ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

افزایش قد مردم دنیا و رتبه اول ایران

نویسنده: علی باستانی

افزایش قد مردم دنیا و رتبه اول ایران

 

قد مردم دنیا,کوتاه قد ترین مرد دنیا,قد بلندترین مردم دنیا,میانگین قد مردم دنیا,متوسط قد مردم دنیا,قد مردم دنیا,قد مردم هلند,قد مردم ژاپن,قد مردم ایران,میانگین قد مردم ایران,میانگین قد مردم جهان,قد بلندترین مردم دنیا,متوسط قد مردم جهان,میانگین قد مردم جهان,میانگین قد مردم کره جنوبی,افزایش قد,افزایش قد بعد از بلوغ,افزایش قد با بارفیکس,افزایش قدرت بدنی,افزایش قد با جراحی,افزایش قدرت پرش,افزایش قد با برنج خام,افزایش قد با عسل,افزایش قدرت پرتاب اسپرم,افزایش قد با سوماتروپین,

 

در تحقیقاتی که انجام گرفته است مردم ایران با افزایش قد 16.5 سانتی متری توانسته اند رتبه اول دنیا را به خود اختصاص دهند. براساس تحقیقی که به سرپرستی پروفسور مجید عزتی استاد امپریل کالج لندن انجام و در نشریه ای‌لایف منتشر شده،

 

مردان ایرانی بین سال‌های ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۴ به طور متوسط ۱۶.۵ سانتی‌متر افزایش قد داشته‌اند که بیشترین افزایش قد مردان در دنیا محسوب می‌شود و رتبه جهانی این کشور را از ۱۸۱ به ۶۷ ارتقا داده است.

 

زنان کره‌جنوبی با ۲۰.۲ سانتی‌متر بیشترین افزایش قد را در دنیا در این صد سال داشته‌اند. در همین مدت، زنان ایرانی نیز از رتبه ۱۵۹ به رتبه ۸۸ صعود کرده‌اند.براساس این تحقیق مردان هلندی (با میانگین ۱۸۲.۵ سانتی‌متر) و زنان لتونیایی (با میانگین ۱۷۰ سانتی‌متر) بلندقردترین مردان و زنان دنیا در حال حاضر هستند.

افزایش قد مردم دنیا و رتبه اول ایران

این تحقیق، بزرگترین پژوهش جهانی است که در زمینه قد انسانها انجام شده است. در جریان آن 800 دانشمند با همکاری سازمان بهداشت جهانی اطلاعاتی را از منابع مختلف اعم از اطلاعات سربازگیری،

 

تحقیقات ملی در مورد تغذیه و سلامت و مطالعات جمعیت‌شناسی در سراسر دنیا گردآوری کرده و از این اطلاعات برای مقایسه روند تغییر قد افراد ۱۸ ساله در سال ۱۹۱۴ (یعنی متولد ۱۸۹۶) و سال ۲۰۱۴ (یعنی متولد ۱۹۹۶) استفاده کردند.

 

پروفسور عزتی می‌گوید: این مطالعه تصویری از سلامت ملل در قرن گذشته ارائه می‌کند. قد بعضی ملل ممکن است کوتاه تر شده باشد در حالی که افزایش قد ملل دیگری هنوز ادامه دارد. این نشان می‌دهد باید فورا به محیط زیست و تغذیه کودکان و نوجوانان در سطح دنیا رسیدگی کنیم و مطمئن شویم که برای آنها بهترین شروع زندگی را رقم می‌زنیم.

افزایش قد مردم دنیا و رتبه اول ایران

“تحقیق ما نشان می‌دهد کشورهای انگلیسی زبان، به‌خصوص آمریکا، از دیگر کشورهای ثروتمند اروپا و آسیا و اقیانوسیه عقب افتاده‌اند. با در نطر گرفتن وضعیت بد این کشورها در زمینه چاقی، نیاز به سیاست‌گذاری‌های موثرتر در زمینه تغذیه سالم در طول زندگی مشخص‌تر می‌شود.”

 

تحقیق اخیر نشان می‌دهد طول قد مردان و زنان در آمریکا به ترتیب ۵ و ۶ سانتی‌متر و در بریتانیا حدود ۱۱ سانتی‌متر افزایش یافته است. در مقایسه، این ارقام برای چین به ترتیب ۱۱ و ۱۰ سانتی‌متر بوده است.

 

اما آمریکا که در سال ۱۹۱۴، از نظر قد مردان سومین کشور و از نظر قد زنان چهارمین کشور دنیا بود، صد سال بعد به ترتیب به رتبه های ۳۷ و ۴۲ تنزل کرده است.

 

این تحقیق نشان می‌دهد در سی الی چهل سال اخیر افزایش قد در برخی کشورهای دنیا متوقف شده است. آمریکا یکی از اولین کشورهای پردرآمد دنیا است که این فزایش قد در آن متوقف شده و الگوی مشابهی هم در بریتانیا، فنلاند و ژاپن دیده می‌شود، اما در کشورهایی مثل اسپانیا، ایتالیا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و شرق آسیا افزایش قد همچنان ادامه دارد.

 

در برخی کشورهای دنیا در جنوب صحرای آفریقا، شمال آفریقا و خاورمیانه در سی الی چهل سال اخیر حتی کاهش قد دیده می‌شود.

 

در عین حال، چیزی که در این 100 سال تقریبا تغییر نکرده تفاوت قد زنان و مردان است: این تفاوت در سال ۱۹۱۴ معادل ۱۱ سانتی‌متر و در سال ۲۰۱۴ معادل ۱۲ سانتی‌متر بوده است.

 

به گفته محققان، بلندی قد به میزان زیادی تحت تاثیر تغذیه و عوامل محیطی است، هرچند ژنتیک افراد هم در آن نقش دارد. کودکان و نوجوانانی که تغذیه بهتری دارند و در محیط بهتری بزرگ می‌شوند قد بلندتر می‌شوند. سلامت مادر و تغذیه او در دوران بارداری هم در بلندی قد کودکان موثر است.

 

برخی محققان معتقدند افراد قد بلندتر به طور متوسط عمر طولانی‌تر، تحصیلات و درآمد بیشتری دارند. با این حال قد بلند ممکن است تاثیر منفی بر سلامتی داشته باشد و احتمال سرطان پروستات و تخمدان را افزایش بدهد.

 

برخی نکات دیگر این تحقیق:

چهار کشور اول دنیا از نظر قد مردان: هلند، بلژیک، استونی، لتونی

 

چهار کشور اول دنیا از نظر قد زنان: لتونی، هلند، استونی، جمهوری چک

 

کوتاه‌قدترین مردان در سال ۱۹۱۴ مردان لائوسی بودند (متوسط قد ۱۵۳ سانتی‌متر) که معادل قد یک پسر ۱۲ ساله امروزی با تغذیه مناسب است.

 

10 کشور اول دنیا از نظر بلندی قد، همگی اروپایی هستند.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت