ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

ترس، حمله های عصبی و زلزله های بدن!

نویسنده: علی باستانی

ترس، حمله های عصبی و زلزله های بدن!

 

 

 

, حمله های عصبی , حمله های عصبی پانیک , حمله های عصبی چیست , حمله های عصبی در خواب , درمان حمله های عصبی , علائم حمله های عصبی , انواع حمله های عصبی , علایم حمله های عصبی , نشانه های حمله عصبی , علت حمله های عصبی , علایم حمله های عصبی , علل حمله های عصبی , نشانه های حمله های عصبی , , روانشناسی ترس , روانشناسی ترس از عشق , روانشناسی ترس , روانشناسی ترس کودک , روانشناسی ترس از مرگ , روانشناسی ترس از گربه , روانشناسی ترس کودکان , روانشناسی ترس در کودکان , روانشناسی ترس از تنهایی , روانشناسی ترس از ازدواج , روانشناسی ترس از آینده , روانشناسی ترس از عکس , روانشناسی ترس از تاریکی , روانشناسی ترس از ارتفاع , روانشناسی ترس از رانندگی , روانشناسی ترس از بیماری , روانشناسی ترس در بزرگسالان , روانشناسی غلبه بر ترس , روانشناسی مبارزه با ترس , روانشناسی مقابله با ترس , تست روانشناسی ترس , تست روانشناسی ترس , تعریف روانشناسی ترس , تست روانشناسی ترس از مرگ , روانشناسی ترس از حیوانات , روانشناسی ترس در کودکان , روانشناسی ترس در کودک , روانشناسی ترس از دست دادن , ترس در روانشناسی , ترس در روانشناسی , روانشناسی درباره ترس , روانشناسی درمان ترس , ترس در روانشناسی ورزشی , روانشناسی ترس از زلزله , روانشناسی ترس از سوسک , روانشناسی ترس از شکست , کتاب روانشناسی ترس , روانشناسی ترس مردان , روانشناسی ترس از مرگ , روانشناسی در مورد ترس , مقاله روانشناسی ترس , روانشناسی ترس نوجوان , روانشناسی ترس و اضطراب , روانشناسی و ترس , روانشناسی کودک و ترس ,

 

 

 

 

ترس، رفتاری در انسان است که بیش از هر چیز به شناخت خطرات و تهدیدات محیط اطراف انسان کمک کرده و او را از درندگان و فجایع طبیعی در امان نگاه می دارد. هر انسان با دو ترس ذاتی به دنیا می آید: یکی ترس از افتادن و دیگری ترس از صدای بلد. باقی ترس ها معروف به «ترس های طبیعی» مانند ترس از تاریکی، مار، عنکبوت و… یادگرفتنی هستند و در سنین پایین کودکی، متاثر از محیط و فرهنگ جامعه و نیز اشارات والدین شکل می گیرند. هر چه سن انسان بیشتر می شود با توجه به ارتباطی که بین رویدادها و موجودات برقرار می کند، ترس هایش نیز بیشتر می شود.

دکتر ست نورهلم، عصب شناس رفتاری از دانشگاه ایموری، در گفت و گو با سی ان ان که اکتبر 2015 (آبان 1394) در پایگاه خبری این شبکه منتشر شد، برای شرح چگونگی رشد ترس های طبیعی، از یک مبارز می زند که از خطر انفجار بمبی پنهان در کیسه خریدش، نجات یافته است. نورهولم می گوید: «هرگاه این سرباز مجددا یک کیسه خرید ببیند واکنش فرار یا مبارزه در ذهنش بروز خواهد کرد. این نتیجه همان ارتباطی است که ذهن این فرد، بین یک محرک مانند کیسه خرید و ترس حاصل برقرار کرده است.»

نمودهای ترس در بدن انسان

در مواجهه با یک رخداد ترسناک اعم از واقعی یا ساختگی، بدن انسان با فرار یا مقابله عکس العمل نشان می دهد و دچار تغییراتی چشمگیر می شود. در هنگام هجوم ترس، ابتدا سیگنالی به بادامه مغز (بخشی کوچک، به اندازه بادام و نزدیک به هسته مغز) وارد می شود. سپس بادامه مغز یک واکنش شیمیایی به نام گلومیت ایجاد می کند که منجر به ارسال پیام به دو نقطه دیگر در مغز می شود. اولین پیام باعث شوکه شدن یا از جا پریدن فرد ترسیده می شود. این دست واکنش ها کاملا ناخودآگاه هستند، چرا که سیگنال ها از درون هسته مغز ارسال شده و به نقاطی فرستاده می شوند که انسان کوچک ترین مدیریتی بر آن ها ندارد. دومین سیگنال به غده هیپوتالاموس ارسال می شود، سیستم عصبی بدن را تحریک کرده و باعث بروز واکنش فرار یا مبارزه خواهدشد. در پی آن ضربان قلب و فشار خون افزایش یافته، حجم زیادی آدرنالین به سراسر بدن پمپ می شود.

این همان حالی است که در هنگام ترس احساس می کنید. افزایش جریان خون از قلب به اندام های نهایی یک واکنش تکاملی و عقلانی به ترس است، چرا که هرچه خون بیشتری پمپ شود، انسان می تواند سریع تر واکنش نشان دهد. به علاوه هر دو عامل ترس و افزایش ضربان قلب سبب بالارفتن نرخ تنفس و در نتیجه دریافت میزان بیشتر اکسیژن در بدن می شود بنابراین فرد توانایی بیشتری برای فرار یا مبارزه خواهدداشت.

گرفتگی عضلات

هرکس تا به حال حمله عصبی (Panic attack) را تجربه کرده اذعان دارد که یکی از ابتدایی ترین تاثیرات آن گرفتگی و انقباض عضلات است. این یک واکنش همیشگی به اضطراب یا ترس است که به سبب ترشح هورمون نورآدرنالین (مسوول انتقال پیام های عصبی در بدن) رخ می دهد و موجب می شود انسان توانایی کنترل عضلات بدنش را از دست بدهد. از این رو است که هنگام مشاهده یک فیلم ترسناک ناخودآگاه دسته صندلی را فشار می دهید.

زلزله های بدن

افزایش سطح کورتیزول

در صورتی که به وضعیت سلامت افراد پس از رویارویی با ترس توجه داشته باشیم، باید بدانیم افزایش هورمون کورتیزول در بدن، اتفاق خوبی نیست. از عوارض این تغییر می توان به از دست دادن حافظه یا اختلالات روانی مانند افسردگی اشاره کرد، اما نگران کننده ترین عارضه، به یاد آمدن خاطرات تلخ گذشته است. چرا که افزایش سطح کورتیزول، در هنگام رخداد اتفاق ناگوار گذشته و نیز در هنگام بروز ترس احساس مشابهی را به انسان القا می کند. استرس ناشی از تماشای یک فیلم ژانر وحشت، می تواند احساس ناگوار جدایی که شخص قبلا آن را تجربه کرده، در او تکرار کند در حالی که دلیل این گذر به گذشته در فرد معلوم نیست.

افزایش حرکت چشم ها

احتمالا دلایلی مشابه دلایلی که تپش قلب و میزان تنفس را افزایش می دهند، سبب حرکت و جا به جایی بیش از معمول چشم ها در هر دو جهت بالا- پایین و چپ- راست می شوند.

افزایش سطح آدرنالین

شاخص ترین واکنش بدن به ترس و اضطراب افزایش ترشح هورمون آدرنالین است. آدرنالین مانند یک محرک، انسان را برای فرار یا مقابله یا هر رویداد دیگری آماده کرده و در نهایت سبب احساس ترس و دستپاچگی در او می شود.

به رغم این که این هورمون در حالت کلی برای بدن خوب نیست، هجوم یکباره آن می تواند سبب بروز حسی خوشایند و غیرقابل پیش بینی در انسان شود. پس از انتشار آدرنالین، فرد احساس قدرت، سرزندگی و هوشیاری فراوان دارد، این همان قابلیت هایی است که برای فرار سریع از یک چیز خطرناک نیز مورد نیاز است. ورزشکاران معمولا به تجربه این حس سرخوشی عادت دارند، اما درباره سایر افراد ممکن است این احساس بسیار نگران کننده و ناخوشایند باشد به طوری که گاهی ترس از همین وضعیت بر خوشایندی آن غلبه کند.

دکتر فلیپ آمنتیگوی، روان پزشک در مرکز پزشکی دانشگاه کلیولند اوهایو، در مصاحبه ای که در پایگاه خبری ای بی سی و در نوامبر 2015 (آبان 94) منتشر شده، ضمن شرح اثرات ترس بر بدن انسان می گوید: «در حالی که آدرنالین به مغز هجوم می آورد، واکنش بادامه مغز سبب می شود فرد ترسیده و رفتارهای منطقی و عقلانی را کنار گذارد. به جای آن که بنشیند و شرایط ترسناک را عاقلانه توجیه کند، به سادگی واکنش فوری و هیجانی نشان می دهد. اگر از مهلکه نجات پیدا کنید خواهید دید که همه انرژی خود را از دست داده و وحشت زده اما زنده مانده اید.»

او در ادامه تاکید می کند: «البته این واکنش آنی هنگام رویارویی اجدادمان با خطر به آن ها کمک کرده که تمام انرژی شان را برای مبارزه یا فرار از تهدید به کار گیرند.»

زلزله های بدن

ترس واقعی یا ترس ساختگی

شاید تصور کنید ترس های ساختگی مشابه ترس های واقعی بر بدن تان تاثیر نمی گذارند، اما دکتر فرانک فارلی، استاد دانشگاه تمپل و رئیس سابق جامعه روان پزشکی آمریکا، در رد این باور می گوید: «فیلم های ژانر وحشت با تکیه بر ارتباط ناخودآگاهی که ذهن انسان بین اتفاقات واقعی و ساختگی می سازند، کاملا مشابه رخدادهای ترسناک واقعی بر بدن انسان تاثیر می گذارند. همه ما می دانیم که افرادی با خوی وحشیانه در هر جامعه ای وجود دارند، با تماشای فیلمی که به این گونه افراد اشاره می کند، ذهن مان ارتباط ملموسی بین فیلم و زندگی واقعی می سازد و از این ارتباط می هراسد.

ترس های ساختگی حتی می توانند با تشدید احساسات انسان ها بر زندگی واقعی آن ها تاثیرگذارند، به طوری که پس از اتمام تماشای فیلم، افراد احساس ترس را تا مدتی با خود به همراه خواهند داشت. یک انسان ممکن است از برخی صداها یا تصاویر بترسد، صرفا به خاطر ارتباطی که این صداها یا تصاویر  با یک ترس واقعی در آن فرد ایجاد می کنند.» مشاهده یک فیلم ترسناک بدن را زیر فشار زیاد استرس فیزیکی و روانی قرار می دهد و حسی مشابه شرایط تهدید جانی به انسان دست می دهد. حتی اگر در همان هنگام فرد آگاه باشد که این وضعیت واقعی نیست، بدنش این آگاهی را نخواهد داشت و آن فیلم می تواند مانند یک محرک سیگنال ترس را به ذهن ارسال کند.

رویاروی با ترس

دکتر ست نورهلم می گوید: «فرض کنید در زمان پیاده روی به یک مار برخورد کنید، دو نوع واکنش انتظار می رود. اولی همان روند حسی ذهن در بادامه مغز و در پی آن هجوم آدرنالین است که سبب افزایش تپش قلب و تعریق بدن خواهد شد. دومی اما، واکنش های غشای بیرونی مغز است که سبب می شود به خود بگویید من این نوع مار را قبلا دیده ام و می دانم خطری ندارد. اگر به شیوه دوم فکر کنید، تاثیرات روش کوتاه اول از بین می رود.»

او ادامه می دهد: «ماجراجوها هر چه بیشتر به سمت رفتارهای خطرناک می روند بهتر می توانند از روش دوم و مفاهیم عقلانی که بر عدم ترسناک بودن رفتارهای هیجان انگیز دلالت دارند، استفاده کنند. ورزشکاران رشته های ورزشی بسیار مهیج مثال خوبی از این دست هستند. آن ها رفتارهای خطرناک را مدام تکرار می کنند چون هر بار که تجربه می کنند، نجات یافته ترس شان کاهش می یابد.»

الیزابت گوردون، رزیدنت روان پزشکی مرکز درمان اضطراب فیلادلفیا توصیه می کند: «ادامه دهید، بترسید و از حمله های ترسناک لذت ببرید اما در عین حال آماده مشاهده واکنش های طبیعی بدن تان چون تپش قلب، گشادی مردمک چشم، دشواری در تنفس و حتی گاهی نشانه های دیگری چون ناراحتی معده و سرگیجه نیز باشید.»

دکتر  گلن اسپارکس، پروفسور ارتباطات در داشگاه بوردو، با قطعیت تاکید می کند: «بعضی ها واقعا از ترسیدن لذت می برند.» او به ویژه درباره تاثیرات احساسی و شناختن مشاهده فیلم های ترسناک توضیح می دهد: «برخی انسان ها دوست دارند مدام به جستجوی تجربیات بسیار مهیج بروند. وقتی آن ها در معرض چنین تجربیاتی قرار می گیرند، هجوم آدرنالین برای شان لذت بخش است. بنابر نتایج تحقیقات مختلف، انسان می تواند با قرار گرفتن در وضعیتی که از آن واهمه دارد، بر برخی ترس هایش علبه کرده و تحمل رویارویی با آن شرایط در او رشد کند.» او در نهایت تاکید می کند: «این را هم به یاد داشته باشیم که ترسیدن اصلا اتفاق بدی نیست. ترس، میلیون ها سال بهترین روش برای نجات جان انسان بوده است.»

زلزله های بدن

Amygdala

در هنگام هجوم ترس، ابتدا سیگنالی به بادامه مغز (Amygdala بخشی کوچک، به اندازه بادام و نزدیک به هسته مغز است) وارد می شود. سپس بادامه مغز یک واکنش شیمیایی به نام گلومیت ایجاد می کند که منجر به ارسال پیام به دو نقطه دیگر در مغز می شود. اولین پیام باعث شوکه شدن یا از جا پریدن فرد ترسیده می شود.

برچسب ها : jvc earbuds،jvs boston،jvs chicago،jvs detroit،jvs east bay،jvs edison،jvs editorial manager،jvs electronics،jvs employment،jvs energy services،jvs engineers،jvs enterprises،jvs excel program،jvs impact factor،jvs imports،jvs in falls church،jvs in lancaster ca،jvs in piqua ohio،jvs instructions for authors،jvs insurance agency،jvs insurance miami،jvs international،jvs io board،jvs jobs،jvs lorain،jvs los angeles،jvs new windsor ny،jvs new york،jvs newark ohio،jvs newton،jvs nj،jvs non profit،jvs north plainfield،jvs number،jvs nurse refresher program،jvs nursing program،jvs oberlin،jvs of metrowest nj،jvs on gravois،jvs on woodward،jvs on yarbrough،jvs online،jvs online courses،jvs open house،jvs open mic،jvs outdoor،jvs pizza،jvs salon،jvs san diego،jvs schedule،jvs scholarship،jvs services،jvs sf،jvs skokie،jvs smart shop،jvs southfield،jvs spa،jvs york region،jvs youth services،jvs youtube،آب طلا ترس،آکادمی روانکاوی،آموزش روانكاوي،آموزش روانکاوی،اتاق روانکاوی زیگموند فروید،التراس حكايتنا،الترس زملكاوي،الترس للتحويلات،الترس مورسيان،انواع حمله های عصبی،پارادایم روانکاوی،پاورپوینت روانکاوی،پاورپوینت روانکاوی فروید،پایه گذار روانکاوی،پدر روانکاوی،پرسشنامه ترس،پرسشنامه ترس از ارزیابی منفی،پرسشنامه ترس از زایمان،پرسشنامه ترس از صمیمیت،پیامک ترس،تاثیر ترس بر جنین،تراس قرميد،ترس،ترس از آمپول،ترس از آینده،ترس از ارتفاع،ترس از ازدواج،ترس از تاریکی،ترس از تغییر،ترس از تنهایی،ترس از حاملگی،ترس از خدا،ترس از دندانپزشکی،ترس از رانندگی،ترس از زايمان طبيعي،ترس از شکست،ترس از صحبت در جمع،ترس از صمیمیت،ترس از طرد شدن،ترس از طلاق،ترس از ظهور،ترس از ظهور امام زمان،ترس از قضاوت دیگران،ترس از مدرسه چیست،ترس از مرگ،ترس اززایمان طبیعی،ترس بالانجليزي،ترس بچه،ترس بچه ها،ترس بچه ها از تاریکی،ترس بچه ها از مهد کودک،ترس برادر مرگ،ترس بعد از تصادف،ترس به انگلیسی،ترس بهزاد پکس،ترس بی مورد از ایدز،ترس پرواز،ترس پسران از ازدواج،ترس پسرها از ازدواج؟،ترس پنهان،ترس پنیک،ترس تعبیر خواب،ترس تفاضلي،ترس چگونه بوجود می اید،ترس چيست،ترس چیست،ترس چیه؟،ترس حدیث،ترس حضرت علی،ترس حلزوني،ترس حمر،ترس حمري،ترس داعش از ایران،ترس دختر از زفاف،ترس در خواب،ترس در دوران بارداری،ترس در روانشناسي،ترس در روانشناسی،ترس در روانشناسی ورزشی،ترس در ژیمناستیک،ترس در قرآن،ترس در كودكان،ترس در کودکان،ترس در کودکان دبستانی،ترس در کودکان زیر 3 سال،ترس در نوجوانان،ترس در نوزادان،ترس رانندگی،ترس روانشناسی،ترس روحي الضباب وبينت وياك،ترس زایمان طبیعی،ترس زفاف،ترس زن از دخول،ترس زن از مرد،ترس زن باردار،ترس زنان،ترس زنان از بارداری،ترس زنان از دخول،ترس زیاد،ترس ژنتیک،ترس ژنتیکی،ترس شادمهر،ترس شادمهر آکورد،ترس شادمهر متن،ترس شب اول ازدواج،ترس شب عروسی،ترس شبانه،ترس شبانه در کودکان،ترس شبانه کودکان،ترس شدید،ترس شعر،ترس صدام از شاه،ترس طرمبة الزيت،ترس طوطی،ترس عاشقانه،ترس عاشقی،ترس عربستان از ایران،ترس عروس از شب عروسی،ترس عشق،ترس عکس،ترس علی کریمی از هواپیما،ترس عمل بینی،ترس غرب از ظهور،ترس فلام،ترس فوبی،ترس فوبیا،ترس فولام،ترس فيكتور،ترس فیل از موش،ترس فیلم،ترس قبل از ازدواج،ترس قناری،ترس کودک،ترس کودک از تنهایی،ترس کودک از صدای بلند،ترس کودک از مدفوع،ترس کودکان،ترس کودکان از آمپول،ترس کودکان از تاریکی،ترس کودکان از تنهایی،ترس کودکان از مدرسه،ترس کودکان در خواب،ترس گربه،ترس گربه از آب،ترس گربه از خیار،ترس گربه از موش،ترس گربه ها،ترس گربه ها از خیار،ترس گرگ از سگ،ترس گروه چکاوک،ترس گناه،ترس گناه است،ترس لاى مندال،ترس لة تاقيكردنةوة،ترس لة قوتابخانة،ترس لچس،ترس لر از آمپول،ترس لنگه کفش ماست هیولا،ترس له مردن،ترس مرضی،ترس مساليت،ترس معنى،ترس و استرس،ترس و اضطراب،ترس و اضطراب در کودکان،ترس و اضطراب دکتر هلاکویی،ترس و لرز،ترس و لرز pdf،ترس و لرز در مونترال،ترس و لرز ساعدی،ترس و لرز کی یر کگور،ترس و لرز کیرکگور،ترس یا اضطراب،ترس یا ایمان،ترس یا فوبی،ترس یا فوبیا،ترس یاهراس درروانشناسی،ترس یعنی،ترس یعنی چه،ترس یعنی چی،ترس یه روز ندیدنت،ترس یهود از ایران،ترس+مقاله،ترسا،ترسا رادمهر،ترسا طوخ قليوبية،ترسا فارسی 1،ترسا فیدالگو،ترسا قرار نبود،ترسا قسمت اخر،ترسا مندوزا،ترسم که اشک،ترسناک،ترسناک ترین فیلم،ترسناک ترین فیلم 2016،ترسناک ترین فیلم تاریخ،ترسناک ترین فیلم دنیا،ترسناک ترین فیلم ها،ترسناک ترین فیلم های تاریخ،ترسناک ترین فیلم2016،ترسیم با رایانه،ترنسلیت،تروس جير،تريسمي،تست ترس،تست روانشناسي ترس،تست روانشناسی ترس،تست روانشناسی ترس از مرگ،تست روانشناسی ضریب هوشی،تست روانشناسی ظرف میوه،تست روانکاوی شخصیت،تست روانکاوی یونگ،تصاویر ترسناک،تعبير خواب ترس،تعریف ترس،تعریف روانشناسی ترس،تورس للبيع،ثبت نام روانشناسی بالینی،ثبت نام روانشناسی بالینی وزارت بهداشت،ثست روانشناسی،ثسث روانشناسی،جدول روانکاوی،جدول روانکاوی ماتریس،جلسات روانکاوی،جلسات روانکاوی و فرهنگ،جلسه روانکاوی،جملات روانکاوی،جنبش روانکاوی،چرا ترس،چرخه ترس،چشم ترس،چگونه ترس خود را بریزیم،چگونه ترس را کم کنیم،چگونه روانکاوی کنیم،حدیث ترس از خدا،حس ترس،حمله ترس،حمله های عصبی،حمله های عصبی پانیک،حمله های عصبی چیست،حمله های عصبی در خواب،دانلود روانکاوی پیر بلخ،درمان حمله های عصبی،رشته روانکاوی،رشته ی روانکاوی،رفع ترس،رمان ترس،رمان ترس از عشق،رمان روانکاوی،روانشناسي آقايان،روانشناسي آنلاين،روانشناسي ترس،روانشناسي ترس از مرگ،روانشناسي ترس در كودكان،روانشناسي ثروت،روانشناسي ثروتمندان،روانشناسي جنايي،روانشناسي چيست،روانشناسي حيوانات،روانشناسي ذهن،روانشناسي صنعتي،روانشناسي طرز خوابيدن،روانشناسي طلاق،روانشناسي قبل از ازدواج،روانشناسي گروه خوني،روانشناسي گلها،روانشناسي لباس،روانشناسي همسر،روانشناسي هيلگارد،روانشناسي و ترس،روانشناسي ورزشي،روانشناسی،روانشناسی آدمها،روانشناسی آرامش،روانشناسی آقایان،روانشناسی آموزش،روانشناسی آموزشگاهی،روانشناسی آموزشی،روانشناسی آنلاین،روانشناسی آنلاین رایگان،روانشناسی اجتماعی،روانشناسی ارتباط،روانشناسی از روی ظاهر،روانشناسی از ظاهر،روانشناسی ازدواج،روانشناسی ازدواج موفق،روانشناسی اسم،روانشناسی افراد،روانشناسی افسردگی،روانشناسی امضا،روانشناسی بازاریابی،روانشناسی بازی،روانشناسی بالینی،روانشناسی بالینی ارشد،روانشناسی بالینی کارشناسی ارشد،روانشناسی بالینی کودک و نوجوان،روانشناسی بدن،روانشناسی برای زندگی،روانشناسی برای زندگی دکتر هلاکویی،روانشناسی برخورد با دیگران،روانشناسی پا،روانشناسی پرخاشگری،روانشناسی پرورشی،روانشناسی پرورشی نوین،روانشناسی پسران،روانشناسی پسران جوان،روانشناسی پسرها،روانشناسی پول،روانشناسی پویایی گروه،روانشناسی پیام نور،روانشناسی تبلیغات،روانشناسی تجربی،روانشناسی تحلیلی،روانشناسی تحولی،روانشناسی تربیتی،روانشناسی تربیتی چیست،روانشناسی ترس،روانشناسی ترس از آینده،روانشناسی ترس از ارتفاع،روانشناسی ترس از ازدواج،روانشناسی ترس از بیماری،روانشناسی ترس از تاریکی،روانشناسی ترس از تنهایی،روانشناسی ترس از حیوانات،روانشناسی ترس از دست دادن،روانشناسی ترس از رانندگی،روانشناسی ترس از زلزله،روانشناسی ترس از سوسک،روانشناسی ترس از شکست،روانشناسی ترس از عشق،روانشناسی ترس از عکس،روانشناسی ترس از گربه،روانشناسی ترس از مرگ،روانشناسی ترس در بزرگسالان،روانشناسی ترس در کودک،روانشناسی ترس در کودکان،روانشناسی ترس کودک،روانشناسی ترس کودکان،روانشناسی ترس مردان،روانشناسی ترس نوجوان،روانشناسی ترس و اضطراب،روانشناسی تکاملی،روانشناسی تلگرام،روانشناسی تنبلی،روانشناسی ثبات شخصیت،روانشناسی ثرندایک،روانشناسی ثروت،روانشناسی ثروتمند شدن،روانشناسی جالب،روانشناسی جامعه،روانشناسی جدید،روانشناسی جرم،روانشناسی جنایی،روانشناسی جنسیت،روانشناسی جنسیتی،روانشناسی جنین،روانشناسی جوانان،روانشناسی چاقی،روانشناسی چای،روانشناسی چشم،روانشناسی چشم ها،روانشناسی چهره،روانشناسی چهره خوانی،روانشناسی چهره زنان،روانشناسی چهره مردان،روانشناسی چیست،روانشناسی حافظه،روانشناسی حجاب،روانشناسی حرف زدن،روانشناسی حرکات بدن،روانشناسی حرکات دست،روانشناسی حرمت نفس،روانشناسی حسادت،روانشناسی حیوان مورد علاقه،روانشناسی حیوانات،روانشناسی خانمها،روانشناسی خانواده،روانشناسی خط،روانشناسی خطوط،روانشناسی خلاقیت،روانشناسی خنده،روانشناسی خواب،روانشناسی خوابیدن،روانشناسی خودشناسی،روانشناسی خیانت،روانشناسی دانشگاه تهران،روانشناسی دختر،روانشناسی دختر نوجوان،روانشناسی در مورد ترس،روانشناسی درباره ترس،روانشناسی درمان ترس،روانشناسی دروغ،روانشناسی دروغگویی،روانشناسی دزدیدن نگاه،روانشناسی دست،روانشناسی دست خط،روانشناسی دست دادن،روانشناسی دین،روانشناسی ذن،روانشناسی ذهن،روانشناسی ذهن آخوند،روانشناسی ذهن اگاهی،روانشناسی ذهن انسان،روانشناسی ذهن خوانی،روانشناسی ذهن زنان،روانشناسی ذهن نا آرام،روانشناسی ذهنی،روانشناسی رابطه،روانشناسی رشد،روانشناسی رفتار،روانشناسی رنگ آبی،روانشناسی رنگ بنفش،روانشناسی رنگ زرد،روانشناسی رنگ سبز،روانشناسی رنگ قرمز،روانشناسی رنگها،روانشناسی روابط زناشویی،روانشناسی زبان،روانشناسی زبان بدن،روانشناسی زن و شوهر،روانشناسی زن و مرد،روانشناسی زناشویی،روانشناسی زنان،روانشناسی زنان مطلقه،روانشناسی زندگی،روانشناسی زندگی زناشویی،روانشناسی زوجین،روانشناسی ژاک لاکان،روانشناسی ژان پیاژه،روانشناسی ژرفا،روانشناسی ژست عکس،روانشناسی ژنتیک،روانشناسی ژنتیک چیست،روانشناسی ژنتیک دکتر محمود منصور،روانشناسی ژنتیک دکتر منصور دادستان،روانشناسی ژنتیک منصور و دادستان،روانشناسی ژیمناستیک،روانشناسی سازمانی،روانشناسی سال تولد،روانشناسی سالمندان،روانشناسی سگها،روانشناسی سلامت،روانشناسی سلامت چیست؟،روانشناسی سلفی،روانشناسی سوءظن،روانشناسی سوگ،روانشناسی سوم انسانی،روانشناسی سیاسی،روانشناسی شادی،روانشناسی شخصیت،روانشناسی شخصیت از روی چهره،روانشناسی شخصیت تست،روانشناسی شخصیت زنان،روانشناسی شخصیت مردان،روانشناسی شغلی،روانشناسی شکست عشقی،روانشناسی شناختی،روانشناسی شناختی چیست؟،روانشناسی صبر،روانشناسی صحبت،روانشناسی صدا،روانشناسی صنعتی،روانشناسی صنعتی چیست،روانشناسی صنعتی سازمانی چیست،روانشناسی صنعتی و سازمانی،روانشناسی صوتی،روانشناسی صورت،روانشناسی ضد دین،روانشناسی ضربدری،روانشناسی ضرر،روانشناسی ضرورت ازدواج،روانشناسی ضمیر ناخودآگاه،روانشناسی طبیعت،روانشناسی طرز ایستادن،روانشناسی طرز خوابیدن،روانشناسی طرز خوابیدن افراد،روانشناسی طرز نشستن،روانشناسی طعم ها،روانشناسی طلاق،روانشناسی طلاق توافقی،روانشناسی ظاهر،روانشناسی ظاهر افراد،روانشناسی ظاهری،روانشناسی ظاهری افراد،روانشناسی ظریف،روانشناسی عزت نفس،روانشناسی عزت نفس pdf،روانشناسی عزت نفس ناتانیل براندن pdf،روانشناسی عشق،روانشناسی عشق مردها،روانشناسی عصبانیت،روانشناسی عطر،روانشناسی عکس پروفایل،روانشناسی عمومی،روانشناسی عمومی pdf،روانشناسی غذا،روانشناسی غذا خوردن،روانشناسی غذای مورد علاقه،روانشناسی غرب،روانشناسی غربی،روانشناسی غرور،روانشناسی غرور مردان،روانشناسی غزالی،روانشناسی غلبه بر ترس،روانشناسی غم،روانشناسی غیبت،روانشناسی فردی،روانشناسی فرهنگی،روانشناسی فروش،روانشناسی فروش برایان تریسی،روانشناسی فروید،روانشناسی فصل ها،روانشناسی فکر،روانشناسی فوت فتیش،روانشناسی فوتبال،روانشناسی فیزیولوژیک،روانشناسی قانونی،روانشناسی قبل از ازدواج،روانشناسی قبل ازدواج،روانشناسی قد،روانشناسی قدرت،روانشناسی قدیم،روانشناسی قضایی،روانشناسی قهر،روانشناسی قیافه،روانشناسی کار،روانشناسی کف دست،روانشناسی کفش،روانشناسی کودک،روانشناسی کودک 3 ساله،روانشناسی کودک دکتر هلاکویی،روانشناسی کودک سه ساله،روانشناسی کودک و ترس،روانشناسی کودکان،روانشناسی کودکان استثنایی،روانشناسی کودکان دبستانی،روانشناسی گربه ها،روانشناسی گردشگری،روانشناسی گروه خونی،روانشناسی گروه های خونی،روانشناسی گریه،روانشناسی گشتالت،روانشناسی گفتار،روانشناسی گلها،روانشناسی لاغری،روانشناسی لب،روانشناسی لب ها،روانشناسی لباس،روانشناسی لباس پوشیدن،روانشناسی لبخند،روانشناسی لجبازی،روانشناسی لرستان،روانشناسی لزبین،روانشناسی ماه تولد،روانشناسی مبارزه با ترس،روانشناسی مثبت،روانشناسی مثبت گرا،روانشناسی محیط،روانشناسی محیط در معماری،روانشناسی محیطی،روانشناسی مردان،روانشناسی مردان در عشق،روانشناسی مقابله با ترس،روانشناسی موسیقی،روانشناسی موفقیت،روانشناسی نقاشی،روانشناسی نقاشی کودک،روانشناسی نقاشی کودکان،روانشناسی نقاشی های ناخودآگاه،روانشناسی نگاه،روانشناسی نگرش،روانشناسی نوجوانان،روانشناسی نوجوانان دختر،روانشناسی نوزاد،روانشناسی همجنس گرایی،روانشناسی همسر،روانشناسی همسران،روانشناسی همسرداری،روانشناسی هنر،روانشناسی هوش،روانشناسی هیلگارد،روانشناسی هیلگارد pdf،روانشناسی و دین،روانشناسی و مشاوره،روانشناسی ورزش،روانشناسی ورزش مقاله،روانشناسی ورزشی،روانشناسی ورزشی ppt،روانشناسی ورزشی چیست؟،روانشناسی ورزشی+مقاله،روانشناسی وسواس،روانشناسی یادگیری،روانشناسی یادگیری ppt،روانشناسی یادگیری پیام نور،روانشناسی یادگیری چیست،روانشناسی یادگیری دکتر سیف،روانشناسی یادگیری و تفکر،روانشناسی یادگیری+کتاب،روانشناسی یادگیری+مقاله،روانشناسی یعنی چه،روانشناسی یونگ،روانكاو شيراز،روانكاوي آنلاين،روانكاوي ترس،روانكاوي تهران،روانكاوي فرهنگ عامه،روانكاوي فرويد،روانكاوي لاكان،روانكاوي لكان،روانکاو آنلاین،روانکاو به انگلیسی،روانکاو چیست،روانکاو حرفه ای،روانکاو شیراز،روانکاو غرب تهران،روانکاو فرانسوی،روانکاو قم،روانکاو کیست،روانکاو یا روانشناس،روانکاو یزد،روانکاوی،روانکاوی آتش،روانکاوی آدلر،روانکاوی آنلاین،روانکاوی اجتماعی،روانکاوی ارتدوکس،روانکاوی استرس،روانکاوی اضطراب،روانکاوی اعتیاد،روانکاوی افراد،روانکاوی افسردگی،روانکاوی اگزیستانسیال،روانکاوی انلاین،روانکاوی ایران،روانکاوی بالینی،روانکاوی بدبینی،روانکاوی برای همه،روانکاوی به انگلیسی،روانکاوی به چه معناست،روانکاوی به زبان انگلیسی،روانکاوی به زبان ساده،روانکاوی بوف کور،روانکاوی پارانویا،روانکاوی پرسشکده،روانکاوی پویشی،روانکاوی پیر بلخ،روانکاوی تحلیلی،روانکاوی ترس،روانکاوی تست،روانکاوی تلفنی،روانکاوی تلگرام،روانکاوی تنهایی،روانکاوی تهران،روانکاوی تویسرکانی،روانکاوی جدید،روانکاوی جرم،روانکاوی جنسیت،روانکاوی چاقی،روانکاوی چگونه است،روانکاوی چگونه انجام میشود،روانکاوی چهره،روانکاوی چیست،روانکاوی حافظ،روانکاوی حسادت،روانکاوی خامنه ای،روانکاوی خانواده،روانکاوی خشم،روانکاوی خواب،روانکاوی خواجه نوری،روانکاوی خود،روانکاوی خودکشی،روانکاوی خورشیدی،روانکاوی خورشیدی ستاره متولد تیر،روانکاوی خیانت،روانکاوی داعش،روانکاوی در اصفهان،روانکاوی در ایران،روانکاوی در پرسشکده،روانکاوی در تهران،روانکاوی در جدول،روانکاوی در شیراز،روانکاوی در قران،روانکاوی در گذر زمان،روانکاوی در لغت،روانکاوی در مشهد،روانکاوی دکتر صنعتی،روانکاوی دو قطبی،روانکاوی ذهن،روانکاوی رایگان،روانکاوی رفتار،روانکاوی رفتاری،روانکاوی رنگ،روانکاوی رنگها،روانکاوی روابط موضوعی،روانکاوی زن،روانکاوی زن کرامت موللی،روانکاوی زناشویی،روانکاوی زنان،روانکاوی زندگی،روانکاوی زیگموند فروید،روانکاوی ژاک لاکان،روانکاوی سایه،روانکاوی سرطان،روانکاوی سلف،روانکاوی سنتی،روانکاوی سیاسی،روانکاوی شخصیت،روانکاوی شخصیتی،روانکاوی شعر،روانکاوی شکست عشقی،روانکاوی صادق هدایت،روانکاوی طلاق،روانکاوی عرفان،روانکاوی عشق،روانکاوی عصب شناختی،روانکاوی فرهنگ،روانکاوی فرهنگ عامه،روانکاوی فرهنگی،روانکاوی فروید،روانکاوی فروید لکان،روانکاوی فیس بوک،روانکاوی کارن هورنای،روانکاوی کلاسیک،روانکاوی کوانتومی،روانکاوی کوتاه مدت،روانکاوی کودک،روانکاوی کودکان،روانکاوی گروهی،روانکاوی گناه،روانکاوی لئوناردو داوینچی،روانکاوی لاکان،روانکاوی لاکانی،روانکاوی لکان،روانکاوی لکانی،روانکاوی لکنت زبان،روانکاوی مدرن،روانکاوی مرد،روانکاوی مردان،روانکاوی معاصر،روانکاوی معنی،روانکاوی مقاله،روانکاوی ملانی کلاین،روانکاوی مهرنوش،روانکاوی میلتون اریکسون،روانکاوی نقاشی،روانکاوی نقاشی کودک،روانکاوی نقاشی کودکان،روانکاوی نوجوان،روانکاوی نوجوانان،روانکاوی نوین،روانکاوی نیچه،روانکاوی های فروید،روانکاوی همجنس گرایی،روانکاوی همجنسگرا،روانکاوی همجنسگرایی،روانکاوی هملت،روانکاوی هیتلر،روانکاوی و ادبیات،روانکاوی و دین،روانکاوی و دین+اریک فروم،روانکاوی و سینما،روانکاوی و علوم غریبه،روانکاوی و فرهنگ،روانکاوی و هنر،روانکاوی وجودی،روانکاوی وسواس،روانکاوی ویکیپدیا،روانکاوی یا،روانکاوی یعنی چه،روانکاوی یعنی چی؟،روانکاوی یونگ،روش روانکاوی،رویکرد روانکاوی،رویکرد روانکاوی چیست،ریشه ترس،ژانر ترس،ژن ترس،سايت روانكاوي،سایت روانکاوی،سترس تابس،سوالات روانکاوی،سینما روانکاوی،ضرایب روانشناسی بالینی،ضرایب روانشناسی بالینی ارشد،ضرورت روانشناسی تربیتی،طلسم ترس،طنز روانکاوی،ظرفیت روانشناسی بالینی،عصب روانکاوی،عکس ترسناک،عکس روانکاوی،عکس روانکاوی فروید،عکسهای روانکاوی،علائم حمله های عصبی،علايم حمله هاي عصبي،علایم حمله های عصبی،علت ترس،علت حمله های عصبی،علل حمله های عصبی،علم روانکاوی،عوارض روانکاوی،فواید روانکاوی،فیلم ترس از امپول،فیلم ترسناک،قرص ترس از ارتفاع،قرص ترس از هواپیما،قوانین روانکاوی،کارگاه آموزشی روانکاوی،کارگاه روانکاوی،کتاب روانشناسی ترس،کتاب روانشناسی ضمیر ناخودآگاه،کتاب روانکاوی،کتاب روانکاوی آتش،کتاب روانکاوی پیر بلخ،کتاب صوتی روانکاوی،کتابهای صوتی روانکاوی،کلینیک روانکاوی در تبریز،مجموعه ترس و لرز،مزد ترس،معنی ترس،مقاله روانشناسی ترس،مکتب روانکاوی،مکتب روانکاوی چیست،نشانه های حمله عصبی،نشانه های حمله های عصبی،نظريه روانكاوي فرويد،نظریه روانکاوی،نظریه روانکاوی زیگموند فروید،نظریه روانکاوی ژاک لاکان،نظریه روانکاوی شخصیت،نظریه روانکاوی لاکان،نظریه روانکاوی یونگ،نظریه های روانکاوی شخصیت،نظریه ی روانکاوی فروید،هدف روانکاوی،هزینه روانکاوی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت