ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

امامزاده طاهر کرج

نویسنده: احمد اعجازی

امامزاده طاهر کرج

امامزاده طاهر کرج,امامزاده طاهر شهر ری,امامزاده طاهر در کرج,امامزاده طاهر مطهر کجور,امامزاده طاهر کجاست؟,امامزاده طاهر شاملو,امامزاده طاهر مطهر,امامزاده طاهر تهران,امامزاده طاهر مهر شهر,امامزاده طاهر توچال,امامزاده طاهر کرج کیست,تلفن امامزاده طاهر کرج,امامزاده طاهر در کرج,گورستان امامزاده طاهر کرج,سایت امامزاده طاهر کرج,عکس امامزاده طاهر کرج,مدفونان امامزاده طاهر کرج,شجره نامه امامزاده طاهر کرج,مدفونین در امامزاده طاهر کرج,قیمت قبر در امامزاده طاهر کرج,امامزاده ,امامزاده ,امامزاده داوود,امامزاده صالح,امامزاده هاشم,امامزاده قاسم,امامزاده عبدالله,امامزاده معصوم,امامزاده طاهر,امامزاده های عجیب ایران,

امامزاده طاهر از بناهای شاخص مذهبی در استان البرز و شهر کرج است

 

امامزاده طاهر از بناهای شاخص مذهبی در استان البرز و شهر کرج است. بنای امامزاده طاهر متعلق به دوره صفویه بوده و از زیارت گاه‌های مشهور این شهر به شمار می‌رود. نام این امامزاده حسین اکبر می باشد و سلسله انساب ایشان به گونهٔ زیر می‌باشد:
حسین اکبر بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب
امامزاده طاهر در مسیر اتوبان کرج – قزوین بعد از پل مهرشهر واقع است. در قسمت شرقی شهرک دریا و شمال باغ سیب مهرشهر و در حریم شمالی راه‌آهن کرج – قزوین واقع شده و راه دسترسی به آن از حریم راه فرعی آزادراه است. بخشی از بنای فوق متعلق به دوره صفویه و بخش دیگر آن مربوط به دوره معاصر است.

تصاویر امامزاده طاهر کرج,مشاهیر امامزاده طاهر

بنای امامزاده طاهر متعلق به دوره صفویه بوده و از زیارت گاه‌های مشهور کرج به شمار می‌رود
مساحت اراضی امامزاده طاهر بالغ بر شش هکتار است که در آن ساختمان حرم، صحن، پارک و فضای سبز، پارک کودک، پارکینگ خودرو، قبرستان و وضوخانه و بلوار شمالی با آب‌نمایی زیبا احداث شده‌است. ساختمان قدیم بقعه به علت فرسودگی بنا و انفکاک دیوارها در سال ۷۴ تخریب و ساختمان جدید با طرحی زیبا و درمساحت ۱۴۰۰ متر مربع بنا گردیده که دارای یک گنبد خانه، دو شبستان زنانه و مردانه، دو رواق شمالی و جنوبی، دو گل‌دسته و یک ایوان الحاقی زیباست. ضریح جدید در سال ۷۹ که به شکل سنتی ساخته شده نصب گردید. پارک و فضای بازی کودکان به مساحت شش هزار متر مربع در ضلع جنوبی حرم نمایی زیبا به آن بقعه بخشیده‌است.
گنبد بلند و نوساز و زیبایی دارد که مربوط به صحن و سرای امامزاده طاهر است. تأسیسات و بناهای قبلی امامزاده که کاملاً تخریب شده بود توسط اداره اوقاف نوسازی شده‌است. آقای مرعشی نجفی (ایشان در علم نسب شناسی نابغه بوده‌اند) در زمانی که به این آستان تشریف آورده بودند به این مطلب اذعان داشتند که ایشان فرزند سجاد می‌باشند.

تصاویر امامزاده طاهر کرج,مشاهیر امامزاده طاهر

مساحت اراضی امامزاده طاهر بالغ بر شش هکتار است

 

مشاهیر به‌خاک سپرده‌شده در امامزاده طاهر کرج
بهمن علاءالدین، نعمت‌الله آغاسی، جعفر بدیعی، غلامحسین بنان، غلامحسین بیگدلی،شاپور جفرودی، حبیب‌الله بدیعی، مرتضی حنانه، دلکش، احمد شاملو، تقی ظهوری، احمد عبادی، غزاله علیزاده، علی‌اصغر بهاری، صفر قهرمانیان، حسین قوامی، م. آزاد، احمد محمود، محمد مختاری، مسعود بختیاری، بابک معصومی، عبدالعلی وزیری،منوچهر شیبانی، پوران، محمدجعفر پوینده، هوشنگ گلشیری، حسن گل‌نراقی، اکبر همدانیان،جلال ذوالفنون،احمد کریمی مهر، حسن کامکار، امیرناصر افتتاح، مازیار (خواننده)، پرویز نارنجی‌ها،شهین حنانه، علی اصغر زند وکیلی، حسینعلی ملاح، رجبعلی امیرفلاح، رضا روحانی موید، شاپور نیاکان، حمیدرضا کمالی

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت