ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

اردوغان، سلطان پوپولیست ها

نویسنده: علی باستانی

اردوغان، سلطان پوپولیست ها

 

,اردوغان,اردوغان وزوجته,اردوغان فی اسرائیل,اردوغان ویکی پدیا,اردوغان سوریا,أردوغان یقرأ القرآن,اردوغان اسرائیل,اردوغان یبکی,اردوغان والاسد,اردوغان یعتذر لروسیا,اردوغان وزوجته فی بورما,أردوغان وزوجته فی موقف طریف,اردوغان وزوجته واولاده,أردوغان وزوجته یزوران مسلمی بورما,رجب طیب اردوغان وزوجته,رئیس ترکیا اردوغان وزوجته,زیاره اردوغان وزوجته لبورما,زیاره اردوغان وزوجته الى بورما,فیدیو اردوغان فی اسرائیل,رجب اردوغان فی اسرائیل,اردوغان اسرائیل خسرت ترکیا,اردوغان واطفال سوریا,اردوغان وسوریا,اردوغان فی سوریا,اردوغان یستقبل اطفال سوریا,اردوغان یهدد سوریا,اردوغان یتوعد سوریا,اردوغان مع سوریا,رجب طیب اردوغان سوریا,اردوغان والحرب على سوریا,أردوغان یقرأ القرآن وخادم الحرمین,أردوغان یقرأ القرآن فی عزاء,أردوغان یقرأ القرآن بالتجوید,رجب طیب أردوغان یقرأ القرآن,أردوغان وهو یقرأ القرآن,اردوغان ورئیس اسرائیل,اردوغان عمیل اسرائیلی,اردوغان ضد اسرائیل,اردوغان یزور اسرائیل,اردوغان مع اسرائیل,اردوغان مع رئیس اسرائیل,رجب طیب اردوغان اسرائیل,اردوغان یبکی على ابنه البلتاجی,اردوغان یبکی اسماء البلتاجی مترجم,أردوغان یبکی فراق والدته بحرقه,اردوغان یبکی على شهداء مصر,اردوغان یبکی على اسماء البلتاجی,اردوغان یبکی والدته,اردوغان یبکی على امه,اردوغان یبکی رساله البلتاجی,اردوغان والاسد من یصرخ اولا,اردوغان الاسد,پوپولیست,پوپولیست کیست,پوپولیستی ویکی,پوپولیست رفت,پوپولیست ها,پوپولیستی مدرن,پوپولیست احمدی نژاد,پوپولیسم چیست,پوپولیسم ویکی پدیا,پوپولیست ویکی پدیا,پوپولیست رفت,اندیشه پویا پوپولیست رفت,پوپولیسم رفت,پوپولیست ها,پوپولیسم ها,رهیافتهای مدرن پوپولیستی,پست مدرن پوپولیستی,رفتارهای مدرن پوپولیستی

 

یک مثل قدیمی است که می گوید مرضی که تو را نکشد، قوی ترت می کند. حالا گویا در قرن بیست و یکم در مورد کودتاها هم باید همین را گفت. کودتایی که تو را برنیندازد، قوی ترت می کند. حکایت سلطان هزار و یک شب سرزمین های عثمانی در قرن بیست و یکم همین است. کودتایی که اردوغان را سرنگون نکرده است، او را قوی تر از گذشته کرده است. کسی که سودای خلافت عثمانی را دارد و ردای سلطانی بر تن؛ سلطان پوپولیست های تاریخ.
وضعیت اردوغان بعد از کودتا هر روز بهتر شده است. او این روزها محبوب تر از همیشه است. از همین روست که عجیب نیست که ادعای سلطانی هم بکند. کسی که بتواند بر موج پوپولیستی سوار شود، قطعا می تواند سلطان هم شود.
در آخرین نظرسنجی ها اردوغان محبوب تر شده است. براساس نتایج نظرسنجی متروپل، میزان محبوبیت رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه که پس از کودتای نظامی نافرجام اخیر در این کشور 20.7 درصد افزایش یافته است. نتایج نظرسنجی متروپل نشان می دهد که میزان محبوبیت اردوغان در میان شرکت کنندگان این نظرسنجی به 67.6 درصد رسیده که این رقم حدود 21 درصد بیشتر از نتایج نظرسنجی مشابه در ماه ژوئن است.
کشور ترکیه، دهه 50 تا 70 میلادی را همراه با بحران های اقتصادی گذراند تا این که اوزال (نخست وزیر) در دهه 80 با اصلاحات اقتصادی، شاخص های مختلف اقتصادی ترکیه را بهبود بخشید، اما این روند رو به رشد ادامه نیافت و دهه 90 برای این کشور دهه بحران های اقتصادی لقب گرفت. در میانه این دهه بود که مرحوم اربکان نسخت وزیر اسلام گرا و استاد اردوغان توانست به صندلی نخست وزیری تکیه کند و مامور تشکیل کابینه اش شود. اما دولتش به خاطر دفاع از شعائر اسلامی و البته اوضاع نابسامان اقتصادی دوام نیاورد و با فشار ارتش و با اقدامی شبه کودتا در سال 1997 مجبور به استعفا شد.
در همین سال ها بود که ترکیه نرخ تورم 70 درصد را نیز تجربه کرد و این نابسامانی یا برکناری مرحوم اربکان نه تنها پایان نیافت که اوج بحران اقتصادی ترکیه در سال های 1999 تا 2001 رقم خورد.
در چنین اوضاعی بود که اردوغان راهش را از استادش مرحوم اربکان و حزب رفاه جدا کرد و حزب عدالت و توسعه را بنیان نهاد و با استفاده از این بحران و عدم محبوبیت نظامی ها توانست با یارانش در حزب عدالت و توسعه پیروز انتخابات پارلمانی شود.
بدین صورت نخست وزیری اردوغان بر کشور بحران زده ترکیه آغاز شد. او هم زمان با اصلاحات اقتصادی تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا را نیز در دستور کارش قرار داد و با شخصیت کاریزمایی که داشت، توانست در ساختار سیاسی کشور هم تغییراتی را ایجاد کند.
در نهایت مجموع تلاش های او باعث شد که در مدت زمان معقولی هم نرخ تورم لجام گسیخته را به زیر 10 درصد برساند و هم رشد اقتصادی 11 درصد در سال 2011 و افزایش تولید ناخالص ملی از 300 میلیارد دلار در سال 2000 به بیش از 800 میلیارد دلار در سال 2013 و به همین نسبت افزایش سه برابری درآمد مردم ترکیه در این مدت نمونه ای از این موفقیت اردوغان است. و مهم تر از این ارقام و آمار، احساس رفاه عمومی و بهبود وضعیت اقتصادی است که در این سال ها مردم این کشور آن را تجربه کردند و شاید بتوان آن را مهم ترین دلیل محبوبیت اردوغان و پیروزی هایش در این سال ها نامید.

اردوغان از کجا آمده است؟

اردوغان 26 فوریه سال 1954 در یک محله متوسط استانبول در یک خانواده فقیر و متدین به دنیا آمد و در یک موسسه دینی مشغول تحصیل شد. او برای تامین هزینه تحصیلش، در خیابان دستفروشی می کرد. اردوغان به فوتبال علاقه مند است و در دهه 70 قرن گذشته یک بازیکن نیمه حرفه ای بود. او در سال 1981 از دانشگاه علوم اقتصادی در مرمره فارغ التحصیل شد و در سال 1976 به جنبش نجم الدین اربکان، مرشد سیاسی اش، پیوست که چند سال بعد سمت رییس دولت اسلامی در ترکیه را به عهده گرفت.
کودتای نظامی که 12 سپتامبر 1980 رخ داد، او را تا سال 1983 زمانی که اربکان حزب رفاه را تشکیل داد، از عرصه سیاسی دور کرد و او در سال 1985 مسئول این حزب در استانبول شد. در 27 مارس 1994 به عنوان شهردار استانبول انتخاب شد و به علت مدیریت موثر خود محبوبیت زیادی به دست آورد. او بعد از سقوط اربکان زیر فشار نظامیان (1997) مجبور شد استعفا کند و در سال 1998 به اتهام تحریک به نفرت مذهبی محکوم و از عرصه سیاسی کنار گذاشته و در سال 1999 چهار ماه زندانی شد.
در ژوییه 2001 دادگاه قانون اساسی به او اجازه داد به سیاست بازگردد، بنابراین در 14 اوت 2001 حزب عدالت و توسعه را تاسیس کرد که ریاست آن را به عهده دارد.
اردوغان، سلطان پوپولیست ها

عدالت و توسعه، سکوی پرتاب

هسته اولیه حزب عدالت و توسعه درواقع شاخه ای از شاگردان مرحوم نجم الدین رابکان بودند که به بهانه اصلاح طلبی از حزب او انشعاب کرده و حزب جدیدی با گفتمان اسلامی را تاسیس کردند. این شاگردان با استفاده از پول و امکاناتی که داشتند، با وجود این که شخص اربکان در قید حیات بود، خود را به عنوان کسانی که قرائت به روزتری از گفتمان اسلامی ضمن حفظ نکات مثبت فعالیت اربکان داشتند، معرفی کردند.
اربکان در تمام دوره های فعالیت خود در قدرت سیاسی نهضت عظیم خدمات رسانی به ملت را به راه انداخته بود. این حزب اربکان بود که با مجاهده سیاسی برای تقسیم عادلانه ثورت در کشور توانسته بود در تمام آناتولی کارگاه ها و کارخانه های مختلف راه اندازی کند. این حزب توانسته بود در دوره اردوغان معضلاتی مانند جمع آوری زباله در استانبول، لجن های بندر این شهر و فاضلاب استانبول را حل کند. قیمت قند و شکر در مناطقی که تحت اداره شهرداری های تحت امر حزب اربکان بود، ثبات داشت و… اما حزب عدالت و توسعه نیز چیزی کم نگذاشت. این حزب با روی کار آمدن خود نهضت عظیم خدمات رسانی را آغاز کرد.
جاده سازی، پل سازی، سدسازی، توسعه فرودگاه ها، نوسازی ناوگان شهری و جاده ای، کم کردن فرایندهای بوروکراتیک، توسعه خدمات الکترونیک، ثبات در قیمت ها، افزایش ارزش پول ملی، پخش زغال در مناطق محروم در زمستان ها، رسیدگی به وضعیت بازنشستگان، افزایش واحدهای دانشگاهی در شهرهای مختلف کشور و موارد بسیار این چنینی مسائلی است که نمی توان از کارنامه حزب عدالت و توسعه پاک کرد.
حزب در تمام کشور دارای دفاتر حزبی است که موظف به ثبت مشکلات مردم از ریز و درشت و انتقال آن به مرکز و از این طریق اطلاع رسانی دقیق به دولت در مورد مشکلات روزمره مردم هستند.
حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی نوامبر 2002 پیروز شد، اما اردوغان نتوانست سمت نخست وزیر را به عهده بگیرد، زیرا شورای عالی انتخابات دو ماه قبل از آن عدم صلاحیت انتخاب او را اعلام کرده بود. به همین علت او از عبدالله گل خواست این سمت را به عهده بگیرد تا امکان انتخاب او فراهم شود. او با اصلاحاتی که پارلمان تحت کنترل حزب عدالت و توسعه تصویب کرد، توانست نامزد شود و در 11 مارس 2003 نخست وزیر شد.
اردوغان در این سال ها تبدیل به سلطانی شده است که به این راحتی ها از صندلی قدرت پایین نمی آید. اردوغان با نخست وزیری طی سه دوره پیاپی- به دلیل پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی 2007 و 2011- به دوره طولانی بی ثباتی حکومتی پایان داد. او پیروزی حزبش را در 12 انتخابات در 12 سال حکومت، رقم زد. در ساله حکومت او، اقتصاد ترکیه دوره رشد قوی را تا سال 2011 به ثبت رساند، ولی از آن زمان به بعد این رشد اقتصادی کند شد.
اردوغان درخصوص مسئله کردهای ترکیه شیوه جدیدی را در پیش گرفت و تغییرات بزرگی را به انجام رساند که انگیزه آن روند پیوستن به اتحادیه اروپاست.
نظام حزب عدالت و توسعه به او اجازه نمی دهد بیش از سه دوره قدرت را در اختیار داشته باشد، اما قصد دارد به عنوان رییس جمهور به حکومت ادامه دهد و اول ژوییه حزب عدالت و توسعه او را نامزد این سمت کرد.
اردوغان، سلطان پوپولیست ها
 

در سودای خلافت

به نظر می رسد اردوغان که مجبور است سمت نخست وزیر را در انتخابات پارلمانی 2015 ترک کند، مصمم است قدرت را در ترکیه از جایگاه ریاست جمهوری و چه بسا تا سال 2023 حفظ کند. در این سال ترکیه صدمین سال تشکیل جمهوری را جشن می گیرد. اردوغان می تواند دو دوره رییس جمهور ترکیه باشد. هر دوره ریاست جمهوری در ترکیه پنج سال است.
ادوغان اعلام کرده است از همه اختیارات خود در پست ریاست جمهوری که تاکنون تا حد زیادی تشریفاتی بوده، بری اصلاح قانون اساسی و تبدیل نظام به ریاست جمهوری استفاده خواهدکرد.
کودتای نافرجامی که به سود رجب طیب اردوغان رییس جمهوری منتخب این کشور پایان یافت، با موجی از بازداشت ها و دستگیری ها همراه شده است. براساس گزارش ها، دولت ترکیه صدها تن اعم از ارتشی و غیرارتشی را به اتهام انجام کودتا بازداشت کرده است. آقای اردوغان مصمم است با سران کودتا به گونه جدی برخورد کند.
او هنوز هم فتح الله گولن از اسلام گرایان معروف و یکی از مخالفان سیاسی خود را که در آمریکا زندگی می کند، عامل اصلی کودتا می داند. آقای گولن دست داشتن در کودتا را رد کرده است، ولی ظاهرا دولت ترکیه به این رد کردن قانع نیست و می خواهد با طرفداران آقای گولن نیز تسویه حساب کند.
تحلیل های مختلفی پیرامون شکست کودتا و پیروزی اردوغان بر کودتاگران ارائه شده است؛ گمانه هایی از ساختگی بودن کودتا، تا مدیریت قوی دولتمردان ترکیه در کنترل آن.
اما می شود از دریچه ای دیگر نیز به این اتفاق نگریست. از یک طرف عدم همراهی بخش های مختلف حکومتی مخصوصا نیروهای پلیس با کودتاگران و از طرف دیگر به خیابان آمدن مردم در حمایت از دولت قانونی ترکیه، به عنوان مهم ترین عوامل به فرجام نرسیدن کودتا در ترکیه نمود پیدا کرد.
هرچند سوالات بی پاسخ زیادی، ابهامات مختلف در مورد کودتا را افزایش داده است، اما چه این کودتا ساختگی بوده باشد و چه واقعی، آن چه در واقعیت جلوه پیدا کرد، حضور مردم در کف خیابان و حمایت از اردوغان و حزب عدالت و توسعه بود؛ حمایتی که با همه اتفاقات این سال ها و ناکامی های مختلف اردوغان در عرصه سیاست خارجی در هیچ انتخاباتی قطعی نشد و پیروزی های پی در پی را برای او به همراه داشت.
اردوغان، سلطان پوپولیست ها

رفاه اقتصادی راز محبوبیت سلطان رجب

هر چند در مورد شکست کودتا می توان دلایل مختلفی را متصور شد، اما نمی توان از دلیل مهم محبوبیت اردوغان نیز به راحتی عبور کرد. شاید اگر وضعیت اقتصادی ترکیه همانند زمان مرحوم اربکان یعنی سال 1997 بود، سرنوشت سیاسی اردوغان بهتر از استاد مرحومش نمی شد. حتی اگر کودتا یک طراحی خودساخته هم باشد،  نمی شود حضور مردم بی اطلاع از پشت پرده سیاست را در مقابل تانک های نظامیان کودتاچی، انکار و نادیده گرفت.
آن ها یقینا آمده بودند تا از رییس جمهوری که زندگی آن ها را بهبود بخشیده بود، حمایت کنند. پس اگر نتوانیم رفاه اقتصادی مردم ترکیه را مهم ترین دلیل شکست کودتا بنامیم، اما می توانیم آن را مهم ترین دلیل حمایت مردم از اردوغان بدانیم.
برچسب ها : أردوغان وزوجته في موقف طريف،أردوغان وزوجته يزوران مسلمي بورما،أردوغان وهو يقرأ القرآن،أردوغان يبكي فراق والدته بحرقة،أردوغان يقرأ القرآن،أردوغان يقرأ القرآن بالتجويد،أردوغان يقرأ القرآن في عزاء،أردوغان يقرأ القرآن وخادم الحرمين،اردوغان،اردوغان اسرائيل،اردوغان اسرائيل خسرت تركيا،اردوغان الاسد،اردوغان سوريا،اردوغان ضد اسرائيل،اردوغان عميل اسرائيلي،اردوغان في اسرائيل،اردوغان في سوريا،اردوغان مع اسرائيل،اردوغان مع رئيس اسرائيل،اردوغان مع سوريا،اردوغان واطفال سوريا،اردوغان والاسد،اردوغان والاسد من يصرخ اولا،اردوغان والحرب على سوريا،اردوغان ورئيس اسرائيل،اردوغان وزوجته،اردوغان وزوجته في بورما،اردوغان وزوجته واولاده،اردوغان وسوريا،اردوغان ویکی پدیا،اردوغان يبكي،اردوغان يبكي اسماء البلتاجي مترجم،اردوغان يبكي رسالة البلتاجي،اردوغان يبكي على ابنة البلتاجي،اردوغان يبكي على اسماء البلتاجي،اردوغان يبكي على امه،اردوغان يبكي على شهداء مصر،اردوغان يبكي والدته،اردوغان يتوعد سوريا،اردوغان يزور اسرائيل،اردوغان يستقبل اطفال سوريا،اردوغان يعتذر لروسيا،اردوغان يهدد سوريا،اندیشه پویا پوپولیست رفت،پست مدرن پوپولیستی،پوپوليست رفت،پوپوليست ها،پوپولیست،پوپولیست احمدی نژاد،پوپولیست رفت،پوپولیست کیست،پوپولیست ها،پوپولیست ویکی پدیا،پوپولیستی مدرن،پوپولیستی ویکی،پوپولیسم چیست،پوپولیسم رفت،پوپولیسم ها،پوپولیسم ویکی پدیا،رئيس تركيا اردوغان وزوجته،رجب اردوغان في اسرائيل،رجب طيب أردوغان يقرأ القرآن،رجب طيب اردوغان اسرائيل،رجب طيب اردوغان سوريا،رجب طيب اردوغان وزوجته،رفتارهای مدرن پوپولیستی،رهیافتهای مدرن پوپولیستی،زيارة اردوغان وزوجته الى بورما،زيارة اردوغان وزوجته لبورما،فيديو اردوغان في اسرائيل

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت