ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

ایندیرا گاندی‌؛ به‌ صعود ادامه‌ بده‌!

نویسنده: علی باستانی

%d8%a7%d9%8a%d9%86%d8%af%d9%8a%d8%b1%d8%a7-%da%af%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%8a%e2%80%8c%d8%9b-%d8%a8%d9%87%e2%80%8c-%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c-%d8%a8%d8%af%d9%87

 

,ایندیرا گاندی,ایندیرا گاندی ویکی,ایندیرا گاندی که بود

 

ایندیرا پریا دارشین‌ گاندی‌ از 19 ژانویه‌ 1966 تا 24 مارس‌ 1977 و از 14 ژانویه‌ 1980 تا روز ترورش‌ 31 اکتبر 1984 نخست‌وزیر هند بود. او دختر نخست‌وزیر سابق‌ جواهر لعل‌نهرو بود و هیچ‌ ارتباط‌ خانوادگی‌ با ماهاتما گاندی‌ نداشت‌ و تنها به‌ افتخار این‌ رهبر بزرگ‌ استقلال‌ هند نام‌ خانوادگی‌ آنها به‌ گاندی‌ تبدیل‌ شد.چرا که‌ پدر ایندیرا یعنی‌ جواهر لعل‌ نهرو از همرزمان‌ گاندی‌ بزرگ‌ بود. ایندیرا از برجسته‌ترین‌ و با تدبیرترین‌ رهبران‌ هند به‌ شمار می‌رود. پدرش‌ وکیلی‌ زبردست‌ و از رهبران‌ محبوب‌ جنبش‌ استقلال‌ هند بود.
ایندیرا در 19 نوامبر 1917 از مادری‌ جوان‌ متولد شد، تولد او با فعالیت‌های‌ سیاسی‌ پدرش‌ و کوشش‌های‌ گاندی‌ برای‌ آشنا کردن‌ مردم‌ با نوع‌ جدیدی‌ از انقلاب‌ همراه‌ بود. ایندیرا از کودکی‌ از مادر خود پرستاری‌ می‌کرد زیرا او سخت‌ بیمار بود. در جوانی‌ رهبری‌ جنبشی‌ را بر عهده‌ گرفت‌ که‌ اعضای‌ آن‌ را دختران‌ و پسران‌ جوان‌ تشکیل‌ می‌دادند که‌ نقشی‌ کوچک‌ اما موؤر در پیشبرد جنبش‌ استقلال‌ هند ایفا کردند.
گفته‌ می‌شود ایندیرا در کودکی‌ یک‌ بار سند مهمی‌ را که‌ بعدها در اوایل‌ دهه‌ 1930 در پایه‌گذاری‌ انقلاب‌ هند نقش‌ موثری‌ داشت‌ در کیف‌ مدرسه‌ خود قرار داده‌ و از خانه‌ پدرش‌ که‌ تحت‌ نظارت‌ شدید پلیس‌ بوده‌ بیرون‌ برده‌ و به‌ دست‌ همرزمان‌ پدرش‌ رسانده‌ است‌. در 1936 مادر ایندیرا، کامالا نهرو سرانجام‌ پس‌ از سال‌ها تحمل‌ بیماری‌ سل‌ جان‌ سپرد و ایندیرای‌ هفده‌ ساله‌ در حالی‌ تنهاتر شد که‌ هرگز زندگی‌ خانوادگی‌ گرم‌ و مستحکمی‌ را تجربه‌ نکرده‌ بود. او در مدرسه‌ها و حتی‌ دانشگاه‌های‌ برجسته‌ زیادی‌ از جمله‌ آکسفورد به‌ تحصیل‌ پرداخت‌ اما به‌ دلیل‌ نمره‌های‌ ضعیفش‌ موفق‌ به‌ کسب‌ هیچ‌گونه‌ مدرک‌ آکادمیک‌ نشد.
در سال‌ 1942 ایندیرا با فرزگاندی‌ که‌ یک‌ فعال‌ سیاسی‌ بود ازدواج‌ کرد و مدت‌ کمی‌ پس‌ از آن‌ هر دوی‌ آنها به‌ دلیل‌ شرکت‌ در شورش‌ ملی‌ مردم‌ هند که‌ ماهاتما گاندی‌ آغازگر آن‌ بود، دستگیر شدند و چندین‌ ماه‌ نیز در زنان‌ بسر بردند. در سال‌های‌ بعد از آن‌ ایندیرا صاحب‌ دو فرزند با نام‌های‌ راجیو و سانجیا گاندی‌ شد.
ایندیرا گاندی‌
در سال‌ 1947 ایندیرا گاندی‌ در سازماندهی‌ کمپ‌های‌ پناهندگان‌ فعالیت‌ بسیاری‌ کرد و در برآورده‌ کردن‌ نیازهای‌ درمانی‌ پناهندگان‌ پاکستانی‌ کوشش‌ کرد.
ایندیرا و همسرش‌ در شهر آلاهاباد ساکن‌ بودند. همسرش‌ به‌ کار در روزنامه‌ حزب‌ کنگره‌ پرداخت‌. زندگی‌ آنها در ابتدا بسیار صمیمانه‌ بود اما با رفتن‌ ایندیرا به‌ دهلی‌ نزد پدر برای‌ حمایت‌ و کمک‌ به‌ او که‌ در آن‌ زمان‌ نخست‌وزیر هند و تحت‌ فشار شدید سیاسی‌ بود، روابط‌ آنها به‌ سردی‌ گرایید.
در سال‌ 1952 فرز نماینده‌ شهر راتبارلی‌ شد و به‌ دهلی‌ رفت‌ اما در خانه‌یی‌ جدا از ایندیرا زندگی‌ می‌کرد. در سال‌ 1957 فرز دوباره‌ به‌ نمایندگی‌ شهر راتبارلی‌ برگزیده‌ شد اما اندکی‌ پس‌ از آن‌ دچار سکته‌ قلبی‌ شد و این‌ بیماری‌ موجب‌ نزدیکی‌ مجدد او با ایندیرا گردید و خانواده‌ 4 نفره‌ آنها دوباره‌ شکلی‌ صمیمانه‌ به‌ خود گرفت‌. اما در سال‌ 1960 در حالی‌ که‌ ایندیرا با نهرو برای‌ یک‌ دیدار سیاسی‌ در خارج‌ از کشور به‌ سر می‌برد، فرز درگذشت‌.
ایندیرا گاندی‌
در سال‌ 1960 ایندیرا به‌ عنوان‌ رییس‌ کنگره‌ ملی‌ هند برگزیده‌ شد و همزمان‌ ریاست‌ کل‌ ستاد و کارکنان‌ پدرش‌ را نیز بر عهده‌ داشت‌. نهرو در سال‌ 1964 درگذشت‌ و ایندیرا با اصرار زیاد لعل‌ بهادر شاستری‌ در انتخابات‌ بعدی‌ شرکت‌ کرد و به‌ کابینه‌ دولت‌ پیوست‌ و به‌ عنوان‌ وزیر اطلاعات‌ برگزیده‌ شد. چندی‌ بعد شاستری‌ نخست‌وزیر وقت‌ هند در تایلند درگذشت‌ و ایندیرا با حمایت‌ حامیانش‌ از جمله‌ رییس‌ کنگره‌ هند کاماراج‌ در رای‌گیری‌ که‌ در یکی‌ از جلسات‌ حزب‌ کنگره‌ انجام‌ گرفت‌ در برابر دسایی‌ رقیبش‌ 355 به‌ 169 به‌ پیروزی‌ رسید و سومین‌ نخست‌وزیر هند و اولین‌ نخست‌وزیر زن‌ این‌ کشور شد.
دولت‌ با ثبات‌ ایندیرا نظم‌ و آرامش‌ و صلح‌ را به‌ کشور و رونق‌ و شکوفایی‌ را به‌ اقتصاد هند بازگرداند اما فعالیت‌های‌ شورشیان‌ در ایالات‌ پنجاب‌ و آسام‌ و ناآرامی‌های‌ کشمیر نتایج‌ مصیبت‌باری‌ داشت‌. برای‌ مبارزه‌ با جنبش‌ جدایی‌طلبان‌ که‌ اعضای‌ آن‌ را مبارزان‌ سیک‌ تشکیل‌ می‌دادند و «بیند رندویل‌» آنها را رهبری‌ می‌کرد گاندی‌ دستور حمله‌ به‌ مقدس‌ترین‌ زیارتگاه‌ سیک‌ها به‌ نام‌ معبد طلایی‌ در شهر آمریت‌ مهر را صادر کرد.
حمله‌ ارتش‌ باعث‌ کشته‌ شدن‌ عده‌ زیادی‌ از سیک‌هایی‌ شد که‌ برای‌ اجرای‌ یکی‌ از مراسم‌ مهمشان‌ در این‌ زیارتگاه‌ گرد هم‌ آمده‌ بودند. این‌ کشتار با قتل‌عام‌ سیک‌ها در چند شهر دیگر هند همراه‌ بود که‌ در نوامبر سال‌ 1984 رخ‌ داد. سیک‌ها بسیار خشمگین‌ شدند و در 31 اکتبر سال‌ 1984 دو تن‌ از محافظین‌ شخصی‌ گاندی‌ که‌ سیک‌ بودند او را در باغ‌ منزلش‌ ترور کردند و 16 گلوله‌ به‌ ناحیه‌ سینه‌ و شکم‌ او شلیک‌ کردند.
ایندیرا گاندی‌
گاندی‌ یک‌ ساعت‌ و نیم‌ بعد علی‌رغم‌ تلاش‌های‌ پزشکان‌ در بیمارستان‌ جان‌ سپرد و در سوم‌ نوامبر بنا بر یکی‌ از اعتقادات‌ دیرینه‌ هندوها بدنش‌ سوزانده‌ شد و بر کوهستان‌های‌ هندوستان‌ منتشر گردید.
صعود به‌ روایت‌ گاندی‌
آیا هرگز از کوهی‌ بالا رفته‌اید? می‌بینید یک‌ مرتبه‌ به‌ قله‌ کوه‌ رسیده‌اید، فکر می‌کنید به‌ مرتفع‌ترین‌ نقطه‌ ممکن‌ رسیده‌اید. ولی‌ این‌ توهم‌ و خیالی‌ بیش‌ نیست‌ چون‌ به‌ یک‌ باره‌ متوجه‌ می‌شوید کوهی‌ که‌ شما به‌ بالای‌ آن‌ صعود کرده‌اید یکی‌ از کوتاهترین‌ قله‌ها از یک‌ کوه‌ بزرگ‌ و مرتفع‌ بوده‌ است‌ و آن‌ کوه‌ قسمتی‌ از رشته‌ کوه‌های‌ سربه‌ فلک‌ کشیده‌ بوده‌ است‌ و این‌ تسلسل‌ و پیوستگی‌ همچنان‌ ادامه‌ دارد، کوه‌های‌ زیادی‌ برای‌ صعود باقی‌ مانده‌ است‌ و هر چقدر بیشتر صعود می‌کنی‌ باز هم‌ دلت‌ می‌خواهد به‌ صعود ادامه‌ بدهی‌.
ایندیرا گاندی‌
«ایندیرا گاندی‌» می‌ گفت‌: حتی‌ اگر در راه‌ خدمت‌ به‌ ملتم‌ کشته‌ شوم‌، احساس‌ غرور خواهم‌ کرد زیرا مطمئنم‌ که‌ هر قطره‌ از خونم‌ به‌ رشد و باروری‌ و پویایی‌ ملتم‌ کمک‌ خواهد کرد.
ایندیرا گاندی‌ این‌ جمله‌ را در یک‌ گردهمایی‌ سیاسی‌ درست‌ یک‌ روز قبل‌ از ترور خود بیان‌ کرده‌ است‌.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت