ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

تفاوت‌های مذهب سنّی و شیعه چیست؟

نویسنده: علی باستانی

تفاوت‌های مذهب سنّی و شیعه چیست؟

 

 

, فرق سنی و شیعه , اختلاف سنی و شیعه , اختلافات سنی و شیعه , فرق بین سنی و شیعه , تفاوت بین سنی و شیعه , تفاوتهای شیعه و سنی , تفاوتهای اعتقادی شیعه و سنی , فرق سنی با شیعه , فرق سنی با شیعه , اختلاف سنی با شیعه , تفاوت های مذهب سنی و شیعه چیست؟ , تفاوتهای مذهب شیعه و سنی , تفاوتهای نماز شیعه و سنی ,

 

 

شیعیان پیرو حضرت علی(ع) ‌و معتقد به جانشینی بی‌واسطه آن حضرت بعد از پیامبر گرامی(ص) ‌و نصّ و تصریح ولایت آن حضرت در «غدیر خم» از طرف پیامبر اکرم (ص) ‌می‌باشند که در پی آن، ایشان ‌مردم را در صحرای گرم و سوزان «خُم‌» متوقّف کرد و با بیان خطبه‌ای، از جمله فرمود: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه‌; هر کس من مولا و ولیّ او بوده‌ام‌، علی‌ مولا و ولیّ او است‌…» و به همین مناسبت آیه 62، «سوره مائده» نازل شد و حدیث یاد شده، در منابع و کتاب‌های معتبر اهل تسنّن نیز نقل شده است‌.

 

اگر بخواهیم به تمام تفاوت‌های شیعه و سنّی، اعمّ از فقهی، کلامی، حدیثی، تاریخی و … بپردازیم، وقت و صفحات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد که مجال آن نیست. بنابراین تنها به تفاوت‌های اصلی اشاره می‌شود.

 
1. اختلاف اساسی شیعه و سنّی بر سر خلافت اسلامی و مرجعیّت دینی است. اهل سنّت، امامت را به عنوان رهبری اجتماع قبول دارند؛ ولی امامت به معنای مرجعیّت دینی و به معنی ولایت را نمی‌پذیرند. اهل تسنّن برای هیچ کس، حتّی برای ابوبکر، عمر و عثمان چنین منصبی را قائل نیستند. از این رو، عصمت را در امام و خلیفه لازم نمی‌دانند؛ ولی شیعه، امامان خود را معصوم از خطا می‌دانند. از این رو استاد مطهّری(ره) اختلاف سنّی و شیعه را در بحث امامت ریشه‌ای می‌داند و می‌گوید:
آن چیزی که شیعه به نام امامت معتقد است، غیر از آن چیزی است که آنها به نام امامت معتقدند. آنچه اهل تسنّن به نام امامت معتقدند، یک شأن دنیایی امامت است. امام همان حاکم میان مسلمانان است. فردی از میان مسلمانان که باید او را برای حکومت انتخاب کنند. آنها بیش از حکومت بالا نرفتند؛ ولی امامت در شیعه مسئله‌ای است تالی تلو نبوّت و بلکه از بعضی از درجات نبوّت بالاتر است.
در هر صورت امامت نزد اهل تسنّن یک مسئله فرعی مثل نماز خواهد بود؛ امّا امامت در شیعه مفهومی است نظیر نبوّت. در حقیقت ولایت ادامه نبوّت است. از این رو باید در کنار نبوّت و به عنوان یکی از اصول و پایه‌های دین مطرح گردد.
شیعیان پیرو حضرت علی(ع) ‌و معتقد به جانشینی بی‌واسطه آن حضرت بعد از پیامبر گرامی(ص) ‌و نصّ و تصریح ولایت آن حضرت در «غدیر خم» از طرف پیامبر اکرم (ص) ‌می‌باشند که در پی آن، ایشان ‌مردم را در صحرای گرم و سوزان «خُم‌» متوقّف کرد و با بیان خطبه‌ای، از جمله فرمود: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه‌; هر کس من مولا و ولیّ او بوده‌ام‌، علی‌ مولا و ولیّ او است‌…» و به همین مناسبت آیه 62، «سوره مائده» نازل شد و حدیث یاد شده، در منابع و کتاب‌های معتبر اهل تسنّن نیز نقل شده است‌.
به اعتقاد شیعیان ولایت و امامت حضرت علیّ بن ابی‌طالب(ع)‌ در قرآن کریم نیز مورد تأکید قرار گرفته و شأن نزول «آیه 55، سوره مائده» که به «آیه ولایت» معروف است ـ و نیز بسیاری دیگر از آیات قرآن کریم درباره حضرت علی(ع) ‌می‌باشد.
شیعه معتقد است که پس از امام علی(ع)، ‌امامان معصوم(ع) یکی پس از دیگری جانشین پیامبر(ص) و بیان کننده قرآن و احکام الهی هستند و معتقدند که تمام وظایف و شئون پیامبر(ص) به جز دریافت وحی تشریعی‌، برای آنان ثابت است. به همین جهت احکام و معارف اسلامی را از آنان دریافت نموده و پیرو مکتب اهل بیت‌(ع) می‌باشند.
شیعیان همچنین معتقدند که پیشوای مسلمانان باید عادل‌، عالم و معصوم باشد و چنین کسی منصوب شده از ناحیه خداوند متعال است و شخص غیرمعصوم نمی‌تواند امامت و ولایت مسلمانان را بر عهده بگیرد و «آیه تطهیر»1 دلیل روشنی بر عصمت اهل بیت‌(ع) می‌باشد.2
ولی اهل تسنّن چنین اعتقادی را ندارند و جانشینی پیامبر گرامی(ص) ‌را به بیعت جمعی از مسلمانان با فردی یا وصیّت یک خلیفه نسبت به خلیفه بعد از خود و … معتبر می‌دانند و اعتقاد دارند که برای خلافت و رهبری مسلمانان عصمت شرط نیست و مردم هر کس را برگزیدند؛ گرچه عادل هم نباشد، کفایت می‌کند! آنان بعد از رحلت پیامبر گرامی(ص) ‌به خلافت ابوبکر، عمر و عثمان معتقد هستند و حضرت علی(ع) ‌را خلیفه چهارم‌! می‌دانند.
آنان منصبی را که شیعیان برای امامان معصوم(ع) قائلند، قبول ندارند و اغلب آنان در احکام و معارف اسلامی از فتاوای چهار امام معروف خود و احادیثی که در کتاب‌های روایی‌شان، مانند «صحّاح ستّه‌» و… جمع آوری شده‌، پیروی می‌کنند.
از آنجا که شیعیان بر اساس دلایل عقلی و نقلی معتبر، مانند «حدیث ثقلین‌» و دلایل دیگر در احکام و معارف اسلامی، پیرو مکتب اهل‌بیت(ع) [قرآن و عترت‌] هستند; ولی اهل سنّت از آنان پیروی نمی‌کنند; به همین جهت بین شیعه و اهل سنّت در معارف اسلامی و احکام شرعیّه، مانند وضو، نماز و… تفاوت‌هایی وجود دارد که در این باره (اختلاف معارف و احکام شرعی‌) کتاب‌های مستقلّی نوشته شده که کتاب «الخلاف‌» مرحوم شیخ طوسی; «بحوث فی الملل و النّحل‌»، آیت الله جعفر سبحانی‌; «الفقه المقارن للاحوال الشخصیّـ[ بین المذاهب الاربعه السنیّـ[ و المذهب الجعفری»‌، بدران ابوالعینین بدران‌; و… از جمله آنهاست‌؛

 
2. اختلاف دیگر سنّی و شیعه در مورد صحابه رسول الله است. اهل سنّت معتقدند همه صحابه عادلند. ابن حجر می‌گوید: اهل سنّت اجماع دارند بر اینکه همه صحابه عادلند.
امّا شیعه معتقد است در میان صحابه منافق نیز وجود داشته و آیه «افّک» گواه بر این مدّعا است. از طرفی در منابع شیعه و سنّی پیامبر اکرم(ص) ملاک جدایی مؤمن و منافق را محبّت امام علی(ع) و بغض نسبت به آن حضرت قرار داده‌اند. از این رو هر کس بغض علی(ع) را داشته باشد و با او بجنگد، منافق خواهد بود و در این جهت فرقی بین صحابه و غیر صحابه نیست.
بیان این نکته هم در اینجا قابل توجّه است که امروزه برخی از

 
اهل سنّت، عدالت صحابه را قبول ندارند؛
3. اختلاف اصلی دیگر در منابع استنباط احکام اسلامی است.
اهل سنّت در کنار کتاب و سنّت و اجماع،‌ قیاس، استحسان و اجتهاد صحابه و… را نیز به عنوان یکی از منابع اصلی شناخت و تعیین احکام بر شمرده‌اند که منظور از اجتهاد،‌ عمل به رأی است. نزد شیعه و اهل بیت، قرآن و سنّت دو منبع اساسی برای احکام الهی است و قیاس و عمل به رأی و اجتهاد جایگاهی ندارد. اهل بیت(ع) خود نیز حکمشان را مستند به قرآن و سنّت رسول الله(ص) می‌کردند. به طور کلّی به اعتقاد شیعه امامیّه, هیچ کس جز نبیّ اکرم(ص) حقّ تشریع, تفسیر و تبیین احکام الهی را ندارد. پیامبر اکرم(ص) از طریق اتّصال به منبع غیب, از احکام الهی مطّلع می‌شدند و مأمور به تبلیغ این احکام بودند. پس از پیامبر اکرم(ص) طبق نصّ و تصریح ایشان, ائمه(ع) برای تبیین احکام الهی (و نه تشریع آن) منصوب شده‌اند؛ از آن جمله است، حدیث مورد اتّفاق جمیع فرق مسلمان «انّی تارک فیکم الثّقلین کتاب الله و عترتی ما ان تمسکتم بها لن تضلوا ابدا; دو شیء گرانبها میان شما باقی می‌گذارم؛ کتاب خدا و اهل بیتم، مادامی که به این دو چنگ بزنید، گمراه نخواهید شد».
البتّه اختلافات دیگری نیز در مسائل جزیی و امور عبادی وجود دارد، مانند نحوه وضو گرفتن، نحوه نماز خواندن که همه به منابع کلامی و اعتقادی بر می‌گردد که توضیح داده شد.
البتّه شباهت‌های سنّی و شیعه زیاد است که در اصل اعتقاد به توحید، نبوّت، معاد و نیز اعتقاد به قرآن، کعبه و فروع دین، مانند وجوب نماز، روزه، زکات و … و نیز بسیاری از احکام و محرّمات، مانند حرمت قمار و شراب و دروغ و غیبت و… وحدت نظر وجود دارد؛

 

 

4. آن‌گونه که اشاره شد، اهل سنّت چون به امامت و عصمت اعتقاد ندارند، در نتیجه، کلّیه مسائل اعتقادی و احکام و سایر آموزه‌های مذهب خود را از افراد و غیر معصوم(ع) گرفته‌اند و امّا شیعه کلّیه آموزه‌های دینی را از امامان معصوم(ع) فراگرفته‌اند. شیعه تحت تعلیم امامان معصوم است و اهل سنّت عمده مبانی اعتقادی و فرعی را از اشخاص متعلّق به حدّاقل، قرن بعد از پیامبر(ص) مثل ابوحنیفه، احمد بن حنبل، مالک، شافعی می‌گیرند. بنابراین از همین رهگذر اختلافاتی در فروعات فقهی و اصول اعتقادی داریم. ضمن اینکه در اصل توحید، نبوّت، معاد و اصل نماز، روزه و مسائل دیگر اشتراکاتی داریم؛ امّا در مواردی هم مثلاً در صفات خدا، شرایط نبی و مباحثی، مثل رجعت، چگونگی نماز و روزه و … اختلافاتی داریم؛

 

 
5. با ارتحال جانسوز پیامبر اکرم(ص) ‌و قطع ارتباط مسلمانان با غیب و وحی در اثر استفاده از رأی و اجتهاد شخصی‌، اختلاف‌های فراوانی بین مسلمانان به وجود آمد که از جمله آنها، اختلاف در آوردن قلم و کاغذ طبق درخواست پیامبر(ص) ‌پیش از وفات آن حضرت بود؛

 
6. اختلاف دیگر در رحلت پیامبر اکرم(ص) این بود که آیا آن حضرت می‌میرد یا مثل حضرت عیسی(ع) به آسمان برده می‌شود که عمر بن خطّاب منکر رحلت آن حضرت بود!؛

 
7. اختلاف در محلّ دفن آن حضرت؛

 
8. اختلاف در «فدک» که متعلّق به حضرت زهرا(س) بود و … هر کدام از اختلاف‌های یاد شده برای اسلام و مسلمانان زیان‌هایی را در بر داشت؛ ولی مهم‌ترین و برجسته‌ترین این اختلاف‌ها، بحث امامت و جانشینی پیامبر اکرم(ص) ‌بود که سایر اختلاف‌ها را تحت الشّعاع خود قرار داد.

 

 
در پایان چند عنوان کتاب برای کسب اطّلاعات بیشتر در این باره معرفی می‌گردند:
1. کتاب «عقاید شیعه» محمّدرضا مظفّر، ترجمه استشهادی؛
2. کتاب «اجتهاد در مقابل نصّ» از سیّد عبدالحسین شرف الدّین؛
3. «ملل و نحل» از جعفر سبحانی؛
4. کتاب «معالم المدرّستین» یا ترجمه آن به نام نشانه‌های دو مکتب از علّامه سیّد مرتضی عسگری.

برچسب ها : اختلاف سني و شيعه،اختلاف سنی با شیعه،اختلافات سني و شيعه،اسرار سني ثري،اشعار ضد سنی،العاب سوني ثري،بازی سونی،بريدة ستي،بلعت سني،بیژن ذوالفقارنسب سنی،پاکستان سنی تحریک،پایگاه سنی آنلاین،پیامبر سنی بود یا شیعه؟،پیدایش سنی،تاریخ ظهور شیعه،تفاوت بين سني و شيعه،تفاوت های مذهب سني و شيعه چيست؟،تفاوتهاي شيعه و سني،تفاوتهای اعتقادی شیعه و سنی،تفاوتهای مذهب شیعه و سنی،تفاوتهای نماز شیعه و سنی،تفحط سن ثري،تفحيط سوني ثري،ثاوزند ساني،ثبت نام شیعه شناسی،ثلاث سني،ثيمات سني اركسون،جدول سنی بدهکاران،جدول سنی تعیین جنسیت،جمعیت سنی ایران،جمعیت سنی در ایران،جمعیت سنی های ایران،جمعیت سنی های جهان،چرا سنی شدم،چرا شیعه ثروتمند است،حافظ سنی یا شیعه،حدیث ثقلین شیعه،حلمت سني طاح،خبرگزاری سنی نیوز،خراج سني،خلاف سني شيعي،خلعت سني،خلعت سني ينزف،خلفای سنی،ذبح سني،ذبح سني بالمنشار،ذبح سني بالمنشار الكهربائي،ذبح سني في العراق،ذبح سني في سوريا،ذبح شيعه في العراق،ذبح شيعه في سوريا،ذبح شيعه في مصر،ذبح شیعه،رادود سني،رادیو شیعه،رد سني على شيعي،رده سنی،رده سنی جوانان،رده سنی ژیمناستیک،رده سنی فوتبال،رشته شیعه شناسی،رهبران شیعه،روجريو سني،روجریو سنی،زمان ظهور شیعه،ژئوپلتیک شیعه،ژئوپلتیک شیعه فرانسوا توال،ژئوپليتيك شيعه،ژئوپلیتیک شیعه،ژئوپولتیک شیعه،ژئوپولوتیک شیعه،سانی دئول،سایت ضد سنی،سخنرانی ضد سنی،سعدی سنی یا شیعه،سني آلاين،سني آنلاين،سني اصبح شيعي،سني الامامي يتحرك،سني انلاين،سني او شيعي،سني اونلاين،سني ايراني،سني بروحي لا بعد سنيني،سني بن ابراهيم تاتلس،سني بهتر است يا شيعه،سني بيج بلغاريا،سني پلاست،سني پلاستيک،سني تحول الى شيعي،سني تحول شيعي،سني تشيع،سني جنى مقداد،سني حسيني،سني حنبلي،سني حنفي،سني خايس،سني دانلود،سني دخل مسجد شيعي،سني دول،سني ديول،سني ذابحني،سني ذبحني،سني ذبيان،سني ذيول،سني راح مع خويه الشيعي،سني رويال،سني شافعي،سني شريف،سني شيعي،سني صار شيعي،سني صدامي،سني صديقي،سني صغير،سني صغير وشكلي كبير،سني صغير يتحدى شيعي،سني صميم،سني صوفي،سني ضد شيعي،سني طاح،سني طاح بالحلم،سني طاح في الحلم،سني طاح وانا حامل،سني طلعت محلاها،سني عبداو،سني عراقي،سني على النضال ايدي،سني غبي،سني غيور،سني في الحسينيه،سني في حسينيه،سني في مساجد الشيعه،سني في مساجد الشيعه هذه الشجاعه،سني في مسجد شيعه،سني في مسجد شيعي،سني قاصد حضرة العباس،سني قذر،سني قير عادي،سني مالكي،سني متشيع،سني محفور،سني مسلم،سني مصري يضرب شيعي،سني ملتهب،سني نيوز،سني نيوز الاخبارية،سني نيوز ايران،سني ها،سني هاي ايران،سني و شيعه،سني وافتخر،سني واوا،سني ودرزي وشيعي وروم،سني وشيعي،سني وشيعي اخوان،سني وشيعي ضحك،سني وشيعي يوتيوب،سني وهابي،سني يتزوج شيعية،سني يصدم شيعي،سنی،سنی آن،سنی آنلا،سنی آنلاين،سنی آنلاین،سنی آنلاین دارالعلوم زاهدان،سنی آنلاین زاهدان،سنی آنلاین گشت،سنی آیلان،سنی اتحاد کونسل،سنی اریکسون،سنی ایران،سنی بهتر است یا شیعه،سنی بوک،سنی پاسخ می دهد،سنی پرس،سنی پلاست،سنی پلاستیک،سنی تحریک،سنی تکفیری،سنی تلگرام،سنی تیوب،سنی تیوپ،سنی جعفری،سنی جون،سنی جی،سنی چت،سنی چخ سویرم،سنی چرا سربه سرم میذاری،سنی چند فرقه دارد،سنی چه میگوید،سنی چوخ ایستیرم،سنی چوخ سئویرم،سنی چوخ سویرم،سنی چیست،سنی حق است،سنی حق است یا شیعه،سنی حنبلی،سنی حنفی،سنی حنفی چیست،سنی حنفیه،سنی خبری،سنی خوشبخت اولاسان،سنی خوشبخت اولاسان یار،سنی دانلود،سنی در ایران،سنی دعوت اسلامی،سنی دیلی،سنی دیول،سنی زاهدان،سنی زد،سنی زد 3،سنی زد 5،سنی زد تری،سنی زد وان،سنی زد4،سنی زدایی،سنی زن،سنی زیبا یارادان،سنی سئویرم،سنی ستیزی،سنی سلفی،سنی سوی یوروم،سنی سویرم،سنی سویروم،سنی سویورم،سنی سویوروم،سنی سویوروم ابرو،سنی سیوروم،سنی شافعی،سنی شدگان،سنی شدن،سنی شدن شیعه،سنی شدن شیعیان،سنی شیعه،سنی شیعه شده،سنی عاشورا،سنی عراق،سنی علوی،سنی عمر،سنی عمری،سنی غدیر،سنی غملی گورنده،سنی غملی گورنده دانلود،سنی غیر ناصبی،سنی فرزانه لر اتدی،سنی قالب،سنی قوم،سنی کافر،سنی کافر است،سنی کثیف،سنی کردستان،سنی کشی،سنی کلوب،سنی کلوپ،سنی کلیپ،سنی که شیعه شد،سنی کیست،سنی گرایی،سنی گروپ،سنی گزن بو گوزلریم،سنی گوردوم عاشیق اولدوم،سنی گوردوم مارال گلدی،سنی گوردویوم زامان،سنی گوردویوم زامان دانلود،سنی گوردویوم زمان،سنی گوردیم زمان،سنی گورنده،سنی مالکی،سنی مذهب،سنی مولوی،سنی ناصبی،سنی نبوز،سنی نیو،سنی نیوز،سنی نیوز جنوب،سنی نیوز فارسی،سنی ها،سنی ها در ایران،سنی های اهواز،سنی های ایران،سنی های سلفی،سنی های شیعه شده،سنی های عراق،سنی هایی که شیعه شدند،سنی و شیعه،سنی وهابی،سنی یا شیعه،سنی یا شیعه بودن حافظ،سنی یعنی چه،سنی یعنی چی،سنی یوز،سنیوریتا یعنی چی،سوني ثري،سيارات صني ثري،سيني رويال الخالدية مول،شعر ضد سنی،شيعه آنلاین،شيعه باكستان،شيعه بوك،شيعه پاسخ مي دهد،شيعه پيك،شيعه تركيا،شيعه تسننو،شيعه تسننوا،شيعه تولز،شيعه تونس،شيعه تيوب،شيعه ثبتت عقيدتنه،شيعه جده،شيعه جديد،شيعه جيزان،شيعه چيست؟،شيعه حرب،شيعه حق،شيعه حكومتنه،شيعه ذبح،شيعه رايتس ووتش،شيعه رقص،شيعه زاويه ابو مسلم،شيعه زواج متعه،شيعه زيدي،شيعه سرچ،شيعه سني،شيعه سوريا،شيعه شات،شيعه شناسي،شيعه صارو سنه،شيعه صفوي،شيعه صوت،شيعه صوتيات،شيعه ضحك،شيعه ضد ايران،شيعه ضد بشار،شيعه ضد حزب الله،شيعه ضرب،شيعه طنجه،شيعه علوي،شيعه علوي كيست،شيعه عمان،شيعه غالي،شيعه غامد،شيعه غانا،شيعه غزه،شيعه فلسطين،شيعه فويس،شيعه في الامارات،شيعه في القطيف،شيعه في مصر،شيعه فيس بوك،شيعه قحطان،شيعه قطر،شيعه قطيف،شيعه قمه زني،شيعه قوقل،شيعه لبنان،شيعه لطم،شيعه لندن،شيعه ليبيا،شيعه مصر،شيعه مواقيت،شيعه نت،شيعه نجران،شيعه ها،شيعه يبكون ثم يرقصون،شيعه يعني انحناي ذوالفقار،شيعي ثقة،شيعي ذكي،شيعي ذكي هههههه،شيعي ضحك،شيعي طاحت عليه المروحه،شيعي طاحت عليه مروحه،شيعي ظهره،شيعي غبي،شيعي غلط غلطة كبيرة وانفضح،شیعه،شیعه آباد،شیعه آپلود،شیعه آرت،شیعه آرتز،شیعه آرتیست،شیعه آن،شیعه آنلاین،شیعه آنلاین جواد مقدم،شیعه آهنگران،شیعه اثنی عشری،شیعه اردو کتب،شیعه از کجا شروع شد،شیعه اسلام،شیعه اسماعیلی،شیعه اسماعیلیه،شیعه امامیه،شیعه انگلیسی،شیعه باز است و غم،شیعه برحق است یا سنی،شیعه بگو با احساس،شیعه بلاگ،شیعه به انگلیسی،شیعه به چه معناست،شیعه بهتر است یا سنی،شیعه بودن پوتین،شیعه بوک،شیعه پاسخ می دهد،شیعه پاسخ می گوید،شیعه پاکستان،شیعه پرس،شیعه پژوهی،شیعه پلاس،شیعه پنج امامی،شیعه پیکس،شیعه تم،شیعه تولز،شیعه تی وی،شیعه تیوب،شیعه ثقفی،شیعه جعفری،شیعه جعفری اثنی عشری،شیعه جعفری کیست،شیعه جعفری یعنی چه،شیعه جهان،شیعه جواب میدهد،شیعه جوان،شیعه چت،شیعه چگونه بوجود آمد،شیعه چگونه شکل گرفت،شیعه چگونه وارد ایران شد،شیعه چند فرقه است،شیعه چند فرقه دارد،شیعه چه می گوید،شیعه چهار امامی،شیعه چیست،شیعه حضرت علی،شیعه حق،شیعه حق است،شیعه حق است یا سنی،شیعه حقیقی،شیعه حنفی،شیعه حوثی،شیعه خالص،شیعه خانه،شیعه خانه امام زمان،شیعه خبر،شیعه خرافات،شیعه خرافاتی،شیعه خرافی،شیعه خلص،شیعه خواندن پوتین،شیعه خوجه،شیعه دانلود،شیعه در اسلام،شیعه در اسلام pdf،شیعه در ایران،شیعه در پاکستان،شیعه در ژاپن،شیعه در عربستان،شیعه در فرایند تکامل مدرسی،شیعه در قرآن،شیعه در نیجریه،شیعه درس،شیعه رائفی پور،شیعه رافضی،شیعه رایتس واچ،شیعه رسانه،شیعه زاده،شیعه زار،شیعه زن به سر،شیعه زهرا،شیعه زیدی،شیعه زیدیه چیست،شیعه زیدیه و اسماعیلیه،شیعه ژاپن،شیعه سانان مشهد،شیعه سایت،شیعه ستیزی،شیعه سرچ،شیعه سنی،شیعه سنی شده،شیعه سیاسی،شیعه شدگان،شیعه شدن،شیعه شدن ایرانیان،شیعه شدن وهابی،شیعه شدن یک وهابی،شیعه شعر،شیعه شمیم،شیعه شناسی،شیعه صادق آهنگران،شیعه صدا،شیعه صدای،شیعه صفوی،شیعه صفوی چیست،شیعه صفویان،شیعه ضد فراماسونری،شیعه طب،شیعه طب سنتی،شیعه طی،شیعه عاشق،شیعه عربستان،شیعه عکس،شیعه علوی،شیعه علوی سوریه،شیعه علوی و شیعه صفوی،شیعه علوی ویکیپدیا،شیعه غالی،شیعه غالیه،شیعه فتو،شیعه فدک،شیعه فرکانس،شیعه فوتو،شیعه قالتاق،شیعه قبل از صفویه،شیعه قمه زنی،شیعه کافر،شیعه کافر است،شیعه کتاب،شیعه کشی،شیعه کشی در سوریه،شیعه کلنگ،شیعه کلوب،شیعه کلیپ،شیعه کی حقیقت،شیعه کیست،شیعه گراف،شیعه گرافیک،شیعه گری،شیعه گری احمد کسروی،شیعه گری احمد کسروی دانلود،شیعه گری کسروی،شیعه گری کسروی دانلود،شیعه گری محمد امینی،شیعه لائبریری،شیعه لبنان،شیعه لرین حضرت عباسی وار،شیعه لندنی،شیعه لیدر،شیعه لینک،شیعه مبارز،شیعه مدیا،شیعه مذهب ساختگی،شیعه مسلم،شیعه مسلمان،شیعه مشرک،شیعه مصر،شیعه مهدی،شیعه ن،شیعه نت،شیعه نتورک،شیعه نيوز،شیعه نیجریه،شیعه نیوز،شیعه نیوز انلاین،شیعه نیوز هارپ،شیعه ها،شیعه های سنی شده،شیعه های عربستان،شیعه هایی که سنی شدند،شیعه هدایت یافته،شیعه هراسی،شیعه هزاره،شیعه هشت امامی،شیعه هفت امامی،شیعه و سنی،شیعه و سنی در قرآن،شیعه واقعی کیست،شیعه والپیپرز،شیعه ویس،شیعه ویکی،شیعه ویکی پدیا،شیعه ویوز،شیعه یا سنی،شیعه یا سنی بودن حافظ،شیعه یعنی،شیعه یعنی آقاسی،شیعه یعنی آهنگران،شیعه یعنی انحنای ذوالفقار،شیعه یعنی تب ولای علی،شیعه یعنی چه،شیعه یعنی چی،شیعیان روسیه،شیعیان ژاپن،صدام سني ام شيعي،ضباط شيعه في السعوديه،ضد سنی،ضد شیعه،ضرب سني لشيعي،ضرب شيعه،ضيعة ضايعه،طاها شیعه نواز،طب شیعه کیست مویی،طرب شيعه،طرطوس شيعه،طفل سني،طفل سني وطفل شيعي،طفل سني يبكي بكاء عجيب،طفل سني يقرا القران ويبكي،طلاق سني،ظاهر شیعه،ظفير شيعه،ظهور شيعه،ظهور شیعه،ظهور شیعه در ایران،ظهیر شیعه،عقار ستي،عقاید سنی ها،غاده سني،غسل سنی،غُلات شیعه،غلوش سنی،غلوش سنی است،فاصله سنی در ازدواج،فاصله سنی دو فرزند،فاصله سنی مناسب برای ازدواج،فرق بين سني و شيعه،فرق سني با شيعه،فرق سني و شيعه،فرق سنی با شیعه،قابوس سني،قاریان شیعه،قرد سوني ثري،قرعت سني،قصاص ثلاث شيعه،قصة سني يتشيع،قصص شيعه،قنوت سنی،قیمت سنی 3،کتاب ژئوپلیتیک شیعه،کتاب غلات شیعه،محدوده سنی ژیمناستیک،محدودیت سنی ژیمناستیک،من صغر سني ظلموني،موبایل سونی،نقاط ضعف سنی ها،نيسان صني،هرم سنی ژاپن،وبلاگ ضد سنی،ياشيعه ثوري ثوري،یزید سنی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت