ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

آشنایی با پرورش و نگهداری گیاه سپرفارسی

نویسنده: احمد اعجازی

آشنایی با پرورش و نگهداری گیاه سپرفارسی

پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف,پرورش و نگهداری گیاه سیکاس,پرورش و نگهداری گیاه بامبو,پرورش و نگهداری گیاه شمعدانی,پرورش و نگهداری گیاه بن سای,پرورش و نگهداری گیاه پوتوس,پرورش و نگهداری گیاه لیندا,پرورش و نگهداری گیاه,پرورش و نگهداری گیاه کاکتوس,پرورش و نگهداری گیاه پاپیتال,نگهداری گیاه آلوورا,نگهداری گیاه بنجامین,نگهداری گیاه بامبو,نگهداری گیاه حسن یوسف,نگهداری گیاه بامبو در منزل,نگهداری گیاه بن سای,نگهداری گیاه شفلرا,نگهداری گیاه دیفن باخیا,نگهداری گیاه شمعدانی,نگهداری گیاه سرخس,

گیاه سپرفارسی به سرما مقاومت ندارد
گیاه سایه دوست سپرفارسی
سپرپارسی، گونه ­ای خشبی نرم، همیشه سبز و چندساله است. نقطه بارز زینتی آن برگساره و به ویژه رنگ بندی خاص آن میباشد. ساقه ها در مقطع عرضی چهارگوش است. برگها بزرگ، متقابل، در اندازه های مختلف (۱۰-۱۸ cm)، بیضوی تا کشیده و به رنگ سبز تیره و ابلق، نقره ای و متالیک- صورتی  مایل به بنفش در بالا و در سطح زیرین تماما بنفش بوده و دارای نمود معمارانه اند. در واقع برگها به صورت بافت ناهمسان و رنگین کمانی می باشند. حاشیه برگ دارای دندانه هایی کوچک است.

گلها قیفی شکل، پنج پارپهنکی، به رنگ بنفش روشن، کوچک و در گل­ آذین خوشه کوچک در پاییز و در سرتاسر سال می رویند. میوه آن پوشینه شکوفا می­ باشد. بهتر است اقلیم مورد کشت در منطقه مرطوب باشد. به این دلیل که فرم رشدی آن در ابتدا ایستاده و سپس آویزان بوده، نیاز است تا در نیمه اول فصل رشد چندین مرتبه اقدام به چیدن نقاط رشد، جهت ایجاد حالت بوته ای، منشعب و قطورتر در آن کرد.

در صورتی که به گل آن که زیاد هم تماشایی نیست اهمیتی داده نشود، می توان اقدام به سربرداری گل در هر موقع از سال کرد. کشت به صورت ردیفی در حاشیه سایه دار زمین توصیه شده است چرا که علاوه بر درخشندگی ترکیب رنگی بنفش-نقره ای برگها، بیشترین گلدهی را نیز در پی خواهد داشت. در اقلیم هایی که این گیاه در زمستان بقا ندارد، به عنوان گیاهی تابستانه و یکساله، قابل کشت بوده و نمایی فوق العاده خواهد داشت.

 

گیاه سایه دوست سپرفارسی,سپرفارسی

گیاه سپرپارسی، گونه ­ای خشبی نرم، همیشه سبز و چندساله است
روش تکثیر سپرفارسی آن استفاده از قلمه های ساقه ای است که در بهار یا تابستان گرفته شده است.

عادت رشدی: نیمه درختچه ای و توده ای است.
میزان رشد: سریع،  ۹/۰-۲/۱ متر ارتفاع. و گسترش آن در حدود ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر.
نیازنوری: نیمه سایه تا سایه.
خاک مطلوب: خاک حاصلخیز و زهکش مناسب.
نیاز آبی: نیاز به آبیاری منظم دارد. بین دو آبیاری نباید خاک خشک گردد.
مقاومت به سرما: به سرما مقاومت ندارد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت