ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

جایزه‌ی «سارایوو» برای «رابرت دنیرو»

نویسنده: علی باستانی

جایزه‌ی «سارایوو» برای «رابرت دنیرو»

 

سارایوو,سارایوو دنگ شو,سارایوو جنگ,سارایوو دنگ شو متن,سارایوو بوسنی,سارایوو کجاست,سارایوو پایتخت کجاست,سارایوو بهاران خواهد آمد,محاصره سارایوو,کشتار سارایوو,رابرت دنیرو,رابرت دنیرو در نقش کشیش,رابرت دنیرو تاکسی,رابرت دنیرو و آل پاچینو,رابرت دنیرو پدرخوانده,رابرت دنیرو مرگ,رابرت دنیرو درگذشت,رابرت دنیرو گاو خشمگین,رابرت دنیرو ایران,رابرت دنیرو اسرائیل,

 

مسئولان برگزاری بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سارایوو» اعلام کردند که امسال از «رابرت دنیرو» بازیگر برنده اسکار آمریکایی با اعطای جایزه قلب این رویداد سینمایی به پاس یک عمر دستاورد سینمایی تقدیر خواهند کرد.

«دنیرو » این جایزه را در شب افتتاحیه این رویداد سینمایی همزمان با نمایش فیلم «راننده تاکسی» محصول 1976 ساخته «مارتین اسکورسیزی» دریافت خواهد کرد که در آن در نقش یک سرباز سابق جنگ ویتنام با مشکلات روانی بازی می‌کند که به عنوان یک راننده تاکسی در شهر نیویورک کار می‌کند.

نسخه بازسازی شده فیلم «راننده تاکسی» با کیفیت 4K به مناسبت چهلمین سال ساخت این فیلم در محوطه باز جشنواره فیلم «سارایوو» با ظرفیت 3 هزار تماشاچی به روی پرده خواهد رفت و «دنیرو» پس از نمایش فیلم در یک گفتگوی سینمایی شرکت می‌کند.

«میرساد پوریواترا» رئیس جشنواره فیلم «سارایوو» گفت: “از زمانی که دنیرو را 10 سال پیش در جشنواره ترایبکا دیدم همواره امیدوارم بودیم، وی بتواند روزی به جشنواره سارایوو بیاید. امروز این انتظار به پایان رسیده و من به عنوان یک فرد حرفه‌ای در سینما و یک عاشق فیلم می‌گویم که همه از حضور او هیجان زده‌ایم”.

«آنجلینا جولی»، «بنیسیو دل‌تورو» و «گائل گارسیا برنال» از جمله سینماگرانی هستند که پیش از این موفق به کسب جایزه دستاورد سینمایی جشنواره فیلم سارایوو شده‌اند.

«دنیرو» تاکنون در بسیاری از ژانرهای سینمایی نقش‌آفرینی داشته است برای مثال در سینمای وحشت آثاری چون «فرانکشتاین» (1994) و «موهبت الهی»(2004) را دارد، در سینمای کمدی شاهکاری چون «سلطان کمدی» را در کارنامه دارد که نقش مقابل «جری لوئیس»، کمدین بزرگ تاریخ سینما را بازی کرد، در ژانر ورزشی در فیلم ماندگار «گاو خشمگین» بازی کرد که به عقیده برخی منتقدین بهترین فیلم ورزشی تاریخ سینما است و در ژانر گنگستری هم فیلم «رفقای خوب» و «تسخیرناپذیران» را بازی کرده است.

این بازیگر 72 ساله که تاکنون در بیش از 100 فیلم سینمایی بازی کرده علاوه بر کسب جایزه اسکار برای بازی در فیلم «پدرخوانده»، در سال 1981 برای فیلم «گاو خشمگین» بهترین بازیگر مرد جوایز گلدن گلوب شد، در سال 1993 شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز را گرفت، در سال 2000 جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره سن‌سباستین را گرفت و در سال 2008 جایزه مشارکت چشم‌گیر در صنعت سینما را از کارلووی‌واری دریافت کرد.

جدیدترین نقش‌آفرینی دنیرو در فیلم ورزشی «دست‌های سنگی» به کارگردانی «جاناتان جاکوبوویچ» است که امسال در جشنواره کن رونمایی شد و قرار است از تاریخ 26 اوت اکران عمومی خود را آغاز کند. طبق اعلام پیشین «استفن فریرز» کارگردان مطرح انگلیسی نیز دیگر چهره سینمایی است که امسال نشان افتخاری قلب جشنواره فیلم «سارایوورا» را دریافت می‌کند.

بنابر اعلام نشریه سینمای اسکرین، بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سارایوو» از تاریخ 12 تا 20 اوت (22 تا 30 مرداد) در کشور بوسنی و هرزگوین برگزار می‌شود.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت