ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

اهدای یک جایزه جشنواره ونیز به امیر نادری

نویسنده: علی باستانی

اهدای یک جایزه جشنواره ونیز به امیر نادری

 

امیر نادری,امیر نادری دونده,امیر نادری عکاس,امیر نادری تنگنا,امیر نادری فیلم,امیر نادری دانلود,دونده امیر نادری دانلود,تنگسیر امیر نادری,جستجو امیر نادری,امیرحسین نادری,جشنواره ونیز,جشنواره ونیز 2016,جشنواره ونیز 2016,جشنواره ونیز 2016,جشنواره ونیز 2016,جشنواره ونیز 2016,جشنواره فیلم ونیز 2016,برندگان جشنواره ونیز,جشنواره فیلم ونیز 2016,جشنواره دوسالانه ونیز,

 

امیر نادری کارگردان ایرانی در هفتادو سومین جشنواره فستیوال فیلم ونیز مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

به نقل از هالیوود ریپورتر،‌ هفتاد و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز جایزه معتبر جیگر-لکولتر گلوری را برای فیلمسازی به امیر نادری برای مشارکت اصیل او در سینمای نوآورانه معاصر اهدا می‌کند.
نادری که از چهره‌های سینمای ایران است برای آثار کلاسیکی چون «تنگسیر» در سال ۱۹۷۴، «انتظار» در سال ۱۹۷۴، «دونده» در سال ۱۹۸۵ و «آب، باد، خاک» در سال ۱۹۸۹ شناخته می‌شود.

فیلم «وگاس: بر مبنای یک داستان واقعی» وی نیز در بخش رقابتی جشنواره ونیز در سال ۲۰۰۸ به نمایش درآمد و «کات» بخش افق‌های ونیز را در سال ۲۰۱۱ افتتاح کرد. آثار نادری تحت تاثیر سینمای نئورئالیست ایتالیا و با حضور نابازیگران و با تمرکز بر داستان‌هایی از طبقه کارگر و فقیر ساخته می‌شود.

فیلم جدید وی با عنوان «کوه» برای اولین بار در جشنواره ونیز امسال اکران می‌شود و در بخش غیررقابتی در تاریخ ۵ سپتامبر به نمایش درمی‌آید. این فیلم در ایتالیا ساخته شده و داستان آن درباره مردی است که همه تلاشش را می‌کند تا خورشید را به دهکده تاریکش بیاورد. این فیلم در بخش حمایت از فیلم‌های در دست ساخت ونیز ۲۰۱۴ انتخاب شد.

آلبرتو باربرا مدیر جشنواره فیلم ونیز گفت: امیر نادری از چهره‌های اساسی تولد سینمای جدید ایران در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ است و شماری از شاهکارهای تاریخ سینما را خلق کرده است.

وی افزود: اما او حتی پس از مهاجرت به نیویورک در سال ۱۹۸۸ سرسختانه به مسیر خود ادامه داد تا نوع خاصی از سینما را که بر جستجو و تحقیق و تجربه تمرکز دارد ادامه دهد.

باربرا افزود: نیم ساعت آخر فیلم «کوه» او نوعی سنتز از کل اثر اوست که خیلی بزرگ‌تر از استعاره زندگی و به عنوان تلاشی برای بقا با وجود تقسیم خطوط، ارعاب و توهینی که گاهی می‌تواند زندگی انسان را بسیار سخت و دردناک کند، دیده می‌شود.

وی گفت جایزه Jaeger-LeCoultre روشی شایسته برای ادای احترام به این فیلمساز و اصالت و عظمت کار اوست که خارج از سروصدا، با استغداد و شور کارگردانی خود و سخاوت مردی که هیچ محدودیتی را برنمی‌تابد، است.

هفتاد و سومین جشنواره فیلم ونیز از ۳۱ آگوست تا ۱۰ سپتامبر (۱۰ تا ۲۰ شهریور) برگزار می شود.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت