ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

آپاندیسیت چیست؟ + علل و علائم آپاندیسیت

نویسنده: احمد اعجازی

آپاندیسیت چیست؟ + علل و علائم آپاندیسیت

آپاندیسیت مزمن,آپاندیسیت مزمن,آپاندیس مزمن,آپاندیس مزمن چیست,درمان آپاندیسیت مزمن,علایم آپاندیسیت مزمن,آپاندیسیت حاد,آپاندیسیت حاد,آپاندیس حاد,علایم آپاندیسیت حاد,علائم آپاندیسیت حاد,درمان آپاندیسیت حاد,اپاندیس حاد چیست,عوارض آپاندیسیت حاد,آپاندیسیت چیست,علائم آپاندیسیت چیست؟,علت آپاندیسیت چیست,کار آپاندیسیت چیست,بیماری آپاندیسیت چیست,آپاندیسیت پرفوره چیست,علایم آپاندیسیت چیست,آپاندیسیت ppt,آپاندیس ppt,آپاندیسیت کودکان,آپاندیسیت در کودکان,علایم آپاندیسیت کودکان,آپاندیسیت پرفوره,آپاندیسیت پرفوره چیست,آپاندیس پرفوره,علایم آپاندیسیت پرفوره,آپاندیسیت در بارداری,علائم آپاندیسیت در بارداری,آپاندیسیت در دوران بارداری,علایم آپاندیسیت در بارداری,آپاندیسیت بدون درد,آپاندیس بدون درد,آپاندیسیت و علائم آن,آپاندیس و علائم آن,آپاندیس و علائم آن در کودکان,آپاندیسیت و علایم آن

آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت (Appendicitis) مشکلی است که در آن آپاندیس (appendix) شما ملتهب شده و پر از چرک می شود. آپاندیس زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که از روده‌ی بزرگ و درناحیه پایین و راست شکم منشعب می‌شود. هرچند آپاندیس هنوز فایده شناخته شده ای ندارد، اما می تواند باعث مشکلاتی جدی شود.

 

درد آپاندیسیت از نواحی اطراف ناف شروع شده و به سمت ناحیه راست و پایین شکم شما حرکت می کند. درد آپاندیسیت در طول 12 تا 18 ساعت زیاد شده و کم کم شدید می شود. آپاندیسیت برای هرکسی ممکن است اتفاق بیافتد اما شیوع آن در سنین بین 10 تا 30 سالگی بیشتر می باشد. درمان معمول و استاندارد آپاندیسیت برداشت آپاندیس است.

 

علت آپاندیسیت:

علل آپاندیسیت همیشه مشخص نیست. گاهی اوقات آپاندیسیت می تواند در نتیجه یکی از علل زیر رخ دهد:

 

 انسداد: باقیمانده مواد غذایی یا یک قطعه مدفوع سخت (مدفوع سنگ مانند) می تواند سبب مسدود شدن دهانه مجرای آپاندیس شما شود.

 

عفونت: همچنین آپاندیسیت ممکن است به دنبال عفونت مانند عفونت ویروسی دستگاه گوارش یا در نتیجه سایر انواع التهاب ایجاد شود.

 

در هر دو مورد، باکتری داخل آپاندیس به سرعت تکثیر شده، سبب التهاب، تورم و تجمع چرک در آپاندیس می شود. اگر  این وضعیت به سرعت درمان نشود، آپاندیسیت ممکن است پاره شود.

 

علائم آپاندیسیت چه چیزهایی هستند؟

علل آپاندیسیت,آپاندیست,علائم آپاندیسیت

درد مبهم و تیر کشیدن شکم یکی از علائم مهم آپاندیسیت می باشد

• درد مبهم در نزدیکی ناف و یا قسمت فوقانی شکم که به سمت پایین و سمت راست حرکت می کند و تیر می کشد. اغلب این حالت، اولین نشانه آپاندیسیت است.

• از دست دادن اشتها

• ورم شکم

•  تب

• ناتوانی در دفع گاز روده

• تهوع و یا استفراغ که بعد از شروع شکم درد و با فاصله کمی از آن بروز می کند.

 

درمان آپاندیسیت,آپاندیسیت,برداشتن آپاندیس

علایم آپاندیسیت مبهم و مشابه سایر بیماری ها می باشد

تقریبا در نیمی از موارد علائم دیگری از آپاندیسیت نیز بروز می کنند:

ο درد مبهم و تیر کشیدن شکم در هر نقطه از آن. پایین، بالا، پشت و یا حتی در مقعد.
ο ادرار دردناک
ο  استفراغ قبل از بروز درد شکم
ο گرفتگی شدید و دلپیچه
ο یبوست و اسهال همراه با دفع گاز

 

اگر با هر یک از علائم بالا مواجه شدید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. خوردن، نوشیدن و یا استفاده از هر گونه دارو و یا استفاده از کیسه آب گرم می تواند منجر به ترکیدن و پارگی در آپاندیسیت شود.
عوارض آپاندیسیت:

آپاندیسیت می تواند عوارض جدی ایجاد کند، مانند:

 

♦ پاره شدن آپاندیسیت:

اگر آپاندیسیت شما پاره شود، محتویات روده های شما و ارگانیسم های عفونی می تواند به داخل حفره شکم نفوذ کند. این امر می تواند سبب عفونت حفره شکمی شما (پریتونیت) شود.

 

♦ تشکیل کیسه چرک در شکم:

اگر آپاندیس شما پاره شود، عفونت و نفوذ محتویات روده ای ممکن است در اطراف آپاندیسیت تشکیل آبسه (کیسه عفونت) دهد. آبسه آپاندیسیت قبل از اینکه پاره شده و سبب عفونت گسترده تر در حفره شکم شود، نیازمند درمان است.

 

آپاندیسیت,علائم آپاندیسیت, نشانه آپاندیسیت

آپاندیسیت می تواند عوارض جدی ایجاد کند

تشخیص ابتلا به آپاندیسیت:

تشخیص ابتلای فرد به آپاندیسیت کمی گیج کننده است. علایم آپاندیسیت مبهم و مشابه سایر بیماری ها شامل مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه و یا دستگاه ادراری، بیماری کرون، ورم معده، عفونت روده و مشکلات تخمدان باشد. آزمایشات زیر بسته به تشخیص و تجویز پزشک برای بررسی ابتلا به آپاندیسیت انجام می شوند.

– آزمایش شکم برای تشخیص التهاب
-آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت ادراری
– بررسی راست روده
– آزمایش خون برای بررسی عفونت در بدن
– سی تی اسکن و یا سونوگرافی

پارگی در آپاندیسیت,پارگی آپاندیسیت,آپاندیسیت

عمل جراحی برای برداشتن آپاندیس را آپاندکتومی می گویند

درمان آپاندیسیت چگونه است؟

عمل جراحی برای برداشتن آپاندیس که به آن آپاندکتومی (appendectomy) گفته می شود درمان استاندارد برای آپاندیسیت است.

 

اگر حتی پزشک به آپاندیسیت مشکوک باشد و اطمینان کامل حاصل نشده باشد نیز باز جوانب احتیاط را رعایت می کند و به منظور جلوگیری از ترکیدن و پارگی آپاندیس به سرعت برای برداشتن آپاندیس اقدام می کند.

 

اگر آبسه در آپاندیس شکل گرفته باشد، پزشک دو راهکار در پیش رو دارد: اول اینکه می تواند چرک و مایعات آپاندیس را تخلیه کند و دوم اینکه می تواند آپاندیس را بردارد.

 

قبل از عمل جراحی برداشتن آپاندیس به منظور مبارزه با عفونت های صفاقیِ احتمالی، از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. بیهوشی در عمل برداشتن آپاندیس عمومی خواهد بود و از طریق یک برش تقریبا 14 سانتی متری و یا توسط لاپاروسکوپی آپاندیس برداشته میشود.

 

اگر شما با عفونت صفاقی مواجه شده باشید، شکمتان باید شستشو داده شد و از چرک و عفونت تخلیه شود. بعد از 12 ساعت از عمل جراحی ممکن است شما بتوانید سرپا بایستید و در اطراف تختتان قدم بزنید.

 

اغلب بعد از دو تا سه هفته می توانید به فعالیت های سابق خود برگردید. اگر عمل از طریق لاپاروسکوپی انجام شود برش کوچکتر بوده و بهبود سریع تر خواهد بود.

پس از عمل جراحی برداشتن آپاندیس اگر با موارد زیر مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید:

درمان آپاندیسیت,ابتلا به آپاندیسیت,آپاندیسیت

آپاندیسیت قابل پیشگیری نیست

*  استفراغ غیر قابل کنترل
*  افزایش درد در شکم
* سرگیجه و احساس غش و ضعف
*  خون در استفراغ و یا ادرار
*  افزایش درد و یا قرمزی در محل برش جراحی شما
*  تب
* وجود چرک در زخم

پیشگیری از آپاندیسیت
هرچند که آپاندیسیت قابل پیشگیری نیست ولی شیوع این بیماری در افرادی که رژیم غذایی آنها پر فیبر بوده و پر از میوه و سبزیجات تازه می باشد، کم تر می باشد.

برچسب ها : آپانديس به انگليسي،آپانديس در كودكان،آپانديس در کودکان،آپانديس كدام سمت است،آپانديس کجاست،آپانديس مزمن،آپانديس و علائم آن،آپانديسيت حاد،آپانديسيت مزمن،آپانديسيت+علائم،آپاندیس ppt،آپاندیس بدون درد،آپاندیس به انگلیسی،آپاندیس پرفوره،آپاندیس چیست و کجاست،آپاندیس حاد،آپاندیس در کودکان،آپاندیس کجاست،آپاندیس کدام سمت است،آپاندیس کودکان،آپاندیس مزمن،آپاندیس مزمن چیست،آپاندیس و علائم آن،آپاندیس و علائم آن در کودکان،آپاندیسیت،آپاندیسیت + علائم،آپاندیسیت ppt،آپاندیسیت بدون درد،آپاندیسیت پرفوره،آپاندیسیت پرفوره چیست،آپاندیسیت چیست،آپاندیسیت حاد،آپاندیسیت در بارداری،آپاندیسیت در دوران بارداری،آپاندیسیت در کودکان،آپاندیسیت کودکان،آپاندیسیت مزمن،آپاندیسیت و علائم آن،آپاندیسیت و علایم آن،اپاندیس حاد چیست،اپاندیس در کجاست،اپاندیس در کدام سمت است،اپاندیس دقیقا کجاست،اپاندیس کدام سمت شکم است،بیماری آپاندیسیت چیست،ترکیدن اپاندیس در کودکان،تشخیص آپاندیس در کودکان،تشخیص آپاندیس مزمن،درد آپاندیس در کودکان،درد اپاندیس کجاست،درد مزمن آپاندیس،درمان آپاندیس مزمن،درمان آپاندیسیت حاد،درمان آپاندیسیت مزمن،علائم آپانديس مزمن،علائم آپانديسيت در بزرگسالان،علائم آپاندیس بزرگسالان،علائم آپاندیس حاد،علائم آپاندیس در بارداری،علائم آپاندیس در بزرگسالان،علائم آپاندیس کودکان،علائم آپاندیسیت،علائم آپاندیسیت چیست؟،علائم آپاندیسیت حاد،علائم آپاندیسیت در بارداری،علائم آپاندیسیت در بزرگسالان،علائم آپاندیسیت در کودکان،علائم آپاندیسیت مزمن،علائم اپاندیس مزمن،علائم بيماري آپانديسيت،علائم بیماری آپاندیس،علائم بیماری آپاندیس چیست؟،علائم بیماری آپاندیسیت،علائم درد آپانديسيت،علائم درد آپاندیس،علائم درد آپاندیس چیست،علائم درد آپاندیس در بزرگسالان،علائم درد آپاندیس در کودکان،علائم درد آپاندیسیت،علایم آپاندیس در کودکان،علایم آپاندیسیت پرفوره،علایم آپاندیسیت چیست،علایم آپاندیسیت حاد،علایم آپاندیسیت در بارداری،علایم آپاندیسیت در بزرگسالان،علایم آپاندیسیت در کودکان،علایم آپاندیسیت کودکان،علایم آپاندیسیت مزمن،علایم بیماری آپاندیسیت،علت آپاندیسیت چیست،عمل آپاندیس در کودکان،عوارض آپاندیسیت حاد،کار آپاندیسیت چیست،محل دقیق آپاندیس کجاست،معنی آپاندیس به انگلیسی،ناحیه آپاندیس کجاست

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت