ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

جهانگردی در تاریخ و آیات و روایات

نویسنده: احمد اعجازی

جهانگردی در تاریخ و آیات و روایات

,جهانگردی,جهانگردی ارزان,جهانگردی چلندر,جهانگردی و گردشگری,جهانگردی یاسوج,جهانگردی تبریز,جهانگردی اصفهان,جهانگردی میگون,جهانگردی خزرشهر,جهانگردی و ایرانگردی,جهانگردی ارزان حسین,جهانگردی ارزان قیمت,جهانگردی ارزان و خاطرات سفر,جهانگردی چلندر نوشهر,هتل جهانگردی چلندر,هتل جهانگردی چلندر نوشهر,مهمانسرای جهانگردی چلندر,هتل جهانگردی چلندر,مجتمع جهانگردی چلندر نوشهر,مهمانسرای جهانگردی چلندر مازندران,تلفن جهانگردی چلندر,مهمانسرا جهانگردی چلندر نوشهر,رشته جهانگردی و گردشگری,سازمان جهانگردی و گردشگری ایران,سایت سازمان جهانگردی و گردشگری,جهانگردی یاسوج,هتل جهانگردی یاسوج,مهمانسرای جهانگردی یاسوج,هتل جهانگردی یاسوج,مهمانسرا جهانگردی یاسوج,مهمانسرای جهانگردی یاسوج,تلفن هتل جهانگردی یاسوج,شماره هتل جهانگردی یاسوج,هتل جهانگردی تبریز,مهمانسرای جهانگردی تبریز,مهمانسرا جهانگردی تبریز,سازمان جهانگردی تبریز,قیمت هتل جهانگردی تبریز,هتل جهانگردی تبریز,تورهای جهانگردی تبریز,دفتر جهانگردی تبریز,رزرو مهمانسرای جهانگردی تبریز,هتل جهانگردی اصفهان,مهمانسرای جهانگردی اصفهان,سازمان جهانگردی اصفهان,مهمانسرا جهانگردی اصفهان,هتل جهانگردی اصفهان رزرو,سایت جهانگردی اصفهان,مجتمع جهانگردی اصفهان,ایرانگردی جهانگردی اصفهان,هتل جهانگردی اصفهان تلفن,هتل جهانگردی میگون,مهمانسرای جهانگردی میگون,هتل جهانگردی میگون,مهمانسرای جهانگردی میگون,تلفن هتل جهانگردی میگون,مجتمع جهانگردی میگون,قیمت هتل جهانگردی میگون,رزرو هتل جهانگردی میگون,جهانگردی خزرشهر جنوبی,هتل جهانگردی خزرشهر,مجتمع جهانگردی خزرشهر,ویلاهای جهانگردی خزرشهر,هتل جهانگردی خزرشهر جنوبی,ایرانگردی جهانگردی خزرشهر,مهمانسرای جهانگردی خزرشهر,سازمان جهانگردی خزرشهر,هتل جهانگردی خزرشهر مازندران,هتلهای جهانگردی و ایرانگردی,شرکت جهانگردی و ایرانگردی,هتل جهانگردی و ایرانگردی,کانون جهانگردی و ایرانگردی,جهانگردی ایرانگردی,سفر در قرآن,آیات سفر در قرآن,دعای سفر در قرآن,سفر در زمان قرآن,سفر به فضا در قرآن,سفر در زمان از نظر قرآن,آداب سفر در قرآن,اهمیت سفر در قرآن,سفر قرآن,سفر در زمان در قرآن کریم,آیات قرآن در مورد سفر,آیات قرآنی در مورد سفر,قرآن و سفر در زمان,سفر از نظر قرآن,سفر از دیدگاه قرآن

جهانگردی در متون قرآنی و حدیثی با تعبیر هجرت و مهاجرت آمده است

 

جهانگردی در متون قرآنی و حدیثی با تعبیر هجرت و مهاجرت آمده است و آن برای نخستین بار در تاریخ اسلام در اوایل بعثت اتفاق افتاد; اما به تدریج‏به یک سنت تبدیل شد و آثار مطلوبی به جا نهاد که در این مقاله تفصیل آن خواهد آمد .

هجرت و جهانگردی یک سنت دیرینه اسلامی است و آثار مطلوبی درپی دارد و باید شرایط مساعد توسعه آن را فراهم آورد; منتها باید از آن به نحو شایسته‏ ای بهره برداری کرد .

1 . پیشینه جهانگردی در اسلام
جهانگردی در اسلام از همان آغاز که با نام هجرت شروع شد. همواره در طول تاریخ اسلام ادامه داشت . گرچه در آغاز برای رهایی از شکنجه و آزار دشمنان صورت می‏ گرفت، ولی بیشتر هدف از آن تقویت اسلام و نشر آثار و فرهنگ اسلامی بوده ‏است .
نخستین هجرتی که در اسلام رخ داد، هجرت حدود 85 نفر از جوانان تازه ‏مسلمان بود که با دستور پیامبر اسلام مکه را به قصد حبشه ترک گفتند (سیره ابن هشام، ج‏1 ص‏344 – 360) و آیین اسلام به دست این مهاجرین در دیار حبشه شهرت یافت. در دوران خلفا پس از رحلت پیامبر، هجرت به اطراف کشور و آگاهی از اوضاع و احوال کشورهای مجاور صورت می‏ گرفت و از جانب خلفا هیئت‏ های رسمی گسیل می ‏شوند تا کسب اطلاع کرده، ضمنا زمینه را برای توسعه و نشر فرهنگ اسلامی آماده سازند. علاوه بر هیئت‏ های سیاسی که به منظور بر قراری روابط دیپلماتی اعزام می‏ شدند، در قرن سوم و چهارم هجری شخصیات بارزی به جهانگردی دست زدند و آثار گران‏بهایی از خود به یادگار گذاردند .
از جمله احمد بن ابی یعقوب ابن واضح یعقوبی (ت حدود 290ق) که او را بحاثه فی التاریخ و اخبار البلدان یاد می ‏کنند . او در دو زمینه تاریخ و جغرافی محقق فرزانه‏ای به شمار می ‏رود . شرق و غرب کشورهای آسیای میانه و دور را گردیده و اطلاعات زیادی فراهم ساخته‏ است . او به تمامی بلاد فارس و ارمنستان و سپس شبه قاره هند و کشورهای عربی و افریقایی، مغرب و اندلس (اسپانیا) سفرکرده بود و عادت او بر این بود که از چگونگی احوال و اوضاع اجتماعی – سیاسی کشورها به خوبی آگاه شود. از جمله آثار وی تاریخ گسترده اوست که در آن رخدادهای تاریخی را تا پایان سال 259 آورده ‏است. دیگر کتاب البلدان است که در شناخت اوضاع اجتماعی و فرهنگی و جغرافی شهرها از منابع ارزشمندی به شمار می‏رود و نیز کتاب اخبارالامم و مشاکله الناس لزمانهم و کتاب الممالک و المسالک و جز اینها .
ابوالحسن علی بن حسین مسعودی (ت‏346ق) صاحب مروج الذهب از بزرگترین جهانگردان اسلامی به شمار می‏رود . او را با عنوان الرحاله الکبیر والمورخ الخبیر یاد می‏ کنند . او بیشترین کشورهای مجاور را گردیده و با شخصیات و رجال بزرگ ملاقات داشته و اخبار دست اول رااز افراد ذیربط به دست آورده‏است .
ولادت او در بغداد بود و به مصر و بلاد مغرب سفر نمود و در راه تحصیل دانش تا اقصی بلاد را پیمود. از همان ابتدای قرن چهارم به تمامی بلاد فارس، سپس شبه قاره هند تا آسیای دور و حتی جزیره سیلان و دریای هند سفر کرد. کشور پهناور چین و ماورای آن را دید و در اواخر نیمه اول همین قرن تمامی کشورهای عربی و آسیای میانه را پیمود و همواره در کسب اطلاعات بود .
او در این زمینه آثار گران‏بهایی از خود باقی گذارد که از جمله آنها مروج الذهب، اخبار الزمان، التنبیه و الاشراف، و جز آنهاست که امروزه مورد بهره‏برداری بسیار است .
عبید الله بن خرداد به (ت‏300/280) از ایرانیان دانشمند و جغرافی‏دان بزرگ به شمار می‏رود . در دائره‏المعارف اسلامی از او با عنوان جغرافی عظیم من اصل فارسی یاد شده است (ج‏1، ص‏149) . کتاب او المسالک و الممالک و نیز جمهره انساب الفرس از بهترین کتاب‏ها در این زمینه شناخته شده است. در دائره‏المعارف آمده است: «او از معتبرترین افراد مورد وثوق آن زمان بهره گرفته ‏است. سر پرستی پست ویژه در خطه طبرستان و جمع آوری اخبار بلاد و شهرها به دو واگذار شده بود .
بلخی ابوزید احمد بن سهل (ت‏322ق) جغرافی‏دان معروف در شهرکی به نام شاستیان نزدیکی بلخ دیده به جهان گشود. او از دانشمندان به نام و بر مذهب تشیع بود . او و کندی فیلسوف معروف فلسفه و جغرافیا را نزد ابی علی جیهانی فراگرفت. کتاب او به نام صور الاقالیم معروف‏است .
اصطخری ابو اسحاق ابراهیم بن محمد فارسی (ت‏340ق) جغرافی‏دان نامی کتابی با نام تقویم البلدان نگاشته که به نام المسالک و الممالک معروف گشته است. او این کتاب را مانند سابقین خود با گشت و سیاحت در بلاد جمع و تدوین کرده ‏است .
ابن حوقل ابوالقاسم محمد بن حوقل (ت حدود350ق) که با عنوان رحاله جهانگرد سخت‏کوش و جغرافی‏دان فرزانه، مشهور گشته ‏است، تمامی کشورهای اسلامی را شرقا و غربا پیموده و با دقتی کامل معلومات فراوانی از این کشورها فراهم آورده و از نوشته ‏های پیشین خود، مانند نوشته‏ های ابن خرداد به و وزیر جیهانی و قدامه نیز بهره گرفته‏ است. اصطخری از او خواست تا نقشه ‏های جغرافی او را تنظیم دهد و دقت ‏بیشتری بخشد که ابن حوقل تقریبا همان نوشته ‏ها را با معلومات فرآهم آورده خود تکمیل و کتاب المسالک والممالک را از رهگذر آن تالیف نمود .
ابو دلف مشعر بن مهلهل خزرجی (ت حدود390ق) شاعری نغز نمکین گفتار که شهره آفاق بود و بیشتر با صاحب بن عباد رفت و آمد داشت و از مساعدت‏های وی برخوردار بود و در سفرها از کتاب‏های او بهره‏مند می ‏شد . او شاعر رحاله وصف شده و او اولین جهانگرد اسلامی به شمار آمده است . بیشتر عمر خود را که از نود سال گذشت، در سفرهای دور و دراز صرف نمود .

 

شوق فراوانی در آگاهی یافتن از عادات و رسوم و آداب ملت‏های مختلف داشت. عمان و رامهرمز و هند و کشمیر و افغانستان را گردید. سفرنامه او به نام عجائب البلدان معروف‏ است. یاقوت حموی و قزوینی صاحب کتاب عجائب المخلوقات از آن بهره جسته ‏اند. یاقوت حموی در وصف شهرک دورق در خوزستان مشاهدات قابل توجهی از کتاب او نقل می‏کند که از دقت کاملی حکایت دارد .
حکیم ناصر خسرو قبادیانی (394 – 481ق) از حکما و متکلمین نامی در قبادیان حوالی بلخ تولد یافت . از اوان جوانی به تحصیل و علوم و معارف و تحقیق پرداخت و ادیب و شاعری فرزانه بود. نخست‏به کارهای دیوانی مشغول و سپس رها کرد و به جهانگردی و سیر در آفاق و انفس پرداخت. در سفر هفت ‏ساله خود حجاز، آسیای صغیر، سوریه و مصر را دید و به خطه خراسان رحل اقامت گزید; ولی آزارها دید و به ناچار به کنج عزلت در یمکان بدخشان خزید و سفرنامه معروف خود را در آنجا به سال 444 به رشته تحریر در آورد و دیگر کتاب زادالمسافرین است که پس از مراجعت از سفر خراسان و مازندران و طبرستان نگاشت .
ابوریحان محمد بن احمد بیرونی ریاضی دان و فیلسوف نامی (362 – 440ق) در بیرون یکی از قلعه‏ های داخل حدود خوارزم به دنیا آمد. او را با نام الفیلسوف الریاضی الفلکی الجواب یاد می‏کنند. «جواب‏» به معنای جهانگرد سخت کوش‏است. ولع شدیدی به سیر و سیاحت و سفر در آفاق داشت. دوستار آگاهی از اوضاع جغرافی و بهره‏ گیری از مظاهر طبیعت‏ بود. سفر پر ثمری به شبه‏ قاره هندوستان داشت و تمامی نواحی آن را گردید و با آداب و فرهنگ مردم آن زمین پهناور از نزدیک آشنا شد و کتاب تحقیق ماللهند او از گران‏بهاترین منابع شناخت احوال و اوضاع هند در آن زمان به شمار می‏رود .
ابو عبید بکری عبدالله بن عبدالعزیز اندلسی (ت 487ق) پس از سفرهای طولانی در شرق و غرب کتابی در شناخت ‏شهرها و کشورها و احوال و اوضاع بلاد به نام المسالک والممالک نگاشت .
ابن جبیر ابوالحسن محمد بن احمد کنانی اندلسی (540 – 614ق) ادیب و شاعری فرزانه و دوستار علم و شناخت آثار و احوال بلاد بود . او را با عنوان رحاله ادیب یاد کرده ‏اند. به سیر و سیاحت علاقه فراوان داشت. سه مسافرت کنجکاوانه به شرق کشورهای اسلامی دارد که در سفر سوم در اسکندریه بدرود حیات گفت و در همین سفر اخیر سفرنامه خود را به نام رحله ابن جبیر با عباراتی نغز و شیوا و پرمحتوا به رشته تحریر در آورد . امتیاز آن بر رحله ابن‏ بطوطه صداقت و دقت فراوان و خالی از مبالغه بودن گزارش‏های آن است .
ابن سعید مغربی علی بن موسی ابوالحسن (ت‏685ق) از نواده ‏های صحابی جلیل عمار بن یاسر مورخ، شاعر، ادیب و دانشمندی فرزانه بود. زادگاه او شهرکی در نزدیکی غرناطه (اندلس) و در آن دیار شهره آفاق گشت. علاقه فراوان به گشت و سیاحت داشت. به کشورهای اسلامی مصر و عراق و شام سفر طولانی داشت و گزارش‏های خود را در این سفر در کتابی به نام المغرب گردآوری نمود و پیوسته در سیر و سفر بود تا در 75 سالگی در دمشق بدرود حیات گفت .
ابن بطوطه محمد بن عبدالله بن محمد (703 – 779ق) جهانگرد نامی تمامی کشورهای اسلامی و آسیای دور را در مدت 27 سال گردید و معلومات ارزنده‏ای از این کشورها و آداب و رسوم ملت‏های گوناگون فراهم آورد. او را با نام امیرالرحالین (سرآمد جهانگردان) یاد می‏ کنند. سفرنامه او نیاز به وصف ندارد و از شهرت به سزایی برخوردار است و با ارزشترین سفرنامه‏ های علمی به شمار می‏رود که تا امروز از معلومات و مندرجات آن بهره‏مند می‏شوند . بسیاری از مشاهدات او امروزه در شناخت‏ برخی حیوانات و گیاهان، علاوه بر مسایل جغرافی و فرهنگی مورد استفاده ‏است . غربیان به این سفرنامه عنایت‏خاصی دارند و این کتاب شهرت جهانی یافته ‏است .
اینها نمونه هایی ‏است از جهانگردان جهان اسلام که جهانگردی را وسیله شناخت و نشر معارف و تبادل افکار و اندیشه‏ های علمی و فرهنگی قرار داده‏اند و «فسیحوا فی الارض; به گشت و گذار در پهنای زمین بپردازید» (توبه، آیه 2) را به منظور «فانظر الی آثار رحمت الله; آثار گستره رحمت الهی را مشاهده کنید» (روم، آیه 50) انجام داده‏اند و آیه «ا فلم یسیروا فی الارض فتکون لهم قلوب یعقلون بها; آیا در زمین گردش نکرده‏اند، تا دلهایی داشته باشند که با آن بیندیشند» (حج، آیه 46) و آیه «قل سیروا فی الارض فانظروا کیف بدا الخلق; بگو: در زمین بگردید و بنگرید چگونه آفرینش را آغاز کرده است‏» (عنکبوت، آیه 20) را نصب العین خود قرار داده ‏اند .

 جهانگردی در اسلام,حدیث جهانگردی

………….

 

2 . آثار مطلوب جهانگردی
قرآن کریم و روایات، از جهانگردی با نام مهاجرت یاد کرده و به آن ترغیب نموده و آن را از اسباب توسعه فرهنگی و اقتصادی شمرده است: «و من یهاجر فی سبیل الله یجد فی الارض مراغما کثیرا و سعه; هرکه در راه خدا مهاجرت کند، در پهنای زمین آسایش بیشتر و گشایشی به دست‏ خواهد آورد» (نساء، آیه 100) . این آسایش و گشایش، هر دو جهت مادی و معنوی را شامل می‏شود . گسترش اقتصادی (تجارت و صنعت) هماهنگ با گسترش فرهنگی و علمی و سیاسی پیش می‏رود .
جهانگردی در گذشته با عنوان روابط تجاری و اقتصادی صورت گرفته است. تجار مسلمان، پیام اسلام را نیز با خود همراه می‏بردند و بسیاری از ملتها در افریقا و آسیای دور از همین راه به آیین اسلام تشرف یافتند. پس از آن اهداف سیاسی و علمی و فرهنگی نیز در جهانگردی مسلمانان مطرح شد و از این سفرها و جهانگردی‏ها ذخایر فراوان حاصل شد. مسلمانان به مصداق آیه کریمه«یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا» (حجرات، آیه 12) نسبت‏به تمدن ملت‏های گوناگون آشنایی حاصل کردند و با بهره‏گیری از دستاوردهای مختلف جهانیان تمدنی گسترده و استوار برای خود فراهم ساختند .
در این آیه یادآور می‏ شود همه مردم از یک پدر و مادر پدید آمده ‏اند; لذا همه برادر و برابرند، و این اختلاف نژادها و ملیت ‏ها که جهانیان را به دسته ‏ها و گروه‏ های گوناگون در آورده، هرگز آنها را از هم جدا نساخته ‏است; بلکه هر گروه بر حسب استعدادها و شرائط موجود خود دستاوردهایی دارند که باید مورد مبادله قرار گیرد و هر گروه با آشنا شدن با فرهنگ و تمدن دیگر گروه‏ ها، بهترین و شایسته‏ ترین را برای خود انتخاب کنند و با این انتخاب متقابل، سطح فرهنگ و علم بشری گسترش یافته، روز به روز ارتقا پیدا کند . آیه «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه;بشارت باد بندگان شایسته مارا که گوش فرا می‏دهند و بهترین را انتخاب کرده، پیروی می‏کنند» (زمر، آیه 17 و 18) به همین حقیقت اشارت دارد . این که آدمی با دستاوردهای دیگران آشنا شود و بهترین و شایسته ‏ترین آنها را تشخیص داده، برگزیند، انتخاب‏است; نه تقلید .
زنده‏ کردن جهانگردی، این‏گونه نتایج نیک و شایسته و بلکه ضروری را به دنبال دارد . آورده ‏اند که در سفر پنج فایده‏ است: زدودن غم از دل، کسب معیشت، به دست آوردن علم، آشنایی با فرهنگ ‏های گوناگون، دوست‏یابی، آن هم با افراد شایسته که در سفر شناخته می ‏شوند .
در روایات، تعابیری از قبیل سفر و سیر و سیاحت و هجرت در طلب علم و کسب معیشت ‏بسیار به چشم می‏خورد . امام صادق (ع) می‏فرماید: «سافروا تصحوا سافروا تغنموا; مسافرت کنید تا سالم باشید و مسافرت کنید تا استفاده ببرید» (محاسن برقی، ج‏2، ص‏345) .
در حدیث از پیامبر اکرم (ص) آمده‏است: «اوصی امتی بخمس: بالسمع، والطاعه، والهجره، والجهاد، والجماعه; من امتم را به پنج چیز سفارش می‏کنم: به گوش‏فرادادن، فرمانبرداری، جهانگردی، جهاد و وحدت‏» (مستدرک الوسائل، ج‏11، ص‏9) . بی‏تردید در این روایت مراد از هجرت هجرت از مکه به مدینه نیست; زیرا «لا هجره بعدالفتح; پس از فتح مکه هجرت معنا ندارد» (سنن ترمذی، ج‏3، ص‏75) ; لذا مقصود، هجرت از مناطق جهل‏زده به مراکز علمی‏است .

3 . جلب جهانگرد
در جلب جهانگردان دو هدف اساسی یعنی آشنایی با فرهنگ و تمدن ملت‏ها، و نشر تعالیم اسلامی و تبلیغ باید منظور باشد . البته پی‏آمدهای اقتصادی و سیاسی هم به دنبال دارد; ولی هدف اصلی یک کشور اسلامی که داعیه تبلیغ رسالت دارد، همان آشنا کردن بیگانگان با فرهنگ و تمدن اسلامی‏است و اهداف دیگر بایستی در رتبه دوم قرار گیرند .
بسیاری از بیگانگان آوازه اسلام را از دور شنیده ‏اند; ولی نمی‏دانند چقدر در پیشرفت تمدن بشری تاثیرگذار بوده، و چه نوآوری‏ هایی برای بهتر ساختن حیات جامعه انسانی به ارمغان آورده ‏است . آنان نمی‏دانند، اسلام تنها برای ساختن حیات پس از مرگ نیست . «و ابتغ فیما آتاک الله الدار الآخره و لا تنس نصیبک من الدنیا; و با آنچه خدایت داده سرای آخرت را بجوی و سهم خود را از دنیا فراموش مکن‏» (قصص، آیه 77) .
خداوند انسان را آفریده است تا حیات دنیا را، پیش از حیات آخرت، آباد سازد و آباد ساختن حیات آخرت به آباد ساختن حیات دنیوی بستگی دارد . «هو انشاکم من الارض و استعمرکم فیها; او شما را از زمین پدید آورد و در آن شما را برای آبادساختن آماده کرد .» (هود، آیه 61) ; پس آدمی وظیفه دارد تا در آبادی زمین بکوشد و این هدف و خواسته خدایی را جامه عمل بپوشاند .
ذوق سرشار و خلاقیت و هنر اسلامی – که بر دست توانای اسلام‏باوران فرزانه و فرهیختگان شایسته جهان اسلام، چه در رشته ادب یا فرهنگ یا هنر یا علم یا صنعت و آثار هنری و نوشتاری مسلمانان در طول تاریخ با شکوه اسلامی پدید آمده و در ساختن تمدن بشری نقش اساسی داشته و اسلام را دین زندگان معرفی می‏کند، نه دین مردگان، باید در معرض و دید شیفتگان تمدن‏های اصیل، و پویندگان آثار هنری و علمی بشر قرار گیرد و این تنها با جلب جهانگردان شیفته میسراست . خداوند درباره بیگانگان از دین توحیدی که به محیط اسلامی روی می‏آورند، می‏فرماید:«و ان احد من المشرکین استجارک فاجره حتی یسمع کلام الله ثم ابلغه مامنه ذلک بانهم قوم لا یعلمون ; و اگر یکی از مشرکان از تو پناه خواست پناهش ده تا کلام خدا را بشنود; سپس او را به مکان امنش برسان، چرا که آنان قومی نادانند .» (توبه، آیه‏6)
نیز اسلام تحت عنوان مؤلفه قلوبهم سهمی از زکات را برای کسانی که خارج ملت‏اند قرار داده تا دل‏های آنان را به سوی اسلام جذب کند و گرایش دینی و اسلامی در درونشان ایجاد نماید; لذا وظیفه دولت اسلامی‏است تا امکانات جلب جهانگردان را به سرزمین اسلامی – که اصالت اسلامی بر آن حاکم‏است – فراهم سازد .
ضمنا بایستی برنامه جلب جهانگردان بیگانه به گونه‏ای تنظیم شود که بیشتر تحت تاثیر قرار گیرند . اگر جلب جهانگردان به گونه‏ای باشد که احیانا فرهنگ منحط خود را در معرض نمایش دلباختگان اجانب قرار دهند و از این راه عده‏ای فریب خورده شوند و گمان برند فرهنگ و تمدن و آزادی همان‏است که آنان همراه خود آورده ‏اند، در آن صورت خطر عظیمی جامعه اسلامی را تهدید خواهد نمود و مخصوصا قشر زودباور که هنوز در حالت‏خامی به سر می ‏برند، تحت تاثیر قرار گرفته، خواه و ناخواه، گرایش‏های اسلامی و ملی آنان به سستی می ‏گراید .

4 . نتیجه
جهانگردی که در آیات و روایات از آن به هجرت و مهاجرت تعبیر شده، پیشینه آن به صدر اسلام می‏رسد که برای اولین‏بار شماری از مسلمان به منطور حفظ جان خود از مکه به حبشه نزد نجاشی رفتند; اما بعد هجرت به یک سنت جاری اسلامی تبدیل شد و از این رهگذر عالمان و جغرافی‏دانان بسیاری در میان مسلمانان ظاهر شدند و آثار گران‏سنگی به جا نهادند. هجرت و جهانگردی با اهداف مختلفی صورت گرفته است . گاهی به قصد حفظ جان و گاهی به منظور تجارت و زمانی به نیت طلب علم و باری به جهت تبلیع دین بوده است . این پدیده می‏تواند آثار مطلوبی بر جای نهد . از سویی رونق اقتصادی و از سویی دیگر تبادل علمی و فرهنگی به دنبال داشته باشد . منتها نباید وسیله هجمه فرهنگی قرار بگیرد; بلکه باید از رهگذر آن فرهنگ قرآنی و اسلامی ترویج پیدا کند .

 

=====================================
منابع
قرآن کریم
نهج‏البلاغه، تحقیق شیخ محمد عبده، بی‏چا، بیروت، دار المعرفه، بی‏تا
دائره‏المعارف الاسلامیه، ترجمه عربی
آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن; الذریعه الی تصانیف الشیعه، چ‏3، بیروت، دارالاضواء، 1403ق
ابن‏الاثیر، علی بن‏ابی الکرم; الکامل فی التاریخ، بی‏چا، بیروت، دارصادر، بی‏تا، افست‏بیروت، دارالفکر، 1402 ق
ابن حجر، احمد بن علی; تهذیب التهذیب، بی‏چا، بی‏جا، دارالکتاب الاسلامی لاحیاء و نشر التراث الاسلامی، بی‏تا
ابن‏خلدون، عبدالرحمن (ت‏808ق)، مقدمه ابن‏خلدون، بی‏چا، بیروت، مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، بی‏تا
ابن‏کثیر، اسماعیل بن عمر; البدایه والنهایه، ط‏1، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1408ق
ابن‏هشام حمیری، عبدالملک; سیره النبی (ص)، بی‏چا، مصر، مکتبه محمد بن علی صبیح، و اولاده، 1383ق
امین عاملی، سید محسن; اعیان الشیعه، بیروت، دارالتعارف، بی‏تا
برقی، احمد بن محمد بن خالد; المحاسن، بی‏چا، تهران، دار الکتب الاسلامی، بی‏تا
بغدادی، اسماعیل پاشا; ایضاح المکنون، بی‏چا، بیروت، دار احیاء التراث العربی، بی‏تا
ترمذی، عیسی بن محمد; سنن الترمذی، ج‏5، بی‏چا، استانبول، گاگری یایینلار، 1401ق
حاجی خلیفه; کشف الظنون عن اسامی الکتب و الفنون، بی‏چا، بیروت، دار احیاء التراث العربی، بی‏تا
حر عاملی، محمد بن‏حسن; وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه، ط‏5، بیروت، داراحیاء التراث العربی، 1403 ق
خطیب بغدادی، احمد بن‏علی; تاریخ بغداد، بی‏چا، بیروت، دارالکتب العلمیه، بی‏تا
ذهبی، محمد بن‏احمد; سیر اعلام النبلاء، ط‏7، بیروت، مؤسسه الرساله، بی‏تا
زرکلی، خیرالدین; الاعلام، ط‏7، بیروت دارالعلم للملایین، 1986م
سهیلی; الروض الانف، بی‏چا، القاهره، مکتبه ابن‏تیمیه، 1410ق
کحاله، عمررضا; معجم المؤلفین، بی‏چا، بیروت، دار احیاء التراث العربی، بی‏تا
مجلسی، محمد باقر; بحارالانوار الجامعه لدرر اخبار الائمه الاطهار، ط‏2، بیروت، مؤسسه الوفاء، 1403ق و ط‏3، بیروت، دار احیاء التراث العربی، بی‏تا
مسعودی، علی بن‏حسین; مروج الذهب و المعاون الجواهر، ج‏2، ط‏2، مصر، موسسه السعاده، 1384ق
ندیم، محمد بن‏اسحاق; الفهرست، تحقیق رضا تجدد، بی‏چا، تهران، بی‏نا، 1350ش و بی‏چا، بیروت، دارالمعرفه، بی‏تا
نوری، میرزاحسین; مستدرک الوسائل و مستبط الوسائل، بی‏چا، بیروت، مؤسسه آل البیت لاحیاء التراث، بی‏تا
فصلنامه هفت آسمان شماره 1

برچسب ها : آداب سفر در قرآن،آیات سفر در قرآن،آیات قرآن در مورد سفر،آیات قرآنی در مورد سفر،اهمیت سفر در قرآن،ایرانگردی جهانگردی اصفهان،ایرانگردی جهانگردی خزرشهر،تلفن جهانگردی چلندر،تلفن هتل جهانگردي ميگون،تلفن هتل جهانگردي ياسوج،تورهاي جهانگردي تبريز،جهانگردي،جهانگردي ارزان،جهانگردي ارزان و خاطرات سفر،جهانگردي اصفهان،جهانگردي ايرانگردي،جهانگردي تبريز،جهانگردي چلندر،جهانگردي خزرشهر،جهانگردي در تاريخ و آيات و روايات،جهانگردي ميگون،جهانگردي و ايرانگردي،جهانگردي و گردشگري،جهانگردي ياسوج،جهانگردی ارزان حسین،جهانگردی ارزان قیمت،جهانگردی چلندر نوشهر،جهانگردی خزرشهر جنوبی،جهانگردی یاسوج،دعای سفر در قرآن،دفتر جهانگردي تبريز،رزرو مهمانسراي جهانگردي تبريز،رزرو هتل جهانگردي ميگون،رشته جهانگردي و گردشگري،سازمان جهانگردي تبريز،سازمان جهانگردي و گردشگري ايران،سازمان جهانگردی اصفهان،سازمان جهانگردی خزرشهر،سايت سازمان جهانگردي و گردشگري،سایت جهانگردی اصفهان،سفر از دیدگاه قرآن،سفر از نظر قرآن،سفر به فضا در قرآن،سفر در زمان از نظر قرآن،سفر در زمان در قرآن کریم،سفر در زمان قرآن،سفر در قرآن،سفر قرآن،شركت جهانگردي و ايرانگردي،شماره هتل جهانگردي ياسوج،قرآن و سفر در زمان،قيمت هتل جهانگردي تبريز،قيمت هتل جهانگردي ميگون،كانون جهانگردي و ايرانگردي،مجتمع جهانگردي خزرشهر،مجتمع جهانگردي ميگون،مجتمع جهانگردی اصفهان،مجتمع جهانگردی چلندر نوشهر،مهمانسرا جهانگردي تبريز،مهمانسرا جهانگردي ياسوج،مهمانسرا جهانگردی اصفهان،مهمانسرا جهانگردی چلندر نوشهر،مهمانسراي جهانگردي اصفهان،مهمانسراي جهانگردي تبريز،مهمانسراي جهانگردي چلندر،مهمانسراي جهانگردي خزرشهر،مهمانسراي جهانگردي ميگون،مهمانسراي جهانگردي ياسوج،مهمانسرای جهانگردی چلندر مازندران،مهمانسرای جهانگردی ميگون،مهمانسرای جهانگردی ياسوج،هتل جهانگردي تبريز،هتل جهانگردي چلندر،هتل جهانگردي ميگون،هتل جهانگردي و ايرانگردي،هتل جهانگردي ياسوج،هتل جهانگردی اصفهان،هتل جهانگردی اصفهان تلفن،هتل جهانگردی اصفهان رزرو،هتل جهانگردی تبريز،هتل جهانگردی چلندر،هتل جهانگردی چلندر نوشهر،هتل جهانگردی خزرشهر،هتل جهانگردی خزرشهر جنوبی،هتل جهانگردی خزرشهر مازندران،هتل جهانگردی ميگون،هتل جهانگردی ياسوج،هتلهاي جهانگردي و ايرانگردي،ویلاهای جهانگردی خزرشهر

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت