ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

از کودکی آداب گفت‌وگو را به کودکانمان بیاموزیم

نویسنده: علی باستانی

از کودکی آداب گفت‌وگو را به کودکانمان بیاموزیم

 

 

 

, آداب گفت وگو , آداب مصاحبه استخدامی , اداب گفتگو از دیدگاه قران , آداب گفتگو از دیدگاه قرآن و حدیث , آداب اخلاقی گفتگو , آداب اخلاق گفتگو , آداب گفتگو با دیگران , آداب گفتگو با همسر , آداب مصاحبه حضوری , آداب گفتگو در برقرار ملاقات , آداب گفتگو در مراسم خواستگاری , آداب گفتگو در اسلام , آداب گفتگو در قرآن , آداب گفتگو در خواستگاری , آداب گفتگو در اجتماع , آداب گفتگو در خانواده , آداب گفتگو در آمریکا , آداب مصاحبه شغلی , آداب معاشرت مصاحبه , آداب مصاحبه مطبوعاتی , آداب مصاحبه ی شغلی

 

 

 

کودکان هر روز از پدر و مادر پیام‌هایی مبنی بر «درست» یا «نادرست» بودن امور دریافت می‌کنند که باعث به وجودآمدن قضاوت‌ها و پیش فرض‌هایی می‌شود که با ذهنیت دیگران متفاوت است. این­ها در کنار هم باعث می‌شود که کودکان در مواجهه با مسائل و اتفاقاتی که با ذهنیت

شکل گرفته‌­ی آن‌ها متفاوت است، عکس العمل نشان دهند و شروع به مقاومت کنند. کودکان خود و آنچه در ذهنشان وجود دارد را درستِ مطلق می‌دانند و جالب آن­که همین فرآیند با افزایش سن آن‌ها نیز کم و بیش ادامه پیدا می‌کند و از دعواهای کوچک داخل مهدکودک به درگیری‌ها و ناراحتی‌های داخل مدرسه و بعد‌ها داخل اجتماع بزرگ‌تر منتقل می­شود.

عزیززاده/کار‌شناس ارشد روان‌شناسی بالینی نوشت: گفت­‌وگو مهم‌ترین اصل برای یادگیری همیشگی و در ‌‌نهایت توانایی اجتماعی در کودکان است و از آن­جایی که در گفت وگو، افراد به مشاهده­‌گرانی فعال تبدیل می‌شوند، می‌توانند اندیشه و فرآیند تفکر خود را نیز مشاهده کنند و به همین دلیل است که آن‌ها می‌توانند رویداد‌ها را از اندیشه خود جدا کنند و شروع به گرفتن موضعی خلاقانه‌تر و کمتر منفعل نسبت به تفکر خود کنند؛ در نتیجه نه ­تنها یادگیری بهتر آغاز می‌شود، بلکه موضع­گیری همراه با پیش داوری قطع و به­‌جای آن جست‌­وجو برای یافته‌های بیشتر جایگزین می‌شود.

گفت­‌وگو نوعی خاص از صحبت کردن و گوش سپردن به یکدیگر است. نوعی ارتباط متقابل و تعامل با هم. برای این کار بایستی قبل از هر چیز بتوانیم صحبت‌های درونی خود را بشنویم و به عکس­ العمل­های خود توجه کنیم و به بررسی منشا احساسات خود بپردازیم تا قضاوت‌ها و ارزیابی ­های خود را خوب ببینیم و آن‌ها را برای شنیدن کامل حرف دیگری به کناری بگذاریم. البته این به معنای نادیده گرفتن آن‌ها نیست بلکه فقط کمی صبر کردن و جست­وجوی موارد جدید است.

گرگ از زرافه پرسید: چه ­طور می‌توانی آنهایی که تو را اذیت می‌کنند، دلت را می‌شکنند، ناراحتت می‌کنند یا حتی قصد خوردنت را دارند به راحتی ببخشی، با آن‌ها مهربان باشی و حتی دلت به حالشان بسوزد؟

زرافه پاسخ داد: من از این بالا خیلی چیز‌ها می‌بینم؛ کسانی را می‌بینم که درد دارند و ناراحتند، کسانی که اذیت شده‌اند و عصبی‌اند، کسانی که با آن‌ها بدرفتاری شده و بداخلاقند؛ حتی کسانی که دلشان شکسته و دوست دارند انتقام بگیرند. من این‌ها را می‌بینم و می‌دانی که من قلب بزرگی دارم، می‌توانم محبت زیادی به آن­ها داشته باشم. چه ­طور می‌توانم کسانی را که اینگونه‌اند نبخشم و به آن‌ها محبت نکنم؟ من این‌چنین می‌بینم.

کودکان از بدو تولد، موجوداتی منحصر به­‌فرد هستند و خواست و اراده و تصوراتی دارند که با بالا رفتن سن و سالشان مدام رشد می‌کنند. به همین دلیل است که میان علائق، خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها با بقیه افراد، نقاط اصطکاک طبیعی وجود دارد. علاوه بر آن کودکان هر روز از پدر و مادر پیام‌هایی مبنی بر «درست» یا «نادرست» بودن امور دریافت می‌کنند که باعث به وجودآمدن قضاوت‌ها و پیش فرض‌هایی می‌شود که با ذهنتیت دیگران متفاوت است. این­ها در کنار هم باعث می‌شود که کودکان در مواجهه با مسائل و اتفاقاتی که با ذهنیت شکل گرفته‌­ی آن‌ها متفاوت است، عکس العمل نشان دهند و شروع به مقاومت کنند. کودکان خود و آنچه در ذهنشان وجود دارد را درستِ مطلق می‌دانند و جالب آن­که همین فرآیند با افزایش سن آن‌ها نیز کم و بیش ادامه پیدا می‌کند و از دعواهای کوچک داخل مهدکودک به درگیری‌ها و ناراحتی‌های داخل مدرسه و بعد‌ها داخل اجتماع بزرگ‌تر منتقل می­شود. اما در عین حال کودکان در سال­‌های اولیه زندگی خود کنجکاوی زیادی دارند و این شور و شوق برای فرا گرفتن به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با تفاوت‌ها بهتر کنار بیایند و با آزادی فکر بیشتری به تحلیل موقعیت‌های مختلف بپردازند. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه کودکانمان را به سمت رشد بیشتر در زمینه یادگیری و در عین حال دوری از خشونت پیش ببریم؟!

پیتر سنگه، مدرس انستیتو تکنولوژی ماساچوست و متخصص در آموزش، گفت­‌وگو را مهم‌ترین اصل برای یادگیری همیشگی و در ‌‌نهایت توانایی اجتماعی می‌داند و معتقد است از آن­جایی که در گفت­وگو، افراد به مشاهده­‌گرانی فعال تبدیل می‌شوند، می‌توانند اندیشه و فرآیند تفکر خود را نیز مشاهده کنند و به همین دلیل است که آن‌ها می‌توانند رویداد‌ها را از اندیشه خود جدا کنند و شروع به گرفتن موضعی خلاقانه‌تر و کمتر منفعل نسبت به تفکر خود کنند؛ در نتیجه نه ­تنها یادگیری بهتر آغاز می‌شود، بلکه موضع­ گیری همراه با پیش داوری قطع و به­‌جای آن جست‌­وجو برای یافته‌های بیشتر جایگزین می‌شود. گفت­‌وگو نوعی خاص از صحبت کردن و گوش سپردن به یکدیگر است. نوعی ارتباط متقابل و تعامل با هم. برای این کار بایستی قبل از هر چیز بتوانیم صحبت‌های درونی خود را بشنویم و به عکس­ العمل­های خود توجه کنیم و به بررسی منشا احساسات خود بپردازیم تا قضاوت‌ها و ارزیابی­های خود را خوب ببینیم و آن‌ها را برای شنیدن کامل حرف دیگری به کناری بگذاریم. البته این به معنای نادیده گرفتن آن‌ها نیست بلکه فقط کمی صبر کردن و جست­ وجوی موارد جدید است.

آموزش آداب گفت‌وگو به کودکان

گفت­‌وگو نوعی خاص از صحبت کردن و گوش سپردن به یکدیگر است

 

از کجا شروع کنیم؟ کودکان را چگونه در فضای گفت­ وگو قرار دهیم؟
اصل کلی حاکم بر فضای تربیت و پرورش در همه زمینه‌ها، یادگیری مشاهده‌ای است؛ بنابراین در مورد آموزش گفت­ وگو نیز به نظر می‌رسد باید از خود والدین، معلمین و دست­ اندرکاران آموزشی شروع شود. اما برای واردکردن کودکان به فضای گفت­ وگو موارد زیر حائز اهمیت هستند:

۱. خوب گوش کردن را قاعده اصلی خانه قرار دهیم
گوش سپردن، روندی فعال است به این معنا که شنیدن تنها کافی نیست، بلکه به ­قدری باید توجه و تمرکز وجود داشته باشد که تمام مطالب گوینده، به ­خوبی فهمیده شود. آنتونی دملو می‌گوید: شنونده خوب، حتی زمانی که هیچ چیزی گفته نمی‌شود، ناگفته‌هایی می‌فهمد. گوش سپردن زمانی واقعا مؤثر خواهد بود که: بی‌قید و شرط باشد، با علاقه گوش داده شود و سعی شود از نگاه شخص گوینده به موضوع نگاه شود.
برای اینکه فرهنگ گوش دادن مناسب در خانه جا بیفتد، والدین خود باید با دقت و بدون قطع صحبت طرف مقابل (کودکان) گوش کنند و این مهارت را به فرزندان خود بیاموزند.

یک بازی جالب:با فرزندمان قرار می‌گذاریم هر کدام به نوبت چند دقیقه (مثلا ۳ دقیقه) در مورد یک موضوع مشخص صحبت کنیم. در تمام این زمان که یک طرف صحبت می‌کند، طرف مقابل نباید هیچ صحبتی کند یا اظهارنظر کند، بلکه باید خوب گوش کند و پس از پایان وقت صحبت طرفش، هر چه را شنیده بازگو کند و هر کسی با خطای کمتری این صحبت‌ها را بازگو کرد برنده بازی است.

این بازی کمک می‌کند بچه‌ها با تمرکز بیشتری به صحبت‌ها گوش کنند و با تمرین بیشتر حتی سکوت کردن برای شنیدن را فرا گیرند.

۲. ابر قضاوت‌ها را بالای سرمان به پرواز درمی‌آوریم
هرکس در زندگی دارای تصورات و فرضیه‌های خاصی نسبت به زندگی و محیط اطراف خود است که در اثر تجربیات، آموخته ­ها و شنیده‌ها ایجاد شده است. علاوه بر آن، ذهن هر فرد در برخورد با پدیده‌ها دائما در حال پردازش اطلاعات بر پایه تجارب قبلی است و نتیجه این فرآیند در ارتباطات اجتماعی، قضاوت کردن در مورد هر آن­چه پیش رو قرار می‌گیرد، است. بنابراین قضاوت و پیش داوری فرآیندی خودبه­خودی است و نمی‌توان قضاوت نکرد. اما همان­طور که مشخص است یکی از موانع مهم در ارتباطات، پیش داوری است چرا که باعث می‌شود گوش سپردن به خوبی انجام نشود و در ادامه نیز با مطرح شدن این پیش داوری‌ها، روند گفت­ وگو متوقف شده و به مجادله تبدیل شود. اما چگونه می‌شود مزاحمت قضاوت‌ها را در گفت ­وگو کم کرد؟

می‌دانیم که برداشت ما از واقعیت فقط قسمتی از آن است،‌‌ همان قسمتی که ما توانسته‌ایم ببینیم. با دانستن این مطلب و تلاش برای جست­وجوی بیشتر، شاید بتوانیم برای زمانی حتی اندک پیش داوری‌ها را به حالت تعلیق درآورده و از سوی دیگر با دیدن روند تفکر در درون خودمان می‌توانیم به خوبی از قضاوت خودبه­ خودی بکاهیم.

در مورد کودکان، شاید به جریان انداختن این روند کمی سخت باشد، چراکه آن‌ها به خاطر نداشتن تفکر پیچیده و انتزاعی، نمی‌توانند بر روند تفکر خود کنترل داشته باشند؛ اما به دلیل پیش تجربه‌های کمتر خیلی بهتر از بزرگسالان می‌توانند قضاوت‌هایشان را به حالت معلق در بیاورند.

برای تحقق این اصل زیبا، والدین بهتر است در برخورد با خود بچه‌ها، به­ جای قضاوت‌های سریع، از آن‌ها بیشتر بپرسند و توضیح بخواهند و هنگامی که رویداد و اتفاقی از جانب بچه‌ها تعریف و توصیف می‌شود، توجه آن‌ها را به ابعاد دیگر ماجرا جلب کنند. تعریف برخی داستان‌ها با امکان قضاوت خود کودک یا داستان­هایی که به بعد دیگری از ماجراهایی که همه می‌بینند می‌پردازد، می‌تواند برای کودکان تمرین خوبی برای پیش داوری نکردن باشد. زمانی­که کودک یاد می‌گیرد خیلی سریع قضاوت نکند و بیشتر بپرسد و جست­جو کند، اختلافات با همسالانش را کمتر تجربه می‌کند و از سوی دیگر در زمینه یادگیری نیز فرصت­های بیشتری به خود می‌دهد چرا که یادگرفته‌های کلیشه‌ای ذهنش را سریع بالا نمی‌آورد.

– احترام: کلید ورود به گفت‌­وگو
احترام به معنای آن است که هر کسی را در جایگاهش به رسمیت بشناسیم و حتی بتوانیم موقتا خود را جای او فرض کنیم که اگر در شرایط مشابه او بودیم چه می‌کردیم، چگونه فکر می‌کردیم و چه احساسی را تجربه می‌کردیم. وقتی احترام به این معنا میان دو یا چند نفر جریان داشته باشد، شرایط بسیار خوبی برای درک طرف مقابل، شنیدن فعال صحبت‌هایش و پیش داوری نکردن به­وجود می‌آید. برای تحقق این قاعده در گفت­ وگو با کودکان حتی سعی می‌کنیم موقعیت برابری با آن‌ها داشته باشیم (خم می‌شویم تا قدمان هم اندازه آن‌ها شود، کنارشان می‌نشینیم و..) با توجه به حرف‌هایشان گوش می‌کنیم و از نادیده گرفتن یا اشتباه شمردن صحبت‌هایشان اجتناب می‌کنیم.

یک بازی جالب: جای خود را به عنوان والد با آن‌ها به­ عنوان کودک عوض کنیم. در نقش جدید، با آن‌ها بر سر مسائلشان گفت ­وگو کنیم؛ یا زمانی­که اختلاف با کسی را مطرح می‌کنند از آن‌ها بخواهیم وکیل مدافع آن شخص باشند و خودمان وکیل مدافع او شویم.

برچسب ها : آتليه كودك ژست،آداب اخلاق گفتگو،آداب اخلاقی گفتگو،آداب گفت وگو،آداب گفتگو از دیدگاه قرآن و حدیث،آداب گفتگو با دیگران،آداب گفتگو با همسر،آداب گفتگو در آمریکا،آداب گفتگو در اجتماع،آداب گفتگو در اسلام،آداب گفتگو در برقرار ملاقات،آداب گفتگو در خانواده،آداب گفتگو در خواستگاری،آداب گفتگو در قرآن،آداب گفتگو در مراسم خواستگاری،آداب مصاحبه استخدامی،آداب مصاحبه حضوری،آداب مصاحبه شغلی،آداب مصاحبه مطبوعاتی،آداب مصاحبه ی شغلی،آداب معاشرت مصاحبه،آموزش سبک زندگی سالم،اداب گفتگو از دیدگاه قران،اسم کودک ثبت احوال،برنامه کودک ظهور نگهبانان،بهبود سبک زندگی لازمه توسعه اقتصادی،بهترین ضدآفتاب کودک،پرسشنامه ضربه کودکی،پرورش ذهن کودک،تاثیر سبک زندگی در ثبات خانواده،تربیت کودک،تقويت ذهن كودك،تقویت کودک ضعیف،ثبت نام سبک زندگی،ثبت نام سبک زندگی سالم،ثروتمندترین کودک جهان،ثمره کودکی،چگونه کودکی باهوش داشته باشیم،چگونه کودکی تپل داشته باشیم،چگونه کودکی زیبا داشته باشیم،حقوق کودک ضمن خدمت فرهنگیان،خاطرات کودکی ژوزه ساراماگو،خرید ظرف کودک،خرید ظروف کودک،داستان رابطه خانواده،داستان کودکی حضرت محمد،دوران کودکی،ذبح کودک سوری،ذهن کودک،رابطه اعضای خانواده،رابطه اقتصاد خانوادگي،رابطه با خانواده زن،رابطه با خانواده زن و شوهر،رابطه با خانواده شوهر،رابطه با خانواده همسر،رابطه با خانواده ی شوهر،رابطه بین اعضای خانواده،رابطه بین جو عاطفی خانواده،رابطه بین خانواده و مدرسه،رابطه پنهانی خانوادگی،رابطه جو عاطفی خانواده،رابطه جوان و خانواده،رابطه خانوادگی بازیگران ایرانی،رابطه خانوادگی جلیلی با خامنه ای،رابطه خانوادگی جلیلی با رهبر،رابطه خانوادگی قالیباف با خامنه ای،رابطه خانوادگی قالیباف با رهبر،رابطه خانوادگی قالیباف با رهبری،رابطه خانوادگی قالیباف و خامنه ای،رابطه خانوادگی مشایی با احمدی نژاد،رابطه خانوادگی مشایی و احمدی نژاد،رابطه خانوادگی موسوی و خامنه ای،رابطه خانواده،رابطه خانواده اردوغان با داعش،رابطه خانواده با پیشرفت تحصیلی،رابطه خانواده با حجاب فرزندان،رابطه خانواده با فرزند،رابطه خانواده با فرزندان،رابطه خانواده با فرهنگ،رابطه خانواده با مدرسه،رابطه خانواده با نوجوان،رابطه خانواده همسر،رابطه خانواده و فرزندان،رابطه خانواده و فرهنگ،رابطه خانواده و مدرسه،رابطه خوب با خانواده شوهر،رابطه خوب با خانواده همسر،رابطه داماد با خانواده همسر،رابطه در خانواده،رابطه درست با خانواده شوهر،رابطه درست با خانواده همسر،رابطه رسانه و خانواده،رابطه زن با خانواده شوهر،رابطه زن با خانواده همسر،رابطه شوهر با خانواده زن،رابطه شوهر با خانواده همسر،رابطه شوهرم با خانواده ام،رابطه عاطفی در خانواده،رابطه عروس با خانواده شوهر،رابطه عروس با خانواده همسر،رابطه عملکرد خانواده با پیشرفت تحصیلی،رابطه گلشیفته فراهانی با خانواده اش،رابطه نامشروع خانوادگي،رابطه نامشروع خانوادگی،رابطه نامشروع در خانواده،رابطه نوجوان و خانواده،رابطه های خانوادگی،رابطه همسر با خانواده شوهر،رابطه ی خانواده،رشد ذهنی کودک،ژاکت کودک،ژانر کودک،ژست كودك،ژست کودک،ژست کودک برای عکس،ژست کودک در آتلیه،ژورنال کودک،سبك زندگي آمريكايي،سبك زندگي ايراني اسلامي،سبك زندگي تعريف،سبك زندگي چيست،سبك زندگي در ژاپن،سبك زندگي ديني،سبك زندگي سالم،سبك زندگي شهدا،سبك زندگي شهري،سبك زندگي عاشورايي،سبك زندگي هفتم،سبک زندگی،سبک زندگی آپارتمان نشینی،سبک زندگی آخرالزمانی،سبک زندگی آدلر،سبک زندگی آرام،سبک زندگی آلفرد آدلر،سبک زندگی آلمانی،سبک زندگی آمریکایی،سبک زندگی آیت الله بهجت،سبک زندگی آیت الله خامنه ای،سبک زندگی از دیدگاه رهبری،سبک زندگی از دیدگاه صحیفه سجادیه،سبک زندگی اسلامی،سبک زندگی اسلامی از منظر قرآن،سبک زندگی اسلامی ایرانی،سبک زندگی اسلامی چگونه است،سبک زندگی اسلامی چیست،سبک زندگی اسلامی در روابط خانوادگی،سبک زندگی اسلامی لباس،سبک زندگی امام حسین،سبک زندگی امام رضا،سبک زندگی امام زمان،سبک زندگی امام صادق،سبک زندگی ایرانی،سبک زندگی بازیگران،سبک زندگی بازیگران ایرانی،سبک زندگی برتر،سبک زندگی برنامه طلوع،سبک زندگی بسیج،سبک زندگی بسیجی،سبک زندگی به چه معناست،سبک زندگی به زبان انگلیسی،سبک زندگی بهتر،سبک زندگی بوردیو،سبک زندگی بومی،سبک زندگی پایه هشتم،سبک زندگی پایه هفتم،سبک زندگی پرستاران،سبک زندگی پرسشنامه،سبک زندگی پناهیان،سبک زندگی پولدارها،سبک زندگی پیامبر،سبک زندگی پیامبر اسلام،سبک زندگی پیامبر اکرم،سبک زندگی پیامبر(ص)،سبک زندگی تبریز،سبک زندگی تبیان،سبک زندگی تحصیلی،سبک زندگی تحقیق،سبک زندگی تعریف،سبک زندگی تلگرام،سبک زندگی تمدن اسلامی،سبک زندگی توحیدی،سبک زندگی ثروتمندان،سبک زندگی جامعه شناسی،سبک زندگی جدید،سبک زندگی جنگ نرم،سبک زندگی جهادی،سبک زندگی جهادی پناهیان،سبک زندگی جوان،سبک زندگی جوان نمونه،سبک زندگی جوانان،سبک زندگی جوانان امروز،سبک زندگی جوانان کافی شاپ،سبک زندگی چند سال دارد؟،سبک زندگی چهارده معصوم،سبک زندگی چیست،سبک زندگی چینی،سبک زندگی چینی ها،سبک زندگی حافظ،سبک زندگی حسن عباسی،سبک زندگی حسینی،سبک زندگی حضرت خدیجه،سبک زندگی حضرت زهرا،سبک زندگی حضرت زهرا (س)،سبک زندگی حضرت زینب،سبک زندگی حضرت علی،سبک زندگی حضرت علی (ع)،سبک زندگی حضرت محمد،سبک زندگی حضرت معصومه،سبک زندگی خامنه ای،سبک زندگی خانوادگی،سبک زندگی خانواده،سبک زندگی خانواده اسلامی،سبک زندگی خانواده ایرانی،سبک زندگی خانواده های ایرانی،سبک زندگی خدایی،سبک زندگی خراسان شمالی،سبک زندگی خوابگاهی،سبک زندگی خوب،سبک زندگی دانشجویی،سبک زندگی در اسلام،سبک زندگی در ایران،سبک زندگی در بیانات رهبری،سبک زندگی در ژاپن،سبک زندگی در صحیفه سجادیه،سبک زندگی در غرب،سبک زندگی در قرآن،سبک زندگی در کلام رهبری،سبک زندگی در لغت،سبک زندگی در نهج البلاغه،سبک زندگی دینی،سبک زندگی رائفی پور،سبک زندگی رایفی پور،سبک زندگی رسول خدا،سبک زندگی رضوی،سبک زندگی رفتار مصرف کننده،سبک زندگی رهبری،سبک زندگی روانشناسی،سبک زندگی روستایی،سبک زندگی روستایی و شهری،سبک زندگی روستاییان،سبک زندگی زن مسلمان،سبک زندگی زناشویی،سبک زندگی زناشویی اسلامی،سبک زندگی زنان،سبک زندگی زنان شاغل،سبک زندگی ژاپنی،سبک زندگی ژاپنی ها،سبک زندگی سالم،سبک زندگی سخنان رهبری،سبک زندگی سخنرانی،سبک زندگی سریع القلم،سبک زندگی سلامت محور،سبک زندگی سنتی،سبک زندگی سوالات رهبری،سبک زندگی سیمرغ،سبک زندگی شما چگونه است،سبک زندگی شهدا،سبک زندگی شهری،سبک زندگی شهری و روستایی،سبک زندگی شهید آوینی،سبک زندگی شهید بهشتی،سبک زندگی شهید مطهری،سبک زندگی شهیدان،سبک زندگی صحیح،سبک زندگی صحیفه سجادیه،سبک زندگی صله رحم،سبک زندگی طب سنتی،سبک زندگی طبقه اجتماعی،سبک زندگی طلاق،سبک زندگی طلبگی،سبک زندگی طلبه،سبک زندگی عاشقانه،سبک زندگی عاشورا،سبک زندگی عاشورایی،سبک زندگی عالی،سبک زندگی عرفانی،سبک زندگی عشایر،سبک زندگی عکس،سبک زندگی علامه طباطبایی،سبک زندگی علما،سبک زندگی علوی،سبک زندگی غرب،سبک زندگی غربی،سبک زندگی غربی چگونه است،سبک زندگی غربی چیست،سبک زندگی غربی در ایران،سبک زندگی غربی ها،سبک زندگی غربی و اسلامی،سبک زندگی غربی و ایرانی،سبک زندگی غربی و سبک زندگی اسلامی+ایرانی،سبک زندگی غیر اسلامی،سبک زندگی فاطمه زهرا،سبک زندگی فاطمی،سبک زندگی فرانسوی،سبک زندگی فردی،سبک زندگی فردی از نظر اسلام،سبک زندگی فردی در اسلام،سبک زندگی فرهنگی،سبک زندگی فضای مجازی،سبک زندگی فعال،سبک زندگی فیلم،سبک زندگی قاجار،سبک زندگی قدیم،سبک زندگی قدیم و جدید،سبک زندگی قدیمی،سبک زندگی قرآن،سبک زندگی قرآنی،سبک زندگی قرآنی اسلامی،سبک زندگی قرآنی چیست؟،سبک زندگی قم،سبک زندگی قهرمانان ورزشی،سبک زندگی کارمندی،سبک زندگی کاری،سبک زندگی کتاب،سبک زندگی کره ای،سبک زندگی کلاس هشتم،سبک زندگی کلاس هفتم،سبک زندگی کلیپ،سبک زندگی کودکان،سبک زندگی کیبوتص،سبک زندگی کیت میدلتون،سبک زندگی گذشتگان،سبک زندگی گذشته،سبک زندگی گیدنز،سبک زندگی لباس،سبک زندگی لیبرالیسم،سبک زندگی لیلا حاتمی،سبک زندگی مد و لباس،سبک زندگی مدرن،سبک زندگی مردم،سبک زندگی مردم آلمان،سبک زندگی مردم ایران،سبک زندگی مردم در ایران باستان،سبک زندگی مردم ژاپن،سبک زندگی مصرف گرایی،سبک زندگی مقاله،سبک زندگی مقام معظم رهبری،سبک زندگی مهدوی،سبک زندگی موفق،سبک زندگی ناسالم،سبک زندگی نبوی،سبک زندگی نقویان،سبک زندگی نماز،سبک زندگی نوجوان،سبک زندگی نوجوانان،سبک زندگی نوین،سبک زندگی نیک صالحی،سبک زندگی نیکی کریمی،سبک زندگی هشتم،سبک زندگی هفتم،سبک زندگی همایش،سبک زندگی همایش کرمان،سبک زندگی همسرداری،سبک زندگی هنرمندان،سبک زندگی هوشمند،سبک زندگی هوشمندانه،سبک زندگی و خانواده،سبک زندگی و سلامت،سبک زندگی و شبکه های اجتماعی،سبک زندگی و صله رحم،سبک زندگی و طبقه اجتماعی،سبک زندگی و طلاق،سبک زندگی و عوامل موثر بر آن،سبک زندگی و فضای مجازی،سبک زندگی و مصرف گرایی،سبک زندگی و هویت اجتماعی،سبک زندگی و ورزش،سبک زندگی والس،سبک زندگی ورزشی،سبک زندگی ویکی پدیا،سبک زندگی یاسوج،سبک زندگی یامین پور،سبک زندگی یعنی،سبک زندگی یعنی چه،سبک زندگی یعنی چه؟،سبک زندگی یعنی چی،سبک زندگی یک انسان صبور،سبک زندگی یک فرد،سبک زندگی یک منتظر،سبک زندگی یهودی،سبک زندگی یهودیان،سبک زندگی+تاریخچه،سبک زندگی+نهج البلاغه،سبک زندگی+هویت،سبک صحیح زندگی در دوران بارداری،شعرهای کودکی،صبحانه کودک،صبحانه کودک 1 ساله،صبحانه کودک یک ساله،صدای کودکی من،صدای کودکی من سیلاس،صندلی کودک،صندلی کودک ماشین،ضبط كودك البروج،ضدآفتاب کودک،ضرورت سبك زندگي اسلامي،ضرورت سبک زندگی،ضعف کودک،طراحی کودک،طرح کودک،طلای کودک،ظرف کودک،ظرف کودک جایروبال،ظروف کودک،ظروف کودک wmf،ظروف کودک دسینی،عکس کودکی ژاوی،عکس کودکی ضیغمی،عکس کودکی طناز طباطبایی،غذاي كودك،غذای کودک 6 ماهه،غذای کودک 7 ماهه،غذای کودک 8 ماهه،غذای کودک یک ساله،فروش ظرف کودک،فروشگاه سبک زندگی طیبه،قطع رابطه با خانواده زن،قطع رابطه با خانواده شوهر،قطع رابطه با خانواده همسر،كودك ازاري،كودك باهوش،كودك پرخاشگر،كودك پنج ماهه،كودك تحميل،كودك تشغيل flv،كودك تشغيل mp4،كودك تشغيل الافلام،كودك چهار ماهه،كودك خلاق،كودك درون،كودك زيبا،كودك طلاق،كودك فراز،كودك فردا،كودك قصه،كودك لتشغيل flv،كودك لتشغيل mp4،كودك لتشغيل الافلام،كودك لتشغيل الافلام 2012،كودك لتشغيل الفيديو،كودك لتشغيل اى فيديو،كودك لتشغيل جميع الافلام،كودك لتشغيل جميع الصيغ،كودك لتشغيل جميع صيغ الفيديو 2013،كودك من،كودك نه ماهه،كودك هشت ماهه،كودك هفت ماهه،كودك ويندوز 7،كودكان زيبا،كودكان طلاق،كودكي پيامبر،كودكي شعر،کالسکه کودک،کفش کودک،کمد کودک،کودک،کودک آزاری،کودک آزاری آپارات،کودک آزاری استخر شیرودی،کودک آزاری به انگلیسی،کودک آزاری چیست،کودک آزاری در ایران،کودک آزاری در عربستان،کودک آزاری هانیه،کودک آکا،کودک آنلاین،کودک ازاری،کودک استثنایی،کودک اصفهانی،کودک افغان،کودک افغانی،کودک امروز،کودک اوتیسم،کودک ایرانی،کودک ب انگلیسی،کودک بابا حمید شب خیز،کودک باران،کودک باهوش،کودک بخیه،کودک بد غذا،کودک به انگلیسی،کودک بیش فعال،کودک بیش فعال کیست؟،کودک پانزده ماهه،کودک پرخاشگر،کودک پروری،کودک پسر،کودک پنج ساله،کودک پنج ماهه،کودک پیش دبستانی،کودک تازه متولد شده،کودک تبیان،کودک تربیت،کودک تصویر،کودک تک چشم،کودک تیزهوش،کودک ثروتمند،کودک جالب،کودک جلاد داعش،کودک جلاد داعشی،کودک جن زده،کودک جنبتس،کودک جنگ،کودک جنگ زده،کودک جیرفتی،کودک جیغ جیغو،کودک جیغ میزند،کودک چاق،کودک چت،کودک چه زمانی می نشیند،کودک چهار ساله،کودک چهار ماه،کودک چهار ماهه،کودک چهارده ماهه،کودک چهل روزه،کودک چیست،کودک حافظ قرآن،کودک حافظ قران طباطبایی،کودک حامله،کودک حرف شنو،کودک حرف گوش کن،کودک حرف گوش نکن،کودک حساس،کودک حسود،کودک حسینی،کودک حلوا فروش،کودک خجالتی،کودک خلاق،کودک خمینی شهر،کودک خواننده،کودک خواننده تاجیک،کودک خود را جهانی کنید،کودک خوش صدا،کودک خوشگل،کودک خیابانی،کودک داعشی،کودک در 5 ماهگی،کودک درون،کودک درون به انگلیسی،کودک درون چیست،کودک ده ماهه،کودک دو زبانه،کودک دو ساله،کودک دو ماهه،کودک دوست داشتنی من،کودک ذهنی،کودک ربایی،کودک رزماری،کودک رعد آسا،کودک رقاص،کودک رهاشده،کودک روانشناسی،کودک روانه از پی بود،کودک روستایی،کودک روسی،کودک ریبا،کودک زیبا،کودک زیبا داشتن،کودک زیبا داشته باشیم،کودک زیبا عکس،کودک زیبای سال،کودک زیبای من،کودک زیبای من کتاب،کودک زیر دو سال،کودک زیر یک سال،کودک ژیمناستیک کار ایرانی،کودک سرباز،کودک سرباز دریا،کودک سرطانی،کودک سه ساله،کودک سه ماهه،کودک سوری،کودک سوری در ساحل،کودک سیتی،کودک سیتی کاردستی،کودک سیزده ساله،کودک شاد،کودک شانزده ماهه،کودک شش ساله،کودک شش ماه،کودک شش ماهه،کودک شش ماهه من،کودک شعر،کودک شناسی،کودک شیرخوار،کودک شیرین،کودک صالح،کودک صبور،کودک صخره نورد،کودک صد روزه،کودک صورت یا علی،کودک ضعیف،کودک طبیعی،کودک طلاق،کودک طلایی،کودک طنز،کودک عاشق،کودک عجیب،کودک عجیب الخلقه،کودک عصبانی،کودک عصبی،کودک عصبی و پرخاشگر،کودک عقب مانده،کودک عقب مانده ذهنی،کودک عکس،کودک عینکی،کودک غذا،کودک غذا نمی خورد،کودک غرغرو،کودک غرق شده سوری،کودک غمگین،کودک فال فروش،کودک فراز،کودک فردا،کودک فقیر،کودک فلسطینی،کودک فهیم،کودک فوتبالیست،کودک فیلم،کودک قاتل،کودک قاتل داعشی،کودک قاری،کودک قد بلند،کودک قرآن،کودک قرآن خوان،کودک قرآنی،کودک قشنگ،کودک قصه،کودک قهرمان،کودک قوی،کودک کار،کودک کاردستی،کودک کالا،کودک کتاب،کودک کتابخانه،کودک کلیپ،کودک کم توان ذهنی،کودک کند ذهن،کودک گدا،کودک گرسنه،کودک گرسنه و لاشخور،کودک گریان،کودک گریه،کودک گستاخ،کودک گل فروش،کودک گمشده،کودک گوشه گیر،کودک گیسو کمند،کودک لجباز،کودک متعادل،کودک متفکر،کودک مجله،کودک مشاوره،کودک معلول ذهنی،کودک من،کودک من بیبی انیشتین،کودک موسیقی،کودک نابغه،کودک نابغه ایرانی،کودک نارس،کودک ناز،کودک ناسازگار،کودک نخبه،کودک نه ماهه،کودک نوپا،کودک نوزده ماهه،کودک های زیبا،کودک هجده ماهه،کودک هشت ماهه،کودک هفت ساله،کودک هفت ماهه،کودک هفته به هفته،کودک هفده ماهه،کودک و بازی،کودک و جنگ،کودک و رسانه،کودک و روباه،کودک و سرباز،کودک و طبیعت،کودک و لاشخور،کودک و مادر،کودک و نوجوان،کودک یاران،کودک یازده ماهه،کودک یتیم،کودک یک چشم،کودک یک سال و نیمه،کودک یک ساله،کودک یک ساله+تغذیه،کودک یک ماهه،کودک+مقاله،کودک+هشت ماهگی،کودکان استثنایی،کودکان اوتیسم،کودکان ایران،کودکان بامزه،کودکان باهوش،کودکان برتر،کودکان بی سرپرست،کودکان بیش فعال،کودکان بیش فعال+درمان،کودکان پورن،کودکان پورنو،کودکان ثروتمند،کودکان چاق،کودکان ذهنی،کودکان ذیبا،کودکان زیبا،کودکان زیبای ایرانی،کودکان زیبای جهان،کودکان زیبای دنیا،کودکان ژاپنی،کودکان سرطانی،کودکان شاد،کودکان صحرای کربلا،کودکان ضد اجتماعی،کودکان ضعیف،کودکان طلاق،کودکان طلاق در ایران،کودکان طنز،کودکان غذا،کودکان غزه،کودکان قاتل،کودکان قشنگ،کودکان کار،کودکان کارتون،کودکان کربلا،کودکان گرسنه،کودکان گرسنه افریقا،کودکان گل فروش،کودکان گمشده،کودکان گوشه گیر،کودکان محک،کودکان مرزی،کودکان معلول،کودکانه،کودکانه شعر،کودکانه صوتی،کودکانه قصه،کودکانه کاردستی،کودکانه کلیپ،کودکانه موسیقی،کودکانه ها،کودکانه های خاله ستاره،کودکانه های ستاره،کودکی،کودکی آرنولد،کودکی آزاده در سریال کیمیا،کودکی آزاده در فیلم کیمیا،کودکی آزاده در کیمیا،کودکی آزیتا حاجیان،کودکی آشا محرابی،کودکی آلبرت انیشتین،کودکی آنجلینا جولی،کودکی آیت الله بهجت،کودکی آیشواریا رای،کودکی احسان علیخانی،کودکی اس ام اس،کودکی الناز شاکردوست،کودکی امام حسین،کودکی ایوان،کودکی بازیگران،کودکی بازیگران ایرانی،کودکی بهاره افشاری،کودکی پابدانا،کودکی پیامبر،کودکی پیامبر اسلام،کودکی پیامبر اکرم،کودکی پیامبر داستان،کودکی تا پیری،کودکی تا چه سنی است،کودکی تتلو،کودکی ترانه علیدوستی،کودکی ترلان،کودکی ترلان پروانه،کودکی تنیسور خارجی،کودکی تنیسور خارجی مرد،کودکی توماس ادیسون،کودکی تیلور سویفت،کودکی ثریا،کودکی ثریا قاسمی،کودکی جابربن حیان،کودکی جاستین بیبر،کودکی جان کری،کودکی جانی سینز،کودکی جرج بوش،کودکی جناب خان،کودکی جنتی،کودکی جنیفر لوپز،کودکی جواد رضویان،کودکی جواد مقدم،کودکی چارلی چاپلین،کودکی چمران،کودکی چه زود گذشت،کودکی چیست،کودکی حامد بهداد،کودکی حامد زمانی،کودکی حسن روحانی،کودکی حضرت ابراهیم،کودکی حضرت علی،کودکی حضرت عیسی،کودکی حضرت فاطمه،کودکی حضرت محمد،کودکی حضرت موسی،کودکی حضرت یوسف،کودکی خامس،کودکی خامنه ای،کودکی خردی،کودکی خمینی،کودکی خوانندگان،کودکی خوانندگان ایرانی،کودکی خوانندگان مرد،کودکی خوانندگان مرد ایرانی،کودکی خواننده،کودکی خواننده مرد ایرانی،کودکی دلکش،کودکی دلکش دانلود،کودکی ده ساله بودم،کودکی را دوست دارم،کودکی رامبد جوان،کودکی رستم،کودکی رضا پهلوی،کودکی رضا شاه،کودکی رفت و جوانی میرود،کودکی رهبر،کودکی روحانی،کودکی رونالدو،کودکی رونالدینیو،کودکی زیبا،کودکی زیباست،کودکی زیر باران،کودکی ژاوی،کودکی سام درخشانی،کودکی سحر قریشی،کودکی سعدی،کودکی سعید معروف،کودکی سلمان خان،کودکی سلنا،کودکی سلنا گومز،کودکی سهراب سپهری،کودکی سورنا،کودکی سیاسی مرد،کودکی شعر،کودکی صابر ابر،کودکی صادق هدایت،کودکی صدام،کودکی صدام حسین،کودکی صدف طاهریان،کودکی ضرغامی،کودکی ضیا،کودکی طناز طباطبایی،کودکی ظریف،کودکی عادل فردوسی پور،کودکی علی سورنا،کودکی علی شادمان،کودکی علی صادقی،کودکی علی ضیا،کودکی علی طباطبایی،کودکی علی کریمی،کودکی علیرضا افتخاری،کودکی علیرضا حقیقی،کودکی عمو پورنگ،کودکی غزل شاکری،کودکی فاطیما بهارمست،کودکی فرح،کودکی فرح دیبا،کودکی فردوسی،کودکی فرزاد فرزین،کودکی فرهاد مجیدی،کودکی فوتبالیست خارجی،کودکی فوتبالیست مرد خارجی،کودکی فوتبالیست ها،کودکی فوتبالیست های ایرانی،کودکی قطام،کودکی قیصر امین پور،کودکی که هرگز زاده نشد،کودکی گوگوش،کودکی لعیا زنگنه،کودکی لی مین هو،کودکی لیلا،کودکی لیلا اوتادی،کودکی لیلا بلوکات،کودکی لیلا حاتمی،کودکی لیلا فروهر،کودکی لیلی در چشم باد،کودکی لیندا کیانی،کودکی لیونل مسی،کودکی من،کودکی ناتمام،کودکی نتانیاهو،کودکی نرگس محمدی،کودکی نویسنده مرد،کودکی نویسنده مرد ایرانی،کودکی نیکی کریمی،کودکی نیما یوشیج،کودکی نیمار،کودکی نیمه تمام،کودکی نیوشا ضیغمی،کودکی هایم،کودکی هایم اتاقی ساده بود،کودکی هایم کجاست،کودکی هیتلر،کودکی و جوانی حضرت محمد،کودکی و خردسالی،کودکی و خردی،کودکی و خردی در جدول،کودکی و خوردی،کودکی و نوجوانی،کودکی و نوجوانی امام خمینی،کودکی و نوجوانی پیامبر،کودکی وخرد،کودکی ولادیمیر پوتین،کودکی یادت بخیر،کودکی یادش بخیر،کودکی یعنی،کودکی یک رئیس،کودکی یک رئیس سارتر،کودکی یک رییس،کودکی یوزارسیف،کودکی یوسف،کودکی یوسف پیامبر،کودکی یون وو،کودکیار،کودکیاری،گروه سبك زندگي سيمرغ،گروه سبک زندگی پرشین پرشیا،گروه سبک زندگی پرشین وی،گروه سبک زندگی سیمرغ،لیزر سبک زندگی،مبلمان کودک ژیک،مدیریت رابطه با خانواده شوهر،مهد كودك ثمره زندگي،مهد کودک،مهد کودک ثمره،مهد کودک ثمره زندگی،مهد کودک ثمین،مهد کودک ظفر،مهدکودک ثمره کودکی،نام کودک ثبت احوال،نحوه رابطه با خانواده شوهر،نظریه سبک زندگی گیدنز،نوع رابطه خانواده وتاثیران بربزهکاری نوجوانان،همایش سبک زندگی دانشگاه لرستان،همایش سبک زندگی لرستان

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت