ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

برگشت بورس با موج سفته‌بازی

نویسنده: احمد اعجازی

برگشت بورس با موج سفته‌بازی

,برگشت بورس,بورس,بورس تهران,بورس اوراق بهادار,بورس نیوز,بورس کالا,بورسعید,بورس پرس,بورسیه تحصیلی,بورس 24,بورس چیست,بورس تهران امروز,بورس تهران صفحه نخست,بورس تهران ریز معاملات,بورس تهران اوراق بهادار,بورس تهران قیمت سهام,بورس تهران بلاگفا,بورس تهران آنلاین,بورس تهران قیمت,بورس تهران سهام,بورس اوراق بهادار چیست,بورس اوراق بهادار اصفهان,بورس اوراق بهادار مشهد,بورس اوراق بهادار تبریز,بورس اوراق بهادار بانک مسکن,بورس اوراق بهادار شیراز,بورس اوراق بهادار مسکن,بورس اوراق بهادار کرج,بورس اوراق بهادار رشت,بورس نیوز پدیده,بورس نیوز24,بورس نیوز پدیده شاندیز,بورس نیوز شبندر,بورس نیوز Www.boursenews.ir,بورس نیوز در مورد پدیده,بورس نیوزلند,بورس نیوز سهام پدیده,بورس نیوز موبایل,بورس کالا چیست,بورس کالای کشاورزی,بورس کالا قیمت دلار,بورس کالای خاورمیانه,بورس کالاهای کشاورزی,بورس کالای کشاورزی ایران,بورس کالای ایرانی,بورس کالا دات کام,بورس کالای خواب در تهران,بورسعید الیوم,بورسعید الان,بورسعید اون لاین,بورسعید فیس بوک,بورسعید فیلم,بورسعید الیوم حوادث,بورسعید دوبیزل,بورسعید وظائف,بورسعید عقارات,پر سود بورس,بورس پرسپولیس,بورس پرسیس,بورس پرسیا,بورس پرس هیدرولیک,بورس پرسش,بورس پرسود با سهام ممتاز,پرسشکده بورس,پرسشنامه بورس,بورسیه تحصیلی کانادا,بورسیه تحصیلی آمریکا,بورسیه تحصیلی ترکیه,بورسیه تحصیلی اتریش,بورسیه تحصیلی چیست,بورسیه تحصیلی ترکیه 2016,بورسیه تحصیلی چین,بورسیه تحصیلی ترکیه 2017,بورسیه تحصیلی به انگلیسی,بورس 24 اتاق گفتگو,بورس 24 شبندر,بورس 24 ساعت,بورس 24 ساعته,بورس 24 شاوان,بورس 24 فروم,بورس 24 اتاق,بورس 24.هق,بورس 24 خودرو,بورس چیست Pdf,سفته بازی,سفته بازی در بورس چیست,سفته بازی ارزی,سفته بازی در بازار ارز,سفته بازی در اقتصاد,سفته بازی در بازار مسکن,سفته بازی در مسکن,سفته بازی ارز,سفته بازی بورس,سفته بازی سلف,منظور از سفته بازی در بورس چیست,سفته بازی چیست؟,سفته بازی چیست,تقاضای سفته بازی چیست,منظور از سفته بازی چیست,تقاضای سفته بازی پول چیست

تاریخ انتشار : دوشنبه, 12 مهر 1395

نماگر بورس تهران طی معاملات دیروز، پس از رشد 8/ 1 درصدی طی 9 روز کاری، سرانجام وارد فاز استراحت شد. امری که البته پس از رشدی نسبی، طبیعی به‌نظر می‌رسد. آنچه در بازار روز گذشته خودنمایی می‌کرد، بازگشت رفتارهای سفته‌بازانه به بازار بود. از ابتدای مهرماه، همزمان با رشد ارزش معاملات روزانه، توجه فعالان بازار دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ‌تر جلب شده بود؛ اما در روز گذشته و از نیمه‌های ساعات کار بازار، تحرکاتی مبنی‌بر بازگشت تقاضا در گروه‌های کوچک‌تر (که راحت‌تر دست‌خوش سفته‌بازی قرار می‌گیرند) مشهود بود.

به  گزارش  دنیای اقتصاد؛ طی معاملات روز گذشته بازار سهام، شاخص کل با افت 191 واحدی، اولین روز منفی خود را پس از 9 روز کاری متوالی مثبت تجربه کرد. نماگر بازار سهام در این مدت بیش از 8/ 1 درصد رشد کرد و از محدوده کف کانال 76 هزار واحد به نیمه کانال 77 هزار واحد رسید. به نظر می‌رسد پس از رشد نسبی قیمت‌ها طی 9 روز، زمان مناسبی برای شناسایی سود و فروش سهام توسط خریداران ابتدای مهر ماه فرارسیده بود. روز گذشته 999 میلیون و 896 هزار ورقه بهادار به ارزش 194 میلیارد تومان و در 81 هزار و 461 نوبت در بورس تهران دست به دست شد. از این میزان 173 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق‌تقدم اختصاص یافت که همچنان نشان‌دهنده رشد ارزش معاملات نسبت به شهریورماه است. نکته قابل توجه بازار دیروز معاملات سنگین و پر ارزش در نماد «خساپا» بود. ارزش معاملات در این نماد به تنهایی 20 درصد از کل ارزش معاملات بورس را به خود اختصاص داد.

 

سوء‌برداشت در معاملات خودرویی‌ها؟ 

طبق روال معمول ماه‌های گذشته، دیروز هم بیشترین تعداد، حجم و ارزش معاملات در نمادهای گروه خودرو و ساخت قطعات رقم خورد. با این تفاوت که این بار بخش اعظم معاملات تنها در یک نماد و در بیشینه مثبت محدودیت نوسان شکل گرفت. ارزش معاملات در نماد معاملاتی شرکت خودروسازی سایپا 50 درصد ارزش معاملات خودرویی‌ها و 20 درصد کل ارزش معاملات را تشکیل داد. طی این معاملات 253 میلیون و 266 هزار سهم خساپا به ارزش بیش از 34 میلیارد تومان دست به دست شد.

 

روز شنبه نیز ارزش معاملات در این نماد بیش از 38 میلیارد تومان بود. طی معاملات 6 روز کاری اخیر، بیش از یک میلیارد سهم خساپا (معادل 5/ 2 درصد از کل سهام این شرکت) به ارزش 136 میلیارد تومان دست به دست شده است. این ارزش معاملات تقریبا با میانگین ارزش معاملات در دوره اوج معاملات خودرویی‌ها (سه ماه پایانی سال گذشته) برابری می‌کند. در آن دوره صحبت از قراردادهای پرطمطراق خودرویی‌ها با شرکای خارجی باعث شد که توجهات بیش از هر زمان دیگری به گروه خودرویی جلب شود. اما سرانجام مشخص شد قراردادهای خودرویی‌ها زمانی بیش از انتظار بازار برای عملی شدن نیاز دارند و رفته رفته تا حدودی تب خودرویی‌ها فروکش کرد.

 

در هفته اخیر، گمانه‌زنی‌های قراردادهای جدید، گروه خودرویی را دوباره به مرکز توجهات بازگرداند. خبرها حاکی از آن بود که شرکت فرانسوی «رنو» درصدد سرمایه‌گذاری در شرکت بن‌رو (بنیان توسعه صنعت خودرو) بود و پس از جلسات متعددی در این باره توافقاتی حاصل شد. از آنجا که فعالان بازار گمان می‌کردند شرکت بن‌رو به سایپا تعلق دارد، توجهات به این سهم افزایش یافت و فشار قابل توجه خرید باعث شد قیمت در این نماد طی تنها دو هفته بیش از 22 درصد رشد کند. تنها دلیلی که می‌توانست در این برهه خساپا را تا این حد رشد دهد همین عامل بود و چنین به نظر نمی‌رسد که خبر دیگری معاملات در این نماد را چنین پرحرارت کرده باشد.

 

اما پیگیری‌های «دنیای اقتصاد» نشان از آن دارد که بن‌رو دیگر به خودروسازی سایپا تعلق ندارد و پیش‌تر به‌عنوان رد دیون به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) واگذار شده است. بر این اساس ظاهرا قرار است ایدرو طی یک سرمایه‌گذاری مشترک با رنو اقدام به تولید چند مدل از خودروهای شرکت رنو کند. 60 درصد این سرمایه‌گذاری به رنو و 40 درصد آن به ایدرو تعلق دارد و ایدرو سایت «بن‌رو» را به‌عنوان آورده غیرنقدی، در حساب سرمایه این جوینت ونچر قرار خواهد داد. حال برخی بر این باورند که سایپا از این قرارداد منتفع خواهد شد، اما به نظر می‌رسد حقیقت چیز دیگری باشد. در واقع سایپا نه‌تنها از این قرارداد نفعی نخواهد برد، بلکه در آینده‌ای نزدیک رقیب سرسختی را بر سر راه خود خواهد دید.

 

اما حتی اگر این قرارداد به گونه‌ای باعث انتفاع خودروسازی سایپا شود، سهامداران باید برخورد صبورانه‌تری داشته باشند. رفتار فعلی بازار با سهام شرکت‌های خودروسازی دقیقا اتفاقات سه ماه پایانی سال گذشته را به ذهن متبادر می‌کند. گویی فعالان بازار قصد دارند برای بار دوم از سوراخ قراردادها گزیده شوند. به عبارت دقیق‌تر، تجربه سال گذشته در نمادهای خودرویی نشان داد که عملی شدن قراردادها در بلندمدت رخ خواهد داد و سرمایه‌گذاران باید برای انتفاع از این قراردادها بیش از اینها صبوری کنند. حتی اگر این قرارداد می‌توانست به گونه‌ای سایپا را متحول کند، روشن شدن آثار آن دست‌کم به دو سال زمان نیاز داشت و رشد بی‌رویه فعلی هرگز قابل توجیه نیست.

 

چرخش دوباره بورس‌بازان به سمت گروه‌های کوچک‌تر 

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، بورس تهران روز گذشته با عرضه‌های قابل توجه مواجه شد و سرانجام پس از 9 روز کاری، شاخص بورس افت کرد. پس از رشد 8/ 1 درصدی در متوسط قیمت‌ها، در این فرصت کوتاه، اقدام بورس‌بازان برای شناسایی سود تا حدودی طبیعی به نظر می‌رسد. حال که قیمت‌ها تا حدودی رشد کرده‌اند، در حالی که هنوز سیگنال مثبتی از وضعیت شرکت‌ها مخابره نشده است، هر رشد قیمتی می‌تواند با عرضه‌های سنگین سرکوب شود. نکته جالب در این باره اما، چرخش بورس‌بازان به سمت گروه‌های کوچک‌تری بود که چندی پیش یکه‌تازان بازار بودند. در شهریور ماه که صنایع بزرگ بورسی در خواب فرورفته بودند، بورس‌بازان برای نوسان‌گیری به گروه‌های کوچک‌تری از قبیل قندی‌ها پناه برده بودند.

 

در نیمه‌دوم معاملات روز گذشته و از آنجا که مشخص شد قیمت‌ها روندی نزولی به خود گرفته‌اند، توجهات به گروه‌های کوچک‌تر فزونی گرفت. تحرکات طرف تقاضا در گروه‌های سیمانی و قندی و تک‌سهم‌های بازار، به وضوح نشانگر این بود که بخشی از فعالان بازار انتظار دارند صنایع بزرگ بازار دوباره برای مدتی وارد فاز استراحت شوند لذا با خریدهای خود دوباره برای گروه‌های کوچک‌تر اقدام به موج‌سازی کردند تا بتوانند در آینده‌ای شاید نزدیک از نوسان این گروه‌ها استفاده کنند.

 

پالایشگاه‌ها همچنان بر مدار ثبات 

پس از توافق سران اوپک مبنی بر کاهش میزان تولید، انتظار می‌رفت که توجه به پالایشگاه‌ها تاحدودی افزایش یابد. اگرچه با افزایش بهای نفت نمی‌توان انتظار داشت که سودآوری پالایشگاه‌های ایران رشد کند، اما تجربه ثابت کرده است که با افزایش بهای نفت، فعالان بازار برای خرید سهام پالایشگاهی رغبت بیشتری نشان می‌دهند. خبر توافق اوپک نه تنها سهام پالایشگاه‌ها را به حرکت درنیاورد، بلکه نتوانست قیمت جهانی نفت را نیز به حرکت درآورد.

 

البته در این زمینه به نظر می‌رسد که بازار هوشمندانه عمل کرده است. پیش‌تر نیز در گزارش‌های «دنیای اقتصاد» اشاره شده بود که سودآوری پالایشگاه‌های ایران ارتباط مستقیمی با قیمت جهانی نفت ندارد. چرا که این بنگاه‌های اقتصادی درآمد خود را به‌صورت حق‌العمل‌کاری به دست می‌آوردند. شاخص این گروه طی معاملات دو هفته گذشته نوسان روندداری را از خود به نمایش نگذاشته است و در بازه‌ای کوچک حول عدد 19 هزار و 200 واحد در رفت و آمد بود.

 

 نگاهی به آمار معاملات 

طی معاملات روز گذشته شاخص‌ کل با افت 191 واحد به عدد 77 هزار و 288 واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز 04/ 0 درصد افت نشان داد. شاخص‌های آزاد شناور، بازار اول و بازار دوم نیز به ترتیب افت 33/ 0، 24/ 0 و 26/ 0 درصدی را تجربه کردند. نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه (فولاد)، پالایشگاه بندرعباس (شبندر)، پالایشگاه اصفهان (شپنا) و ایران‌خودرو (خودرو) بیشترین اثر منفی را به شاخص کل تحمیل کردند و جمعا آن را 123 واحد تنزل دادند. از میان صنایع 37 گانه بورسی، شاخص 14 صنعت با رشد مواجه شد و در طرف دیگر 20 صنعت سهامداران خود را با زیان بدرقه کردند. بیشترین رشد به شاخص گروه‌های زراعت، محصولات کاغذی و محصولات کانی غیرفلزی اختصاص یافت.

 

شاخص این گروه‌ها به ترتیب 85/ 4، 63/ 2 و 73/ 1 درصد رشد کرد تا لقب سودآورترین گروه‌ها را در روز گذشته به خود اختصاص داده باشند. در طرف دیگر گروه‌های استخراج زغال‌سنگ، ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین گروه کاشی و سرامیک بیشترین افت روزانه را در میان شاخص‌های صنعت رقم زدند. بیشترین ارزش معاملات در گروه‌های خودرویی، محصولات فلزی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و فرآورده‌های نفتی رقم خورد. گروه‌های قند و شکر، فلزات اساسی و گروه غذایی نیز در رتبه‌های بعدی نقدشونده‌های بازار قرار گرفتند.

 

روز گذشته در نمادهای قمرو، پتایر، ونیرو و قشهد بالاترین افزایش قیمت و در نمادهای کپارس، لابسا و واعتبار بیشترین افت قیمت را شاهد بودیم. از میان حق تقدم‌ها نیز حق تقدم بالبر و حق تقدم زمگسا بیشترین رشد قیمت را تجربه کردند. بیشترین ارزش معاملات در نمادهای خساپا، مشهد612 و فاراک رقم خورد. بیشترین حجم معاملات نیز در نمادهای خساپا، حق تقدم سشرق و وخارزم مشاهده شد. همچنین نماد معاملاتی حق‌تقدم شرکت گروه دارویی البرز برای عرضه حق‌تقدم‌های استفاده نشده بازگشایی شد و نماد معاملاتی شرکت شهد ایران با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

برچسب ها : برگشت بورس،بورس،بورس 24،بورس 24 اتاق،بورس 24 اتاق گفتگو،بورس 24 خودرو،بورس 24 ساعت،بورس 24 ساعته،بورس 24 شاوان،بورس 24 شبندر،بورس 24 فروم،بورس 24.هق،بورس اوراق بهادار،بورس اوراق بهادار اصفهان،بورس اوراق بهادار بانک مسکن،بورس اوراق بهادار تبریز،بورس اوراق بهادار چیست،بورس اوراق بهادار رشت،بورس اوراق بهادار شیراز،بورس اوراق بهادار کرج،بورس اوراق بهادار مسکن،بورس اوراق بهادار مشهد،بورس پرس،بورس پرس هیدرولیک،بورس پرسپولیس،بورس پرسش،بورس پرسود با سهام ممتاز،بورس پرسیا،بورس پرسیس،بورس تهران،بورس تهران آنلاین،بورس تهران امروز،بورس تهران اوراق بهادار،بورس تهران بلاگفا،بورس تهران ریز معاملات،بورس تهران سهام،بورس تهران صفحه نخست،بورس تهران قیمت،بورس تهران قیمت سهام،بورس چیست،بورس چیست pdf،بورس کالا،بورس کالا چیست،بورس کالا دات کام،بورس کالا قیمت دلار،بورس کالاهای کشاورزی،بورس کالای ایرانی،بورس کالای خاورمیانه،بورس کالای خواب در تهران،بورس کالای کشاورزی،بورس کالای کشاورزی ایران،بورس نیوز،بورس نیوز www.boursenews.ir،بورس نیوز پدیده،بورس نیوز پدیده شاندیز،بورس نیوز در مورد پدیده،بورس نیوز سهام پدیده،بورس نیوز شبندر،بورس نیوز موبایل،بورس نیوز24،بورس نیوزلند،بورسعيد،بورسعيد الان،بورسعيد اليوم،بورسعيد اليوم حوادث،بورسعيد اون لاين،بورسعيد دوبيزل،بورسعيد عقارات،بورسعيد فيس بوك،بورسعيد فيلم،بورسعيد وظائف،بورسیه تحصیلی،بورسیه تحصیلی آمریکا،بورسیه تحصیلی اتریش،بورسیه تحصیلی به انگلیسی،بورسیه تحصیلی ترکیه،بورسیه تحصیلی ترکیه 2016،بورسیه تحصیلی ترکیه 2017،بورسیه تحصیلی چیست،بورسیه تحصیلی چین،بورسیه تحصیلی کانادا،پر سود بورس،پرسشکده بورس،پرسشنامه بورس،تقاضای سفته بازی پول چیست،تقاضای سفته بازی چیست،سفته بازي چيست،سفته بازی،سفته بازی ارز،سفته بازی ارزی،سفته بازی بورس،سفته بازی چیست؟،سفته بازی در اقتصاد،سفته بازی در بازار ارز،سفته بازی در بازار مسکن،سفته بازی در بورس چیست،سفته بازی در مسکن،سفته بازی سلف،منظور از سفته بازی چیست،منظور از سفته بازی در بورس چیست

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت