ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

احتمال تعطیلی دوهفته‌ای مدارس پایتخت در پاییز امسال

نویسنده: احمد اعجازی

احتمال تعطیلی دوهفته‌ای مدارس پایتخت در پاییز امسال

,تعطیلی مدارس مشهد,تعطیلی مدارس مشهد,تعطیلی مدارس مشهد امروز,تعطیلی مدارس مشهد 12 بهمن,تعطیلی مدارس مشهد 15 بهمن,تعطیلی مدارس مشهد در فردا,تعطیلی مدارس مشهد 20 اسفند,تعطیلی مدارس مشهد 13 بهمن,تعطیلی مدارس مشهد 14 بهمن,تعطیلی مدارس مشهد 16 بهمن,تعطیلی مدارس,تعطیلی مدارس شنبه,تعطیلی مدارس خوزستان,تعطیلی مدارس قم,تعطیلی مدارس شهر قدس,تعطیلی مدارس ایلام,تعطیلی مدارس اراک,تعطیلی مدارس فردا,تعطیلی مدارس ملارد,تعطیلی مدارس شنبه ها,تعطیلی مدارس شنبه 12 مهر,تعطیلی مدارس شنبه,تعطیلی مدارس شنبه 15 فروردین,تعطیلی مدارس شنبه 28 دی,تعطیلی مدارس شنبه 7 دی,تعطیلی شنبه 12 مهر مدارس,تعطیلی مدارس شنبه 15 فروردین 94,تعطیلی مدارس شنبه 12 مهر 93,تعطیلی مدارس خوزستان فردا,تعطیلی مدارس خوزستان,تعطیلی مدارس خوزستان 20 بهمن,تعطیلی مدارس خوزستان دوشنبه,تعطیلی مدارس خوزستان روز دوشنبه,تعطیلی مدارس خوزستان یکشنبه,تعطیلی مدارس خوزستان شنبه,تعطیلی مدارس خوزستان در روز شنبه,تعطیلی مدارس خوزستان سه شنبه,تعطیلی مدارس قم فردا,تعطیلی مدارس قم,تعطیلی مدارس قم چهارشنبه,تعطیلی مدارس قم در چهارشنبه,تعطیلی مدارس قم 14 بهمن,تعطیلی مدارس قم امروز,تعطیلی مدارس قم سه شنبه,تعطیلی مدارس قم 13 بهمن,تعطیلی مدارس قم دوشنبه,تعطیلی مدارس ایلام فردا,تعطیلی مدارس ایلام بارش برف,تعطیلی مدارس ایلام برف,تعطیلی مدارس ایلام,تعطیلی مدارس استان ایلام,تعطیلی مدارس فردا در ایلام,وضعیت تعطیلی مدارس استان ایلام,اخبار تعطیلی مدارس استان ایلام,تعطیلی مدارس اراک فردا,تعطیلی مدارس اراک در 16 دی,تعطیلی مدارس اراک چهارشنبه,تعطیلی مدارس اراک در 16 بهمن,تعطیلی مدارس اراک روز چهارشنبه,تعطیلی مدارس اراک 22 دی,تعطیلی مدارس اراک 16 بهمن 92,تعطیلی مدارس اراک 18 دی,تعطیلی مدارس اراک در 14 بهمن,تعطیلی مدارس فردا,تعطیلی مدارس فردا در تبریز,تعطیلی مدارس فردا در تهران,تعطیلی مدارس فردا در مشهد,تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه,تعطیلی مدارس فردا در ارومیه,تعطیلی مدارس فردا تهران,تعطیلی مدارس فردا در اصفهان,تعطیلی مدارس فردا در خوزستان,تعطیلی مدارس شهرستان ملارد,تعطیلی مدارس پایتخت,تعطیلی مدارس پایتخت 14 بهمن

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 24 شهریور 1395

چندسالی است که آخرین ماه پاییز برای پایتخت‌نشین‌ها یادآور روزهای پرتلاطم آلودگی هواست. گزارش‌های سال‌های اخیر نشان می‌دهد، آلودگی هوای زمستانی که معمولا از دی آغاز می‌شد، در سال‌های گذشته به اواسط آذر کشیده شده و به این شکل، وارونگی دما تعداد روزهای ناسالم را در کل سال بالاتر برده است.

معادلات در سال 94 و با کشیده‌شدن وارونگی دما به اواسط آذر، به‌هم ریخت. سرمای بی‌سابقه سال 94 که زودتر به سراغ تهرانی‌ها آمد، وارونگی هوا را تشدید کرد و باعث شد تا در بازه زمانی مشخص، هوای تهران ۱۵روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم در حالت هشدار را وارد ریه‌های پایتخت‌نشینان کند.

نگاهی به آمارهای آلودگی هوا از ۱۵آذر تا چهارم دی پنج سال گذشته، نشان می‌دهد که با توجه به اینکه وارونگی هوا معمولا از دی شروع می‌شده، به استثنای سال ۹۳، آذرماه از نظر آلودگی هوا وضعیت خوبی نداشته است.

وضعیت آلودگی در بازه زمانی سال ۹۰ نشان می‌دهد که تهرانی‌ها از ۱۵آذر تا چهارم دی، هوای آلوده و ناسالم برای گروه‌های حساس را استنشاق کرده‌اند؛ حتی در دو روز هوا به مرز شرایط هشدار هم رسیده است. با این‌حال، سال ۹۱ نسبت به سال قبل، وضعیت بهتری پیدا می‌کند. به‌طوری‌که از ۱۹روز، تهرانی‌ها ۹روز سالم، هشت روز ناسالم برای گروه‌های حساس و دو روز ناسالم در حالت هشدار را تجربه کرده‌اند اما سال ۹۲ از نظر آلودگی هوا نسبت به سال‌های قبل از خود، وضعیت بدتری داشته است.

در این بازه زمانی، علاوه‌بر یک روز پاک، ۱۰روز سالم هم داشته است. پایتخت‌نشینان علاوه بر اینکه پنج روز ناسالم برای گروه‌های حساس را تجربه کردند، سه روز آغازین دی را با وضعیت هشدار سپری کردند. سال ۹۳ را می‌توان جزء سالم‌ترین سال‌های چندسال اخیر به‌حساب آورد. تعداد روزهای پاک و سالم این سال به‌طور محسوسی از سال‌های قبل از خود بالاتر رفت تا جایی‌که هیچ‌وقت مرحله هشدار را هم تجربه نکرد. از ۱۵آذر تا چهارم دی این سال، تهرانی‌ها هفت روز سالم و ۱۲روز ناسالم برای گروه‌های حساس را تجربه کردند.

اما همان‌طورکه اشاره شد، کشیده‌شدن دامنه آلودگی هوا به اواسط آذر در سال 94، زنگ خطر را برای پایتخت‌نشینان در سال 95 هم به‌صدا درآورد. شاید همین مسئله باعث شد تا محیط زیست استان تهران، به فکر غافلگیرکردن وارونگی دما بیفتد و پیگیر اجرای تعطیلی دوهفته‌ای مدارس پایتخت در پرریسک‌ترین ماه آلودگی هوا یعنی آذر شود. معاون سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران، درهمین رابطه گفته است: دولت به‌منظور کاهش آلودگی هوا، مصوبه‌ای را در مورد مدیریت ساعات کار ادارات و مدارس دارد و در‌این‌راستا، سازمان حفاظت محیط زیست، پیشنهاد تعطیلی دوهفته‌ای مدارس در پاییز را داده است و با جدیت، پیگیر اجرای آن هستیم.

محمد رستگاری گفت: دولت مصوبه‌ای را در سال جاری دارد که کارگروهی با مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و عضویت برخی دستگاه‌ها بیایند و ساعات کار ادارات و ساعات مدارس را طوری تعریف کنند که ترافیک کمتر شود و آلودگی هوا هم به ‌نسبت آن کاهش پیدا کند. وی ادامه داد: این جلسات در دست بررسی است اما هنوز تصویب نهایی نشده و در حد کارهای کارشناسی است؛ یک‌سری موافقت‌ها هم از سوی برخی دستگاه‌ها انجام شده است اما هنوز نهایی نشده و در حال پیگیری هستیم. معاون سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران، اظهار کرد: این پیشنهاد از طرف سازمان حفاظت محیط زیست داده شده است و در مورد آن جدیت زیادی هم وجود دارد و زمان اجرای آن به زمان جلساتی که برگزار می‌شود، بستگی دارد اما از آنجایی که سازمان حفاظت محیط زیست، با جدیت دنبال اجرائی‌شدن این موضوع است، می‌تواند امسال قابلیت اجرائی‌شدن را داشته باشد.

رستگاری خاطرنشان کرد: در متن این مصوبه دولت آمده است که کارگروهی با مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست، در مدت سه ماه با همکاری وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و نیروی انتظامی نسبت به برنامه‌ریزی و ارائه بسته مدیریت تقاضای سفر از قبیل ساعات شروع و پایان کار دستگاه‌های دولتی و کاهش ایام و ساعات تعطیلی مدارس و ایام کاری آن دسته از ادارات که امکان‌پذیر است اقدام و نتیجه را اعلام کند.

قطعا در پاییز آلودگی هوا خواهیم داشت

رستگاری ضمن پیش‌بینی آلودگی هوا در پاییز امسال، مطابق سال گذشته می‌گوید: پیشنهاد ما این است که دو هفته در ماه‌های پاییز این اتفاق بیفتد و تعطیلی مدارس را داشته باشیم؛ این تصمیم فعلا در مورد مدارس گرفته شده است و کاهش ساعات کار ادارات و دستگاه‌های دولتی در مراحل بعدی در دستور کار قرار خواهند داشت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سازمان، کارهای مستمری دارد از جمله همین مصوبه دولت؛ جلسات مستمری در زمینه کاهش و کنترل آلودگی هوا داریم و فردا هم کارگروه کاهش آلودگی هوا برگزار می‌شود اما این به آن معنی نیست که پاییز امسال آلودگی نداریم؛ امسال هم اگر پدیده وارونگی دما را داشته باشیم، آلودگی را خواهیم داشت اما امیدواریم با اقداماتی که انجام شده هم از شدت آلودگی کاسته و هم تعداد روزهای آلوده کمتر شود اما به شرایط اقلیمی هم بستگی دارد و این‌گونه نیست که بگوییم آلودگی نخواهیم داشت. قطعا در پاییز آلودگی خواهیم داشت.

برچسب ها : احتمال تعطیلی دوهفته‌ای مدارس پایتخت در پاییز امسال،اخبار تعطیلی مدارس استان ایلام،تعطيلي مدارس ايلام،تعطيلي مدارس خوزستان،تعطيلي مدارس شنبه،تعطيلي مدارس فردا،تعطيلي مدارس قم،تعطيلي مدارس قم سه شنبه،تعطيلي مدارس مشهد،تعطیلی شنبه 12 مهر مدارس،تعطیلی مدارس،تعطیلی مدارس اراک،تعطیلی مدارس اراک 16 بهمن 92،تعطیلی مدارس اراک 18 دی،تعطیلی مدارس اراک 22 دی،تعطیلی مدارس اراک چهارشنبه،تعطیلی مدارس اراک در 14 بهمن،تعطیلی مدارس اراک در 16 بهمن،تعطیلی مدارس اراک در 16 دی،تعطیلی مدارس اراک روز چهارشنبه،تعطیلی مدارس اراک فردا،تعطیلی مدارس استان ایلام،تعطیلی مدارس ایلام،تعطیلی مدارس ایلام بارش برف،تعطیلی مدارس ایلام برف،تعطیلی مدارس ایلام فردا،تعطیلی مدارس پایتخت،تعطیلی مدارس پایتخت 14 بهمن،تعطیلی مدارس خوزستان،تعطیلی مدارس خوزستان 20 بهمن،تعطیلی مدارس خوزستان در روز شنبه،تعطیلی مدارس خوزستان دوشنبه،تعطیلی مدارس خوزستان روز دوشنبه،تعطیلی مدارس خوزستان سه شنبه،تعطیلی مدارس خوزستان شنبه،تعطیلی مدارس خوزستان فردا،تعطیلی مدارس خوزستان یکشنبه،تعطیلی مدارس شنبه،تعطیلی مدارس شنبه 12 مهر،تعطیلی مدارس شنبه 12 مهر 93،تعطیلی مدارس شنبه 15 فروردین،تعطیلی مدارس شنبه 15 فروردین 94،تعطیلی مدارس شنبه 28 دی،تعطیلی مدارس شنبه 7 دی،تعطیلی مدارس شنبه ها،تعطیلی مدارس شهر قدس،تعطیلی مدارس شهرستان ملارد،تعطیلی مدارس فردا،تعطیلی مدارس فردا تهران،تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه،تعطیلی مدارس فردا در ارومیه،تعطیلی مدارس فردا در اصفهان،تعطیلی مدارس فردا در ایلام،تعطیلی مدارس فردا در تبریز،تعطیلی مدارس فردا در تهران،تعطیلی مدارس فردا در خوزستان،تعطیلی مدارس فردا در مشهد،تعطیلی مدارس قم،تعطیلی مدارس قم 13 بهمن،تعطیلی مدارس قم 14 بهمن،تعطیلی مدارس قم امروز،تعطیلی مدارس قم چهارشنبه،تعطیلی مدارس قم در چهارشنبه،تعطیلی مدارس قم دوشنبه،تعطیلی مدارس قم فردا،تعطیلی مدارس مشهد،تعطیلی مدارس مشهد 12 بهمن،تعطیلی مدارس مشهد 13 بهمن،تعطیلی مدارس مشهد 14 بهمن،تعطیلی مدارس مشهد 15 بهمن،تعطیلی مدارس مشهد 16 بهمن،تعطیلی مدارس مشهد 20 اسفند،تعطیلی مدارس مشهد امروز،تعطیلی مدارس مشهد در فردا،تعطیلی مدارس ملارد،وضعیت تعطیلی مدارس استان ایلام

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت