ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

بهترین راه تشویق کودکان به کارهای خوب

نویسنده: علی باستانی

بهترین راه تشویق کودکان به کارهای خوب

 

 

 

تشویق کودکان به درس خواندن,تشویق کودک به درس خواندن,تشویق بچه ها به درس خواندن,چگونه کودکان را تشویق به درس خواندن کنیم,چگونگی تشویق کودکان به درس خواندن,راههای تشویق فرزندان به درس خواندن,تشویق کودکانه,تشویق های کودکانه,آهنگ تشویق کودکانه,شعر تشویق کودکانه,افکت تشویق کودکانه,دانلود صدای تشویق کودکانه,دانلود آهنگ تشویق کودکانه,تشویق کودکان به نماز,تشویق کودکان به نماز خواندن,تشویق فرزندان به نماز,تشویق نوجوانان به نماز,راههای تشویق کودکان به نماز,روشهای تشویق کودکان به نماز,راه های تشویق کودکان به نماز,راههای تشویق نوجوانان به نماز,تشویق کودک به نماز,تشویق نوجوانان به نماز,تشویق کودکان به کتابخوانی,تشویق کودکان به مطالعه,راههای تشویق کودکان به مطالعه,روشهای تشویق کودکان به مطالعه,چگونگی تشویق کودکان به مطالعه,تشویق کودکان به نماز خواندن,چگونه کودکان را به نماز خواندن تشویق کنیم,تشویق کودکان به مطالعه,راههای تشویق کودکان به مطالعه,روشهای تشویق کودکان به مطالعه,چگونگی تشویق کودکان به مطالعه,ایده هایی برای تشویق کودکان به مطالعه,تشویق کودکان به ورزش,تشویق کودکان به مسواک زدن,چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم,تشویق کودک به مسواک زدن,تشویق کودکان برای درس خواندن,تشویق کودکان به درس خواندن,تشویق کودک به درس خواندن,تشویق بچه ها به درس خواندن

 

 

 

رفتارهای طبیعی کودکان بستگی به سن، شخصیت و میزان رشد فیزیکی و عاطفی آنها دارد. گاهی اوقات رفتارهای‌شان مشکل ساز می‌شود؛ چرا که با انتظارات خانواده سازگاری ندارد. رفتار خوب و طبیعی، رفتاری است که از نظر اجتماعی، فرهنگی و روانی مناسب است. دانستن اینکه در هر سنی چه انتظاری باید از کودک خود داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا رفتارهای طبیعی و غیرطبیعی او را بشناسید.

 

 

 

برای تغییر رفتار کودک چه می‌توان کرد؟
کودکان وقتی به تکرار یک رفتار و ادامه آن تمایل نشان می‌دهند که به خاطر آن پاداش گرفته و مورد توجه قرار بگیرند. همچنین زمانی یک رفتار را ترک می‌کنند که آن رفتار رد می‌شود. تداوم و ثبات واکنش‌های شما در برابر یک رفتار بسیار مهم است، زیرا باعث می‌شود کودکبداند چه زمان مورد نکوهش قرار می‌گیرد و کی تشویق می‌شود و به این ترتیب گیج نمی‌شود. وقتی که فکر می‌کنید رفتار کودک‌تان ممکن است مشکل ساز شود، سه انتخاب بیشتر نخواهید داشت:
اینکه بدانید آن رفتار یک مشکل نیست و اقتضای آن مقطع سنی و آن مرحله از رشد است.
تلاش کنید تا کودک‌تان آن رفتار را ترک کند؛ چه با بی‌توجهی و چه با تنبیه کردن.
یک رفتار جدید را که خودتان ترجیح می‌دهید به او معرفی و آن را با جایزه دادن به کودک و تشویق کردن در او تقویت کنید.

 

 

 

بهترین راه برای ترک رفتار ناخوشایند کودک
بهترین راه برای ترک یک رفتار ناخوشایند، نادیده گرفتن آن است. این شیوه برخوردی معمولا بهتر از سایر روش‌ها نتیجه می‌دهد. می‌توانید از روش محروم کردن موقتی نیز استفاده کنید. مثلا کودک‌تان را در جایی که برایش راحت نیست، برای چند لحظه بگذارید. البته آن موقعیت نباید در او ایجاد رعب و وحشت کند؛ مثلا او را روی صندلی که دوست ندارد بنشانید و یا بفرستیدش گوشه اتاق بایستد. اگر رفتار غیر قابل قبول دوباره از او سر زد، به او بگویید که رفتارش قابل قبول نیست و با هشدار دادن او را متوجه رفتارش کنید؛ اما همچنان آرامش خود را حفظ کرده و نگاه غضبناک و خشمگین خود را نثار او نکنید. اگر باز هم به رفتارش ادامه داد، دستش را بگیرید و او را به آن موقعیتی که دوست ندارد، ببرید. مثلا برای یک دقیقه درِ اتاقش را ببندید تا در آنجا تنها بماند؛ ولی هرگز چراغ اتاق را خاموش نکنید. بعد از آن دیگر راجع به رفتار بدش نه با او حرف بزنید و نه توضیحی بخواهید، بلکه سعی کنید راهی برای تشویق و متقاعد کردن او به انجام رفتار خوب بیابید.

 

 

 

 

تشویق کودک برای رفتار خوب و خوشایند
یکی از بهترین راه‌ها برای تشویق کودک به رفتارهای خوب، استفاده از سیستم جایزه دادن است. این روش در کودکان دو سال به بالا بیشتر نتیجه می‌دهد. همواره صبور باشید و سعی کنید در واکنش‌هایی که نشان می‌دهید، عملکرد یکسانی داشته باشید. یکی دو رفتار ناخوشیاند کودک‌تان را انتخاب کرده و با در نظر گرفتن یک جایزه که مورد علاقه‌اش باشد، راجع به رفتار خوب و خوشایند و برعکس رفتار ناخوشایند برایش توضیح دهید و در مورد جایزه‌اش به او بگویید. مثلا: اگر قبل از خواب دستشویی بروی و دندان‌هایت را مسواک بزنی، می‌توانی نیم ساعت بیشتر از شب‌های دیگر بیدار بمانی. اگر کودک‌تان کاری را که خواسته بودید، انجام داد، جایزه‌اش را به او بدهید. می‌توانید کمی هم به او کمک کنید، اما خودتان را زیاد درگیر مسئله نکنید؛ زیرا توجه زیاد شما به او، حتی توجه منفی، برای کودک‌تان مثل جایزه است. آنها ترجیح می‌دهند به جای دریافت هر جایزه‌ای، توجه مخصوص شما را به دست آورند. این روش به شما کمک می‌کند تا از قدرت بیشتر خود برای جنگیدن و نزاع با کودک‌تان استفاده نکنید.

 

 

 

 

بهترین روش‌ برای جایزه دادن به کودک
از کودک خود بخواهید تا کاری را در زمانی که مشخص شده انجام دهد و بعد به او جایزه بدهید. برای دانستن اینکه چقدر زمان برای انجام آن کار کافی است، می‌توانید به میانگین زمانی کودکان در سن، موقعیت و شخصیت کودک شما، ۵ دقیقه اضافه کنید. تا دقت و انگیزه بیشتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشد.
علامت‌های خوب و علامت‌های بد (بهترین روش برای کودکان سرسخت و بسیار پُر تحرک) به فاصله بعد از آنکه به خاطر رفتارهای خوب یا بد کودک‌تان روی کارت مخصوصی که قبلا تهیه کرده‌اید و یا حتی روی دستش علامت گذاشتید، او شروع به تکرار رفتارهای خوب می‌کند. اگر می‌بینید که کودک‌تان در آرامش و سکوت بازی می‌کند، با دوست‌هایش دعوا نمی‌کند، اسباب‌بازی‌هایش را از وسط اتاق جمع می‌کند و یا هر کار خوب دیگری را انجام می‌دهد، یک علامت روی کارتش بگذارید. بعد از آنکه تعداد علامت‌ها بیشتر شدند و به یک تعداد معین رسیدند، به او جایزه بدهید.

 

 

 

 

برای آنکه کودکان رفتارهای خوبی داشته باشند، چه کارهای دیگری می‌توان انجام داد؟
یک فهرست کوتاه از قوانین مهم تهیه کنید و آنها را به کودک خود بگویید. از اعمال خشونت و زور بپرهیزید. شخصیت پایه‌ای کودک خود را بپذیرید؛ مثلا او خجالتی پرحرف و یا بسیار فعال است. شخصیت پایه می‌تواند کمی تغییر کند، اما نباید انتظار تغییرات زیاد را داشته باشید. سعی کنید در شرایطی که او را بدخو می‌کند، قرار نگیرید. وقتی که از او رفتار بدی سر می‌زند، سعی کنید آن رفتار را برایش توضیح دهید، نه اینکه به او برچسب بد بودن بزنید (کودک بد). اگر کودک‌تان لیاقت و استحقاق مورد تحسین قرار گرفتن را دارد، این‌کار را انجام دهید. گاهی اوقات او را نوازش کنید. کودکان نیازمند توجهات والدین خود هستند. سعی کنید قوانین مربوط به زمان غذا خوردن و وقت خواب را حتما برایش شفاف کنید. گاهی اوقات به او اجازه انتخاب کردن بدهید؛ مثلا از او بپرسید: «دوست داری لباس قرمزت را بپوشی یا لباس آبی را؟» وقتی که کودک‌تان بزرگ‌تر شد، او را وارد کارها و امور مربوط به خانه کنید. اگر از او رفتار ناخوشایندی سر زد، هم‌زمان شروع به تغییر قانونی که از آن سرپیچی کرده است نکنید، بلکه این‌کار را به زمان دیگری موکول کنید.

 

 

 

 

چرا نباید از تنبیه فیزیکی استفاده کرد؟
گاهی اوقات والدین از تنبیهات فیزیکی استفاده می‌کنند تا مانع از تکرار رفتارهای نامناسب کودک‌شان شوند. بزرگ‌ترین اشکال این کار این است که به کودک‌تان یاد نمی‌دهید آن رفتار را تغییر داده و رفتار مناسب را در پیش گیرد؛ فقط برای مدتی آن رفتار نامناسب را کنار می‌گذارد. رفتار خوب یا بد را به او بیاموزید. اگر رفتار خوب را نمی‌شناسد، احتمالاً به سراغ رفتار بد می‌رود و شما باید به او آگاهی کافی در مورد رفتارهای خوب و بد را بدهید. تنبیهات فیزیکی باعث می‌شوند که کودک پرخاشگر شود و رفتارهای تهاجمی از خود بروز دهد.

 

 

 

چند نکته برای والدین
من کودکم را عاشقانه دوست دارم، اما گاهی اوقات تحمل برخی شرایط برایم بسیار دشوار می‌شود! تجربه به دنیا آوردن کودک و تربیت او، تجربه بسیار لذت‌بخش و دلچسبی است؛ اما گاه بسیار سخت و دشوار نیز می‌شود. هیچ پدر و مادری کامل نیستند و اشتباه از هر کسی سر می‌زند. حتی عاقل‌ترین افراد نیز گاه دچار خطاهایی می‌شوند؛ مثلا سر کودک‌شان داد می‌زنند. اما اگر فکر می‌کنید در کنترل خودتان مشکل دارید، از مشاور خانواده کمک بگیرید؛ پیش از آنکه شروع به بدرفتاری با کودک‌تان کنید.
گاهی اوقات احساس می‌کنم تلاش‌هایم هیچ نتیجه‌ای ندارد؛ آیا این احساس طبیعی است؟ بله تمام والدین گاهی اوقات دچار این حالت می‌شوند. اگر در زندگی شخصی خود مشکلات بیشتری داشته باشید، انجام وظایف و مسئولیت‌هایی که در قبال فرزندتان دادید، سخت‌تر به نظر می‌رسد. برای آنکه پدر یا مادر خوبی باشید، ابتدا باید مراقب خودتان باشید و در صورت وجود هر گونه مشکل در این زمینه از دیگران کمک بگیرید.

 

 

 

وقتی که دچار حس ناامیدی می‌شویم، باید چه کار کنیم؟
به خودتان یک زنگ تفریح بدهید. از همسرتان بخواهید برای مدتی مسئولیت نگهداری ازفرزندتان را به عهده بگرید تا شما در این فاصله هر کاری را که دوست دارید که انجام دهید؛ مثلا روزهای تعطیل را بیشتر بخوابید، به ملاقات دوستان‌تان بروید و یا اینکه کمی ورزش کنید.
من معمولا زود کنترلم را از دست می‌دهم و دچار خشونت می‌شوم، آیا واقعا پدر یا مادر بدی هستم؟
بسیاری از والدین گاهی اوقات دچار این حالت می‌شوند. طبیعی است که مواقعی هم دچار خشونت و غضب شوید؛ اما نباید خشم خود را روی کودک‌تان پیاده کنید. وقتی که واقعا عصبانی می‌شوید، یک زنگ تفریح به خود بدهید؛ مثلا به دوست‌تان تلفن بزنید یا از کسی بخواهید برای مدت کوتاهی از کودک‌تان مراقبت کند. افرادی که زیاد دچار خشونت می‌شوند و کنترل خود را از دست می‌دهند، باید به متخصص مراجعه کنند و از او کمک بگیرند تا کودک‌شان دچار آسیب‌های روحی و روانی نشود.

 

 

 

 

چگونه می‌توانم یک پدر یا مادر خوب باشم؟
هیچ‌ قانون کلی برای پدر و مادر خوب بودن یا کودک خوب بودن وجود ندارد؛ اما برای آنکه یک کودک سالم و شاد را تربیت کنید: عشق و علاقه خود را به او نشان دهید. به حرف‌های کودک‌تان گوش دهید. به او احساس امنیت بدهید. او را تشویق کنید. رفتارهای نامناسب او را مورد انتقاد قرار دهید، نه خود او را. صبور و شکیبا باشید. برای کودک‌تان وقت کافی بگذارید.

برچسب ها : آداب تربیت کودکان،آموزش تربیت کودکان،آهنگ تشویق کودکانه،افکت تشویق کودکانه،ايده هايي براي تشويق كودكان به مطالعه،برنامه کودک به زبان انگلیسی،تربيت صحيح كودكان،تربيت عبادي كودكان،تربيت كودكان پسر،تربيت كودكان پنج ساله،تربيت كودكان زير 2 سال،تربيت كودكان سركش،تربيت كودكان سه ساله،تربيت کودک سه ساله،تربيت کودکان،تربیت خواب کودک،تربیت دینی کودکان و نوجوانان،تربیت ذهنی کودک،تربیت روانی کودکان،تربیت سالم کودکان،تربیت صحیح کودک،تربیت صحیح کودک 3 ساله،تربیت صحیح کودک 4 ساله،تربیت صحیح کودک یک ساله،تربیت صحیح کودکان،تربیت عاطفی کودک،تربیت عاطفی کودکان،تربیت عبادی کودکان،تربیت عقلانی کودک،تربیت عقلانی کودکان،تربیت عملی کودک،تربیت عملی کودکان،تربیت غلط کودکان،تربیت فرهنگی کودکان،تربیت قرآنی کودکان،تربیت قرانی کودک،تربیت کودک آپارات،تربیت کودک از بدو تولد،تربیت کودک از چه سنی،تربیت کودک باهوش،تربیت کودک بدون فریاد،تربیت کودک بدون فریاد یا کتک،تربیت کودک بهانه گیر،تربیت کودک بیش فعال،تربیت کودک تا 7 سالگی،تربیت کودک تا دو سالگی،تربیت کودک تبیان،تربیت کودک جاوا،تربیت کودک جسور،تربیت کودک جو فراست،تربیت کودک چند ماهه،تربیت کودک چهار ساله،تربیت کودک چهار ماهه،تربیت کودک چهارده ماهه،تربیت کودک حدیث،تربیت کودک حرف شنو،تربیت کودک حرف گوش نکن،تربیت کودک حسود،تربیت کودک حورایی،تربیت کودک خجالتی،تربیت کودک خردسال،تربیت کودک خلاق،تربیت کودک دانلود کتاب،تربیت کودک در آمریکا،تربیت کودک در قرآن،تربیت کودک دکتر حبشی،تربیت کودک دکتر فرهنگ،تربیت کودک روانشناسی،تربیت کودک سه ساله،تربیت کودک سه ساله لجباز،تربیت کودک سه ماهه،تربیت کودک شاد،تربیت کودک شش ساله،تربیت کودک شش ماهه،تربیت کودک شیرخوار،تربیت کودک صفایی حائری،تربیت کودک صوتی،تربیت کودک طلاق،تربیت کودک عصبی،تربیت کودک فلسفی،تربیت کودک قبل از تولد،تربیت کودک قرآن،تربیت کودک کتاب،تربیت کودک گستاخ،تربیت کودک لجباز 3ساله،تربیت کودک لوس،تربیت کودک مذهبی،تربیت کودک مستقل،تربیت کودک من،تربیت کودک مودب،تربیت کودک نابغه،تربیت کودک نه ماهه،تربیت کودک نوپا،تربیت کودک نوزاد،تربیت کودک نی نی سایت،تربیت کودک هجده ماهه،تربیت کودک هشت ساله،تربیت کودک هشت ماهه،تربیت کودک هفت ساله،تربیت کودک هفت ماهه،تربیت کودک هیجده ماهه،تربیت کودک ونوجوان،تربیت کودک یک تا دو ساله،تربیت کودک یک سال ونیم،تربیت کودک یک ساله،تربیت کودک یک و نیم ساله،تربیت کودک یکسال و نیم،تربیت کودک یکسال و نیمه،تربیت کودک+گریه،تربیت کودک+هلاکویی،تربیت کودکان،تربیت کودکان 1 تا 2 سال،تربیت کودکان 1 تا 2 ساله،تربیت کودکان 18 ماهه،تربیت کودکان 2 ساله،تربیت کودکان 3 تا 4 سال،تربیت کودکان 3 ساله،تربیت کودکان 4 ساله،تربیت کودکان 6 ماهه،تربیت کودکان ابتدایی،تربیت کودکان از بدو تولد،تربیت کودکان از دیدگاه اسلام،تربیت کودکان از منظر قرآن،تربیت کودکان از نظر اسلام،تربیت کودکان از نظر قران،تربیت کودکان از نوزادی،تربیت کودکان استثنایی،تربیت کودکان اسلامی،تربیت کودکان اوتیسم،تربیت کودکان با اعتماد به نفس،تربیت کودکان بالای 7 سال،تربیت کودکان بالای دو سال،تربیت کودکان بالای یک سال،تربیت کودکان باهوش،تربیت کودکان بهانه گیر،تربیت کودکان بی ادب،تربیت کودکان بی پدر،تربیت کودکان بی سرپرست،تربیت کودکان بیش فعال،تربیت کودکان پرخاشگر،تربیت کودکان پرورشگاهی،تربیت کودکان پسر،تربیت کودکان پشت سر هم،تربیت کودکان پنج ساله،تربیت کودکان پیش از دبستان،تربیت کودکان پیش دبستانی،تربیت کودکان پیش فعال،تربیت کودکان تک سرپرست،تربیت کودکان تک فرزند،تربیت کودکان تلگرام،تربیت کودکان توسط داعش،تربیت کودکان جدید،تربیت کودکان چهار ساله،تربیت کودکان چیست،تربیت کودکان خجالتی،تربیت کودکان خردسال،تربیت کودکان خشن،تربیت کودکان خلاق،تربیت کودکان خودخواه،تربیت کودکان خیابانی،تربیت کودکان داعش،تربیت کودکان داعشی،تربیت کودکان دبستانی،تربیت کودکان دختر،تربیت کودکان در اسلام،تربیت کودکان در تلگرام،تربیت کودکان در ژاپن،تربیت کودکان در غرب،تربیت کودکان در قرآن،تربیت کودکان دکتر هلاکویی،تربیت کودکان دو قلو،تربیت کودکان دوساله،تربیت کودکان دوقلو،تربیت کودکان زیر 2سال،تربیت کودکان زیر 4 سال،تربیت کودکان زیر 5 سال،تربیت کودکان زیر 6 سال،تربیت کودکان زیر 7 سال،تربیت کودکان زیر دو سال،تربیت کودکان زیر سه سال،تربیت کودکان زیر هفت سال،تربیت کودکان زیر یک سال،تربیت کودکان سرکش،تربیت کودکان سه سال،تربیت کودکان سه ساله،تربیت کودکان سه قلو،تربیت کودکان شاد،تربیت کودکان شش سال،تربیت کودکان شش ساله،تربیت کودکان شلوغ،تربیت کودکان شیطان،تربیت کودکان شیطون،تربیت کودکان طلاق،تربیت کودکان عصبی،تربیت کودکان کتاب،تربیت کودکان لجباز،تربیت کودکان لوس،تربیت کودکان موفق،تربیت کودکان نابغه،تربیت کودکان نه ساله،تربیت کودکان نوپا،تربیت کودکان هشت ساله،تربیت کودکان هفت سال،تربیت کودکان هفت ساله،تربیت کودکان و نوجوانان،تربیت کودکان وحشی توسط داعش،تربیت کودکان یک تا دو سال،تربیت کودکان یک تا دو ساله،تربیت کودکان یک سال به بالا،تربیت کودکان یک ساله،تربیت کودکان یکسال،تربیت مذهبی کودکان،تربیت مذهبی کودکان نی نی سایت،تربیت مربی کودک،تربیت و آموزش کودکان،تربیت و کودک،ترجمه کودک به انگلیسی،تشويق نوجوانان به نماز،تشویق بچه ها به درس خواندن،تشویق فرزندان به نماز،تشویق کودک به درس خواندن،تشویق کودک به مسواک زدن،تشویق کودک به نماز،تشویق کودکان برای درس خواندن،تشویق کودکان به درس خواندن،تشویق کودکان به کتابخوانی،تشویق کودکان به مسواک زدن،تشویق کودکان به مطالعه،تشویق کودکان به نماز،تشویق کودکان به نماز خواندن،تشویق کودکان به ورزش،تشویق کودکانه،تشویق نوجوانان به نماز،تشویق های کودکانه،تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان،چگونگي تربيت كودكان،چگونگی تربیت کودکان،چگونگی تشویق کودکان به درس خواندن،چگونگی تشویق کودکان به مطالعه،چگونه تربیت کودکان،چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم،چگونه کودکان را به نماز خواندن تشویق کنیم،چگونه کودکان را تشویق به درس خواندن کنیم،حدیث تربیت کودکان،خاطرات کودکی به انگلیسی،دانلود آهنگ تشویق کودکانه،دانلود صدای تشویق کودکانه،راه های تشویق کودکان به نماز،راهنمای تربیت کودکان،راههاي تربيت كودكان،راههاي تشويق كودكان به نماز،راههای تربیت صحیح کودکان،راههای تشویق فرزندان به درس خواندن،راههای تشویق کودکان به مطالعه،راههای تشویق نوجوانان به نماز،روانشناسی تربیت کودکان،روش تربيت كودكان،روش تربیت صحیح کودکان،روش تربیت کودک لجباز،روش تربیت کودکان،روش تربیت کودکان پرخاشگر،روش تربیت کودکان لجباز،روشهاي تربيت كودكان،روشهای تربیت صحیح کودکان،روشهای تربیت کودک لجباز،روشهای تشویق کودکان به مطالعه،روشهای تشویق کودکان به نماز،شعر تشویق کودکانه،ضرورت تربیت کودکان،طرز تربیت کودکان،طریقه تربیت کودکان،كودك درون،كودك درون چيست،کتاب تربیت کودکان pdf،کلمه کودک به انگلیسی،کلیدهای تربیت کودکان،کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان،کودک آزاری،کودک آزاری استخر شیرودی،کودک آزاری به انگلیسی،کودک آزاری چیست،کودک آزاری در ایران،کودک آزاری در بوشهر،کودک آزاری در عربستان،کودک آزاری در مهدکودک اردبیل،کودک آزاری عربستان،کودک آزاری هانیه،کودک به انگلیسی،کودک درون،کودک درون به انگلیسی،کودک درون چیست،کودک درون دکتر هلاکویی،کودک درون من،کودک درون ویکی پدیا،کودک درون یونگ،کودک درونم،کودک سیتی،کودک سیتی بافتنی،کودک سیتی جامدادی،کودک سیتی زبان انگلیسی،کودک سیتی سفره هفت سین،کودک سیتی شعر،کودک سیتی کاردستی،کودک سیتی کیک تولد،کودک سیتی نقاشی،کودک سیتی+ اوریگامی،کودکان،کودکان استثنایی،کودکان بی سرپرست،کودکان بیش فعال،کودکان خیابانی،کودکان داعشی،کودکان سرطانی،کودکان سرطانی اصفهان،کودکان سرطانی اهواز،کودکان سرطانی ایران،کودکان سرطانی تبریز،کودکان سرطانی شیراز،کودکان سرطانی فرشته اند،کودکان سرطانی کرمانشاه،کودکان سرطانی محک،کودکان سرطانی مشهد،کودکان کار،کودکان کار در ایران،کودکان کار دروازه غار،کودکان کار شعر،کودکان کار کوشا،کودکان کار مقاله،کودکان کار و خیابان،کودکان کار و خیابانی،کودکان کار وخیابان در ایران،کودکان کارگر،کودکانه،کودکانه باران،کودکانه بازی،کودکانه دانلود آهنگهای،کودکانه سایت،کودکانه شعر،کودکانه فرهاد،کودکانه ها،کودکانه های خاله ستاره،کودکانه های ستاره،کودکی،کودکی امام حسین،کودکی ایوان،کودکی پیامبر،کودکی دلکش،کودکی ده ساله بودم،کودکی شعر،کودکی هایم،کودکی هایم کجاست،کودکیاری،معنی کودک به انگلیسی،مهد کودک به انگلیسی،مهد کودک به زبان انگلیسی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت