ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

تنباکو های معطر “سرطان خون” می‌آورند

نویسنده: احمد اعجازی

تنباکو های معطر "سرطان خون" می‌آورند

تنباکو برازجان,تنباکو دوسیب,تنباکو بلوبری,تنباکو الفاخر,تنباکو استارباز,تنباکو پیپ,تنباکو خوانسار,تنباکو میوه ای,تنباکو مزایا,تنباکو بخار آبی,قلیان,قلیان برقی,قلیان الکترونیکی,قلیان شارژی,قلیان الکتریکی,قلیان جیبی,قلیان یکبار مصرف,قلیان چوبی,قلیان به انگلیسی,قلیان عربی,قلیان کشیدن,قلیان کشیدن هلالی,قلیان کشیدن دختر,قلیان کشیدن دختر ایرانی,قلیان کشیدن بازیکن استقلال,قلیان کشیدن بازیکنان استقلال,قلیان کشیدن بازیکنان فوتبال,قلیان کشیدن فوتبالیست ها,قلیان کشیدن پیام صادقیان,قلیان کشیدن حرفه ای,مضرات قلیان الکترونیکی,مضرات قلیان,مضرات قلیان میوه ای,مضرات قلیان کشیدن,مضرات قلیان و سیگار,مضرات قلیان نسبت به سیگار,مضرات قلیان برازجانی,مضرات قلیان برای پوست,مضرات قلیان برای زنان شیرده,مضرات قلیان دوسیب,

تاریخ انتشار : شنبه, 08 خرداد

 رئیس مرکز سلامت کار و محیط وزارت بهداشت، افزودنی‌های معطر به تنباکوی قلیان را صنعتی و سرطان‌زا دانست و گفت: یکی از مواد اضافه شده بنزن است که ظرف سه سال در جوانان ایجاد سرطان خون می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر خسرو صادق‌نیت در یک برنامه رادیویی، راهکارهای سازمان بهداشت جهانی به منظور کاهش دخانیات در کشورها را مثبت ارزیابی کرد و افزود: یکی از راهکارها افزایش مالیات به منظور کاهش مصرف است و دیگری ساماندهی عرضه است. جای تاسف است که یک جوان برای تهیه نان باید نیم ساعت وقت بگذارد، اما برای تهیه سیگار حداکثر سه دقیقه وقت می گذارد و ما با همکاری وزارت صنایع، ساماندهی این کار را دنبال می کنیم.

صادق‌نیت با بیان اینکه بسته‌بندی دخانیات نیز نباید اغوا کننده باشد، گفت: یکی دیگر از کارهایمان ساده‌سازی پاکت‌های سیگار است تا برای جوانان جذاب نباشد. دیگر اقدام نیز ممنوعیت استفاده از مواد معطر است که هم اینک در قلیان استفاده می شود.

وی این افزودنی‌ها را صنعتی و سرطان‌زا دانست و گفت: یکی از مواد بنزین است که ظرف سه سال ایجاد سرطان خون می‌کند؛ تنباکوهای معطر نیز عموما کپک‌زده و خراب هستند که با مواد افزودنی آن را قابل استفاده می‌کنند.

صادق نیت با اشاره به عملکرد کلینیک‌های ترک سیگار گفت: این شبکه در شهرها در حال تکمیل است و در کنار آن، مراکز بهداشتی نیز به مراکز مشاوره ترک دخانیات مجهز می‌شوند و مردم می‌توانند این خدمات مشاوره را به صورت رایگان دریافت کنند.

همچنین دکتر عبدالرحمان رستیمان، نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز افزایش عوارض بر سیگار را یکی از راه‌های کاهش مصرف در میان جوانان دانست و افزود: نگاه دنیا نیز مبنی بر این است که کشورشان را به کشوری عاری از دخانیات تبدیل می‌کنند و ما نیز باید در کاهش تقاضا و عرضه به این سمت حرکت کنیم.

وی با انتقاد از ارزان شدن سیگار اظهار کرد: امروز در دانشگاه ها قلیان بالای 14 درصد مصرف می شود و برنامه خوبی که در رادیو گفت وگو اجرا می شود، باید کار همه سازمان ها باشد.

دکتر آذری‌پور، عضو کمیته کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات نیز در میزگردی رادیویی گفت: سالیانه 40 میلیارد نخ سیگار مصرف مورد نیاز کشور است و با مقداری که سازمان دخانیات تولید می کند، فاصله قابل توجهی وجود دارد و به نظر می رسد آمار مصرف سیگار در کشور توسط شرکت دخانیات بالاتر اعلام می شود تا برای واردات و تولیدات داخل کشور، دلیل محکمه پسندی را ارائه کنند.

وی با اشاره به حوزه کنترل سیگار به پیشنیه آن پرداخت و گفت: فعالیت های کنترل دخانیات ایران تقریبا از اواسط دهه 60 شروع شده است و در حوزه کنترل سیگار توانستیم استعمال سیگار را به طور مناسبی در کشور کنترل کنیم.

وی افزود: آمارها نیز بیان کننده این هستند که در زمینه کنترل مصرف سیگار، جزو کشورهای نسبتا موفق دنیا هستیم.

وی به قلیان و استعمال آن اشاره کرد و اظهار داشت: این عادت سنتی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، توسط صنعت دخانیات شناسایی شده است و برنامه‌ریزی‌هایی که برای این عادت سنتی انجام شده، استعمال دخانیات را در مورد قلیان به طبقات و اقشار مختلف اجتماعی شایع کرده و باعث چالش در کشورهای منطقه شده است.

عضو کمیته کشوری دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سفره خانه‌های سنتی و قهوه خانه‌ها و استعمال قلیان در آنها اشاره کرد و گفت: طبق قانون هیچ سفره خانه‌ای حق عرضه مواد دخانی را ندارد و هیچ کدام در پروانه کسبی که دارند، مجوز عرضه قلیان را ندارند و فقط قهوه خانه‌های قدیمی این مجوز را داشتند که در قانون اصناف در مجوزهای جدید، به این‌ها هم مجوز عرضه قلیان داده نمی‌شود. بنابراین مطابق قانون مکان‌هایی که قلیان عرضه می‌کنند، مجوز عرضه را ندارند و نباید انجام دهند.

وی با ذکر این نکته که استعمال دخانیات به جنسیت مرتبط نیست، تصریح کرد: مهم این است که استعمال دخانیات سبب بیماری می‌شود وعوارض مختلف اجتماعی و اقتصادی دارد و اگر قرار است ممنوعیتی باشد، برای همه است.

آذری پور، استان تهران را به عنوان تنها استانی معرفی کرد که در کنترل عرضه قلیان در اماکن عمومی، موفق نبوده است و گفت: در سایر استان ها، همکاران دانشگاه‌های علوم پزشکی با کمک نیروی انتظامی و قوه قضاییه توانسته‌اند به طور موثری با عرضه قلیان در اماکن عمومی برخورد کنند و جلوی آن را بگیرند.

وی سود حاصل از فروش مواد دخانی را سود بالایی دانست و در عین حال هزینه های ناشی از آن را در دراز مدت بیشتر از سود حاصله، برشمرد و متذکر شد: طی تحقیقاتی در هند، هزینه‌ای که افراد سیگار مصرف می کنند، دو تا سه برابر آن هزینه درمان می شود ولی چون این موضوع محسوس نیست به چشم افراد و دولت ها نمی آید.

برچسب ها : تنباکو استارباز،تنباکو الفاخر،تنباکو بخار آبی،تنباکو برازجان،تنباکو بلوبری،تنباکو پیپ،تنباکو خوانسار،تنباکو دوسیب،تنباکو مزایا،تنباکو میوه ای،سرطان خون،سرطان خون all،سرطان خون cml،سرطان خون پسر شهاب حسینی،سرطان خون چيست،سرطان خون چیست،سرطان خون در کودکان،سرطان خون علائم،سرطان خون مزمن،قلیان،قلیان الکترونیکی،قلیان الکتریکی،قلیان برقی،قلیان به انگلیسی،قلیان جیبی،قلیان چوبی،قلیان شارژی،قلیان عربی،قلیان کشیدن،قلیان کشیدن بازیکن استقلال،قلیان کشیدن بازیکنان استقلال،قلیان کشیدن بازیکنان فوتبال،قلیان کشیدن پیام صادقیان،قلیان کشیدن حرفه ای،قلیان کشیدن دختر،قلیان کشیدن دختر ایرانی،قلیان کشیدن فوتبالیست ها،قلیان کشیدن هلالی،قلیان یکبار مصرف،مضرات قلیان،مضرات قلیان الکترونیکی،مضرات قلیان برازجانی،مضرات قلیان برای پوست،مضرات قلیان برای زنان شیرده،مضرات قلیان دوسیب،مضرات قلیان کشیدن،مضرات قلیان میوه ای،مضرات قلیان نسبت به سیگار،مضرات قلیان و سیگار

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت