ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

از بیماری “نارکولپسی” چه می‌دانید؟

نویسنده: احمد اعجازی

از بیماری "نارکولپسی" چه می‌دانید؟

نارکولپسی چیست؟,نارکولپسی چیست,بیماری نارکولپسی چیست,نارکولپسی و کاتاپلکسی,نارکولپسی درمان,نارکولپسی درمان,روش درمان نارکولپسی,نارکولپسی یا حمله خواب,نارکولپسی در کودکان,نارکولپسی ویکی پدیا,اختلال نارکولپسی,اختلال خواب نارکولپسی,دلایل نارکولپسی,قرص نارکولپسی

نارکولپسی شایع‌ترین علت نورولوژیک خواب آلودگی بیش از حد روزانه است و از لحاظ اپیدمیولوژی، نارکولپسی بیماری شایعی نیست.

بروز این بیماری اغلب در دهه دوم عمر بوده و با یک کاهش بروز در دهه سوم و چهارم زندگی همراه است. این بیماری معمولا مزمن است ولی با افزایش سن تخفیف می‌یابد.
علت این بیماری کمبود ماده‌ای به نام هیپوکراتین در سیستم عصبی مرکزی است که در تنظیم خواب و بیداری انسان نقش دارد و کمبود آن منجر به این بیماری می‌گردد.

 

نارکولپسی چهار علامت مهم دارد که شامل خواب آلودگی بیش از حد روزانه، فلج خواب، توهم در شروع و پایان خواب و از دست دادن ناگهانی توان عضلانی یا شل شدن ناگهانی عضلات می‌شود. خواب آلودگی بیش از حد روزانه و میل شدید به خواب در روز علامتی است که بیماری با آن بروز می‌کند و طی ماه‌ها تا سال‌ها بعد علایم دیگر آن ظاهر می‌شود.

 

تمایل به خواب تنها در موقعیت‌هایی که مناسب برای خوابیدن است محدود نمی‌شود و ممکن است تحت شرایطی مثل فعالیت‌های نشسته و یکنواخت، پس از خوردن غذای سنگین و حتی در شرایطی که فرد مشغول انجام وظایف پرتحرک است نیز رخ دهد. در نوجوانان خواب آلودگی روزانه اغلب با تنبلی و افسردگی اشتباه گرفته می‌شود.

 

فلج خواب یک احساس بسیار ناراحت‌کننده است که اغلب هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد و بیمار قادر به حرکت دادن خویش نیست.
توهمات حین بخواب رفتن و با شیوع کمتر حین بیدار شدن نیز ممکن است دیده شود. توهمات اغلب از نوع بینایی است ولی گاهی می‌تواند شنیداری یا لمسی نیز باشد. بیماران نارکولپتیک به راحتی به خواب می‌روند ولی خواب شبانه منقطع دارند. در هنگام خواب شب، مکررا بیدار شده و ممکن است خوابشان همراه با کابوس‌های شبانه باشد.

 

جهت تشخیص خواب آلودگی ناشی از بیماری نارکولپسی، بعد از گرفتن شرح حال معاینه فیزیکی، تست پلی سومنوگرافی شبانه و روز بعد تست MSLT جهت سنجش خواب آلودگی طی روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. هدف از درمان، کنترل علائم نارکولپتیک و به حداکثر رساندن عملکرد فرد در زندگی روزمره و به ویژه فعالیت‌های شغلی فرد است. کاهش خواب آلودگی طی روز و در نتیجه به حداکثر رساندن کارایی و بهره‌وری بیماران در محل کار و تحصیل و به حداقل رساندن خطرات و حوادث ناشی از خواب آلودگی نیز از آن جمله است.

 

همچنین کاهش عوارض و خطرات ناشی از حملات کاتاپلکسی به ویژه در کسانی که در ارتفاعات فعالیت می‌کنند و نهایتا کنترل علائم شبانه از جمله خواب به هم ریخته، توهمات در شروع خواب و فلج خواب که از علائم آزاردهنده این بیماری است.

 

درمان این بیماری چگونه است؟
رعایت بهداشت خواب یکی از اصول مهم در درمان این بیماری است. داشتن برنامه خواب و بیداری منظم، اجتناب از سیگار کشیدن به خصوص سه ساعت قبل از خواب، اجتناب از مصرف الکل، چای، قهوه، شکلات طی سه الی چهار ساعت قبل از رفتن به رختخواب، فراهم کردن یک محیط مناسب و مطلوب برای خوابیدن از نظر عوامل فیزیکی به خصوص گرما، سرما، نور و سر و صدا و اجتناب از مواجهه با نور شدید حداقل یک ساعت قبل از رفتن به بستر شامل این موارد می‌شود.

 

داشتن برنامه چرت‌های کوتاه مدت 15 الی 20 دقیقه‌ای هر چند ساعت طی روز یا چند چرت روزانه 10 الی 15 دقیقه‌ای به خصوص در مواقعی که بیمار احساس خواب آلودگی شدید دارد و رعایت بهداشت خواب شبانه می‌تواند حملات خواب آلودگی و نیز شدت خواب آلودگی طی روز را کاهش دهد. اطلاعات عمومی درباره بیماری نارکولپسی بایستی در اختیار معلمان، شاغلان و مسئولان واحدهای شغلی قرار گیرد.

 

مشاوره پیش از استخدام بسیار مهم است. مشاوره شغلی به کارگر و کارفرما در مورد مشاغلی که فرد مبتلا باید از انجام آن خودداری کند، باید داده شود. از جمله در مشاغلی که شیفت کاری دارند و مشاغلی که نیازمند هوشیاری هستند. مشاغل حساس و پرخطر دیگر مانند کنترل پرواز و مانیتورینگ دقیق و خلبانی برای مبتلایان به نارکولپسی مجاز نبوده و توصیه می‌شود قبل از استخدام افراد در این مشاغل و همچنین در معاینات دوره‌ای این بیماری مورد بررسی و توجه جدی قرار گیرند. چرت‌های 15 الی 20 دقیقه‌ای به فواصل سه تا چهار ساعت طی روز در محل کار کمک‌کننده است و می‌تواند در بهبود عملکرد فرد موثر باشد.

برچسب ها : احساس خواب آلودگی بعد از خوردن غذا،احساس خواب آلودگی بعد از غذا،احساس خواب آلودگی در بارداری،احساس خواب آلودگی زیاد،احساس خواب آلودگی شدید،احساس خواب آلودگی و خستگی،اختلال خواب نارکولپسی،اختلال نارکولپسی،بیماری نارکولپسی چیست،جلوگیری از خواب آلودگی هنگام درس خواندن،خستگی و خواب آلودگی در بارداری،خواب آلودگي در بارداري،خواب آلودگي در بهار،خواب آلودگي زياد،خواب آلودگي شديد،خواب آلودگي و خستگي،خواب آلودگی بارداری،خواب آلودگی بعد از غذا،خواب آلودگی بعد از غذا خوردن،خواب آلودگی بهار،خواب آلودگی بهاری،خواب آلودگی پس از غذا،خواب آلودگی در اوایل بارداری،خواب آلودگی در بارداری،خواب آلودگی در بهار،خواب آلودگی در دوران بارداری،خواب آلودگی در فصل بهار،خواب آلودگی در ماه آخر بارداری،خواب آلودگی در ماه اول بارداری،خواب آلودگی در نوزادان،خواب آلودگی زیاد،خواب آلودگی زیاد در بارداری،خواب آلودگی زیاد در طول روز،خواب آلودگی زیاد نشانه چیست،خواب آلودگی زیاد نوزاد،خواب آلودگی شدید،خواب آلودگی شدید بعد از غذا،خواب آلودگی شدید بعد از ناهار،خواب آلودگی شدید در دوران بارداری،خواب آلودگی شدید صبح،خواب آلودگی شدید نشانه چیست،خواب آلودگی نوزاد،خواب آلودگی نوزاد دو ماهه،خواب آلودگی هنگام درس خواندن،خواب آلودگی و خستگی،خواب آلودگی و خستگی در بارداری،خواب الودگی در هنگام درس خواندن،درمان خواب آلودگی در بهار،درمان خواب آلودگی شدید،درمان خواب الودگی هنگام درس خواندن،دلایل خواب آلودگی نوزاد،دلایل خواب آلودگی نوزادان،دلایل خواب آلودگی و خستگی،دلایل نارکولپسی،دلیل خواب آلودگی بعد از غذا،دلیل خواب آلودگی در بهار،دلیل خواب آلودگی نوزاد،دلیل خواب آلودگی و خستگی،رفع خواب آلودگی بعد از غذا،رفع خواب آلودگی در فصل بهار،رفع خواب آلودگی هنگام درس خواندن،رفع خواب آلودگی و خستگی،روش درمان نارکولپسی،علت خواب آلودگی بعد از غذا،علت خواب آلودگی بعد از غذا خوردن،علت خواب آلودگی در بارداری،علت خواب آلودگی در بهار،علت خواب آلودگی در فصل بهار،علت خواب آلودگی زیاد،علت خواب آلودگی زیاد چیست،علت خواب آلودگی زیاد در طول روز،علت خواب آلودگی شدید،علت خواب آلودگی نوزاد،علت خواب آلودگی نوزادان،علت خواب آلودگی هنگام درس خواندن،علت خواب آلودگی و خستگی،علت خواب آلودگی و خستگی زیاد،علت خواب آلودگی و خستگی مفرط،علت خواب الودگی در هنگام درس خواندن،علل خواب آلودگی نوزاد،قرص نارکولپسی،نارکولپسی چیست،نارکولپسی چیست؟،نارکولپسی در کودکان،نارکولپسی درمان،نارکولپسی و کاتاپلکسی،نارکولپسی ویکی پدیا،نارکولپسی یا حمله خواب

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت