ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

باراک اوباما در سفر به عربستان به دنبال چیست؟

نویسنده: احمد اعجازی

94-12-2jnews10138

باراک اوباما,باراک اوباما پدر,باراک اوباما,باراک اوباما ویکیبیدیا,باراک اوباما مسلم,باراک اوباما السیره الذاتیه,باراک اوباما تویتر,باراک اوباما ویکی پدیا,باراک اوباما فیس بوک,باراک اوباما حسین,

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، قصد دارد در آخرین ماه های ریاست جمهوری خود، برای چهارمین بار به عربستان سعودی سفر کند. همین سفر بهانه ای شده تا بسیاری از ناظران و تحلیلگران، به بررسی ماهیت روابط واشنگتن و ریاض و وضعیت فعلی آن ببردازند. مطلبی که «نیویورک تایمز» امروز منتشر کرده، در همین راستا نوشته شده است.
کد خبر: ۵۸۲۲۴۴
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ – ۱۶:۱۷ – 19 April 2016
باراک اوباما در سفر به عربستان به دنبال چیست؟بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان معتقدند روابط میان واشنگتن و ریاض به مانند سابق نیست و این دو کشور برخلاف دهه های گذشته اعتمادی به اهداف، سیاست ها و منافع متقابل یکدیگر ندارند.

به گزارش «تابناک»، در همین زمینه، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در مطلبی به مشکلات، موانع و فرصت های پیش روی روابط میان دو کشور پرداخته است. در این مطلب به آن چیزی که آمریکا از عربستان می خواهد و متقابلا آن چیزی که سعودی ها از آمریکایی ها انتظار دارند، اشاره شده است. همچنین به مشکلاتی که عربستان سعودی با آن ها دست به گریبان است و آن ها سعی دارند با کمک آمریکایی آن ها را مرتفع سازند نیز اشاره شده است.

«نیویورک‌تایمز» با اشاره به سفر آتی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا به «ریاض» عنوان کرد که اوباما در حال سفر به عربستان سعودی که غرق در آشفتگی است، می‌باشد.

احتمالا اوباما در صدد است از این سفر خود برای ترمیم روابط با سعودی‌ها استفاده کند اما هنوز مشخص نیست که این روابط دو هم پیمان قدیمی تا چه اندازه تضعیف شده است و آیا بهبود این رابطه امکانپذیر است یا خیر.

در زمان تصدی اوباما بر کاخ سفید، بی اعتمادی و عدم توافق فزاینده ای بر سر نحوه مهار ایران، مبارزه با داعش، آینده سوریه، درگیری در یمن و سیاست های نفتی به وجود آمد. «فدریک وری» عضو ارشد برنامه خاورمیانه در بنیاد صلح کارنگی می گوید: « روابط بین آمریکا و عربستان طوفانی و دشوار شده است؛ اما این بدان معنی نیست که همه چیز در حال فروپاشی باشد». هر دو کشور هنوز به یکدیگر احتیاج دارند. ایالات متحده حمایت نظامی و اطلاعاتی برای تامین امنیت پادشاهی سعودی به عمل می آورد و در عوض نیز سعودی ها دومین وارد کننده نفت به آمریکا هستند (روزانه یک میلیون بشکه) و تامین کننده نفت آمریکا هستند.

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت