ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

تلاش معاون صدام برای احیای حزب بعث

نویسنده: علی باستانی

تلاش معاون صدام برای احیای حزب بعث

 

معاون صدام حسین,معاون اول صدام حسین,عکس معاون صدام حسین,کشته شدن معاون صدام حسین,عزت الدوری معاون صدام حسین,مرگ معاون صدام حسین,معاون صدام کشته شد,کشته شدن معاون صدام,کشته شدن معاون صدام,معاون صدام چگونه کشته شد,معاون صدام که کشته شد,معاون اول صدام کشته شد,کشته شدن معاون صدام حسین,معاون صدام دستگیر شد,معاون صدام الدوری,معاون صدام عزت ابراهیم الدوری,معاون صدام عزت الدوری,معاون صدام به هلاکت رسید,فیلم/ معاون صدام به هلاکت رسید,به هلاکت رسیدن معاون صدام,فیلم به هلاکت رسیدن معاون صدام,معاون صدام عزت الدوری,معاون صدام عزت ابراهیم الدوری,معاون اول صدام حسین,کشته شدن معاون اول صدام حسین,معاونین صدام,معاونین صدام,معاونین صدام حسین

 

تحلیلگران معتقدند معاون اول صدام که اخیرا خبر مرگش تکذیب و ویدئویی از وی منتشر شد، درصدد احیای مجدد حزب منحل شده بحث با مشارکت سنی‌های عراق است.

برخی از تحلیلگران اعلام کردند فیلم ویدئویی منتشر شده در روز پنج شنبه می‌تواند شامل پیامی به دولت تحت رهبری شیعیان عراق نیز باشد؛ پیامی مبنی بر اینکه اگر شبه نظامیان شیعه از مبارزه کنار گذاشته شوند، اعضای حزب بعث به دولت عراق در مبارزه با داعش کمک می‌کنند.

این فیلم عزت الدوری، معاون ارشد صدام، دیکتاتور سابق عراق را مصادف با سالروز سرنگونی دولت تحت رهبری سنی‌های صدام در پی حمله نیروهای آمریکایی به بغداد در سال 2003 میلادی نشان می‌دهد.

خبرگزاری رویترز صحت و اعتبار این فیلم را تایید نکرد اما تحلیل‌گران معتقدند این فیلم با حضور و سخنرانی عزت الدوری واقعی به نظر می‌آید.

الدوری در جریان عملیات آمریکا در سال 2003 میلادی دستگیر نشد و مقامات آمریکا و عراق وی را به سازماندهی شورش اقلیت سنی‌ها علیه نیروهای آمریکایی و دولت جدید تحت رهبری شیعیان عراق در سال 2005 میلادی متهم کردند.

عزت الدوری پیشتر در یک پیام صوتی از سنی‌ها خواست تا به داعش که در بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه خلافت اعلام کردند و به گفته وی نیمی از کشور را آزاد ساختند، بپیوندند.

پیام تازه عزت الدوری به دنبال دستاوردهای گسترده دولت عراق و حامیانش علیه داعش منتشر شده و مصادف است با تلاشی برای بیرون راندن این گروه تروریستی از موصل.

حشام الهاشمی، تحلیل‌گر امنیتی مستقر در بغداد گفت: دوری و حزب بعث در حال حاضر هیچ اهمیت نظامی ندارند اما همزمان با تضعیف داعش به نظر می‌رسد که بعث به عنوان بخشی از ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه ایران نقش دارد.

حمله آمریکا به عراق به طور چشمگیری قدرت را به متحدان ایران در جامعه اکثریت شیعه عراق واگذار کرد و پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال 2011 میلادی نفوذ تهران غالب‌تر شد و جامعه سنی‌ها به حاشیه رانده شدند.

به حاشیه رانده شدن سنی‌ها و حملات تلافی‌ جویانه شبه نظامیان شیعه ظاهرا به ظهور داعش کمک کرده است.

یکی از گروه‌های شبه نظامی شیعه اعلام کرده که به مبارزات برای بیرون راندن داعش از موصل خواهد پیوست که سبب شد عزت الدوری از دولت عراق بخواهد به این گروه چنین اجازه‌ای ندهد.

هاشمی گفت: ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه ایران و همچنین علیه داعش است و دوری با متحد کردن حزب بعث با سعودی‌ها موضع مشابهی را اتخاذ می‌کند و می‌گوید: مردان من می‌خواهند با داعش مبارزه کنند البته به شرطی که نیروهای ایرانی وارد موصل نشوند.

عزت الدوری 73 ساله در این فیلم همانند گذشته یونیفورم نظامی سبزرنگ قدیمی خود را به تن داشت. تکریم وی از قدرت سنی عربستان تحول جدیدی است؛ چرا که پادشاهی عربستان یکی از دشمنان دیرینه صدام بود.

این در حالی است که مقامات عراق آوریل سال 2015 میلادی گفتند، عزت الدوری در یک عملیات نظامی کشته شده و تصاویری را از جسدی که ظاهرا متعلق به وی بود، نشان دادند. اما سخنگوی دولت عراق در خصوص انتشار فیلم جدید عزت الدوری اظهار نظری نکرد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت