ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

ازدواج نمی‌کنم، چون…

نویسنده: علی باستانی

ازدواج نمی‌کنم، چون...

 

 

 

ازدواج نکردن و مجرد ماندن,ازدواج نکردن گناه است,ایا ازدواج نکردن گناه است,ازدواج نکردن در اسلام,ازدواج نکردن حضرت معصومه,علت ازدواج نکردن حضرت معصومه,دلیل ازدواج نکردن حضرت معصومه,راز ازدواج نکردن حضرت معصومه,دلایل ازدواج نکردن حضرت معصومه,دلیل ازدواج نکردن حضرت معصومه (س),علت ازدواج نکردن حضرت معصومه س,ازدواج نکردن بهتر است,ازدواج نکردن مردان,علت ازدواج نکردن مردان,دلایل ازدواج نکردن مردان,دلیل ازدواج نکردن مردان,ازدواج نکردن مرد,ازدواج نکردن از نظر اسلام,ازدواج نکردن از دیدگاه اسلام,ازدواج نکردن به خاطر فقر,ازدواج نکردن از ترس فقرازدواج گلشیفته فراهانی,ازدواج گلشیفته فراهانی و کامبیز حسینی,ازدواج گلشیفته فراهانی کامبیز حسینی,ازدواج گلشیفته فراهانی با مرد هندی,ازدواج گلشیفته فراهانی با بهروز وثوقی,ازدواج گلشیفته فراهانی و بهروز وثوقی,ازدواج گلشیفته فراهانی با بهروز وثوق,ازدواج گلشیفته فراهانی و بهروز وثوق,ازدواج گلشیفته فرهانی,عکس ازدواج گلشیفته فراهانی,ازدواج سفید,ازدواج سفید در ایران,ازدواج سفید در تهران,ازدواج سفیدپوستان با سیاه پوستان,ازدواج سفید,ازدواج سیاه و سفید,عکس حلقه ازدواج سفید,حلقه ازدواج سفید,ازدواج سیاه با سفید,ازدواج با دختر سفید,ازدواج دانشجویی,ازدواج دانشجویی 94,ازدواج دانشجویی سال 94,ازدواج دانشجویی پیام نور,ازدواج دانشجویی دانشگاه تهران,ازدواج دانشجویی دانشگاه آزاد,ازدواج دانشجویی 94 93,ازدواج دانشجویی 94,ازدواج دانشجویی دانشگاه پیام نور,ازدواج دانشجویی سال 91-92,ازدواج به سبک ایرانی,ازدواج به سبک ایرانی فیلم کامل,ازدواج به سبک ایرانی با زیرنویس انگلیسی,ازدواج به سبک ایرانی iranproud,ازدواج به سبک ایرانی youtube,ازدواج به سبک ایرانی انلاین,ازدواج به سبک ایرانی دانلود,ازدواج به سبک ایرانی فیلم,ازدواج به سبک ایرانی سعید کنگرانی,ازدواج به سبک ایرانی آپارات,ازدواج آزاده نامداری,ازدواج آزاده نامداری و احسان علیخانی,ازدواج ازاده نامداری با احسان علیخانی,ازدواج آزاده نامداری و فرزاد حسنی,ازدواج آزاده نامداری و فرزاد,ازدواج آزاده نامداری با فرزاد حسنی,ازدواج آزاده نامداری مجری,ازدواج ازاده نامداری و فرزاد حسنی,ازدواج ازاده نامداری با فرزاد حسنی,ازدواج آزاده نامداری فرزاد حسنی,ازدواج پوریا پورسرخ,ازدواج پوریا پورسرخ و مهراوه شریفی نیا,ازدواج پوریا پورسرخ با عاطفه نوری,ازدواج پوریا پورسرخ,ازدواج پوریا پورسرخ و تینا اخوندتبار,ازدواج پوریا پورسرخ و عاطفه نوری,خبر ازدواج پوریا پورسرخ,ماجرای ازدواج پوریا پورسرخ,عکسهای ازدواج پوریا پورسرخ,شایعه ازدواج پوریا پورسرخ,ازدواج احسان علیخانی,ازدواج احسان علیخانی و نامداری,ازدواج احسان علیخانی با آزاده نامداری,ازدواج احسان علیخانی با مینا,ازدواج احسان علیخانی,ماجرای ازدواج احسان علیخانی,عکس ازدواج احسان علیخانی,حلقه ازدواج احسان علیخانی,شایعه ازدواج احسان علیخانی,تاریخ ازدواج احسان علیخانی,ازدواج دوم آزاده نامداری,ازدواج مجدد آزاده نامداری,ازدواج موقت تهران,ازدواج موقت تهران ساعتی,ازدواج موقت تهران ارزان,ازدواج موقت تهران تلفن,ازدواج موقت تهران و کرج,ازدواج موقت تهران شماره تلفن,ازدواج موقت تهران طیبات,ازدواج موقت تهران کرج,ازدواج موقت تهران سایت,ازدواج موقت تهران صیغه

 

 

 

حتما در بین اطرافیان خود دختران و پسرانی را می بینید که با وجود سنین ازدواج و حتی بالاتر از آن هنوز تن به ازدواج نداده و مجرد مانده اند. هرکدام هم دلایل خاص خود را برای این موضوع عنوان می کنند، از نداشتن وضعیت مالی مناسب تا یافتن شخص مناسب برای ازدواج. اما شاید بسیاری از این دلایل، بهانه به نظر برسند. مگر چند درصد از کسانی که ازدواج کرده و موفق هم هستند در ابتدای زندگی همه چیز داشته اند؟ یا مگر شخص مناسب برای ازدواج وجود ندارد؟

همینطور درباره دلایل دیگری که از زبان جوانان عنوان می شود. به نظر می رسد چیزی ورای اینها برای دختران و پسران جامعه ما مشکل ایجاد کرده که باعث فرار از ازدواج می شوند. برای روشن شدن جریان با دکتر فریده صدیق افشار، چهره ماندگار تعلیم و تربیت و خانواده به گفت و گو نشستیم. اگر می خواهید بدانید چرا فرزندان یا اطرافیانتان تن به ازدواج نمی دهند این مطلب را بخوانید.

ازدواج یعنی عشق

ازدواج عشق است؛ عشق بدهی و عشق بگیری. ازدواج یعنی در خانه را باز کنی، صدای همسرت را بشنوی و لذت ببری. پیچیدن بوی غذا در خانه یعنی وجود عشق در خانه. خانواده تنها جایگاهی است که قانون حق ندارد در آن وارد شود. قانون باید پشت در خانواده باشد تا اگر مشکل کوچکی بود که نتوانستند آن را با همفکری و صحبت حل کنند، قانون با عدالت قضاوت کند. نباید اینطور باشد که بر سر هر موضوعی سراغ وکیل برویم. متاسفانه اینها در جامعه ما برعکس است. خانواده های الان فقط هم خانه بودن است، خانواده یعنی گرما، صمیمت، گوش کردن و صحبت کردن. خانواده یعنی وقتی زن و شوهر کنار هم هستند دلشان تنگ چیزهای دیگر نباشد و دغدغه ای جز خانواده و همسر نداشته باشند.

همیشه گفته ام اولین و آخرین حرف در تربیت افراد یک جامعه را خانواده می زند. خانواده یک سیستم است که باید همه چیز آن خوب کار کند. اگر در این سیستم مشکلی ایجاد شود، شاید بعد از مدتی قضیه ظاهرا تمام شود اما ردپای آن، چنان باقی خواهد ماند که می تواند یک جامعه را به هم بریزد. خانواده کوچک ترین اما مهم ترین نهاد جامعه است که اگر اشکالی در آن وجود داشته باشد، کل آن جامعه با مشکل رو به رو خواهد شد؛ چیزی که در جامعه امروز ما دیده  می شود. بدون رو دربایستی می گویم که جامعه ما بیمار است؛ خانواده ها مشکلات گوناگون دارند و راه تعلیم و تربیت در خانواده ها گم شده است. نتیجه هم همین وضعیتی است که امروز در جامعه شاهد آن هستیم.

وقتی خانواده ایمن( به لحاظ روانی) باشد، همه چیز به درستی در آن شکل می گیرد؛ همه افراد نقش و جایگاه خود را  می دانند و همه کارها از جمله ازدواج به موقع انجام خواهد شد. خانواده ای که ایمنی ندارد و سردرگم است، مسلما افرادی در آن شکل خواهند گرفت که به ناکجاآباد خواهند رفت. بچه ها در خانواده های پرتنش و سردرگم، هدفی ندارند؛ در حالی که ازدواج یک موضوع هدفمند است.

چرا نمی‌خواهد ازدواج کند؟

تصور کنید جامعه  یا خانواده فردی که نمی خواهد مسئولیت ازدواج و فرزندآوری را بپذیرد او را مجبور به این کارها کند. کودکی که در چنین شرایطی به دنیا می‌آید یک کودک ایمن(به لحاظ روانی) نیست. گفته می شود که جنین در شکم مادر از چند ماهگی صداها را می شنود. کودکی که در زمان بارداری دائم غر شنیده و بر ناخواسته بودن او تاکید شده است، در آینده همین رفتارها را بروز خواهد داد. هرکسی لیاقت مادر شدن ندارد و این یک موهبت بزرگ است که به برخی از خانم ها داده شده است. گفته شده که بهشت زیر پای مادران است.

برخی از خانم ها فقط حمل کننده جنین و کودک خود هستند و مادری نمی کنند. حمل کردن با پرورش دادن، رشد دادن، بزرگ کردن، توجه به استعدادها و ابعاد وجودی کودک و تامین نیازهای او دو مقوله جداست که قابل مقایسه باهم نیستند. ممکن است انسان یک بار چند کیلویی را به این طرف و آن طرف حمل کند اما غر بزند و آخر سر هم او را به زمین بکوبد؛ این مادری نیست. مهم این است که احساس و عاطفه نسبت به کودک وجود داشته باشد و مادر با شیر خود، وقت و زمان کافی برای پرورش فرزند خود به کار ببرد. مسلما این نوع تربیت، افراد متفاوتی را به دنبال خواهد داشت که در علاقه به ازدواج موثر است. کودکی که از ابتدا مهر و محبت را احساس کرده و مسئولیت پذیر بار آمده، نقش خود را می شناسد، نسبت به ازدواج تمایل دارد و به موقع نسبت به آن اقدام خواهد کرد.

اما کسی که مهر و محبت والدین، خصوصا مادر را ندیده و در تمام زندگی خود با غرولند نسبت به وجود خود و بنای خانواده رو به رو بوده مسلما همینطور هم بار خواهد آمد. جملاتی از این دست که: «ازدواج؟ وای نه»، «حوصله داری مسئولیت یک نفر دیگر را هم بپذیری؟»، «فعلا خوش بگذران و از جوانی لذت ببر»، «ازدواج نکن، حوصله شنیدن غر زدن های زن یا شوهرت را داری؟» و… همگی نتیجه همین نوع پرورش فرزند است. این افراد همین ها را در خانواده دیده اند و برداشت شان از ازدواج و خانواده همین است.

شاید آماده ازدواج نباشد!

کسی باید تصمیم به ازدواج بگیرد که به بلوغ جسمانی، اجتماعی و عاطفی و همینطور استقلال فکری و مالی رسیده باشد. امروزه درصد کمی از جوانان ما به این مرحله رسیده اند. معیارها، اهداف و ملاک های ازدواج در جامعه امروز ما کاملا تغییر یافته و دیر ازدواج کردن هم نتیجه همین ها است. مشخص نیست که جوانان ما بر اساس معیار عقل تصمیم می‌گیرند یا احساس؟ حتی بسیاری از جوانانی هم که ازدواج می‌کنند برای فرار از محیط خانه پدری است؛ چیزی که در ازدواج به شدت نهی می شود.

برخی دیگر از جوانان به دلیل دلسوزی برای کسی که عاشقشان است تصمیم به ازدواج می‌گیرند. درصد زیاد دیگر برای رسیدن به آرزوهایی که در خانه پدری به آن ها نرسیده اند ازدواج می کنند؛ یعنی ازدواج را راهی برای رسیدن به آرزوهای خود می دانند. مورد بعدی این است که همه تلاش برخی از دختران این است که با کسی ازدواج کنند که به اصطلاح پولدار باشد، خانه و ماشین آنچنانی و… بنابراین فلسفه اصلی و صحیحی که انسان ها را در ازدواج به تعالی می رساند گم شده است. درواقع هدف در چنین ازدواج هایی گم شده است.

مسئولیت‌پذیری کم رنگ شده است

یکی از دلایلی که در این 45 سال درباره ازدواج دیرهنگام و مشکلات خانواده ها با آن رو به رو بوده ام این است که عده ای از ما در اعتقادات سست شده ایم؛ از معنویات دور شده ایم و مسئولیت های خود را نمی شناسیم. خداوند همه انسان ها را مختار و آزاد اما مسئول آفریده است. انسان در برابر خدا، خود، خانواده، جامعه و انسان های دیگر مسئول است. گم شدن مسئولیت ها مشکلات زیادی را به وجود آورده که ازدواج های دیرهنگام فقط یکی از نتایج آن است.

کسی که مسئولیت خود را بشناسد و به آن پایبند باشد، به دنبال برآوردن غیرمجاز و غیرشرعی نیازهای خود نمی‌رود و آن ها را از طریق راه درست آن یعنی بستر خانواده ارضا می کند. دین تمام شرایط لازم برای هرکاری را گفته، وقتی این شرایط را رعایت نمی کنیم نتیجه همین مشکلات می شود. دزدی، مصرف مواد مخدر، رفتارهای انحرافی، دروغگویی و…همه و همه خیانت به خود و مسئولیت‌های‌ماست.

فرار از مسئولیت ها زندگی نیست، خوش گذرانی نیست، حتی زندگانی هم نیست بلکه مردگانی است. چنین افرادی وقتی ازدواج هم بکنند حاصلی ندارد و این چرخه معیوب باز تکرار می شود و به فرزندان این افراد می رسد. مسئله اصلی هم این است که ما اعتقادمان به قیامت را جدی نگرفته ایم. فکر می کنیم فقط همین یکی دو روز است، می‌خوریم و ریخت و پاش می کنیم. برخی افراد می‌گویند چه کسی از آن دنیا آمده است که به ما بگوید چه خبر است؟ آمدن یا نیامدن کسی مهم نیست؛ مهم این است که ما به این قضیه باور داشته باشیم. باید باور داشته باشیم هر حرکتی که انجام دهیم پاسخ آن را در همین دنیا خواهیم گرفت. کسی که مرتکب خلاف می‌شود، چندین نسل بعد هم نتیجه آن را خواهند دید. پدر و مادری که گرما و صمیمیتی در خانواده ایجاد نمی کنند تا چندین نسل تمایل به ازدواج را در آیندگان خود کم می‌کنند.

آسیب‌شناسی بالا رفتن سن ازدواج در جوانان

ازدواج به همین سادگی‌ها نیست!

برخلاف آنچه الان روی آن تبلیغ می شود به همین راحتی نمی توان تشکیل خانواده داد، جوانان با چه اهداف و معیارهایی باید ازدواج کنند؟ مشاوران جوانان ما در موضوع ازدواج چه کسانی هستند؟ خانواده ها که خود سردر گم هستند، دوستان که اکثرا تشویق می کنند ازدواج صورت نگیرد، جامعه هم که گرفتاری های خاص خود را دارد.

ازدواج نکردن از زیر بار مسئولیت فرار کردن است. متاسفانه برخی از جوانان ما مسئولیت پذیری را نیاموخته اند. وقتی در خانواده همه چیز مهیاست و فرزندان ما هیچ مسئولیتی در خانواده ندارند مسلما این بی مسئولیتی را با ازدواج از بین نمی برند. خانواده ها تصور می کنند مسئولیت نخواستن از فرزندان یعنی تامین رفاه و آسایش، در حالی که این کار بزرگ ترین ضربه را به خود جوان می زند.

بلد نیستیم همسر مناسب انتخاب کنیم!

چشم و هم چشمی ها دمار از روزگار جوانان درآورده است. به تنها چیزی که در ازدواج جوانان فکر نمی‌شود این است که آیا زندگی کردن را یاد گرفته اند؟ فقط درباره شغل، پول، خانه، ماشین و… بحث می شود.

جوانان و خانواده ها کتاب روانشناسی و تربیتی نمی خوانند، از نیازهای همسر و مسئولیت های خود در قبال خانواده اطلاع ندارند. هرازگاهی تلویزیون برنامه ای را به صورت گذرا نمایش می دهد که اگر مطالب صحیحی عنوان شود، کافی نیست. ما دائما چشم مان به زندگی و رفاه دیگران است. خود را با دیگران مقایسه می کنیم و به دنبال آن تحقیر افراد متقاضی ازدواج به همراه می آید. اینکه اگر اقوامم فلان سالن مراسم عروسی گرفته اند، من باید بالاتر باشم و همینطور درباره موضوعات دیگر.

اینها همه می تواند ازدواج را تا مدت ها به تعویق بیندازد. ما از معنویت حرف می زنیم اما واقعا معنویت کجا وجود دارد؟ همه آدم ها از صبح تا شب به دنبال مادیات هستند. یک مادر الان مادر نیست، نقش ها عوض شده است و یک مادر الان تنها مادر نیست و هزاران نقش دیگر هم دارد. عاطفه دادن، بزرگ کردن ایمن(به لحاظ روانی)، اعتماد به نفس دادن و… وظیفه پدر و مادر است. بقیه موارد را باید به اختیار و عملکرد فرزندان گذاشت. جوانان بیشتر به مادیات فکر می کنند تا اخلاق و اعتقادات. این آسیبی است که دامن جامعه را گرفته است.

وابستگی جوان مانع ازدواجش می‌شود

والدین نباید فرزندان خود را بیش از حد وابسته به خود بار بیاورند؛ چیزی که مشکل جوانان امروز ماست. نباید یک زنجیر به گردن فرزندان بیندازیم و به دنبال خود بکشیم؛ چیزی که بعد از ازدواج هم ممکن است ادامه پیدا کند. حتی به لحاظ مالی هم بسیاری از جوانان ما به خانواده وابسته هستند. اینها به استقلال رسیدن جوانان را به تاخیر انداخته و به دنبال آن ازدواج را هم به تاخیر می اندازد. باید اجازه دهیم جوانان اصطلاحا خودکنترل باشند؛ فکر کنند، تصمیم بگیرند و مسئولیت تصمیمات خود را هم بر عهده بگیرند.

بینش افراد از تحصیلات ارجح‌تر  است

بالا رفتن تحصیلات به خودی خود نمی تواند ازدواج را به تاخیر بیندازد بلکه شاید این یک بهانه باشد. بسیاری از افراد را دیده ایم که همزمان با تشکیل زندگی مشترک درس خود را ادامه داده اند. اصلا تشکیل خانواده باید همین کار را بکند و فرد را رشد بدهد. تحصیلاتی که هیچ سنخیتی با زندگی خانوادگی ندارد آسیب می زند؛ فردی که فوق لیسانس یا دکترا دارد باید از نظام خانواده و اصول مربوط به ازدواج هم آگاه باشد. باید بحث مهمی در همه رشته ها راجع به خانواده و روانشناسی وجود داشته باشد. افراد خصوصا کسانی که تحصیلات بالا دارند باید حداقل های زندگی زناشویی، فرزندپروری و خانواده را بدانند.

یک مهندس، یک پزشک، یک هنرمند و… باید با مسائل انسانی و مسائل روانی مربوط به ازدواج آشنا باشد. کارگاه های آموزشی زیادی وجود دارد اما مردم فرصت شرکت در آن ها را ندارند بنابراین اینها باید جزئی از برنامه آموزشی دانشگاه ها باشد. تحصیل یا کار مانع ازدواج نیست، دیدگاه، فلسفه زندگی، بینش و نوع تربیت افراد مانع این امر است. نگاه افراد به زندگی توقعات را بالا می‌برد نه سطح تحصیلات یا بهانه ادامه دادن کار و فعالیت‌های اجتماعی. هم کفو بودن در ازدواج خوب و لازم است اما باید تمام شئون زندگی از جمله اعتقادات، تفکرات، سبک زندگی و… را در بر بگیرد نه فقط تحصیلات و یا زندگی مادی.

می‌ترسید حریم شخصی‌تان به خطر افتد

قبل از ازدواج «فرد» است اما بعد از آن موضوع «ما» مطرح می‌شود. بسیاری از کسانی که دیر ازدواج می کنند یا ازدواج نمی کنند از «ما» شدن و از بین رفتن فردیت یا حریم های شخصی خود می ترسند. در حالی که ازدواج به معنای حذف فردیت نیست، افراد باید بتوانند در عین «ما» بودن فردیت خود را حفظ کنند. باید حریم افراد در خانواده حفظ شود و صمیمیت را با ورود به حریم یکدیگر اشتباه نگیریم.

ازدواج نمی‌کند چون خودخواه است

پذیرفتن نقش های جدید هم جزئی از ازدواج است که برخی از جوانان ما از آن فراری هستند. مسلما کسی که ازدواج می‌کند باید به نیازهای خود و طرف مقابل همزمان توجه داشته باشد که برای افرادی که خودخواه بار آمده اند کاری سخت است. ایجاد ارتباط متقابل ثمربخش کاری است که جوانان ما آن را نیاموخته اند و در نتیجه از ازدواج می ترسند. جوانان ما نمی دانند برای داشتن یک ارتباط سالم و موثر باید چه کنند و چه رفتاری در پیش بگیرند. ما گوش دادن و همدلی را نیاموخته ایم؛ چیزی که در ازدواج بسیار مهم است.

آسیب‌شناسی بالا رفتن سن ازدواج در جوانان

نیازهای کاذب جایگزین نیازهای واقعی شده

بحث نیازها هم در ازدواج مطرح است. نیازهای جوانان ما از حالت نیازهای اساسی به کاذب تغییر پیدا کرده است. افراد به لباس نیاز دارند که از سرما و گرما در امان باشند. هیچ کس با زیبایی مخالف نیست اما اگر به کمد لباس جوانان ما نگاه کنید پر از لباس است که آن را به یک نیاز کاذب تبدیل کرده است. ما به پول نیاز داریم تا رفاه داشته باشیم اما زیاده خواهی و توقع بالا این نیاز را به کاذب بودن تبدیل کرده و مسلما جوانی که بخواهد زندگی تشکیل بدهد در ابتدای راه توان ندارد به تک تک این نیازهای کاذب بپردازد. بنابراین سعی می کند از ازدواج فرار کند.

راه حل چیست؟

به نظرم جامعه ما به «وزارتخانه خانواده» نیاز دارد؛ چیزی که من به مسئولان هم پیشنهاد داده ام. وقتی وزارتخانه داشته باشیم، تقسیم بندی وظایف انجام شده و به جوانان برای تشکیل خانواده آموزش های اصولی و منسجم داده می شود. بسیاری از جوانان ما محبت کردن و محبت گرفتن را بلد نیستند؛ همه چیز مادی شده است و به مسائل مادی بسنده می کنیم. اینها یک گوشه از هزاران مشکل جامعه ما در بحث خانواده است. مسئولان اگر احساس تعهد در برابر خداوند دارند باید به این مسائل بپردازند. باید حاشیه‌ها را کنار گذاشته و به اصل مشکلات جوانان بپردازیم.

اول باید خانواده ها را بسازیم و بعد از آن به جامعه بپردازیم. ساختن فرد در درون خانواده به ساختن جامعه ارجح است. خانواده های آسیب زا، باعث آسیب کل جامعه می‌شوند. خانواده سالم فرزندان را طوری تربیت می‌کند که مسئولیت پذیر باشند، استقلال داشته باشند، انتظارات و توقعات واقعی بسازند، به معنویات بیش از مادیات توجه کنند و اهداف خود را در زندگی ساماندهی کنند. همه اینها جوانان را به سمت تشکیل خانواده سوق می دهد.

برچسب ها : ازدواج آزاده نامداری،ازدواج آزاده نامداری با فرزاد حسنی،ازدواج آزاده نامداری فرزاد حسنی،ازدواج آزاده نامداری مجری،ازدواج آزاده نامداری و احسان علیخانی،ازدواج آزاده نامداری و فرزاد،ازدواج آزاده نامداری و فرزاد حسنی،ازدواج احسان عليخاني،ازدواج احسان علیخانی،ازدواج احسان علیخانی با آزاده نامداری،ازدواج احسان علیخانی با مینا،ازدواج احسان علیخانی و نامداری،ازدواج ازاده نامداری با احسان علیخانی،ازدواج ازاده نامداری با فرزاد حسنی،ازدواج ازاده نامداری و فرزاد حسنی،ازدواج با دختر سفید،ازدواج به سبک ایرانی،ازدواج به سبک ایرانی iranproud،ازدواج به سبک ایرانی youtube،ازدواج به سبک ایرانی آپارات،ازدواج به سبک ایرانی انلاین،ازدواج به سبک ایرانی با زیرنویس انگلیسی،ازدواج به سبک ایرانی دانلود،ازدواج به سبک ایرانی سعید کنگرانی،ازدواج به سبک ایرانی فیلم،ازدواج به سبک ایرانی فیلم کامل،ازدواج پوريا پورسرخ،ازدواج پوریا پورسرخ،ازدواج پوریا پورسرخ با عاطفه نوری،ازدواج پوریا پورسرخ و تینا اخوندتبار،ازدواج پوریا پورسرخ و عاطفه نوری،ازدواج پوریا پورسرخ و مهراوه شریفی نیا،ازدواج دانشجویی،ازدواج دانشجویی 94،ازدواج دانشجویی 94 93،ازدواج دانشجویی پیام نور،ازدواج دانشجویی دانشگاه آزاد،ازدواج دانشجویی دانشگاه پیام نور،ازدواج دانشجویی دانشگاه تهران،ازدواج دانشجویی سال 91+92،ازدواج دانشجویی سال 94،ازدواج دوم آزاده نامداری،ازدواج سفيد،ازدواج سفید،ازدواج سفید در ایران،ازدواج سفید در تهران،ازدواج سفیدپوستان با سیاه پوستان،ازدواج سیاه با سفید،ازدواج سیاه و سفید،ازدواج گلشیفته فراهانی،ازدواج گلشیفته فراهانی با بهروز وثوق،ازدواج گلشیفته فراهانی با بهروز وثوقی،ازدواج گلشیفته فراهانی با مرد هندی،ازدواج گلشیفته فراهانی کامبیز حسینی،ازدواج گلشیفته فراهانی و بهروز وثوق،ازدواج گلشیفته فراهانی و بهروز وثوقی،ازدواج گلشیفته فراهانی و کامبیز حسینی،ازدواج گلشیفته فرهانی،ازدواج مجدد آزاده نامداری،ازدواج موقت تهران،ازدواج موقت تهران ارزان،ازدواج موقت تهران تلفن،ازدواج موقت تهران ساعتی،ازدواج موقت تهران سایت،ازدواج موقت تهران شماره تلفن،ازدواج موقت تهران صیغه،ازدواج موقت تهران طیبات،ازدواج موقت تهران کرج،ازدواج موقت تهران و کرج،ازدواج نکردن از ترس فقر،ازدواج نکردن از دیدگاه اسلام،ازدواج نکردن از نظر اسلام،ازدواج نکردن به خاطر فقر،ازدواج نکردن بهتر است،ازدواج نکردن حضرت معصومه،ازدواج نکردن در اسلام،ازدواج نکردن گناه است،ازدواج نکردن مرد،ازدواج نکردن مردان،ازدواج نکردن و مجرد ماندن،استخر خانواده خاوران،ایا ازدواج نکردن گناه است،تاریخ ازدواج احسان علیخانی،تصاویر خانواده خامنه ای،ثروت خانواده پهلوی،ثروت خانواده رفسنجانی،ثروت خانواده مدلل،ثروت خانواده هاشمی،ثروتمندترین خانواده ایرانی،ثروتمندترین خانواده های جهان،حلقه ازدواج احسان علیخانی،حلقه ازدواج سفید،خانواده،خانواده آبی،خانواده آرزو لوتی،خانواده آرمانی،خانواده آسمانی،خانواده آقای روحانی،خانواده آقای هاشمی،خانواده آمیتا باچان،خانواده آنیلی،خانواده آیت الله خامنه ای،خانواده آیدین بزرگی،خانواده احسان علیخانی،خانواده احمدی نژاد،خانواده ارنست،خانواده اسلامی،خانواده اشرف غنی،خانواده الکسیس،خانواده الهام چرخنده،خانواده امام خميني،خانواده ایرانی،خانواده بابك زنجاني،خانواده باهوش من،خانواده برتر،خانواده برتر 2،خانواده به انگلیسی،خانواده بهرام رادان،خانواده بهزاد فراهانی،خانواده بهکیش،خانواده پارسی،خانواده پاسکوال دوآرته،خانواده پاکدل،خانواده پایدار،خانواده پژمان جمشیدی،خانواده پژوهی،خانواده پهلوي،خانواده پهلوی،خانواده پهلوی در حال حاضر،خانواده پوتین،خانواده تپل ها،خانواده تجارت،خانواده ترانه علیدوستی،خانواده ترلان پروانه،خانواده ترول،خانواده تقی ظهوری،خانواده تک سرپرست،خانواده تکین،خانواده توت،خانواده تیبو،خانواده تیبو روژه مارتن دوگار،خانواده ثابتیان،خانواده ثروتمند،خانواده ثریا اسفندیاری،خانواده ثریا قاسمی،خانواده جابری،خانواده جاستین بیبر،خانواده جان سینا،خانواده جان کری،خانواده جلیلی،خانواده جمشید دانایی فر،خانواده جمشید هاشم پور،خانواده جواد رضویان،خانواده جواد ظریف،خانواده جواد نکونام،خانواده چاپ،خانواده چارلی چاپلین،خانواده چاوز،خانواده چت،خانواده چتریان،خانواده چغندر،خانواده چگونه تشکیل می شود،خانواده چنار،خانواده چيست،خانواده چیست،خانواده حامد بهداد،خانواده حامد زمانی،خانواده حامد کمیلی،خانواده حداد عادل،خانواده حسن جوهرچی،خانواده حسن خمینی،خانواده حسین الله کرم،خانواده حمید سوریان،خانواده حمید گودرزی،خانواده حمید لولایی،خانواده خاله شادونه،خانواده خامنه ای،خانواده خمینی،خانواده خوب،خانواده خوشبخت،خانواده داریوش اقبالی،خانواده دانیال حکیمی،خانواده در اسلام،خانواده در غرب،خانواده درگیر،خانواده درمانی،خانواده دكتر ارنست،خانواده دكتر ظريف،خانواده دکتر ارنست،خانواده ديوان سالار،خانواده دیوان سالار،خانواده ذاکر،خانواده ذرت،خانواده ذوالفقاری،خانواده رابینسون،خانواده راکفلر،خانواده رايدل،خانواده رایدل،خانواده رضا پهلوی،خانواده رضا شاه،خانواده رهبر،خانواده روتشیلد،خانواده روچیلد،خانواده رومانوف،خانواده زادروگا،خانواده زرشک،خانواده زکزاکی،خانواده زن،خانواده زنجانی،خانواده زندانیان،خانواده زنگنه،خانواده زیبا،خانواده زیدان،خانواده زیستی،خانواده ژاپنی،خانواده ژاله صادقیان،خانواده ژاله علو،خانواده ژاوی،خانواده ژاوی هرناندز،خانواده ژلوفن،خانواده ژن،خانواده ژنی،خانواده ژیلا امیر شاهی،خانواده ژیلا مهرجویی،خانواده سالم،خانواده سبز،خانواده سبز آشپزی،خانواده سحر ذکریا،خانواده سرکار غضنفر،خانواده سعودی،خانواده سلطنتی انگلستان،خانواده سلطنتی سوئد،خانواده سید جواد ذاکر،خانواده سید ذاکر،خانواده سید علی خامنه ای،خانواده سیمپسون،خانواده شاد،خانواده شاه،خانواده شاه ایران،خانواده شاهین نجفی،خانواده شريفي نيا،خانواده شریفی نیا،خانواده شمعدانی،خانواده شهاب حسینی،خانواده شهدا،خانواده شهید همت،خانواده صادق خلخالی،خانواده صادق گودرزی،خانواده صادق هدایت،خانواده صلح،خانواده صمیمی،خانواده صنعت چاپ،خانواده صنعت چاپ خراسان،خانواده صنعت چاپ خراسان رضوي،خانواده صنعت چاپ خراسان رضوی،خانواده صیاد شیرازی،خانواده طالب نعمت پور،خانواده طالقانی،خانواده طباطبایی،خانواده طلاب،خانواده طلاق،خانواده طنز،خانواده طوطی،خانواده طوطی ها،خانواده طوفان،خانواده ظاهرشاه،خانواده ظریف،خانواده ظریف کجا زندگی میکنند،خانواده ظریف وزیر امور خارجه،خانواده عارف،خانواده عسل بديعي،خانواده عسل بدیعی،خانواده علي دايي،خانواده علي ضيا،خانواده علی پروین،خانواده علی دایی،خانواده علی ضیا،خانواده علی کریمی،خانواده عمو پورنگ،خانواده فراهاني،خانواده فراهانی،خانواده فراهانی بازیگر،خانواده فرخزاد،خانواده فردین،خانواده فرزاد جمشیدی،خانواده فرزاد حسنی،خانواده فرمانفرمایان،خانواده فرمانفرماییان،خانواده فورسایت،خانواده قاجار،خانواده قاسم خانی،خانواده قاسم سلیمانی،خانواده قالیباف،خانواده قرآنی،خانواده قرائتی،خانواده قرمزیان،خانواده قلعه نویی،خانواده قوام شیرازی،خانواده قیصر امین پور،خانواده کارداشیان،خانواده کریس رونالدو،خانواده کریستیانو رونالدو،خانواده کریستین رونالدو،خانواده کلوب ایران،خانواده کمالی،خانواده کوچ،خانواده کیکاووس یاکیده،خانواده کیم چی،خانواده کیم کارداشیان،خانواده گرامی،خانواده گرامینه،خانواده گربه سانان،خانواده گسترده،خانواده گسسته،خانواده گلشيفته فراهاني،خانواده گلشیفته،خانواده گندم،خانواده گندمیان،خانواده گوگوش،خانواده لادن طباطبایی،خانواده لاریجانی،خانواده لاریجانی ها،خانواده لاله سحرخیزان،خانواده لگوم،خانواده لگومینوز،خانواده لی مین هو،خانواده لیستر،خانواده لیلیاسه،خانواده لیونل مسی،خانواده محترم،خانواده محترم رجبی،خانواده محمد رضا پهلوی،خانواده محمد علی فردین،خانواده محمدجواد ظریف،خانواده محمدرضا شریفی نیا،خانواده مدرن،خانواده مدیچی،خانواده مهران مدیری،خانواده مهراوه شریفی نیا،خانواده موفق،خانواده نسیم حشمتی،خانواده نظریان،خانواده نعناع،خانواده نعناعیان،خانواده نمازی،خانواده نورمن،خانواده نورمن در اسلواكي،خانواده نورمن در اسلواکی،خانواده نیک اختر،خانواده نیما نهاوندیان،خانواده هاشمي رفسنجاني،خانواده هاشمی رفسنجانی،خانواده های بازیگران،خانواده های معروف ایرانی،خانواده هسته ای،خانواده همسر،خانواده همیشه سبز افغانیان،خانواده هنرمندان،خانواده هنرمندان ایرانی،خانواده هیتلر،خانواده و ازدواج،خانواده و اعتیاد،خانواده و بهداشت روان،خانواده و زندگی،خانواده و سرگرمی،خانواده و فرد،خانواده و مدرسه،خانواده والنتا،خانواده وحوش،خانواده ولایتی،خانواده ی احسان علیخانی،خانواده ی برتر،خانواده ی پهلوی،خانواده ی سبز،خانواده ی عادل فردوسی پور،خانواده ی مهراوه شریفی نیا،خانواده یعنی،خانواده یعنی چه،خانواده یک،خانواده یک نظام اجتماعی،خبر ازدواج پوریا پورسرخ،دلایل ازدواج نکردن حضرت معصومه،دلایل ازدواج نکردن مردان،دلیل ازدواج نکردن حضرت معصومه،دلیل ازدواج نکردن حضرت معصومه (س)،دلیل ازدواج نکردن مردان،راز ازدواج نکردن حضرت معصومه،شایعه ازدواج احسان علیخانی،شایعه ازدواج پوریا پورسرخ،طرح خانواده مخابرات،عکس ازدواج احسان علیخانی،عکس ازدواج گلشیفته فراهانی،عکس حلقه ازدواج سفید،عکس خانواده خاتمی،عکس خانواده ذاکر،عکس خانواده ظریف،عکسهای ازدواج پوریا پورسرخ،علت ازدواج نکردن حضرت معصومه،علت ازدواج نکردن حضرت معصومه س،علت ازدواج نکردن مردان،ماجرای ازدواج احسان علیخانی،ماجرای ازدواج پوریا پورسرخ،مشاور خانواده خوب،مشاور خانواده خوب در تهران،هم خانواده ذبح،هم خانواده ذهن،هم خانواده ذوق،هم خانواده ظاهر

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت