ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

ادب کردن کودک دیگران، صحیح یا غلط

نویسنده: علی باستانی

ادب کردن کودک دیگران، صحیح یا غلط

 

ادب کردن دختر,ادب کردن شوهر,روش ادب کردن شوهر,ادب کردن خانواده شوهر,ادب کردن زن,ادب کردن دختر,روش ادب کردن زن,ادب کردن به انگلیسی,روش ادب کردن زن

 

بحث زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد که اجازه داریم بچه‌های دیگران را ادب کنیم یا خیر.

بحث زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد که اجازه داریم بچه‌های دیگران را ادب کنیم یا خیر. البته آنطور که به نظر می‌رسد هم پاسخ آن ساده نیست. عواملی که در این موضوع دخیل هستند شامل رویکردهای مختلف والدین می‌شود:

. فرزندداری

. آنچه رفتار قابل‌قبول و غیرقابل‌قبول برای کودک به‌حساب می‌آید

. روش‌های قابل‌قبول هدایت رفتار

. اینکه کودک تنها تحت مسئولیت والدین خود است یا واقعاً برای بزرگ کردن آن بچه به کمک یک محله نیاز هست.

اجازه بدهید هرکدام از این عوامل را تک‌تک بررسی کنیم.
۱- بعضی از والدین ریسک‌پذیر نیستند. یعنی دوست ندارند برای تربیت فرزندانشان خطر کنند به همین دلیل رفتار خوب و قابل‌قبول را به فرزندشان معرفی کرده و هر زمان که فرصت دهد مرزهای او را مشخص می‌کند. هدف آنها این است که فرزندانی را بزرگ کنند که انتظارات موردقبول والدین بعنوان تربیت صحیح را برآورده کنند. از طرف دیگر برخی از والدین ریسک‌پذیر هستند. آنها باور دارند که زمان‌هایی هست که کودکان باید با آزمون و خطا یاد بگیرند. هدف این دسته از والدین بزرگ کردن بچه‌هایی است که انتظارات معقول والدین را برآورده کنند و در عین حال گاه‌گاهی به فرزندانشان اجازه می‌دهند غیر از آن را انتخاب کنند و نتایج منفی آن را خود تجربه کنند. اگر یکی از والدین دسته اول فرزند والدین دسته دوم را تادیب کند، والدین دسته دوم آن را رفتاری انتقادی و کنترل‌کننده خواهد دید.

۲- بعضی از والدین تصور می‌کنند که کودکان اجازه ندارند با والدین خود مخالفت کنند. بعضی از والدین هم تصور می‌کنند اختلاف سازنده تبادل نظر سالم است. بعضی از والدین به فرزندانشان اجازه می‌دهند پای خود را روی میز نشیمن بگذارند اما چنین رفتاری برای بعضی از والدین شدیداً غیرقابل‌‌قبول است. به همین دلیل والدین باید آزادانه مرزهای فرزند خود را مشخص کنند.

۳- بعضی از والدین به هدایت‌های کلامی آرام و منطقی اعتقاد دارند درحالیکه دسته دیگری از والدین باور دارند که نیازی به توضیح دادن تربیت نیست و مرزهای آنها باید توسط بچه‌ها رعایت شود. درنتیجه وقتی رفتارهای بد اتفاق می‌افتد، نیازی به استدلال و دلیل و برهان آوردن نیست چراکه نتیجه عمل کاملاً متقاعدکننده است. بااینحال دسته دیگری از والدین تنبیه را یک راه منطقی و قابل‌قبول برای هدایت رفتار بچه‌ها می‌دانند. اگر فردی بچه کسی را که اعتقادی به تنبیه بدنی ندارد، تنبیه کند، والدین کودک آن کار را یک خشونت علیه فرزندشان خواهند دید.

۴-بعضی والدین احساس می‌کنند که فقط خودشان دربرابر فرزندشان مسئول هستند. والدین دیگری باور دارند که برای بزرگ کردن یک بچه به کمک یک محله نیاز هست. مسئله‌ای که اینجا ایجاد می‌شود این است که بزرگسالان اطراف آن کودک مسئولیت شکل دادن تعریف رفتار قابل‌قبول و غیرقابل‌قبول را با هم سهیم هستند. اگر یکی از والدین دسته دوم بچه فردی که خود را به‌تنهایی مسئول تربیت فرزدش می‌داند ادب کند، والدین کودک تصور خواهد کرد که به حقوق پدر یا مادری او بی‌احترامی شده است. از طرف دیگر، اگر یک فرد از دسته دوم والدین کودک یک فرد از دسته خود را هدایت کند، والدین کودک از اقدام فرد بسیار متشکر و قدردان خواهند بود.

اما اگر کودکی وارد خانه شما شد یا در ماشینتان بود یا در شرایطی مسئولیت یک کودک موقتاً با شما بود چه؟ اگر فرزندی در نزدیکی شما بود و رفتارهایی نشان داد که برای شما قابل‌قبول نبود، بهترین راه این است که به آرامی برای کودک توضیح دهید که وقتی پیش شماست چه نوع رفتاری از او انتظار می‌رود. شما این حق را دارید که مرزهایی که برای خودتان تعریف کرده‌اید را درمورد کودک اجرا کنید، حتی اگر آن مرزها با مرزهای والدین کودک متفاوت باشند. البته در این راه باید از حداقل روش‌های تربیتی استفاده کنید که فاقد هر نوع خشونت باشد.

هر انتخابی که درمورد این مسائل داشته باشید مطمئناً نظر همه والدین را جلب نخواهد کرد. این موضوع همیشه موضوعی بحث‌انگیز باقی می‌ماند. بنابراین بهتر است بهترین تصمیمی که در آن لحظه می‌توانید بگیرید را اتخاذ کنید و نگران نتیجه کار نباشید چراکه بیشترین چیزی بوده که در آن لحظه از دست شما برمی‌آمده است.

برچسب ها : adobe عربي،أدباء عرب قدامى،أدباء عرب مشهورين،أدباء عرب معاصرون،أدباء عرب معاصرون pdf،ادب الاطفال،ادب الاطفال pdf،ادب الاطفال الصغار،ادب الاطفال العالمي،ادب الاطفال رافع يحيى،ادب الاطفال في الجزائر،ادب الاطفال في العراق،ادب الاطفال في العصر الحديث،ادب الاطفال في فلسطين،ادب الاطفال في مصر،ادب عربي،ادب عربي 2 ثانوي،ادب عربي 3 ثانوي،ادب عربي السنة الثانية ثانوي،ادب عربي بكالوريا،ادب عربي تمبلر،ادب عربي جامعة دمشق،ادب عربي حديث،ادب عربي غزل،ادب عربي قديم،ادب كردن به انگليسي،ادب كردن خانواده شوهر،ادب كردن دختر،ادب كردن زن،ادب كردن شوهر،ادباء عرب،ادباء عرب فيس بوك،ادباء عرب مسيحيون،ادباء عرب مكفوفين،ادبستان کاوه،ادبيات،ادبيات ابكر ادم اسماعيل،ادبيات الحزب الشيوعي السوداني،ادبيات بومي،ادبيات بومي ايران،ادبيات چيست،ادبيات فارسي،ادبيات كلاسيك،ادبيات كودكان،ادبيات مؤتمر الطلاب المستقلين،ادبية عربية،ادبیات،ادبیات اقلیت،ادبیات بومی،ادبیات بومی استان اصفهان،ادبیات بومی اصفهان،ادبیات بومی ایران،ادبیات بومی ایران انشا،ادبیات بومی ایران به زبان ساده،ادبیات بومی ایران تحقیق،ادبیات بومی ایران چیست،ادبیات بومی ایران زمین،ادبیات بومی ایران کوتاه،ادبیات بومی ایران ویکی پدیا،ادبیات بومی ایرانی،ادبیات بومی ایرانیان،ادبیات بومی چیست،ادبیات بومی خراسان رضوی،ادبیات بومی شیراز،ادبیات بومی گیلان،ادبیات بومی مازندران،ادبیات بومی مشهد،ادبیات تطبیقی،ادبیات چیست،ادبیات دری،ادبیات فارسی،ادبیات فارسی 2،ادبیات فارسی pdf،ادبیات فارسی اول دبیرستان،ادبیات فارسی پیش دانشگاهی،ادبیات فارسی دوم دبیرستان،ادبیات فارسی سوم دبیرستان،ادبیات فارسی نهم،ادبیات فارسی هشتم،ادبیات فارسی هفتم،ادبیات کودکان،روش ادب كردن زن،روش ادب كردن شوهر،سایت ادبستان کاوه،گروه ادبستان کاوه آهنگر

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت