ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

آیا خوردن دسر بعد از غذا ضرورت دارد؟

نویسنده: احمد اعجازی

آیا خوردن دسر بعد از غذا ضرورت دارد؟

خوردن دسر بعد از غذا,خوردن دسر,خوردن دسر در بارداری,خوردن دسر در خواب,فواید خوردن دسر,وقت خوردن دسر,بهترین زمان خوردن دسر,تعبیر خواب خوردن دسر,زمان خوردن دسر,موقع خوردن دسر,خوردن دسر در بارداری,خوردن دسر در خواب,تعبیر خوردن دسر در خواب,فواید خوردن دسر بعد از غذا,خواص خوردن دسر,فواید خوردن دسر,وقت خوردن دسر,زمان خوردن دسر,بهترین زمان خوردن دسر,تعبیر خواب خوردن دسر,تعبیر خوردن دسر در خواب,زمان خوردن دسر,بهترین زمان خوردن دسر,زمان مصرف دسر,زمان مناسب خوردن دسر,موقع خوردن دسر,زمان خوردن دسر

 

دسر، وعده ایست که معمولاً در پایان یک وعده غذایی سرو می شود. اغلب دسرها شیرین هستند، اما گاهی مواد غذایی دیگری همچون انواع پنیر هم به عنوان دسر مصرف می گردد. در برخی کشورها، وعده جداگانه ای به نام دسر وجود ندارد، بلکه همراه با غذا، مخلوطی از شیرینی ها یا خوراک های شور را سر میز می گذارند.

دسر اغلب در بسیاری از از جاهای دیگر یک وعده غذایی جداگانه تلقی می شود و گاهی حتی مدتی، پس از صرف غذا دسر را می خورند. به عنوان مثال، در اروپا هنوز دسر یعنی میوه ای که در آخر غذا مصرف می گردد، گرچه اغلب در کنار آن، پودینگی از میوه یا شیرینی خمیری یا سوفله و یا تارت نیز سرو می نمایند و بسیاری از آمریکائیها، در آخر غذا شیرینی میخورند و علاوه بر مجموعه دسرهای متنوع در ممالک مختلف، اقسام بستنی و کیک های میوه را بجای دسر نیز سرو میکنند .کیک، کلوچه، میوه، ژله، بستنی، پودینگ، ماست و غیره، همگی جزو دسرها می باشند.

آیا خوردن دسر بعد از غذا ضرورت دارد؟
کربوهیدرات ​ها برای اکسیداسیون کامل و صحیح چربی ها و پروتئین ​ها ضرورت دارند. ذخیره این مواد در بدن، انرژی آماده و فوری را در موارد نیاز در دسترس قرار می ​دهد و وجود آنها در شرایط استرس زا، موجب حفظ پروتئین ​های بدن می ​شود.

اما واقعیت آن است که بدن چندان احتیاجی به دسر بعد از غذا ندارد. این سوء تفاهمی بیش نیست که می ​گویند «اگر بعد از غذاهای چرب، شیرینی ​جات بخوریم از مضرات چربی غذا کاسته می ​شود.» این عادت یعنی مصرف شیرینی و دسر بعد از غذا، جزء ذائقه ما ایرانی ​ها محسوب می​ شود که البته بسیار لذت بخش است، اما تا امروز شواهد علمی در این باره به دست نیامده است.

خوردن دسر بعد از غذا چاق نمی کند؟

زمان خوردن دسر,دسرهای شیرین,دسر

خوردن دسر پس از غذا باعث سهولت هضم غذا می​ شود
این سوالی است که همیشه افراد، به ویژه مادران که مسئول تهیه و سرو غذای خانواده هستند، در پی یافتن پاسخ آن هستند. در افکار عمومی بسیار بیان می ​شود که خوردن دسر پس از غذا باعث سهولت هضم غذا می​ شود و در این رابطه، خوردن دسرهای شیرین توصیه می​ گردد. حداقل نیاز روزانه به قند برابر ۵ گرم به ازای هر ۱۰۰ کالری انرژی مورد نیاز بدن است. مثلا در رژیم ۳۰۰۰ کالری روزانه حداقل ۱۵۰ گرم مواد قندی ضروری است.

از سوی دیگر این مواد هضم آسان و کاملی دارند و پس از سوختن در بدن، تنها آب و دی اکسید کربن تولید می​ کنند. البته در صورت مصرف اضافی، به جای تبدیل شدن به انرژی، به تری​گلیسیرید تبدیل می​شوند و در بدن ذخیره می​گردند و چاقی ایجاد می​کنند.

دسر ها بهترین منبع تأمین انرژی
با وجود آن که نمی ​توان گفت مواد قندی قسمت اصلی رژیم غذایی را تشکیل می​دهند، زیرا تا مدت ها می ​توان بدون کربوهیدرات​ها زندگی کرد؛ اما در رژیم غذایی ما حداقل باید نیمی از انرژی روزانه از کربوهیدرات ​ها تأمین گردد. مواد قندی مهمترین منبع انرژی در تغذیه انسان می​باشد. این مواد به دلیل تحریک ترشح انسولین، به سرعت هضم شده، انرژی تولید می​کنند و با تحریک ترشح آندورفین​ها سبب شادی می ​شوند. همچنین از آنجا که مغز برای انجام فعالیت​ های خود از انرژی حاصل از مواد قندی استفاده می​کند؛ به همین جهت در زمان افطار خوردن دسرهای شیرین و مواد قندی توصیه می​شود.

دسرها بین وعده​های غذایی خورده شوند

دسرهای خانگی,دسر,انواع دسر

بهترین زمان خوردن دسرها، بین وعده​های غذایی است
توصیه می شود دسرها حداقل یک ساعت بعد از غذا خورده شوند تا اثرات مفیدتری داشته باشند. البته این زمان، بسته به نوع دسری که می​خواهیم مصرف کنیم و شرایط جسمانی و وزنمان متفاوت است. توجه داشته باشید بهترین زمان خوردن دسرها، بین وعده​های غذایی است.
دسرهای خانگی بهتر است
بهتر است که دسرها در خانه تهیه شوند، زیرا می توانید میزان قند، نمک و روغن موجود در آن را کنترل کنید. مثلا یک برش ۱۰۰ گرمی کیک ۴۰۰ کالری انرژی دارد، اما بعضی کیک​ ها مانند کیک ساده اسفنجی چون با روغن کمتری تهیه می شوند، مفیدترند. در ضمن، به شرطی که به فرم پخت کیک آسیبی نرسد، از انواع میوه ها، کشمش و مغزها هم بهره بگیرید.

اگر عادت به خوردن دسر دارید به شما چند پیشنهاد داریم:

دسر,فواید خوردن دسر,خوردن دسرهای شیرین

در مورد بچه‌ها زیاد خوردن دسرهای شیرین مضر است
* اول اینکه در میان دسرها، گروه میوه ‌ها از بهترین ‌شان هستند و توصیه می ‌شود چند ساعت بعد از غذا خورده شوند تا اثرات مفیدتری داشته باشند.
* به علاوه، می‌ توان بعد از غذا از دسرهای کم‌ کالری مانند چند عدد کشمش، یک عدد انجیر خشک، یک عدد خرما و یا حتی یک قاشق کوچک مربا استفاده کرد.
* وقتی دسرها را بعد از غذا می ‌خورید، کالری اضافی را جذب بدن می ‌کنید، چون دسرها حتی در حالت سیری هم جذب می شوند.

توجه داشته باشید بهترین زمان خوردن دسرها البته به مقدار کنترل شده، بین وعده های غذایی است. مثلاً در مهمانی ‌ها که افراد تا حد اشباع شدن غذا خورده‌اند، با دیدن میز دسرهای رنگارنگ باز هم وسوسه می ‌شوند. در حقیقت نوعی اشتهای اختصاصی نسبت به این دسرها وجود دارد که اگر به طور مرتب خورده شود باعث آزار معده و اختلالات در دستگاه گوارش می ‌شود.

* مساله دیگری که وجود دارد میل به جویدن غذا در هر وعده و ایجاد احساس سیری است. بودن مواد غذایی جامد مثل کشمش در این قبیل خوراکی‌ ها،‌ حس جویدن را ارضا می‌ کند، بنابراین وجود کشمش و گردو از این نظر نیز در تهیه کیک و شیرینی‌ ها و انوا دسرها مورد توجه است.

* در انتها باید اضافه کنم شیرینی برای افرادی که اضافه وزن دارند یا دیابتی هستند، توصیه نمی ‌شود.

* در مورد بچه‌ها نیز زیاد خوردن دسرهای شیرین مضر است، زیرا باعث خرابی دندان‌های شان می ‌شود.

* به طور کلی، در مورد خوردن شیرینی‌ ها و دسرها به حدی که وابسته نشوید، مصرف شان اشکالی ندارد.

این عادت یعنی مصرف شیرینی و دسر بعد از غذا، جزو ذایقه ما ایرانی ‌ها محسوب می‌ شود که البته بسیار لذت ‌بخش است، اما تا امروز شواهد علمی در این باره به دست نیامده است.

برچسب ها : بهترین زمان خوردن دسر،تعبیر خواب خوردن دسر،تعبیر خوردن دسر در خواب،خواص خوردن دسر،خوردن دسر،خوردن دسر بعد از غذا،خوردن دسر در بارداری،خوردن دسر در خواب،دسر انار،دسر انار با بستنی،دسر انار با نشاسته،دسر انار برای شب یلدا،دسر انار شب يلدا،دسر انار شب یلدا،دسر انار و بستنی،دسر انار و ژله،دسر انار یاقوتی،دسر انار یلدا،دسر ایرانی،دسر ایرانی آسان،دسر ایرانی جدید،دسر ایرانی خوشمزه،دسر ایرانی ساده،دسر ایرانی فرنی،دسر ایرانی مسقطی،دسر ایرانی و خارجی،دسر ایرانیان،دسر ایرانیان نیاوران،دسر پان اسپانیا،دسر پان اسپانیا با عکس،دسر پان اسپانیا در مامی سایت،دسر پان اسپانیا شف طیبه،دسر پان اسپانیا قالبی،دسر پان اسپانیا لیدی الهام،دسر پان اسپانیا لیوانی،دسر پان اسپانیا مامی سایت،دسر پان اسپانیای،دسر پان اسپانیایی مامی سایت،دسر پاناکوتا،دسر پاناکوتا انار،دسر پاناکوتا ایتالیایی،دسر پاناکوتا با طعم قهوه،دسر پاناکوتا توت فرنگی،دسر پاناکوتا دنت،دسر پاناکوتا زعفرانی،دسر پاناکوتا شکلاتی،دسر پاناکوتا وانیلی،دسر پاناکوتای شکلاتی،دسر تیرامیسو،دسر تیرامیسو اصل،دسر تیرامیسو ایتالیایی،دسر تیرامیسو با بیسکویت پتی بور،دسر تیرامیسو با کیک،دسر تیرامیسو با لیدی فینگر،دسر تیرامیسو خانگی،دسر تیرامیسو ساده،دسر تیرامیسو مامی سایت،دسر تیرامیسو+طرز تهیه،دسر ساده،دسر ساده ایرانی،دسر ساده با انار،دسر ساده با بیسکویت پتی بور،دسر ساده با شیر،دسر ساده با موز،دسر ساده برای مهمانی،دسر ساده و خوشمزه برای مهمانی،دسر ساده و سریع،دسر ساده و شیک،دسر شکلاتی،دسر شکلاتی با بیسکویت،دسر شکلاتی با بیسکویت پتی بور،دسر شکلاتی بدون فر،دسر شکلاتی خوشمزه،دسر شکلاتی راه راه،دسر شکلاتی ساده،دسر شکلاتی ساده و خوشمزه،دسر شکلاتی سرد،دسر شکلاتی فیت و فان،دسر کدو حلوایی،دسر کدو حلوایی با بیسکویت،دسر کدو حلوایی با بیسکوییت،دسر کدو حلوایی با خامه،دسر کدو حلوایی با ژلاتین،دسر کدو حلوایی با ژله،دسر کدو حلوایی با شیر،دسر کدو حلوایی با موز،دسر کدو حلوایی بفرمایید شام،دسر کدو حلوایی ترکیه،دسر موز،دسر موز سرخ شده،دسر موز شکلاتی،دسر موز و بیسکویت،دسر موز و شکلات،دسر موز و گردو،دسر موزاییکی،دسر موزاییکی قهوه و نسکافه،دسر موزي،دسر موزی،زمان خوردن دسر،زمان مصرف دسر،زمان مناسب خوردن دسر،فواید خوردن دسر،فواید خوردن دسر بعد از غذا،موقع خوردن دسر،وقت خوردن دسر

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت