ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

آثار نامطلوب آلودگی هوا بر پوست

نویسنده: علی باستانی

آثار نامطلوب آلودگی هوا بر پوست

 

تاثیر آلودگی هوا بر پوست,تاثیر آلودگی هوا بر روی پوست,تاثیر آلودگی هوا بر پوست و مو,آلودگی هوا و تاثیر آن بر پوست,تاثیر آلودگی هوا بر پوست,تاثیر آلودگی هوا بر روی پوست,تاثیر اب و هوا بر پوست,اثرات آلودگی هوا بر پوست,آلودگی هوای تهران,آلودگی هوا,آلودگی هوا تهران,آلودگی هوا چیست,آلودگی هوای کرمانشاه,آلودگی هوای تهران هم اکنون,آلودگی هوای اصفهان,آلودگی هوای اهواز,آلودگی هوا اصفهان,آلودگی هوای تهران امروز,

 

یک متخصص پوست و مو گفت: آلودگی هوا بر روی پوست آثار نامطلوب و منفی دارد؛ چراکه هوای آلوده حاوی ترکیبات مضر مانند سرب، هیدرو کربن‌ها و ترکیبات سولفور است.

مهدی سبکتکین  اظهار کرد: پوست بدن، بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین ارگان بدن و اولین سد دفاعی بدن علیه عوامل فیزیکی، شیمیایی و میکروبی پوست است.

وی افزود: ترکیبات مضر هوای آلوده می‌تواند هم تاثیر مستقیم روی پوست و هم از طریق جذب پوستی مخاطی، تأثیرات منفی بر ارگان‌های داخلی داشته باشد.

سبکتکین، شایع‌ترین عوارض حاد و زودگذر آلودگی هوا را خشکی و کهیر و اگزمای دست و صورت دانست و گفت: تغییر رنگ پوست، ایجاد زخم‌های سطحی در پوست، قرمزی و خارش و تورم پلک و پوست اطراف چشم و ترک لب از دیگر عوارض آلودگی هوا هستند.

این متخصص پوست و مو خاطر نشان کرد: تاثیرات مستقیم آلودگی هوا روی پوست شامل تاثیرات حاد و تاثیرات مزمن است.

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا در طولانی مدت ممکن است سبب سرطان‌های پوستی در میانسالی شود، تصریح کرد: بروز چین و چروک، پیری زودرس، تیرگی اطراف چشم، زخم‌های مزمن در کشاله ران و زیربغل نیز از تأثیرات آلودگی هوا در دراز مدت است.

سبکتکین مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را مهم و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین ‌C ، A و روی اثرات سوء آلاینده‌ها را بر روی اعضای بدن کاهش می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در مواقع تشدید آلودگی هوا، دستکش و لباس نخی سبک به رنگ روشن بر تن شود و صورت را با ضد آفتاب مناسب محافظت کرد. همچنین برای جلوگیری از جذب آلاینده‌ها از طریق سیستم تنفسی لازم است بینی و دهان خود را با ماسک بپوشانید.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت