ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

این ماهی مثل انسان فکر می کند!

نویسنده: احمد اعجازی

این ماهی مثل انسان فکر می کند!

شگفتی های طبیعت ایران,شگفتی های طبیعت جهان,شگفتی های طبیعت در فصل بهار,شگفتی های طبیعت در قرآن,شگفتی های طبیعت در ایران,شگفتی های طبیعت,شگفتی های طبیعت,شگفتی های طبیعت دنیا,شگفتی های طبیعت ایران,شگفتی های طبیعت زیبا,مطالب جالب روز,مطالب جالب و آموزنده,مطالب جالب و خواندنی,مطالب جالب علمی,مطالب جالب و خواندنی کوتاه,مطالب جالب و خنده دار,مطالب جالب تلگرامی,مطالب جالب برای فیس بوک,مطالب جالب و خواندنی,مطالب جالب روانشناسی,ماهی سیاه کوچولو,ماهی سفید,ماهی و گربه,ماهی قرمز,ماهی سالمون,ماهی شکم پر,ماهی صفت,ماهی تیلاپیا,ماهی شیر,ماهی فایتر,
دانشمندان دریافته اند گونه ای از ماهی ها این توانایی را دارند که مانند انسانها فکر کنند.

به گزارش مهر، تازه ترین تحقیقات در دنیای حیوانات نشان می دهد که ماهی ها احتمالا از آنچه که تاکنون تصور می کردیم هوشمندتر هستند.

تحقیقات نشان می دهد که ماهی ها نه تنها می توانند صورت انسانها را تشخیص دهند بلکه برخی از آنها این قابلیت را دارند که از حواسشان به شیوه ای استفاده کنند که تصور می شود تنها به انسان و سایر پستانداران تعلق دارد.

اکنون تیمی از جانورشناسان در دانشگاه بن آلمان کشف کرده اند که ماهی پوزه فیلی بومی آفریقا به رغم برخورداری از مغزی ساده و کوچک، قابلیتهای زیادی نظیر جابجایی میان حواس بصری و الکتریکی به همان شیوه ای دارد که مغز انسان میان حواس بصری و لمسی انجام می دهد.

تا پیش از این تصور می شد که تشخیص اجسام از طریق حواس مختلف تنها به انسانها و پستانداران دیگری از جمله میمونها، دلفینها، موشها اختصاص داشته باشد زیرا برای پردازش چنین اطلاعاتی به غشای مغزی نیاز است اما حالا مشخص شده که در جانوری نظیر ماهی پوزه فیلی با مغزی ساده و کوچک نیز چنین فرآیندی روی می دهد.

این ماهی که در رودخانه های غرب آفریقا زندگی می کند از کرم حشرات تغذیه می کند. این جانور در میان دسته ای از جانوران جای می گیرد که به اندام الکتریکی مخصوصی مجهز هستند. این اندام به جانور امکان می دهد تا میدان الکتریکی ضعیفی تولید کرده تا محیط اطرافش را به طور لحظه ای تشخیص دهد.

دانشمندان این ماهی را در محیط آزمایشگاهی و در دو وضعیت روشن بودن و خاموشی سیستم روشنایی مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که نه تنها در زیر نور و با استفاده از حس بینایی مسیر خود را پیدا می کند بلکه در تاریکی نیز از حس الکتریکی خود برای مسیریابی بهره می گیرد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت