ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

خواص بی شمار رزماری

نویسنده: احمد اعجازی

خواص بی شمار رزماری

,خواص رزماری,خواص رزماری برای پوست,خواص رزماری برای موی سر,خواص رزماری چیست,خواص رزماری برای ابرو,خواص رزماری برای ریش,خواص رزماری یا اکلیل کوهی,خواص رزماری برای ریزش مو,خواص رزماری خوراکی,خواص رزماری برای مو و ابرو,خواص رزماری برای پوست صورت,خواص رزماری برای پوست و مو,خواص روغن رزماری برای پوست,خواص رزماری بر پوست,خواص رزماری بر پوست صورت,خواص بخور رزماری برای پوست,خواص روغن رزماری برای پوست و مو,خواص روغن رزماری برای پوست صورت,فواید رزماری برای موی سر,خواص روغن رزماری برای موی سر,خواص قطره رزماری برای موی سر,خواص لوسیون رزماری برای موی سر,خواص رزماری برای موی سر,فواید روغن رزماری برای موی سر,خواص رزماری بر موی سر,خواص گیاه رزماری چیست؟,خواص روغن رزماری برای ابرو,خواص قطره رزماری برای ابرو,خواص روغن رزماری برای ریش,خواص گیاه رزماری یا اکلیل کوهی,خواص رزماری در ریزش مو,خواص رزماری ریزش مو,خواص رزماری در درمان ریزش مو,رزماری,رزماری برای ریش,رزماری به انگلیسی,رزماری در غذا,رزماری برای مو,رزماری چیست,رزماری خواص,رزماری برای ابرو,رزماری و ریزش مو,رزماری ریش,رزماری برای ریش دراوردن,رزماری برای ریش صورت,رزماری برای ریش و سبیل,روغن رزماری برای ریش,قطره رزماری برای ریش,لوسیون رزماری برای ریش,پماد رزماری برای ریش,محلول رزماری برای ریش,رزماری برای رشد ریش,رزماری در غذاها,خواص رزماری در غذا,مصرف رزماری در غذا,استفاده رزماری در غذا,رزماری در چه غذاهایی استفاده میشود,رزماری غذا,رزماری غذا,استفاده از رزماری در غذا,موارد استفاده رزماری در غذا,رزماری برای موی سر,رزماری برای موی صورت,خاصیت روغن رزماری برای مو,روغن رزماری برای مو,فواید رزماری برای مو,رزماری برای ریزش مو,قطره رزماری برای مو,رزماری برای رشد مو,جوشانده رزماری برای موی سر,خواص رزماری چیست,خاصیت رزماری چیست,نام دیگر رزماری چیست,رزماری خواص دارویی,خواص رزماری برای موی سر,خواص رزماری برای پوست,خواص رزماری برای ابرو,خواص رزماری برای ریش,خواص رزماری برای مو,خواص رزماری یا اکلیل کوهی,رزماری برای ابرو خوبه,قطره رزماری برای ابرو,روغن رزماری برای ابرو,رزماری برای تقویت ابرو,فواید رزماری برای ابرو,پماد رزماری برای ابرو,رزماری برای رویش ابرو,عصاره رزماری برای ابرو,محلول رزماری و ریزش مو,رزماری و درمان ریزش مو,رزماری ریزش مو,رزماری ریزش مو,چای رزماری و ریزش مو,گیاه رزماری و ریزش مو,رزماری درمان ریزش مو,رزماری جهت ریزش مو,رزماری ریش,رزماری و ریش,عصاره رزماری ریش,لوسیون رزماری ریش,قطره رزماری ریش,رزماری واسه ریش,رزماری رویش ریش

رزماری، یک درمان طبیعی برای ناراحتی معده، یبوست، نفخ، و اسهال می باشد

 

رزماری دیر زمانی است که در فرهنگ های مختلف به عنوان یک درمان طبیعی برای ناراحتی معده، یبوست، نفخ، و اسهال مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی های ضد التهابی و محرک این گیاه دلیل این کار است و از این رو برای کمک به تنظیم حرکات روده و دستگاه گوارش می توانید مصرف منظم رزماری را در رژیم غذایی هفتگی خود مد نظر قرار دهید.

رزماری با نام علمی Rosmarinus officinalis، یک گیاه دارویی چوبی، معطر و همیشه سبز با برگ هایی سوزنی شکل و گل های سفید، صورتی، بنفش یا آبی است. برخی از فواید سلامت رزماری شامل توانایی تقویت حافظه، بهبود خلق و خو، کاهش التهاب و سم زدایی بدن می شوند.

به گزارش”ارگانیک فکتس”، رزماری بومی منطقه مدیترانه است و یکی از رایج‌ترین گیاهان در قفسه های ادویه خانگی یا فروشگاهی محسوب می شود. محبوبیت بالای رزماری بی دلیل نیست زیرا نه تنها از مزه و عطر فوق العاده ای سود می برد، بلکه در صورت استفاده منظم در رژیم غذایی مجموعه ای از آثار سودمند برای سلامت انسان را نیز ارائه می کند.

همانند بسیاری دیگر از گیاهان دارویی و مفید دیگر، رزماری به خانواده طبقه بدنی مشابه با نعناع اختصاص دارد، اما از مزه خاص آن برخوردار نیست. رزماری دارای مزه ای گرم‌تر، تلخ‌تر و گس‌تر است که عطر و طعم فوق العاده ای به سوپ ها، سس ها، خورش ها، کباب ها و چاشنی ها می بخشد. استفاده از رزماری به ویژه در غذاهای ایتالیایی رایج است.

اگرچه میزان کم مورد استفاده برای بهتر کردن عطر و مزه غذاها به طور معمول برای اثرگذاری چشمگیر بر بدن انسان کافی نیست، اما افزودن منظم برگ های این گیاه به غذا امکان استخراج فواید انباشته شده در ترکیبات ارگانیک و ترکیبات شیمیایی طبیعی موجود در برگ ها را برای بدن فراهم می کند.از دیگر روش های استفاده از رزماری می توان به مصرف مقادیر زیاد این گیاه و یا استعمال روغن عصاره ای آن به صورت مستقیم روی پوست اشاره کرد. در ادامه با فواید سلامت رزماری بیشتر آشنا می شویم.

تقویت حافظه
یکی از نخستین موارد گزارش شده یا مستند در زمینه استفاده از رزماری برای بهبود سلامت به عنوان محرک شناختی بوده است. این گونه گفته شده بود که رزماری حافظه را تقویت می کند و به افزایش هوش و تمرکز کمک می کند. در شرایطی که همچنان پژوهش و مطالعه درباره درستی بسیاری از این ادعاها ادامه دارد، اما آثار رزماری بر مغز از بهبود قدرت حافظه حکایت دارند. در همین راستا، رزماری با تحریک فعالیت شناختی در افراد مسن، و همچنین آنهایی که از اختلالات حاد شناختی مانند آلزایمر یا زوال عقل رنج می برند، مرتبط شده است.

خلق و خو و استرس
عطر رزماری به تنهایی با بهبود خلق و خوی انسان، پاکسازی ذهن، و کاهش استرس در افرادی که مبتلا به اضطراب و استرس مزمن ناشی از عدم تعادل هورمونی پیوند خورده است. هنگامی که این گیاه مصرف می شود یا به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند آثاری مشابه داشته باشد. رایحه درمانی با استفاده از روغن عصاره ای رزماری نیز چنین هدفی را دنبال می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن
اجزا فعال موجود در رزماری آنتی اکسیدان، ضد التهاب و ضد سرطان زاهای طبیعی هستند. بر همین اساس، رزماری می تواند تهاجمی سه جانبه علیه بسیاری از بیماری ها و عوامل بیماری زا که سیستم ایمنی بدن را تهدید می کنند و یا به یکپارچگی بدن آسیب وارد می کنند را شکل دهد. ترکیبات آنتی اکسیدانی خط دوم دفاعی در پس سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند و رزماری حاوی مقدار قابل توجهی از ترکیبات قدرتمند است که از آن جمله می توان به رزمارینیک اسید، کافئیک اسید، بتولیک اسید، و کارنوسول اشاره کرد.

خواص درمانی رزماری،خاصیت درمانی رزماریرزماری به عنوان یک محرک برای بدن عمل می کند
پتانسیل ضد باکتری
در شرایطی که ویژگی های تقویت سیستم ایمنی بدن موجود در گیاه رزماری به اندازه کافی تاثیرگذار هستند، این گیاه در برابر عفونت های باکتریایی، به ویژه آنهایی که در معده رخ می دهند، نیز قدرتمند عمل می کند. باکتری اچ.پیلوری یک پاتوژن یا عامل بیماری زا شایع و بسیار خطرناک است که می تواند به بروز زخم معده منجر شود، اما مشخص شده است مصرف رزماری به جلوگیری از رشد آن کمک می کند. همچنین، رزماری با جلوگیری از عفونت استاف که هر ساله هزاران نفر را به کام مرگ می کشد، مرتبط است.

تسکین دهنده معده
رزماری دیر زمانی است که در فرهنگ های مختلف به عنوان یک درمان طبیعی برای ناراحتی معده، یبوست، نفخ، و اسهال مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی های ضد التهابی و محرک این گیاه دلیل این کار است و از این رو برای کمک به تنظیم حرکات روده و دستگاه گوارش می توانید مصرف منظم رزماری را در رژیم غذایی هفتگی خود مد نظر قرار دهید.

خوشبو کننده نفس
به عنوان یک عامل ضد باکتری طبیعی، رزماری در قالب یک خوشبو کننده نفس کاربرد دارد و همچنین سلامت دهان و دندان شما را بهبود می بخشد. شما می توانید برگ های رزماری را در آب داغ ریخته و سپس این مخلوط را در دهان خود غرغره کنید تا افزون بر نابودی باکتری ها، نفسی تازه و خوشبو را تجربه کنید.

تحریک جریان خون
رزماری به عنوان یک محرک برای بدن عمل می کند و تولید گلبول های قرمز و جریان خون را تقویت می کند. این شرایط به اکسیژن رسانی بهتر به اندام ها و مناطق حیاتی بدن کمک می کند و از عملکرد روان و کارآمد فعالیت های متابولیک در این مناطق اطمینان حاصل می شود. افزون بر این، حرکت مواد مغذی به سوی سلول هایی که نیازمند ترمیم هستند، تحریک می شود.

تسکین درد
به عنوان یک ماده ضد درد، رزماری صدها سال است که به صورت موضعی در قالب خمیر یا مرهم روی بخش دردناک بدن استفاده می شود. هنگامی که به صورت خوراکی مصرف شود، رزماری به عنوان یک مسکن درد برای نقاطی که دسترسی به آنها دشوارتر است مانند سر و دردهای ناشی از یک بیماری به کار گرفته می شود. در حقیقت، یکی از محبوب ترین کاربردهای رزماری برای درمان میگرن است. مالش عصاره رزماری روی شقیقه ها یا بو کردن عطر رزماری با کاهش شدت علائم میگرن مرتبط است.

ویژگی های ضد التهابی
شاید مهم ترین کاربرد رزماری به عنوان یک عامل ضد التهاب در بدن باشد. کارنوسول و کارنوسیک اسید دو ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قدرتمند موجود در رزماری بوده و با کاهش التهاب در عضلات، رگ های خونی، و مفاصل مرتبط هستند. از این رو، رزماری درمانی موثر برای بسیاری شرایط از جمله فشار خون، نقرس، ورم مفاصل، و جراحت های ناشی از فعالیت بدنی یا جراحی محسوب می شود. رزماری به صورت خوراکی یا موضعی برای ایجاد اثر ضد التهابی قابل استفاده است. افزون بر این، کاهش التهاب در سیستم قلبی عروقی می تواند به بهبود سلامت قلب و جلوگیری از تصلب شرایین کمک کند.

سم زدایی بدن
طبیعت رزماری اندکی ادرار آور است و از این رو می تواند به خروج کارآمدتر سموم کمک کند. افزون بر این، هنگامی که رزماری به صورت مرتب مصرف شود با افزایش میزان آب خروجی از بدن به خروج عوامل بیماری زا، نمک ها، سموم و حتی چربی اضافی کمک می کند. رزماری با کاهش سطوح سیروز (التهاب شدید کبد) و بهبود سریع‌تر این عضو در ارتباط است. کبد از جمله اندام هایی با آهنگ کند درمان در بدن انسان محسوب می شود.

سلامت پوست
ویژگی های ضد پیری رزماری به خوبی شناخته شده اند. اگرچه استفاده از روغن عصاره ای آن رایج‌تر است، اما برگ های رزماری می توانند هم از داخل و هم به صورت موضعی روی پوست اثرگذار باشند و به بهبود کیفیت جوانی و شادابی بزرگترین عضو بدن انسان کمک می کند. افزون بر این، رزماری به درمان لکه ها، درخشش طبیعی و ظاهر هیدارته پوست نیز کمک می کند.

هشدار پایانی
روغن عصاره ای رزماری مصرف خوراکی ندارد، اما خوردن خود رزماری به میزان کافی و اندازه در رژیم غذایی مشکلی ایجاد نمی کند. اگر به دیگر اعضای خانواده نعناع حساسیت دارید، استفاده از رزماری نیز ممکن است احساس ناخوشایندی را در شما ایجاد کند اما واکنش ها به طور معمول خفیف هستند.

 

برچسب ها : استفاده از رزماری در غذا،استفاده رزماری در غذا،پماد رزماری برای ابرو،پماد رزماری برای ریش،جوشانده رزماری برای موی سر،چای رزماری و ریزش مو،خاصیت رزماری چیست،خاصیت روغن رزماری برای مو،خواص بخور رزماری برای پوست،خواص رزماري براي مو،خواص رزماري براي موي سر،خواص رزماری،خواص رزماری بر پوست،خواص رزماری بر پوست صورت،خواص رزماری بر موی سر،خواص رزماری برای ابرو،خواص رزماری برای پوست،خواص رزماری برای پوست صورت،خواص رزماری برای پوست و مو،خواص رزماری برای ریزش مو،خواص رزماری برای ریش،خواص رزماری برای مو و ابرو،خواص رزماری برای موی سر،خواص رزماری چیست،خواص رزماری خوراکی،خواص رزماری در درمان ریزش مو،خواص رزماری در ریزش مو،خواص رزماری در غذا،خواص رزماری ریزش مو،خواص رزماری یا اکلیل کوهی،خواص روغن رزماری برای ابرو،خواص روغن رزماری برای پوست،خواص روغن رزماری برای پوست صورت،خواص روغن رزماری برای پوست و مو،خواص روغن رزماری برای ریش،خواص روغن رزماری برای موی سر،خواص قطره رزماری برای ابرو،خواص قطره رزماری برای موی سر،خواص گیاه رزماری چیست؟،خواص گیاه رزماری یا اکلیل کوهی،خواص لوسیون رزماری برای موی سر،رزماري ريزش مو،رزماري ريش،رزماري غذا،رزماری،رزماری برای ابرو،رزماری برای ابرو خوبه،رزماری برای تقویت ابرو،رزماری برای رشد ریش،رزماری برای رشد مو،رزماری برای رویش ابرو،رزماری برای ریزش مو،رزماری برای ریش،رزماری برای ریش دراوردن،رزماری برای ریش صورت،رزماری برای ریش و سبیل،رزماری برای مو،رزماری برای موی سر،رزماری برای موی صورت،رزماری به انگلیسی،رزماری جهت ریزش مو،رزماری چیست،رزماری خواص،رزماری خواص دارویی،رزماری در چه غذاهایی استفاده میشود،رزماری در غذا،رزماری در غذاها،رزماری درمان ریزش مو،رزماری رویش ریش،رزماری ریزش مو،رزماری ریش،رزماری غذا،رزماری و درمان ریزش مو،رزماری و ریزش مو،رزماری و ریش،رزماری واسه ریش،روغن رزماری برای ابرو،روغن رزماری برای ریش،روغن رزماری برای مو،عصاره رزماری برای ابرو،عصاره رزماری ریش،فواید رزماری برای ابرو،فواید رزماری برای مو،فواید رزماری برای موی سر،فواید روغن رزماری برای موی سر،قطره رزماری برای ابرو،قطره رزماری برای ریش،قطره رزماری برای مو،قطره رزماری ریش،گیاه رزماری و ریزش مو،لوسیون رزماری برای ریش،لوسیون رزماری ریش،محلول رزماری برای ریش،محلول رزماری و ریزش مو،مصرف رزماری در غذا،موارد استفاده رزماری در غذا،نام دیگر رزماری چیست

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت