگرداندن این مبالغ ندارند».

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت