ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

ارتباط اُتیسم با DNA تغییریافته

نویسنده: احمد اعجازی

ارتباط اُتیسم با DNA تغییریافته

,اُتیسم چیست؟,بیماری اُتیسم,بیماری اوتیسم,بیماری اوتیسم چیست,بیماری اوتیسم در کودکان,بیماری اتیسم چیست,بیماری اوتیسم چیه؟,بیماری اتیسم کودکان,بیماری اتیسم دختر لادن طباطبایی,بیماری اتیسم جیست

تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 آبان 1395

محققان الگوی منحصربفرد جهش هتروپلاسمیک را کشف کرده اند که در آن هم زنجیره mDNA عادی و هم جهش یافته در یک سلول واحد وجود دارند.

به گزارش مهر، محققان آمریکایی دریافته اند کودکان مبتلا به اختلال اُتیسم دارای شمار بیشتر جهش های مضر در DNA میتوکندری خود در مقایسه با سایر اعضای خانواده هستند.

 

اُتیسم یک اختلال پیشرفته جدی است که توانایی فرد در برقراری ارتباط و تعامل را دچار اختلال می کند.

 

در مطالعات قبلی به عملکرد بد در میتوکندری اشاره شده بود اما در مطالعه جدید محققان الگوی منحصربفرد جهش های هتروپلاسمیک را کشف کرده اند که در آن هم زنجیره mDNA عادی و هم جهش یافته در یک سلول واحد وجود دارند.

 

کودکانح مبتلا به اُتیسم بیش از دو برابر خواهر و برادرهای سالم خود دارای جهش های مضر هستند.

 

ژنگ لانگ گو، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کرنل نیویورک، در این باره می گوید: «وجود جهش های مضر در mDNA با افزایش ریسک مشکلات نورولوژیکی و مشکلات رشد در بین کودکان مبتلا به اختلال اُتیسم نیز همراه است چراکه میتوکندری نقش مهمی در متابولیسم ایفاء می کند.»

 

به گفته محققان، معمولا کودکان مبتلا به اُتیسم در مقایسه با خواهر و برادرهای خود دارای IQ پایین تر و رفتار اجتماعی ضعیف تر هستند.

 

در این مطالعه، محققان زنجیره mDNA ۹۰۳ کودک مبتلا به اختلال اُتیسم را همراه با خواهر و برادرها و مادرشان آنالیز کردند.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت