ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

با مضرات مصرف زیاد نمک آشنا شوید

نویسنده: احمد اعجازی

با مضرات مصرف زیاد نمک آشنا شوید

مصرف زیاد نمک در بارداری,عوارض مصرف زیاد نمک در بارداری,مصرف زیاد نمک چه عوارضی دارد,مصرف زیاد نمک و روغن,مضرات مصرف زیاد نمک و روغن,مصرف زیاد نمک در کودکان,مصرف زیاد نمک,مصرف زیاد نمک,عوارض مصرف زیاد نمک,مصرف زیاد نمک در بارداری,مصرف زیاد نمک و چربی,مصرف زیاد نمک چه عوارضی دارد,مصرف زیاد نمک و روغن,مصرف زیاد نمک در کودکان,مضرات مصرف زیاد نمک,عوارض مصرف زیاد نمک,عوارض مصرف زیاد نمک و غذاهای شور,عوارض مصرف زیاد نمک در بارداری,عوارض مصرف زیاد نمک,عوارض خوردن زیاد نمک,مضرات مصرف زیاد نمک,مضرات مصرف زیاد نمک و روغن,عوارض مصرف زیاد نمک,عوارض مصرف زیاد نمک,مضرات خوردن نمک زیاد,عوارض مصرف زیاد نمک و غذاهای شور,عوارض مصرف زیاد نمک در بارداری,خطرات مصرف زیاد نمک,عوارض مصرف زیاد نمک,مضرات مصرف زیاد نمک,عوارض مصرف زیاد نمک,عوارض مصرف زیاد نمک و غذاهای شور,عوارض مصرف زیاد نمک در بارداری,ضرر مصرف زیاد نمک,مضرات مصرف زیاد نمک و روغن,علت مصرف زیاد نمک

مضرات مصرف زیاد نمک
در این مطلب در مورد عوارض استفاده زیاد نمک و بروز مشکلاتی چون فشار خون بالا، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم، سکته های قلبی و … و همچنین میزان صحیح مصرف نمک مطالبی می خوانید.
کاهش مصرف نمک، سریعا باعث کاهش فشار خون بالا می شود و اگر همیشه به مقدار کم نمک مصرف شود، فرد با افزایش سن دچار فشار خون بالا نخواهد شد.

 

نمک چه نقشی در بدن دارد؟
نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت وساز مواد غذایی در بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است. این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است. به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف کمی نمک می توان املاح از دست رفته بدن را جبران کرد.
چه مقدار نمک بخوریم؟
در حال حاضر مصرف نمک که بویژه در غذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد در کشور ما بالا است. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک پنج گرم است. این درحالیست که میزان مصرف نمک در کشور 2 تا 3 برابر این مقدار برآورد شده است. نمک دریافتی شامل نمک نمکدان، نمک موجود در مواد غذایی و نمک اضافه شده به غذا در زمان طبخ است.

 

مصرف زیاد نمک یا غذاهای شور چه عوارضی را به دنبال دارد؟
در صورتی که نمک به مقدار مناسب مصرف شود و کلیه ها هم سالم بوده و عملکرد خوبی داشته باشند نمک مورد نیاز بدن تامین می شود، اما در صورت تداوم مصرف زیاد نمک و مواد شور و یا اختلال در کارکرد کلیه ها یا یکی از سیستم های مربوط به دفع،نمک اضافی موجب تجمع آب در بدن شده و ایجاد ورم در تمام و یا قسمت هایی از بدن می شود.

 

مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی – عروقی به ویژه در افرادی که سابقه این بیماری ها را در خود یا خانواده دارند، می شود. طبق تحقیقات مشخص شده است که دریافت زیاد نمک علاوه بر افزایش فشار خون، اثرات مضر دیگری نظیر سکته قلبی، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم و … نیز بر سلامت دارند.

 

– مصرف زیاد نمک و سکته های قلبی
مقدار مصرف نمک با میزان شیوع سکته قلبی در جامعه مرتبط است. علاوه بر اینکه نمک باعث افزایش فشار خون می شود، به نظر می رسد به طور مستقیم و بدون اینکه اثری بر فشار خون داشته باشد، باعث سکته قلبی نیز می شود.

 

نمک و سرطان معده
کاهش مصرف نمک، خطر شیوع سرطان معده را کاهش می دهد. در مطالعه کشورهای مختلف در جهان، ارتباط نزدیکی بین مقدار مصرف نمک و تعداد افراد مبتلا به سرطان معده آشکار شده است. در مناطقی که مردم نمک کم مصرف می کنند، شیوع سرطان معده کمتر است.

 

– ارتباط مصرف زیاد نمک و پوکی استخوان
نمک زیاد، کلسیم را از استخوان ها جدا می کند و باعث دفع آن از ادرار می شود. به همین دلیل باعث نازک شدن و پوکی استخوان می شود، در نتیجه با افزایش سن، استخوان ها به راحتی می شکنند. برای کاهش خطر پوکی استخوان، مصرف نمک باید کاهش یابد.

 

– مصرف زیاد نمک و آسم
مصرف نمک زیاد، شرایط آسم را تشدید می کند، یعنی اگر مستعد ابتلا به آسم هستید، به طور غیرمستقیم، بیماری شما را وخیم تر می کند. مطالعات متعدد نشان داده اند که کاهش مصرف نمک، همراه با سایر عوامل درمانی آسم، در بهبود این بیماری موثر و مفید است.

 

– نگهداری مایعات بدن
مصرف نمک زیاد، باعث افزایش احتباس مایعات در بدن می شود.کاهش مصرف نمک در این شرایط، حدود 2 لیتر از مایعات بدن (2کیلوگرم از وزن بدن) را کاهش می دهد. در بسیاری از زنان که دچار ورم قوزک پا و تنگ شدن انگشتر در دست شان هستند، با کاهش مصرف نمک در غذای خود، ورم بسیار کاهش می یابد.

 

نمک, عوارض مصرف زیاد نمک, مضرات مصرف زیاد نمک

 

چگونه نمک کمتری مصرف کنیم؟
شما به روش های زیر می توانید نمک کمتری مصرف کنید:
1- غذاهای کم نمک را انتخاب کنید و یا غذاها را با مقدار نمک کمتری تهیه کنید.
2- سر سفره غذا نمکدان را حذف کنید.
3- برای طعم دادن به غذاها، به جای نمک از چاشنی هایی مانند سرکه، آبلیمو، سیر، پیاز، سبزی های معطر و سایر ادویه ها استفاده کنید.
4- تا حد امکان از مصرف غذاهای صنعتی (غذاهای آماده و کنسروها) که نمک زیادی دارند اجتناب کنید.
5- سعی کنید نان های کم نمک یا بی نمک استفاده کنید.توجه داشته باشید که مقدار نمک موجود در نان معمولا زیاد است.
6- سعی کنید مواد غذایی تازه و طبیعی بخورید و مصرف مواد غذایی شور، دودی و ترشی ها را کاهش دهید.
7- برای کم کردن مقدار نمک پنیرها، آنها را قبل از مصرف در آب بخیسانید.
8- برچسب های روی بسته مواد غذایی را برای دانستن مقدار سدیم (ماده اصلی نمک) مواد غذایی، مطالعه کنید.
9- آجیل ها و مغزها (مانند بادام و پسته) را بصورت بی نمک یا خام (شور نشده) مصرف کنید.
10- مهمترین دلایل مصرف زیاد نمک، عادت به طعم شور است. پس مطمئن باشید با کم کردن مقدار نمک مصرفی خود، در طول زمان به طعم کم نمک هم عادت می کنید.

برچسب ها : حداکثر مصرف نمک در روز،خطرات مصرف زیاد نمک،سرانه مصرف نمک در ایران،ضرر مصرف زیاد نمک،طرز مصرف نمک دریا،طریقه مصرف نمک دریا،طریقه مصرف نمک ید دار،علت مصرف زیاد نمک،عوارض خوردن زیاد نمک،عوارض مصرف زياد نمك،عوارض مصرف زیاد نمک،عوارض مصرف زیاد نمک در بارداری،عوارض مصرف زیاد نمک و غذاهای شور،عوارض مصرف نمک در بارداری،عوارض مصرف نمک در دوران بارداری،عوارض مصرف نمک زیاد،عوارض مصرف نمک یددار،فرمول نمک متبلور،فواید مصرف نمک ید دار،مصرف زياد نمك،مصرف زیاد نمک،مصرف زیاد نمک چه عوارضی دارد،مصرف زیاد نمک در بارداری،مصرف زیاد نمک در کودکان،مصرف زیاد نمک و چربی،مصرف زیاد نمک و روغن،مصرف مجاز نمک در روز،مصرف نمك در بارداري،مصرف نمك در دوران بارداري،مصرف نمك زياد،مصرف نمک در ایران،مصرف نمک در ایران چند برابر استاندارد جهانی است،مصرف نمک در ایران چند برابر جهان است،مصرف نمک در بارداری،مصرف نمک در بدنسازی،مصرف نمک در دوران بارداری،مصرف نمک در روز،مصرف نمک دریا،مصرف نمک دریا در بارداری،مصرف نمک دریا در دوران بارداری،مصرف نمک دریاچه ارومیه،مصرف نمک دریایی در بارداری،مصرف نمک دریایی در دوران بارداری،مصرف نمک روزانه،مصرف نمک زیاد،مصرف نمک زیاد در بارداری،مصرف نمک صنعتی،مصرف نمک ید دار،مضرات خوردن نمک زیاد،مضرات مصرف زياد نمك،مضرات مصرف زیاد نمک،مضرات مصرف زیاد نمک و روغن،مضرات مصرف نمک زیاد،مضرات مصرف نمک ید دار،معنی نمک متبلور،مقدار مصرف نمک در روز،موارد مصرف نمک دریا،موارد مصرف نمک دریایی،موارد مصرف نمک صنعتی،میزان مجاز مصرف نمک در روز،میزان مصرف نمک در ایران،میزان مصرف نمک در بارداری،میزان مصرف نمک در دوران بارداری،میزان مصرف نمک در روز،میزان مصرف نمک در شبانه روز،میزان مصرف نمک در یک روز،میزان مناسب مصرف نمک در روز،نام دیگر نمک متبلور،نام نمک متبلور،نمك آبرود،نمك آبرود تله كابين،نمك نشناس،نمك نشناسي،نمک آبرود،نمک آبرود تله کابین،نمک آبرود چالوس،نمک آبرود در کدام استان است؟،نمک آبرود عکس،نمک آبرود نقشه،نمک آبرود هتل،نمک آبرود ویلا،نمک دریا،نمک دریا خواص،نمک دریا دکتر روازاده،نمک دریاچه ارومیه،نمک دریاچه ارومیه شفا،نمک دریای،نمک دریای مرده،نمک دریایی،نمک دریایی اسپوتا،نمک دریایی برای پوست،نمک دریایی چیست،نمک دریایی خواص،نمک دریایی در بارداری،نمک دریایی روازاده،نمک دریایی شفا،نمک دریایی فروش،نمک دریایی فشار خون،نمک متبلور،نمک متبلور چیست؟،نمک نشناس،نمک نشناس از صادق،نمک نشناس انگلیسی،نمک نشناس به انگلیسی،نمک نشناس بودن،نمک نشناس صادق،نمک نشناس صادق تکست،نمک نشناسی،نمک های متبلور،نمک های متبلور چیست،نمکدان،نمکدان استیل،نمکدان به انگلیسی،نمکدان به شکل پرنده،نمکدان چوبی،نمکدان فانتزی،نمکدان کاغذی،نمکدان کریستال،نمکدان های زیبا،نمکدان های فانتزی،نمکستان،نمکستان 93،نمکستان ترول،نمکستان جدید،نمکستان جک،نمکستان جوک،نمکستان خنده،نمکستان شمالی،نمکستان عکس،نمکستان فیس بوک،نمکی،نمکی با چرخش،نمکی چت،نمکی فخیم زاده،نمکی منوچهر سخایی،نمکی مهدی فخیم زاده،نمکی هفت درو بستی،نمکین،نمکین جدول،نمکین حل جدول،نمکین در جدول،نمکین شاعری،نمکین شیراز،نمکین صورت،نمکین غزل،نمکین گوشت،نمکین مدیرعامل ایساکو

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت