ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

استانداردهای طراحی سالن های آمفی تئاتر و فضاهای جانبی

نویسنده: احمد اعجازی

استانداردهای طراحی سالن های آمفی تئاتر و فضاهای جانبی

,طراحی و اجرای سالن های آمفی تئاتر,سالن های آمفی تئاتر تهران,لیست سالن های آمفی تئاتر تهران,سالن های آمفی تئاتر مشهد,سالن های آمفی تئاتر,استاندارد های سالن آمفی تئاتر,تجهیز سالن های آمفی تئاتر,اجاره سالن های آمفی تئاتر و کنفرانس,لیست سالن های آمفی تئاتر,نورپردازی سالن های آمفی تئاتر,طراحی و اجرای سالن های آمفی تئاتر,آمفی تئاتر,آمفی تئاتر روباز,آمفی تئاتر یونان,آمفی تئاترهای معروف دنیا,آمفی تئاتر ستاره,آمفی تئاتر,آمفی تئاتر دانشگاه سمنان,آمفی تئاتر روم,آمفی تئاتر چیست,آمفی تئاتر روم باستان,آمفی تئاتر روباز چیست؟,پلان آمفی تئاتر روباز,طراحی آمفی تئاتر روباز,استاندارد آمفی تئاتر روباز,مساحت آمفی تئاتر روباز,استانداردهای آمفی تئاتر روباز,ابعاد آمفی تئاتر روباز,ضوابط طراحی آمفی تئاتر روباز,دانلود پلان آمفی تئاتر روباز,آمفی تئاتر در یونان,آمفی تئاترهای معروف جهان,سالن آمفی تئاتر ستاره,آمفی تئاتر و کتابخانه پردیس دانشگاه سمنان,طرح آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان,سالن آمفی تئاتر دانشگاه سمنان,آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان,آمفی تئاتر رومی,کولوسئوم سالن آمفی تئاتر رومیان,آمفی تئاتر رم ایتالیا,سالن آمفی تئاتر چیست

ورودی:
طراحی ورودی سالن باید به گونه ای باشد که باعث تجمع افراد پشت در نگردد و تهیه بلیط یا سایر تشریفات ورود در آن به سرعت و منظم انجام گردد. بهتر است این نکته لحاظ گردد که قرار گرفتن افراد باید بصورت خطی(صف) باشد، فضای مناسب برای افراد بصورت یک متر مربع برای شش نفر و یا بصورت خطی حدود 2 متر بصورت طولی برای 4 نفر می باشد.در نتیجه برای ورود افراد به سالن چینش خطی مناسب ترین چینش است.
سالن انتظار:
بلافاصله پس از ورودی وارد سالن انتظار می شویم. در این فضا نیز طراحی براساس هر شش نفر یک متر مربع انجام می گردد. بدین ترتیب که اگر سالن ما گنجایش 300 نفر را دارد برای کل نفرات به 50 مترمربع فضا نیاز است و این عدد را معمولا در 3 ضرب می کنیم که به هر فرد به اندازه 2 نفر نیز فضای آزاد بدهیم. در این صورت فضای استاندارد سالن انتظار ما حدود 150 مترمربع خواهد گردید.
فضایی که بعد از سالن انتظار در نظر گرفته فضای مربوط به کافی شاپ سالن آمفی تئاتر است.این فضا به ازای هر میز 4 نفره 5.76 مترمربع محاسبه گردیده و فضایی معادل 15 متر مربع نیز جهت آشپزخانه و کانتر فروش در نظر گرفته می شود. فضای دیگر در سالن انتظار سرویس های بهداشتی است که باید در محلی تعبیه گرددکه در دید کامل نباشد ولی دسترسی به آن به سهولت انجام بپذیرد. فضایی حدود 30 متر مربع برای 8 سرویس دستشویی و توالت در نظر گرفته می شود.

طراحی سالن های آمفی تئاتر,سالن اجرا آمفی تئاتر,طراحی سالن آمفی تئاتر

سالن اجرا:
در تجهیز سالن آمفی تئاتر حداکثر ظرفیت سالن آمفی تئاتر به طرح هندسی سالن ، محدودیت های صوتی تصویری ، آکوستیک سالن ، خط دید و شکل و اندازه سن بستگی دارد.
طول ردیف: معمولا حداکثر 16 صندلی برای هر راهرو توصیه می گردد ولی در صورتیکه برای هر سه راهرو یک در خروجی به عرض 1 متر در نظر گرفته شود می توان حداکثر تا 25 صندلی به ازای هر راهرو نصب کرد ، ضمنا برای هر تماشاچی بصورت نشسته باید فضایی برابر با حداقل 0.5 متر مربع محاسبه نمود. و همچنین حجم فضا در آمفی تئاترها معمولا حدود 4 الی 5 متر مکعب به ازاری هر تماشاچی و در فضاهای اپرایی و موسیقایی حدود 6 الی 8 متر مکعب در نظر گرفته می شود

فضاهای خدماتی پشت صحنه:
اتاق لباس: یکی از مهم ترین فضاهای اصلی پشت صحنه اتاق تعویض لباس می باشد، آنچه در طراحی این بخش از آمفی تئاتر باید در نظر گرفته شود این است که این فضا یک فضای خصوصی بوده و باید تمام حریم های آن بخصوص برای خانم ها حفظ شود. مساحت لازم به ازای هر نفر 5 متر مربع و بطور مثال برای 6 بازیگر با 8 کمد البسه حدود 45 متر مربع می باشد ، نکته ی دیگر در نظر گرفتن یک انبار لباس به ابعاد 5.7 متر مربع می باشد.
اتاق گریم:
این اتاق باید مستقیما با سن ارتباط داشته باشد و طراحی آن به گونه ای باشد که فاقد هر گونه صدای اضافه ای بوده و نور کافی برای آن در نظر گرفته شود. فضایی که مجری گریم احتیاج دارد که بتواند به سادگی در اطراف بازیگر حرکت کند حدود 3 متر مربع می باشد که با احتساب سه گریمور بطور همزمان حدود 9 متر مربع فضا مورد نیاز خواهد بود ضمنا برای این اتاق سرویس بهداشتی نیز باید در نظر گرفته شود.
اتاق نور و صدا:
این اتاق که بین نور پرداز و صدا بردار سالن آمفی تئاتر مشترک است باید دارای دید مستقیم به سن باشد و معمولا آن را در فضایی مشابه اتاق آپارات در سینما قرار می دهند. کمترین فضای لازم برای نورپرداز 6 متر مربع و برای صدابردار حدود 5 متر مربع در نظر گرفته می شود . ضمنا برای این اتاق یک انباری 12 متری الزامی است.

 

طراحی سالن آمفی تئاتر,سالن اجرا آمفی تئاتر,طراحی سالن های آمفی تئاتر

اتاق کارگردان:
این اتاق در کنار صحنه قرار می گیرد تا کارگردان در هنگام اجرای برنامه بصورت مستقیم و بطوری که مشخص نباشد با صحنه در ارتباط باشد. مساحت مناسب برای این فضا 9 متر مربع می باشد.
اتاق گروه موسیقی:
یکی از مهم ترین بخش های یک تئاتر موسیقی مربوط به هر صحنه ی آن می باشد. به همین دلیل مناسب تر این است که کار گروه موسیقی زنده همزمان با تئاتر اجرا گردد ؛ به همین دلیل اتاقی نیز برای این گروه در نظر گرفته می شود. مساحت مناسب این اتاق حدود 16 متر مربع بوده که باید یک انبار حدود 4 متری نیز داشته باشد. بهتر است این اتاق در قسمی کم صدا قرار گیرد.
فضای استراحت:
فضایی که تیم اجرا قبل از ورود به صحنه در آنجا تمرکز کرده و پس از اجرا آنجا استراحت می نماید معمولا برای یک تیم 16 نفره به فضایی حدود 40 متر مربع نیاز خواهیم داشت.
اتاق سناریو خوانی:
فضایی که گروه در آن مستقر شده و همزمان با خواندن متن باهم شروع به تمرین می نمایند. مساحت مناسب برای مطالعه ی 20نفر حدود 42 متر مربع می باشد.
بخش اداری سالن:
اتاق ریاست:
این اتاق باید در بهترین نقطه قرار گیرد، عموما این فضا با اتاق جلسات ادغام می گردد ، ابعاد مناسب  35 متر مربع است که میز  کنفرانس هم در آن قرار می گیرد.
بخش حسابداری و انفورماتیک:
16 متر مربع برای اتاق حسابداری و یک فضای 5 مترمربعی برای بایگانی و یک فضای 16 مترمربعی برای واحد کامپیوتر در نظر گرفته می شود.
اتاق آرشیو:
یک فضای 16 مترمربعی برای اتاق آرشیو و فایلینگ ، یک فضای 9 مترمربعی برای اتاق مسئول آرشیو و یک فضای حدود 20 مترمربعی برای مرکز اسناد سالن آمفی تئاتر در نظر گرفته می شود.

 

بخش خدمات و تاسیسات:
موتورخانه:
این اتاق باید در جایی باشد که بتواند به تمام بخش ها سرویس دهد. ابعاد پیشنهادی حدود 50 متر مربع است.
انبار مرکزی مجموعه:
با توجه به اینکه برای هر بخش انباری اختصاصی تعریف شده است فضای زیادی برای انبار مرکزی لازم نداریم و پیشنهاد ما حدود 25 مترمربع است.
پارکینگ:
فضای پیشن هادی جهت پارکینگ 750 متر مربع برای 42 خودرو سواری می باشد و همچنین اگر فضا در زیر ساختمان است باید راه پله ها و رمپ های مناسب نیز برای آن در نظر گرفته شود.

برچسب ها : آمفي تئاتر،آمفی تئاتر،آمفی تئاتر چیست،آمفی تئاتر دانشگاه سمنان،آمفی تئاتر در یونان،آمفی تئاتر رم ایتالیا،آمفی تئاتر روباز،آمفی تئاتر روباز چیست؟،آمفی تئاتر روم،آمفی تئاتر روم باستان،آمفی تئاتر رومی،آمفی تئاتر ستاره،آمفی تئاتر و کتابخانه پردیس دانشگاه سمنان،آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان،آمفی تئاتر یونان،آمفی تئاترهای معروف جهان،آمفی تئاترهای معروف دنیا،ابعاد آمفی تئاتر روباز،اجاره سالن های آمفی تئاتر و کنفرانس،استاندارد آمفی تئاتر روباز،استاندارد های سالن آمفی تئاتر،استانداردهای آمفی تئاتر روباز،استانداردهای طراحی سالن های آمفی تئاتر و فضاهای جانبی،پلان آمفی تئاتر روباز،تجهیز سالن های آمفی تئاتر،دانلود پلان آمفی تئاتر روباز،سالن آمفی تئاتر چیست،سالن آمفی تئاتر دانشگاه سمنان،سالن آمفی تئاتر ستاره،سالن های آمفی تئاتر،سالن های آمفی تئاتر تهران،سالن های آمفی تئاتر مشهد،ضوابط طراحی آمفی تئاتر روباز،طراحی آمفی تئاتر روباز،طراحی و اجرای سالن های آمفی تئاتر،طرح آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان،کولوسئوم سالن آمفی تئاتر رومیان،لیست سالن های آمفی تئاتر،لیست سالن های آمفی تئاتر تهران،مساحت آمفی تئاتر روباز،نورپردازی سالن های آمفی تئاتر

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت