ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

اردوغان: ترکیه جنبش گولن را به عنوان یک گروه تروریستی ثبت خواهد کرد

نویسنده: احمد اعجازی

اردوغان: ترکیه جنبش گولن را به عنوان یک گروه تروریستی ثبت خواهد کرد

اخبار سیاسی,اخبار سیاسی محرمانه,اخبار سیاسی بی بی سی,اخبار سیاسی فیلتر شده ایران,اخبار سیاسی بدون سانسور,اخبار سیاسی ایران بدون سانسور,اخبار سیاسی محرمانه ایران,جنبش گولن,جنبش اسلامی گولن,جنبش فتح الله گولن,

تاریخ انتشار : شنبه, 08 خرداد

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، جنبش گولن رسما به عنوان یک سازمان تروریستی ثبت خواهد شد و این تصمیم در نشست اخیر شورای امنیت ملی اتخاذ شد.

به گزارش  ایسنا  به نقل از خبرگزاری آنادولو، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان رویدادی در استان قرشهر آناتولی مرکزی گفت: ما در نشست شورای امنیت ملی که روز پنج شنبه برگزار شد، تصمیم جدیدی اتخاذ کردیم. ما اعلام کردیم که جنبش گولن یک سازمان تروریستی غیرقانونی است.

جنبش گولن جنبشی است که رهبری آن را فتح‌الله گولن، روحانی ترکیه‌ای که در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد، برعهده دارد.

اردوغان افزود: ما یک تصمیم پیشنهادی در رابطه با سازمان تروریستی “فتح‌اللهیست” اتخاذ کردیم. ما این تصمیم را به دولت تقدیم کردیم و اکنون منتظر تصمیم کابینه هستیم. ما این جنبش را به عنوان یک سازمان تروریستی ثبت خواهیم کرد. این جنبش جزو دسته بندی حزب “اتحاد دموکراتیک” و حزب “کارگران کردستان ترکیه” موسوم به پ ک ک قرار می‌گیرد و بررسی می‌شود.

وی همچنین مدعی شد: جنبش گولن تلاش کرده تا میان ملت و امت تفرقه ایجاد کند اما دولت آنکارا هرگز این مساله را نخواهد پذیرفت. برخی از اعضای این جنبش فرار کرده و برخی دیگر از آنها در زندان به سر می‌برند.

گولن مدت‌هاست که از سوی قانونگذاران حزب حاکم عدالت و توسعه اردوغان و اطرافیانش به تشکیل و رهبری یک سازمان تروریستی برای سرنگونی دولت آنکارا از طریق نفوذ در ادارات پلیس و دیگر نهادهای دولتی متهم شده است.

یکی از دادگاه‌های ترکیه دسامبر سال 2014 میلادی حکم بازداشتی را برای گولن صادر کرد که از سال 1999 میلادی در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت