ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

اوباما و فرش قرمزِ یخ زده ریاض

نویسنده: احمد اعجازی

اوباما و فرش قرمزِ یخ زده ریاض

سفر اوباما به ایران,سفر اوباما به کوبا,سفر اوباما به تهران,سفر اوباما به استونی,سفر اوباما به ایران,سفر اوباما به هند,سفر اوباما به ترکیه,سفر اوباما به اسرائیل,تصاویر سفر اوباما به عربستان,احتمال سفر اوباما به ایران,
 تازه ترین تلاش رییس جمهوری آمریکا برای تقویت پیوندهای این کشور با دولت های عربی منطقه به ویژه عربستان سعودی با واکنش سرد ریاض همراه شد؛ واکنشی که ناشی از نارضایتی سران سعودی از همراهی نکردن واشنگتن با سیاست های ضدایرانی و توصیه کاخ سفید برای پذیرش نقش منطقه ای تهران است.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا در نخستین روز از اردیبهشت ماه در چارچوب تور دیپلماتیک یک هفته ای به مقاصد خاورمیانه ای و اروپایی، به ریاض رفت. نخستین روز حضور «باراک اوباما» در عربستان به دیدار وی با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و دیگر مقام های سعودی گذشت.

در این دیدار، رهبران 2 کشور تلاش کردند چالش های اخیر در روابط دوجانبه را فروکاهند. همچنین درباره راهکارهای رویارویی با گروه تروریستی داعش، بحران یمن و سوریه و تنش میان تهران و ریاض گفت ‌وگوهایی صورت گرفت.

اوباما در دومین روز سفر خود، بعد ازظهر پنجشنبه به عنوان نخستین رییس جمهوری آمریکا در نشست سران 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس که در شهر ریاض برگزار شد، شرکت کرد. از محورهای مهم نشست ریاض، امنیت منطقه خاورمیانه و مقابله با گروه تروریستی داعش بود.

اوباما به سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اطمینان داد که کشورش همچنان متعهد به تامین امنیت آن ها است. در کنار همه این دستورهای کار که برای حضور اوباما در ریاض بیان شد، این سفر با هدف بهبود روابط عربستان و آمریکا صورت گرفت که در ماه های اخیر دچار شکاف های جدی شده اند.

هرچند سفر اوباما به عربستان و دیدار وی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس بخشی از تلاش های وی برای بهبود روابط آمریکا با کشورهای عربی حوزه حلیج فارس بود اما استقبال سرد حاکمان سعودی از اوباما به خوبی نشان داد که ملک سلمان و تیم سیاست خارجی وی تا چه اندازه از سیاست های خاورمیانه ای آمریکا ناراضی است.

حضور نیافتن ملک سلمان در فرودگاه ریاض برای استقبال از اوباما در حالی بود که پادشاه عربستان برای خوشامدگویی به رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در فرودگاه ریاض حاضر شد. تا پیش از این نیز پادشاه سعودی به طور معمول هنگام حضور رییسان جمهوری آمریکا در عربستان، در فرودگاه حضور می یافت و از آنان استقبال می کرد.

این شیوه استقبال ملک سلمان از اوباما فضای سرد حاکم بر روابط 2 کشور را به خوبی آشکار کرد. همچنین، برخورد سرد مقام های سعودی با اوباما و نارضایتی آنان از سیاست های خاورمیانه ای وی، در پخش نشدن مراسم نشست مشترک اوباما با سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به صورت زنده از تلویزیون آشکارتر شد. این در حالی است که چنین نشست های مهمی به صورت زنده از شبکه های تلویزیونی کشور میزبان پخش می شود.

شماری از تحلیلگران بر این باورند که برخورد سرد مقام های سعودی با اوباما نشان دهنده ناامیدی آنان از تغییر نگاه رییس جمهوری کنونی آمریکا نسبت به تحولات خاورمیانه و دغدغه های امنیتی عربستان سعودی است. به گفته این تحلیلگران، سعودی ها به این نتیجه رسیده اند که عربستان نمی تواند اوباما را با سیاست های منطقه ای خود همراه کند و منتظر پایان یافتن دوره ریاست جمهوری وی است.

آن چه این نگاه را تقویت می کند و به ناامیدی عربستان از سیاست های خاورمیانه ای اوباما دامن می زند، تاکید اوباما بر پذیرش نقش ایران به عنوان یک کشور مهم در منطقه خاورمیانه است. در این راستا، «بن رودس» جانشین مشاور امنیتی رییس جمهوری آمریکا ضمن اشاره به نگرانی ‌های کشورهای عربی درباره ایران، بیان کرد که تلاش و ارتباط‌ دیپلماتیک با ایران برای حل بحران های عراق، سوریه و یمن ضروری است.

مقام های آمریکایی در شرایطی بر ضرورت همکاری کشورهای عربی با ایران برای حل بحران های منطقه خاورمیانه تاکید می کنند که تمام تلاش عربستان بر این است تا ایران را عامل اصلی بحران ها در خاورمیانه معرفی کند و آمریکا را با سیاست های ضدایرانی خود همراه سازد.

اوباما اما در دیدار با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد که در منطقه‌ ای با بحران ‌ها و مناقشه ‌های فراوان، پیشبرد مذاکره و گفت ‌وگوهای پایدار بسیار ضروری است. به رغم تکاپو و تقلای ریاض برای همراه سازی آمریکا با سیاست هایش، واشنگتن پس از گفت وگوهای هسته ای ایران و گروه 1+5 در تلاش است این واقعیت را به مقام های سعودی بقبولاند که برای بازگشت ثبات به خاورمیانه باید نقش منطقه ای ایران را بپذیرند.

آمریکا به خوبی می داند ایران یکی از پایه های اصلی حفظ نظم و ثبات در خاورمیانه است و همراهی با سیاست های تنش زای عربستان نمی تواند به تامین امنیت منطقه خاورمیانه و اهداف کلان واشنگتن کمک کند. با این حال آمریکا نمی خواهد متحدان سنتی خود را ناخرسند نگاه دارد از این رو سفر اوباما را می توان تلاشی برای جلب رضایت کشورهای عربی با کمترین هزینه ممکن برای کاخ سفید توصیف کرد؛ تلاشی که به راه رفتن رییس جمهوری آمریکا روی فرش قرمزی یخ زده به سمت کاخ حاکمان سعودی می ماند.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت